Biegunka podróżnych – Leczenie
Biegunka to częsta przypadłość prawie każdego podróżnika, który wyjeżdża w odległe regiony świata. W zależności od różnych zakątków kuli ziemskiej, biegunce nadawane są różne nazwy np. „klątwa Faraona”, „galop gringo”, „zemsta Montezumy”, „zemsta Sułtana” lub „Delhi-belly”.
W tym rozdziale podam Wam konkretne informacje na temat leków przeciwbiegunkowych, które warto mieć ze sobą w czasie podróży. Skupimy się także na preparatach dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących. Wypisałam kilka ważnych działań niepożądanych, oraz jak nie dać się oszukać reklamom i zakupić pełnowartościowy lek, a nie niedziałający suplement diety (nikt z nas nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto!). Wybrałam dla Was też kilka suplementów diety o dobrym składzie (w przypadku elektrolitów lub węgla, mamy bardzo mały wybór leków w porównaniu do ilości suplementów diety lub dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego).
Kiedy możemy się sami leczyć, a kiedy musimy bewzględnie udać się do lekarza?
Otóż leczenie biegunki zależy od jej postaci i rodzaju zakażenia.
- W przypadku łagodnej postaci biegunki, najczęściej wystarczą nam leki bez recepty i leczenie objawowe.
- W postaci umiarkowanej i ciężkiej, niezbędna jest konsultacja lekarska i wprowadzenie antybiotyku.
ALARMUJĄCE OBJAWY BIEGUNKI TO:
- leczenie objawowe (przez 2 dni u dorosłych, 1 dzień u dzieci) lekami bez recepty nie przynosi efektów
- doszło do ciężkiego lub średniego odwodnienia
- występuje wysoka gorączka (powyżej 39°C)
- pojawiły się krwawe stolce
DDDF
Wytyczne International Society of Travel Medicine (2017)
Nasilenie biegunki | Uciążliwość objawów | Podstawowe leczenie |
Łagodna | Biegunka nie jest uciążliwa i nie wpływa znaczącą na funkcjonowanie, trwa do 3 dni | – nawadnianie – loperamid lub salicylan bizmutu (niedostępny w Polsce, popularny za granicą) – antybiotyk nie jest zalecany |
Umiarkowana (4-5 wypróżnień w ciągu doby) | Biegunka jest uciążliwa i wpływa na funkcjonowanie | – nawadnianie – loperamid samodzielnie, w połączeniu z antybiotykiem (azytromycyna, rifaksymina) lub sam antybiotyk |
Ciężka (ponad 6 wypróżnień w ciągu doby, z towarzyszącą wysoką gorączką i krwią w stolcu) | Bardzo uciążliwa biegunka, uniemożliwia funkcjonowanie | – nawadnianie – antybiotyki (azytromycyna, rifaksymina, fluorochinolony) – dodatkowo może być wprowadzony loperamid, ale tylko w skojarzeniu z antybiotykami – nigdy w monoterapii! |
DDDFPre
Preparaty do zastosowania podczas biegunki podróżnych dzielimy na:
- doustne płyny nawadniające
- preparaty adsorpcyjne
- spowalniające pracę jelit
- probiotyki (także w formie profilaktyki przed wyjazdem)
- antybiotyki i p/bakteryjne chemioterapeutyki (z wyjątkiem nifuroksazydu, pozostałe preparaty są wydawane tylko z przepisu lekarza)
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Preparaty bezpieczne dla małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących:
- elektrolity (Gastrolit, Orsalit), probiotyki (Lakcid, Lacidofil; Enterol – dla dzieci tak, nie dla kobiet w ciąży i karmiących) preparaty adsorbujące (Smecta), leki przeciwgorączkowe (na bazie paracetamolu)
- antybiotyki – azytromycyna dla dzieci, w przypadku kobiet w ciąży i karmiących, każdy preparat przeciwbkateryjny tylko po konsultacji z lekarzem i ocenie sytuacji
A teraz zapraszam na szczegółową analizę 🙂
DDDF
DOUSTNE PŁYNY NAWADNIAJĄCE
DDDF
Spis treści
Elektrolity
Podczas biegunki i towarzyszącej jej wymiotów dochodzi bardzo szybko do odwodnienia organizmu (wysoka temperatura tropikalnych miejsc także może przyspieszyć ten proces).
Jak sprawdzić, czy doszło do odwodnienia?
- Wraz ze wzrostem odwodnienia dochodzi do: – zmniejszenia elastyczności skóry, gałki oczne zapadają się, możemy mieć przyspieszoną akcję serca, błony śluzowe wysychają, zwiększa się pragnienie (choć w skrajnym odwodnieniu osoba taka jest apatyczna i nie ma siły pić)
- U niemowląt objawem odwodnienia jest zapadnięte ciemiączko, apatia, suchość skóry. Dzieci oddają mniej moczu, mają silnie spęrzchnięte usta. U maluchów może dojść szybko do spadku ciśnienia a następnie niedokrwienia takich narządów jak nerki, wątroba czy mózg.
- Sprawdź “czas powrotu włośniczkowego” Naciśnij płytkę paznokciową aż do zblednięcia – jeżeli krew wraca dłużej niż 1.5s, możemy wnioskować, że u dziecka niezbędne jest dodatkowe nawodnienie. Jeżeli czas powrotu jest dłuższy niż 3s, świadczy to o ciężkim odwodnieniu, niezbędna będzie jak najszybsza hospitalizacja!
WAŻNE!!!
- Na opakowaniu elektrolitu powinna być informacja o jego osmolarności, a podstawowe składniki, które powinny znaleźć się w składzie, to chlorek sodu, chlorek potasu oraz glukoza (bez glukozy roztwór będzie nieskuteczny!)
- Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u małych dzieci! Jeżeli u dziecka do 2 roku życia wystąpi biegunka, niezbędna będzie szybka konsultacja lekarska!
Gastrolit
Produkt leczniczy
- Zastosowanie: Stosuje się do zapobiegania i leczenia odwodnienia, w przebiegu biegunek u niemowląt, dzieci i dorosłych.
- Skład: chlorek sodu, chlorek potasu, glukoza, wodorowęglan sodu, wyciąg z rumianku, Osmolarność – 240 mOsm/kg.
- Dawkowanie: Niemowlęta: Na początku 50 – 100 ml/kg masy ciała, a następnie po 10 ml/kg po każdym wypróżnieniu. Dzieci od 1 do 3 roku życia: Na początku 50 ml/kg masy ciała, a następnie 10 ml/kg po każdym wypróżnieniu. Dzieci powyżej 3 roku życia: Na początku 500 ml, a następnie po 100 – 200 ml po każdym wypróżnieniu. Dorośli: Na początku 500-1000 ml, a następnie po 200 ml po każdym wypróżnieniu.
- Sposób podania: Preparat należy rozpuścić w 200 ml gorącej wody, przegotowanej wody i ostudzić.
- Ciąża i karmienie piersią: Gastrolit może być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Orsalit
Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego
- ORSALIT (bez dodatków smakowych) przeznaczony dla niemowląt poniżej 6. miesiąca życia oraz dzieci skłonnych do alergii.
- ORSALIT o smaku malinowym przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca życia.
- ORSALIT o smaku bananowym przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca życia
- ORSALIT dla dorosłych o smaku malinowo-cytrynowym.
Elektrolity o dobrym składzie i osmolarności, które mogą być stosowane u dzieci i dorosłych to np.:
Acidolit, Dicoflor Elektrolity, Floractin Elektrolity
DDDF
PREPARATY ADSORPCYJNE
DDDF
Diosmektyt
Smecta – Produkt leczniczy
- Skład: 1 saszetka zawiera 3 g diosmektytu (Diosmectite) w postaci glinokrzemianu
- Dawkowanie: Dzieci i niemowlęta – Poniżej 1 roku życia: 3 gramy (1 saszetka) na dobę, – Powyżej 1 roku życia: 6 gramów (2 saszetki) na dobę. Na początku epizodu ostrej biegunki można podwoić dawkę. Dorośli 9 gramów (3 saszetki) na dobę. Na początku epizodu ostrej biegunki można podwoić dawkę.
- Sposób podania: Bezpośrednio przed podaniem zawartość saszetki należy wymieszać aż do uzyskania zawiesiny. Dzieci i niemowlęta: zawartość saszetki można rozpuścić w butelce z 50 ml wody i podawać małymi porcjami w ciągu dnia; można ją również wymieszać z pokarmami półpłynnymi: bulionem, gotowanymi owocami, przecierami, gotowymi daniami dla dzieci. Dorośli: zawartość saszetki można rozpuścić w połowie szklanki wody.
- Ciąża i karmienie piersią: Można stosować produkt leczniczy Smecta w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią.
WAŻNE!!!
- “Smecta Go” (wyrób medyczny) nie ma takiego samego dawkowania jak tradycyjna Smecta!
- Preparat “Smecta Go” można podawać od dopiero od 8 roku zycia!
Tanninum albuminatum
Taninal – Produkt leczniczy
- Skład: Tanninum albuminatum (białczan taniny) – 500 mg
- Dawkowanie: Dorośli – 3 razy na dobę 1 do 2 tabletek, dzieci od 4 lat do 18 lat – 2 do 3 razy na dobę 1⁄2 do 1 tabletki. Nie należy sotosować u dzieci poniżej 4 lat.
- Sposób podania: Tabletkę po zażyciu popić wodą, przyjmować między posiłkami, do czasu ustąpienia objawów.
- Ciąża i karmienie piersią: Ze względu na brak badań bezpiecznego stosowania leku u kobiet w ciąży, karmiących piersią, Taninal może zostać użyty wyłącznie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu. Jednak w tym wypadku lepiej zastosować np. smectę.
WAŻNE!!!
- Smecta, Taninal czy Węgiel mają właściwości adsorpcyjne (co oczywiście jest zaletą w przypadku biegunek, ponieważ preparat adsorbuje enterotoksyny, bakterie i wirusy), ale mogą mieć niekorzystny wpływ na wchłanianie innych substancji.
- Dlatego nie należy podawać innych leków w tym samym czasie, co preparat adsorpcyjny, ponieważ może on zaabsorbować lek, i w ten sposób zmniejszyć jego wchłanianie do krwi i skuteczność. Jest to szczególnie ważne podczas przyjmowania leków na stałe, takich jak doustna antykoncepcja lub leki przeciwzakrzepowe.
- Więc jeżeli przyjmujecie leki na stałe, to zachowajcie kilka godzin odstępu (co najmniej 2 godziny) pomiędzy Smectą/Taninalem/Węglem a waszymi lekami.
Węgiel leczniczy
Norit – produkt leczniczy
Carbo VP, Carbo Activ – suplementy diety
- Skład: w zależności od preparatu, od 150-300 mg węgla w kapsułce/tabletce
- Dawkowanie: W przypadku biegunki – Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: Jednorazowo doustnie około 3000–4000 mg (ilość tabletek zależy od prodicenta i dawki w tabletce/kapsułce). Niektórzy producenci zalecają stosowanie jednorazowo 800 – 1200 mg co kilka godzin w przypadku lżejszych biegunek lub 3000-6000 mg jednorazowo w przypadku cięższych biegunek.
- Sposób podania: najlepiej podawać w postaci zawiesiny przygotowanej z rozkruszonych tabletek (lub z wysypanych kapsułek) w wodzie.
WAŻNE!!!
- Aktualnie jest dostępnych wiele suplementów diety z węglem (wielu producentów zmieniło rejestrację z leku na suplement), które zalecają stosowanie np. 1 kapsułki w ilościach np. 150/200 mg na dobę – co w przypadku biegunki jest niestety za mało! Wychodzi na to, że w wielu przypadkach należy spożyć prawie całe opakowanie.
- Dla dzieci poniżej 12 roku życia węgiel jest zalecany głównie w przypadku cięższych zatruć np. lekami. Dzieciom lepiej podać smectę, dla której jest sprecyzowane dawkowanie w zależności od wieku.
- Jednym ze znanych działań niepożądanych jest zmiana barwy stolca na kolor czarny.
- Stosowanie węgla w leczeniu biegunki nie jest rekomendowane przez żadne towarzystwo naukowe.
DDDF
PREPARAT SPOWALNIAJĄCY PRACĘ JELIT, ZMNIEJSZAJĄCY LICZBĘ WYPRÓŻNIEŃ
DDDF
Loperamid
Stoperan, Imodium, Laremid – Produkt leczniczy
- Skład: Loperamidi hydrochloridum 2 mg
- Dawkowanie: dorośli i dzieci powyżej 6 roku życia
- Ostra biegunka: początkowa dawka – 2 tabletki (4 mg) dla dorosłych i dzieci od 12 roku życia i 1 tabletka (2 mg) dla dzieci od 6 do 12 roku życia; a następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym kolejnym wolnym stolcu. Maksymalnie na dobę można podać dorosłym 16 mg (8 tabletek). Dla dzieci dawka dobowa wynosi 3 tabletki na 20 kg masy ciała.
- Sposób podania: Imodium – Tabletkę ulegającą rozpadowi w jamie ustnej należy położyć na języku, poczekać aż się rozpuści i połknąć. W przypadku kapsułek lub tabletek połknąć w całości i popić wodą.
- Ciąża i karmienie piersią: Nie stwierdzono teratogennego działania loperamidu. Nie zaleca się jednak przyjmowania leku w I trymestrze ciąży, a w II i III trymestrze leku może być stosowany jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza przewidywana korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla matki i płodu. Loperamid przenika do mleka matki w niewielkiej ilości, dlatego nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.
WAŻNE !!!
- Lek należy stosować maksymalnie przez 2 dni.
- Najbezpieczniej stosować loperamid w przypadku wodnistej biegunki bez gorączki lub z niewielką gorączką.
- Loperamid nie leczy biegunki, tylko działa hamująco na perystaltykę jelit! Leczenie loperamidem jest leczeniem typowo objawowym!
- Loperamid hamuje biegunkę, ale w przypadku ostrej biegunki nie może być stosowany samodzielnie (lub w ogóle) – preparat spowalnia usuwanie bakterii i ich toksyn z jelit, co może wpływać na pogorszenie przebiegu choroby – rozdęcia okrężnicy lub rozwoju zespołu hemolityczno-mocznicowego.
PROBIOTYKI
W aptece mamy szeroki wybór preparatów, jednak musimy pamiętać, że większość z nich to suplementy diety. Zawsze proście farmaceutę o wydanie leku! Jest to niezwykle ważne w przypadku każdego preparatu. ale w omawianym dzisiaj przypadku – priobiotyków – w przypadku suplementów diety nie mamy gwarancji, że
- w preparacie znajdują się żywe bakterie,
- są to bakterie z odpowiednich szczepów (szczep zawsze musi być oznaczony, nie kupujcie preparatów bez oznaczeń!),
- bakterie powinny być w odpowiedniej ilości, aby uzyskać działanie lecznicze!
Probiotyczne suplementy diety są najczęściej przechowywanie w szufladach a nie w lodówce (wyjątkiem są probiotyczne grzyby – preparat Enterol), a dawkowanie jest przeważnie raz dziennie, cena jest sporo niższa, więc producent wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów co do praktycznego stosowania i przechowywania preparatów. Tymczasem, często możemy kupić coś, co po prostu nie zadziała. Suplement diety za 10 zł (albo i za 5 zł jak z super promocji z krótką datą ważności) bardzo często wygrywa z lekiem za 20-25 zł, ale w tym momencie marnujemy po prostu pieniądze i wcale sobie nie pomożemy.
Jednak są też producenci suplementów diety, którzy mają do zaproponowania warte uwagi preparaty – produkty posiadają ważną informacje o rodzaju szczepów bakteryjnych, np.
Acidolac, Dicoflor, Enteromax, Floractin, BioGaia, Sanprobi, Vivomixx.
Jednak pomimo dobrego składu, produkty te są zarejestrowane jako suplementy diety, a nie leki, więc nie mamy takiej samej gwarancji o skuteczności ich działania (jak to jest w przypadku produktów zarejestrowanych jako leki).
„Several probiotics (Saccharomyces boulardii and a mixture of Lactobacillus acidophilus and Bifidobacterium bifidum) had significant efficacy. No serious adverse reactions were reported in the 12 trials. Probiotics may offer a safe and effective method to prevent traveler’s diarrhea.” https://www.researchgate.net/publication/6506314_Metaanalysis_of_probiotics_for_the_prevention_of_traveler’s_diarrhea
W Charakterystyce Produktu Lecznicznego takich leków jak: Lakcid, Lakcid Forte, Lacidofil czy Enterol jako wskazanie do stosowania jest „zapobieganie biegunce podróżnych”. Więc dobrze trafiliśmy!
Lakcid
Produkt leczniczy
- Skład: Minimum 2 mld CFU pałeczek Lactobacillus rhamnosus w kapsułce (szczep Lactobacillus rhamnosus Pen, szczep Lactobacillus rhamnosus E/N, szczep Lactobacillus rhamnosus Oxy)
- Dawkowanie: dorośli i dzieci od 12 roku życia: 1 kapsułka 3 – 4 razy dziennie; u dzieci – 1 kapsułkę dziennie.
- Sposób podania: Zawartość kapsułki można rozpuścić w około 1/8 szklanki przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej wody lub mleka, dokładnie wymieszać. Taki sposób podania leku szczególnie zalecany jest dla niemowląt i dzieci. Stosowanie u dzieci: w przypadku podawania leku niemowlętom i dzieciom zawartość kapsułki (proszek) należy rozpuścić w około 1/8 szklanki przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej wody lub mleka, dokładnie wymieszać.
- Ciąża i karmienie piersią: Produkt może być stosowany u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Lakcid Forte
Produkt leczniczy
- Skład: Minimum 10 mld CFU pałeczek Lactobacillus rhamnosus w kapsułce – szczep Lactobacillus rhamnosus Pen, szczep Lactobacillus rhamnosus E/N, szczep Lactobacillus rhamnosus Oxy
- Dawkowanie: 2 razy dziennie po 1 fiolce lub 1 saszetce.
- Sposób podania: Bezpośrednio przed użyciem zdjąć z fiolki kapsel i wyjąć gumowy korek. Dodać do fiolki niewielką ilość przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej wody lub mleka, dobrze wymieszać. Zawartość fiolki wylać na łyżeczkę.; Zawartość saszetki rozpuścić w ok. 1/8 szklanki przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej wody lub mleka, dobrze wymieszać.
- Ciąża i karmienie piersią: Produkt może być stosowany u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Lacidofil
Produkt leczniczy
- Skład: 2 mld CFU bakterii kwasu mlekowego w kapsułce: szczep Lactobacillus rhamnosus R0011, szczep Lactobacillus helveticus R0052
- Dawkowanie: zapobieganie biegunce podróżnych – dzieci w wieku do 4 lat: 1 kapsułka na dobę, dzieci w wieku od 4 do 12 lat: od 1 do 2 kapsułek na dobę, dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 kapsułka trzy razy na dobę.
- Produkt leczniczy należy stosować przez minimum 10 dni, przed i w czasie podróży.
- Sposób podania: Preparat stosować w czasie posiłku lub do 30 min przed posiłkiem. W przypadku braku możliwości połknięcia (niemowlęta) zawartość kapsułki można zmieszać z pokarmem lub z chłodną wodą.
- Ciąża i karmienie piersią: Nie jest znany szkodliwy wpływ tego produktu leczniczego na ciążę i laktację.
Enterol
Produkt leczniczy
- Skład: Jedna kapsułka/saszetka zawiera 250 mg liofilizowanych drożdżaków Saccharomyces boulardii CNCM I-745.
- Dawkowanie u dorosłych i dzieci w przypadku biegunki podróżnych: 1 do 4 kapsułek na dobę przez okres do 1 tygodnia.
- Sposób podania: Kapsułkę połykamy popijając szklanką wody. W przypadku trudności z połykiem (osoby starsze, dzieci poniżej 6 roku życia), kapsułkę można otworzyć, a jej zawartość wsypać do niewielkiej ilości osłodzonego napoju, pokarmu lub dodać do butelki z pokarmem dla dziecka. Preparat jest dostępny także w postaci saszetek.
- Ciąża i karmienie piersią: Nie zaleca się stosowania w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
DDDF
ANTYBIOTYKI I P/BAKTERYJNE CHEMIOTERAPEUTYKI
DDDF
Nifuroksazyd
Produkt leczniczy
- Skład: 1 tabletka powlekana zawiera 200 mg nifuroksazydu (Nifuroxazidum)
- Dawkowanie: u doroslych 800 mg na dobe w 2-4 dawka podzielonych, u dzieci od 6 roku zycia 600-800 mg na dobe w 2-4 dawkach podzielonych. Dla młodszych dzieci nifuroksazyd jest dostępny w postaci płynnej, ale tylko z przepisu lekarza.
- Sposób podania: Podanie doustne – tabletkę połknąć i popić wodą.
- Ciąża i karmienie piersią: Nie jest zalecane stosowanie produktu u kobiet w ciąży ani podczas karmienia piersią.
- W międzynarodowych wytycznych do leczenia umiarkowanej i ciężkiej biegunki nie znajdziemy popularnego w Polsce nifuroksazydu.
- Jeżeli jedziemy do krajów o dużym ryzyku wystąpienia biegunki podróżnych i mamy dodatkowe problemy zdrowotne (temat opisałam tu https://voyagerka.com/travelmedmonday/biegunka-podroznych-czesc-i/), to najlepiej udać do lekarza po receptę na jeden ze skutecznych i zalecanych antybiotyków (azytromycynę lub rifaksyminę).
DDDF
Preparaty zalecane w biegunce o ciężkim lub umiarkowanym przebiegu, niezalecane w biegunce o łagodnym przebiegu.
Preparaty wydawane są tylko z przepisu lekarza.
Substancja/Lek | Dawkowanie | Ważne działanie niepożądane | Stosowanie u dzieci lub kobiet w ciąży i karmiących piersią | Uwagi |
Azytromycyna (Sumamed, Azitrolek, Macromax, Azitrox, Azycyna, Nobaxin) | 1000 mg w pojedynczej dawce lub500 mg przez 3 dni | Stosowanie może powodować nadwrażliwość na światło – należy zmniejszyć wychodzenie na słońce podczas stosowania preparatu | U dzieci dawkowanie dostoswane do masy ciała. Azytromycyna może być stosowana u kobiet w ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. Azytromycyna przenika do mleka kobiecego. Zaleca się, aby nie karmić piersią w czasie oraz do dwóch dni po zakończeniu leczenia azytromycyną. Następnie karmienie piersią można kontynuować. | Azytromycyna jest polecana podczas wyjazdów do Azji Południowo-Wschodniej, gdzie występuje oporność szczepów Campylobacter na fluorochinolony |
Rifaksymina (Xifaxan) | 200 mg co 8 godzin, maksymalnie 3 dni stosowania | Nietypowym działaniem niepożądanym może być pojawienie się czerwonego zabarwienia moczu. Stosowanie rifaksyminy i doustnych środków antykoncepcyjnych może wpływać na zmniejszenie ich skuteczności. | Dla dzieci od 12 roku życia, nie zaleca się stosowania w ciąży. | W przypadku krwistych biegunek, przebiegających z wysoką gorączką (co może świadczyć o bakteriami Shigella, Salmonella,Campylobacter), Xifaxan może być nieskuteczny (wchłania się w jelitach jedynie w 1%), w tym przypadku zalecana jest azytromycyna. |
Ciprofloksacyna (Cipronex) | 500 mg/2 dobę – 1 dzień lub przez 3 dni | Fluorochinolony wywołują reakcje o typie fotowrażliwości. Podczas leczenia należy unikać bezpośredniego narażenia na intensywne światło słoneczne lub promieniowanie UV | Leczenie można rozpocząć wyłącznie po dokładnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka ze względu na możliwe działania niepożądane związane ze stawami i (lub) otaczającymi tkankami. Lepiej jest unikać stosowania cyprofloksacyny w czasie ciąży. Cyprofloksacyna przenika do mleka matki. W związku z ryzykiem uszkodzenia chrząstek stawów stosowanie cyprofloksacyny w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane. | Fluorochinolony nie są polecane podczas wyjazdów do Azji Południowo-Wschodniej, gdzie występuje oporność szczepów Campylobacter |
Lewoflaksacyna (Levoxa) | 500 mg przez 1 lub 3 dni | Patrz Ciprfloksacyna | Przeciwskazana u dzieci i młodzieży przed zakończeniem okresu wzrostu, u kobiet w ciąży oraz karmiących. | Patrz Ciprofloksacyna |
Ofloksacyna (Tarivid) | 400 mg przez 1 dni lub 200 mg/2 dobę przez 3 dni | Patrz Ciprofloksacyna | Przeciwskazana u dzieci i młodzieży przed zakończeniem okresu wzrostu, u kobiet w ciąży oraz karmiących. | Patrz Ciprofloksacyna |
Źródła:
- https://academic.oup.com/jtm/article/24/suppl_1/S63/3782742
- https://infekcje.mp.pl/ekspert/192584,jak-nalezy-leczyc-biegunke-podroznych-
- Choroby wewnętrzne. Andrzej Szczeklik, rok wydania 2005, Medycyna Praktyczna, Kraków
- Zeszyty Apteczne – Schorzenia Przewodu Pokarmowego, rok wydania 2019, wydawnictwo opieka.farm
- Charakterystyki Produktów Leczniczych
[…] Biegunka podróżnych – leczenie […]