Zwiedzanie Arboretum w Rogowie jesienią
Europa,  Polska,  Łódzkie

Zwiedzanie Arboretum w Rogowie jesienią

W jedną z listopadowych niedziel postanowiłam poszukać ostatnich śladów jesieni. Mój wybór padł na Arboretum w Rogowie, o którym słyszałam dużo pozytywnych opinii, jednak jakoś wciąż nie miałam okazji, żeby tam pojechać. Tym razem postanowiłam skorzystać ze słonecznej niedzieli, i jak się okazało, był to jeden z ostatnich momentów, by zobaczyć park w pięknej, jesiennej odsłonie. Dlatego z czystym sercem polecam Wam zwiedzanie Arboretum w Rogowie właśnie jesienią.

Zwiedzanie Arboretum w Rogowie jesienią

Arboretum…. czyli?

Nazwa arboretum pochodzi od łacińskiego słowa – arbor, czyli drzewo. W arboretum kolekcjonowane są głównie drzewa i krzewy.

Arboretum w Rogowie należy do SGGW czyli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (podlega Leśnemu Zakładowi Doświadczalnemu SGGW). Jest jednym z największych arboretów na terenie Polski i stanowi najliczniej odwiedzany obiekt w projekcie “Muzeum w przestrzeni“.

Na terenie Polski znajduje się 29 arboretów, m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Lądku-Zdrój, Raciborzu, Warszawie czy we Wrocławiu.

Zwiedzanie Arboretum w Rogowie – informacje praktyczne

Plan Arboretum w Rogowie

Źródło

Ceny biletów

 • Bilet normalny – 12 zł
 • Bilet ulgowy – 6 zł (ulga przysługuje uczniom, studentom, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym)
 • Wstęp bezpłatny – np. studenci SGGW, dzieci do 6 roku życia, pracownicy Arboretum
 • Bilet rodzinny – 36 zł (w bilet rodzinny wchodzą 2 bilety normalne, 2 bilety ulgowe oraz wejście dla dzieci do 6 roku życia)
 • Sesje zdjęciowe – sesja ślubna – 100 zł + ceny biletów, inny rodzaj sesji – 50 zł + ceny biletów
 • Ślub – na terenie arboretum można zorganizować ślub! Wydarzenie kosztuje 2000 zł.
 • Wycieczka z przewodnikiem – dla grup powyżej 15 osób, wycieczkę należy ustalić wcześniej telefonicznie – 46 874 81 36

Można także wypożyczyć audioprzewodnik (w języku polskim lub angielskim) w cenie 5 zł + 20 zł kaucji za urządzenie. Do wyboru mamy 5 różnych tras, dostosowanych do zwiedzania dla dzieci lub dorosłych.

Godziny otwarcia Arboretum w Rogowie

Od poniedziałku do piątku:

 • maj – wrzesień: 7.00 – 18.00
 • październik: 7.00 – 17.00
 • listopad – kwiecień: 7.00 – 15.00

Weekendy i święta:

 • maj – czerwiec: 10.00 – 20.00
 • lipiec – wrzesień: 10.00 – 18.00
 • październik: 10.00 – 17.00
 • listopad – kwiecień: nieczynne (ale należy sprawdzać informacje na stronie internetowej, ja byłam w listopadzie w niedzielę – było otwarte).

Na teren Arboretum nie wolno zabierać czworonogów.

Lokalizacja Arboretum

Nocleg w okolicy Arboretum

Chętni mogą nocować w domu studenckimJodełka“, który znajduje się tuż przy wejściu do Arboretum.

Co można jeszcze zwiedzić poza Arboretum?

 • Muzeum Lasu i Drewna
 • Przejażdżka zabytkową koleją wąskotorową
 • Zorganizowanie ogniska w parku przy Arboretum

Historia Arboretum w Rogowie

Arboretum w Rogowie powstało w 1923 roku na terenie lasu. Do dzisiaj możemy podziwiać rosnące tam ponad 150-letnie drzewa (sosny, świerki, dęby czy graby). Pierwszym kierownikiem Arboretum był prof. Edward Chodzicki, który założył pierwszą część doświadczalną, a posadzone przez niego drzewa są do dzisiaj jednymi z najwyższych w okolicy Rogowa.

W 1951 roku nowym kierownikiem został inż. Henryk Eder, który zajął się odnową parku. Dzięki jego staraniom powstały dróżki, szklarnia czy zaplecze gospodarcze, a także został wydany pierwszy katalog nasion, dzięki czemu zapoczątkowano wymianę nasion z innymi arboretami na całym świecie.

W 1966 roku dr hab. Jerzy Tumiłowicz został kolejnym kierownikiem Arboretum w Rogowie. Dzięki niemu część doświadczalna i kolekcje dendrologiczne wciąż się powiększały.

W 2005 roku rozpoczęto dalszą modernizację Arboretum (rozbudowano alejki, odnowiono układ stawów, dodano elementy tablice edukacyjne).

Jeżeli szukacie kolejnych inspiracji do zwiedzania województwa łódzkiego, to zajrzyjcie do jednego z moich wpisów:

Zwiedzanie Arboretum w Rogowie – Kolekcje roślin

Kolekcje roślin drzewiastych

Kolekcja roślin drzewiastych stanowi największą kolekcję w Arboretum w Rogowie, a także jedną z największych na terenie Polski. W jej skład wchodzą drzewa, krzewy i krzewinki. Rośliny często rosną w grupach, co daje możliwość obserwacji całych populacji. W Arboretum sadzone są one pod kątem ich wymagań środowiskowych (wilgotność, osłona przed wiatrem, czy nasłonecznienie), dzięki czemu odwzorowane jest ich naturalne środowisko.

Leśne Powierzchnie Doświadczalne

Północna i wschodnia część arboretum to tereny doświadczalne z obcymi gatunkami drzew (głównie iglastych – np. daglezja zielona, żytownik olbrzmi, jodła olbrzymia). Obserwowany jest tam ich wzrost czy wrażliwość na warunki atmosferyczne.

Kolekcje roślin zielnych

Kolekcje roślin znajdują się w okolicy alpinarium. Są to głównie rośliny górskie, jak i te rosnące nad wodą, a także rośliny chronione i zagrożone (dział Flory Polskiej).

Kolekcje roślin tropikalnych

Kolekcje roślin tropikalnych znajdują się w szklarniach na terenie Arboretum. Na ten moment szklarnie nie są udostępniane dla zwiedzających, ale część roślin od maja do września wystawiana jest na zewnątrz.

Zwiedzanie Arboretum w Rogowie – Alpinarium

Alpinarium powstało w latach 50. XX wieku i zajmuje najmniejszą część ogrodu. Założył je inż. Henryk Eder, ówczesny kierownik. Do Alpinarium traficie idąc w lewo od głównego wejścia Arboretum.

W Alpinarium znajdziecie jedyne w arboretum strumyki oraz oczka wodne. Rośnie tam roślinność górska – około 900 gatunków odmian roślin pochodzących z różnych regionów świata (np. szachownice, irysy, zimozielone bambusy, świerki serbskie, limby czy jodły kalifornijskie). Na terenie Alpinarium jest także dział Flory Polskiej, gdzie znajdziemy chronione i zagrożone gatunki roślin. Od niedawna znajdziemy tam także torfowisko wysokie, które porastają liczne gatunki roślin torfowiskowych (np. brzoza karłowata, płaty mchów torfowców, bagno zwyczajne).

Zwiedzanie Arboretum w Rogowie jesienią – moja opinia

Zwiedzanie Arboretum w Rogowie jesienią było bardzo dobrym pomysłem, żałuję jedynie, że pojechałam w połowie listopada, a nie pod koniec października, kiedy było jeszcze więcej kolorowych liści. Arboretum to świetne miejsce na spacer z dziećmi, a także na różne sesje zdjęciowe, w tym sesje ślubne.

Spodobał Wam się mój wpis? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

 • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
 • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
 • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x