Algarve - najpiękniejsze plaże w Portugalii
Algarve,  Europa,  Portugalia

Algarve – najpiękniejsze plaże w Portugalii

Algarve - najpiękniejsze plaże w Portugalii

Algarve to południowy region Portugalii, który jest prawdziwym rajem nie tylko dla plażowiczów, ale także dla surferów. To wszystko zasługa Oceanu Atlantyckiego i ogromnych fal, które można spotkać na północ od Sagres. Algarve to region typowo wakacyjny, gdzie zjeżdżają nie tylko Portugalczycy, ale także wczasowicze z innych krajów Europy. Z Polski bezpośrednio do Algarve (miejscowości Faro) możemy dolecieć np. Ryanairem z Krakowa lub Modlina – lot trwa 3.5-4h. Można też lecieć bezpośrednio do Lizbony, wypożyczyć samochód i jechać na południe wzdłuż wybrzeża (lub autostradą – zyskamy godzinę, ale stracimy niektóre z pięknych widoków). W poniższym poście pokażę Wam najpiękniejsze plaże w Portugalii w rejonie Algarve. Mam nadzieję, że będą one dla Was źródłem inspiracji do wyjazdu do Portugalii! 🙂

Jeżeli szukacie innych inspiracji na wakacyjne wyjazdy na plaże, to zajrzyjcie do moich dwóch wpisów:

Kiedy najlepiej jechać do Algarve i zobaczyć najpiękniejsze plaże w Portugalii?

Algarve to wakacyjne miejsce Portugalczyków, którzy kończą sezon plażowania pod koniec września. Dla nas (Polaków) najbardziej optymalny temperaturowo czas to właśnie wrzesień (Ocean i tak jest cieplejszy niż Morze Bałtyckie) i październik (w tym miesiącu woda w Oceanie nie jest już tak ciepła, ale słońce jeszcze mocno grzeje w ciągu dnia). Oprócz tej podróży, byłam w Portugalii 2 razy we wrześniu i naprawdę polecam ten miesiąc na odwiedzenie tego kraju – w szczególności terenów od Lizbony po Algarve. Miesiące wakacyjne (lipiec i sierpień) są najczęściej bardzo gorące – jednak wielką zaletą przy upałach jest wszechobecny w Portugalii silny wiatr znad Oceanu, co w szczególności czuć w przybrzeżnych miejscowościach.

Mapa Algarve – gdzie znajdziecie najpiękniejsze plaże w Portugalii?

Jak optymalnie zwiedzać plaże Algarve?

Mój plan zwiedzania plaż w Algarve wyglądał następująco:

1 dzień – plaże nr 1-4

2 dzień – plaże nr 5-9

3 dzień – plaże nr 10-15

Algarve – najpiękniejsze plaże w Portugalii: Sagres i okolice

1. Praia do Tonel

Piękna, szeroka plaża do Tonel znajduje się na zachodnim krańcu Europy – dalej jest tylko Ocean Atlantycki!

W pobliżu Twierdzy Sagres jest bezpłatny parking, na którym możecie zostawić auto i zejść na plażę. Ta plaża to również miejsce dla surferów! Zobaczcie na te fale! Cała miejscowość Sagres to jeden z ważniejszych punktów dla surferów na mapie Portugalii – znajdują się tam liczne szkoły surferskie, a chętnych z deskami surfingowymi znajdziecie na każdej z okolicznych plaż.

Zdjęcia zostały wykonane z terenu Twierdzy Sagres.

2. Praia do Beliche

Plaża Beliche – kolejna plaża-raj dla surferów. Plaża Beliche znajduje się na północ od Sagres, pomiędzy Twierdzą Sagres a przylądkiem św. Wincenta. Auto można zostawić na szczycie klifu na parkingu, a następnie trzeba zejść schodami na dół plaży.

Zdjęcia zostały wykonane ze schodów prowadzących na plażę.

Algarve – najpiękniejsze plaże w Portugalii: Okolice Vila do Bispo

3. Praia do Castelejo

Plaża znajduje się na północny-zachód od Vila do Bispo. Gdy po raz pierwszy zobaczyłam ją na zdjęciach, nie mogłam uwierzyć, że tak naprawdę wyglądają tam fale – zobaczcie jak wyjątkowo układają się w rzędach! Na samą plażę, jak i na punkt widokowy nie było tak łatwo dotrzeć – na drodze w kierunku plaży był… zakaz wjazdu (a i tak jeździły tam auta). Można zaparkować bezpośrednio przy plaży (już nie trzeba pokonywać setek schodów z klifu). Ta plaża to także miejsce surferów. W sumie innych plażowiczów tam nie widzieliśmy. Punkt widokowy na klifie był jeszcze trudniejszy do znalezienia, jechaliśmy w sumie szutrową drogą, która była ledwo zaznaczona na mapie. Na samym końcu stał opuszczony dom, ale tuż za nim rozciągał się właśnie widok z poniższych zdjęć. Warto było tam podjechać!

Zdjęcia zostały wykonane z klifu na zachód od plaży.

4. Praia da Cordoama

Plaża znajduje się na północny-zachód od Vila do Bispo. Również do niej możecie podjechać bezpośrednio autem, a żeby zobaczyć ją z góry (zarówno Praia da Cordoama – na wschód, oraz Praia do Castelejo – na zachód) podjedźcie na Miradouro do Castelejo.

Dojazd do Miradouro, jak i na plaże, prowadzi krętymi, wąskimi drogami – na szczęście nie tak szutrowymi, jak na punkt widokowy na zachód od Praia do Castelejo.

Zdjęcia zostały wykonane z Miradouro do Castelejo.

Najpiękniejsze plaże Algarve – Lagos

5. Praia do Camilo

Plaża do Camilo to plaża, którą znajdziecie w każdym przewodniku. Jeden z numerów 1 (o ile nie numer 1) wybrzeża Algarve. I tak, zachwyty są jak najbardziej na miejscu. Bardzo mi się tam podobało, spędziliśmy tam dużo więcej czasu niż początkowo planowaliśmy. Na plażę prowadzi ponad 200 drewnianych schodów, o ile łatwo jest zejść, tak powrót na górę może być już trochę męczący. Na szczycie klifu znajduje się parking dla samochodów.

Wskazówki:

  • na plażę do Camilo najlepiej wybrać się z rana lub na wschód słońca. Po południu jest tam cień, i nie jest to dobre miejsce na podziwianie zachodów słońca (chyba że z klifu nad plażą). Jeżeli szukacie miejsc na zachód słońca, to polecam Ponta da Piedade oraz Praia do Porto de Mos.
  • plaża do Camilo to niezwykle popularne miejsce, ponadto plaża jest dość wąska, dlatego jedynie w godzinach porannych nie będzie tam tłumów ludzi i znajdziecie miejsce dla siebie.

6. Praia do Pinhão

Do plaży do Pinhão można trafić bezpośrednio z plaży dos Estudantes. W jej okolicy znajdziecie fantazyjne formacje skalne oraz stare mury miasta.

Wskazówki:

  • to kolejna plaża po Praia do Camilo, którą najlepiej odwiedzić do południa

7. Praia dos Estudantes

Plaża dos Estudantes (czyli w tłumaczeniu plaża studencka) bardzo mi się spodobała. Znajduje się blisko murów starego miasta w Lagos. Charakterystyczny dla plaży jest łuk łączący ogromne skały.

Wskazówki:

  • najlepiej pójść na tą plażę w godzinach porannych

Najpiękniejsze plaże Algarve – Portimão

8. Praia de Boião

Jeżeli szukacie szerokiej plaży w otoczeniu ciekawych skał, to Praia de Boião na pewno trafi w wasze gusta. Koło plaży znajduje się szeroki parking, z którego bezpośrednio (bez żadnych schodów) możecie dostać się na plażę.

Zdjęcia zrobione tuż przed zachodem słońca.

9. Praia do Amado

Na plażę prowadzą liczne schody w dół (na szczęście nie w takiej ilości jak na Praia do Camilo). Koło plaży znajduje się parking. Można się także przejść wzdłuż klifów specjalną kładką i pozwiedzać inne plaże, czy zajść do restauracji.

Zdjęcia zrobione przed zachodem słońca.

Najpiękniejsze plaże Algarve – Lagoa

10. Praia da Marinha

Kolejna perełka na wybrzeżu – sławna plaża da Marinha. Podobnie jak Praia do Camilo, jest wymieniana jako “must see” i znajduje się na liście “najpiękniejsze plaże Algarve” u wielu podróżników. Jednak bardziej niż sama plaża, zachwyciły mnie okoliczne klify. Jak tam przyjechaliśmy, to okoliczna droga była remontowana i mieliśmy dłuższy spacer (około 20 min) w stronę plaży i klifów. Ale oczywiście było warto.

Najpiękniejsze plaże Algarve – okolica Vale de Engenhos

Plaże 11-14 znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Zostawiliśmy auto na darmowym parkingu przy plaży Albandeira i ruszyliśmy na spacer szczytem klifów (na klifach teren jest zabezpieczony, w niektórych miejscach są drewniane kładki). Wszystkie plaże w tej okolicy oglądaliśmy z wysokości klifów.

11. Praia do Barranquinho

12. Praia do Salgueiro

13. Praia da Estaquinha

14. Praia Albandeira

Algarve – najpiękniejsze plaże w Portugalii: okolica Armação de Pêra

15. Praia Nova

Bardzo malownicza okolica – wysokie klify, szerokie plaże. Nie jest tak oblegana jak plaże w Lagos, można spokojnie znaleźć miejsce dla siebie. Polecam też spacer szczytem klifów.

Zdjęcia robione przez zachodem słońca.

Algarve – moje wspomnienia

Dlaczego poleciałam do Algarve? Algarve to moje wspomnienie z portugalskich praktyk. W jeden lipcowy weekend wypożyczyłyśmy z dziewczynami auto i ruszyłyśmy na południe. Od 2014 roku cały czas portugalskie wybrzeże w Algarve wracało do mnie w myślach. Jednak ciągle było nie po drodze, mimo że byłam w Portugalii jeszcze kilka razy. Wreszcie jednak postanowiłam zrealizować marzenie i ruszyć na spotkanie moich marzeń, zestawić rzeczywistość ze wspomnieniami z czasów studenckich.

Pozostając w wakacyjnym klimacie, zapraszam Was do mojego wpisu o SycyliiPołudniowo – wschodnia Sycylia – co warto zobaczyć?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina z Rudeiczarne.pl
20 października 2020 10:13

Ale miłe wspomnienia mi przywołałaś! Wszystkie z tych plaż wyglądają przepięknie, a niedaleko Sagres, na Cabo de Sao Vicente się zaręczyliśmy dobre parę lat temu, więc południe Portugalii to dla mnie bardzo sentymentalne miejsce. Świetny, przydatny przewodnik okraszony magicznymi zdjęciami, chętnie skorzystam jak tylko wrócimy do Portugalii!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x