puchły podlasie cerkiew
Europa,  Podlasie,  Polska

Podlasie – co warto zobaczyć? Lista ciekawych atrakcji

Podlasie to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce, pełen niezwykłych miejsc, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Urzeka klimatem, przyrodą, czystym powietrzem i malowniczymi krajobrazami. Lista atrakcji do zobaczenia jest całkiem spora, dlatego warto przeznaczyć co najmniej przedłużony weekend na zwiedzanie Podlasia. Szczegóły znajdziecie w poniższym wpisie” Podlasie – ciekawe atrakcje, które warto zobaczyć”. Pogrubioną czcionką zaznaczyłam miejsca, w których byłam w zeszłym roku, a do wielu z nich znajdziecie osobne artykuły, w których opisuję szczegóły zwiedzania. Ale jak widzicie, lista jest długa i mam jeszcze sporo miejsc do zobaczenia!

Na moim blogu znajdziecie różne wpisy z Podlasia:

Podlasie – najpiękniejsze cerkwie, które warto zobaczyć

  1. Św. Góra Grabarka
  2. Skit w Odrynkach
  3. Cerkiew w Trześciance
  4. Cerkiew w Puchłach
  5. Cerkiew w Dubiczach Cerkiewnych
  6. Cerkiew w Koterce
  7. Cerkiew w Starym Korninie
  • Podczas pobytu na Podlasiu, nie da się nie zauważyć kolorowych, drewnianych cerkwi. Podróżując samochodem lub rowerem, po drodze będziecie mijać malutkie wioski, w których znajdują się kolorowe cerkwie. Kolory cerkwi nie są przypadkowe.
  • Różne kolory cerkwi – co się za nimi kryje?
    • Kolor niebieski – cerkwie w kolorze niebieskim symbolizują niebo, poświęcone są Matce Bożej.
    • Kolor zielony – cerkwie poświęcone są Duchowi Świętemu.
    • Kolor brązowy – brązowe cerkwie poświęcone są męczennikom.
  • Warto pamiętać, że większość cerkwi jest otwarta dla zwiedzających od 10.00 do godziny 17.00. Żeby zwiedzić wnętrza niektórych z nich, należy się wcześnie skontaktować telefonicznie z lokalną parafią. Listę telefonów znajdziecie w moim wpisie “Najpiękniejsze cerkwie Podlasia“.

Podlasie – tatarskie meczety w Kruszynianach i Bohonikach

  1. Meczet w Bohonikach
  2. Meczet w Kruszynianach
  • Od wieków Kruszyniany to wieś wielu wyznań – islamu, prawosławia, judaizmu, katolicyzmu. Mieszkali w niej Polacy, Białorusini i Żydzi (do II wojny światowej). Aktualnie, w Kruszynianach mieszkają wyznawcy trzech religii – islamu, katolicyzmu i prawosławia. Pierwszy meczet w Kruszynianach został wybudowany pod koniec XVII wieku. Obecny meczet powstał na miejscu dawnego, na przełomie XVIII i XIX wieku. W czasie II wojny światowej na meczet spadła bomba, która na szczęście nie wybuchła. 
  • Pierwszy meczet w Bohonikach został wybudowany w XVII wieku, niestety, spłonął w wyniku pożaru. Obecny meczet w Bohonikach powstał około 1873 roku. W czasie II wojny światowej w meczecie znajdował się hitlerowski szpital. Na szczęście meczet został odbudowany.
  • Tatarskie meczety na Podlasiu nie posiadają charakterystycznych minaretów, to bardziej kościoły na planie krzyża. Żołnierze tatarscy nie znali się na budowaniu i zlecili wykonanie meczetów miejscowej ludności. Z kolei miejscowi budowniczy potrafili wybudować kościół, ale nigdy wcześniej nie budowali meczetów. 

Parki Narodowe na Podlasiu

  1. Puszcza Białowieska
  2. Puszcza Knyszyńska
  3. Biebrzański Park Narodowy
  4. Kanał Augustowski
  5. Narwiański Park Narodowy
  6. Wigierski Park Narodowy
  7. Park Leśny Silvarium w Poczopku

Ciekawe i tajemnicze miejsca na Podlasiu

  1. Kraina Otwartych Okiennic
  2. Wierszalin (wioska proroka)
  3. Wodziłki (wieś staroobrzędowców)
  4. Rondo w Krynkach (jedyne takie rondo w Polsce)
  5. Europejska Wioska Bociania w Pentowie
  6. Szeptuchy (Opaka Duża, Rutka, Orla)

Projekt Krainy Otwartych Okiennic powstał w 2001 roku z inicjatywy Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zaczęto odnawiać stare domy, szczególnie we wsiach Soce oraz Puchły. Dzięki temu ratowany jest kulturowy krajobraz tego regionu. Wsie Trześcianka, Puchły oraz Soce stanowią trzy wioski, które uznawane są za Krainę Otwartych Okiennic – jest to zasługa nie tylko snycerskich dekoracji, ale także charakterystycznego układu przestrzennego tych wsi.

  • Trześcianka to wyjątkowa wieś na Podlasiu. Posiada staroruskie korzenie, a jej układ przestrzenny jest objęty ochroną konserwatorską i zachował się od XVI wieku.
  • Puchły najbardziej znane są z jednej z najpiękniejszych cerkwi na Podlasiu. Z powstaniem parafii wiąże się ludowa legenda. W XVI wieku doszło tam do objawienia ikony Matki Boskiej Opiekuńczej.
  • Soce – pierwsze informacje o wiosce pochodzą z 1560 roku. Wieś, podobnie jak inne miejscowości, została zbudowana jako “szeregówka“. Pierwsi mieszkańcy zauważyli problem z wodą – woda na tym terenie ledwo sączyła się z ziemi. Stąd też pochodzi nazwa miejscowości – “soce eta wada iz ziemii, ino soce“.
  • Wioska Ciełuszki nie jest oficjalnie zaliczana do Krainy Otwartych Okiennic, jednak warto do niej podjechać po drodze z Puchł. Wioska pełna jest pięknych domów, a tamtejsze snycerskie ozdoby zrobiły na mnie największe wrażenie.

Ciekawe atrakcje – zamki i pałace na Podlasiu

  1. Pałac Branickich w Białymstoku
  2. Pałac Branickich w Choroszczy
  3. Dowspuda – Pałac Ludwika Paca
  4. Rudka – Pałac Ossolińskich
  5. Zamek w Tykocinie
  6. Góra Zamkowa w Drohiczynie

Ruiny kościołów na Podlasiu

  1. Ruiny kościoła w Jałówce
  2. Ruiny kościoła w Mielniku

Historia kościoła św. Antoniego w Jałówce jest niezwykle skomplikowana. Mieszkańcy długo walczyli o jego budowę, by ostatecznie stracić go w czasie II wojny światowej. Wtedy też doszło do wysadzenia wieży kościelnej, dach zawalił się, a z kościoła ostały się jedynie filary oraz ściany wraz z oknami. Ruiny otaczają stare drzewa, które tworzą niesamowity klimat. Ruiny kościoła św. Antoniego wpisano do rejestru zabytków i od lat są jedną z atrakcji turystycznych na Podlasiu. Urządzane są tam różne sesje zdjęciowe.

Kultura żydowska na Podlasiu

  1. Tykocin – Wielka Synagoga
  2. Krynki, Orla – Synagogi
  3. Sejny – Biała i Stara Synagoga
  4. Siemiatycze – Synagoga z XVIII w. i cmentarz żydowski
  5. Białystok – Synagoga Piaskower i cmentarze żydowskie

Ciekawe miasta Podlasia, które warto zobaczyć

  1. Supraśl (Muzeum Ikon, Monaster, bulwary nad rzeką)
  2. Białystok (Zespół pałacowo – parkowy Branickich, zabytkowy rynek, Ratusz, Archikatedra białostocka)
  3. Tykocin (synagogi, zamek, zabytkowy rynek)
  4. Białowieża (Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia, Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, Puszcza Białowieska, Rezerwat Pokazowy Żubra)

Kultura Podlasia – najciekawsze atrakcje

  1. Bielski ręcznik obrzędowy w Bielsku Podlaskim
  2. Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie
  3. Skansen w Puńsku
  4. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
  5. Muzeum Wsi w Narwi
  6. Szlak Małej Litwy
  7. Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży

Atrakcje Podlasia – najlepsze jedzenie

Podlasie to nie tylko piękna przyroda czy wyjątkowe zabytki, ale także pyszna kuchnia! Co warto zjeść na Podlasiu? Na pewno warto spróbować poszczególnych pozycji:

  • Pierekaczewnik – “Listkowane ciasto makaronowe z mięsem, serem lub jabłkami”.
  • Kołduny tatarskie – pierogi z mięsem wołowym.
  • Czeburek – pierogi z mięsem lub warzywami, smażone na głębokim tłuszczu.
  • Babka ziemniaczana – zapiekana babka z utartych ziemniaków.

Gdzie warto zjeść lokalne potrawy na Podlasiu?

Klimatyczne noclegi na Podlasiu

Ziołowy Zakątek jest bardzo często wymieniany spośród najlepszych miejsc do nocowania na Podlasiu. Szeroki wybór różnych noclegów, przystępne ceny, klimatyczna okolica – tam jeszcze nie nocowałam, ale może wkrótce to się zmieni. 🙂

Spodobał Wam się mój wpis “Podlasie – ciekawe atrakcje, które warto zobaczyć”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina z Rudeiczarne.pl
10 czerwca 2021 11:00

To Podlasie chodzi za mną od dawna, muszę się wreszcie wybrać!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x