toruń co warto zobaczyć
Europa,  Polska

Toruń – co warto zobaczyć? Ciekawe atrakcje na weekend

Jakie mamy pierwsze skojarzenia po usłyszeniu Toruń? Mikołaj Kopernik? Pierniki? Kolejne skojarzenia to najczęściej zamek krzyżacki, planetarium… Ale co jeszcze można znaleźć? Co warto zobaczyć w Toruniu? Okazuje się, że ciekawych atrakcji jest jeszcze więcej! Podczas mojego wyjazdu postarałam się poszukać kilku perełek, nieoczywistych miejsc w Toruniu. Skansen w centrum miasta? Tak! Muzeum jednego z największych polskich podróżników? Również tak! Manufaktura cukierków i produkcja lizaków? Też! Muzeum Zabawek i Bajek z eksponatami z XIX wieku? Tak! Własnoręcznie zrobiony piernik? Również mi się to udało! Mam nadzieję, że mój wpis “Toruń – co warto zobaczyć? Ciekawe atrakcje na weekend” zachęci Was do odwiedzenia tego pięknego miasta!

Zapraszam Was także do mojego wpisu na temat restauracji i kawiarni w Toruniu oraz do wpisu o warsztatach piernikowych:

Wpis powstał przy współpracy z miastem Toruń.

Toruń – co warto zobaczyć? Propozycja ciekawych muzeów

Toruń – co warto zobaczyć? Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Podróżnik Tony Halik urodził się w 1921 roku właśnie w Toruniu. Przez lata podróżował po świecie, pracował jako dziennikarz dla NBC oraz razem z Elżbietą Dzikowską nagrywał programy dla telewizji polskiej – m.in. Tam, gdzie pieprz rośnie, Tam, gdzie rośnie wanilia i Pieprz i wanilia. Muzeum powstało już po jego śmierci i działa od 2003 roku, wciąż poszerzając swoje zbiory.

W muzeum znajdziecie wystawy poświęcone podróżom Halika po Ameryce Południowej i Środkowej, a także pamiątki z podróży Elżbiety Dzikowskiej po Afryce czy Nowej Gwinei. Muzeum jest bardzo różnorodne, warto się tam wybrać nie tylko po to, żeby lepiej poznać historię samego Halika, ale żeby pooglądać eksponaty z najodleglejszych zakątków Ziemi.

Bilety można kupić w kasie biletowej muzeum lub on-line. Ceny biletów do Muzeum Podróżników w Toruniu wynoszą:

  • Bilet normalny – 15 zł
  • Bilet ulgowy – 12 zł
  • w każdą środę wstęp jest bezpłatny

Godziny otwarcia Muzeum Podróżników w Toruniu:

  • maj – wrzesień 12.00-18.00
  • październik – kwiecień 10.00-16.00
  • w poniedziałki muzeum jest nieczynne

Muzeum i Park Etnograficzny (Skansen) w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu powstało w 1959 roku. Wraz z nim działają 3 Parki Etnograficzne (Zagroda Rybacko-Rolnicza w Kaszczorku; Skansen w centrum Torunia oraz Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce). W Muzeum Etnograficznym możecie zobaczyć wystawy stałe (“Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)” i “Salonik prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej”I oraz wystawy czasowe.

Na terenie Parku Etnograficznego znajdują się obiekty z przełomu XVIII i XIX wieku. Budynki (zagrody, chałupy, wiatrak, młyn) pochodzą m.in. z Kaszub, ziemi chełmińskiej, Kujaw czy Borów Tucholskich.

Park Etnograficzny zlokalizowany jest bardzo blisko Starówki, niecałe 10 min spacerem z zabytkowego centrum Torunia. Warto się tam przejść i na chwilę cofnąć się w czasie.

Czas potrzebny na zwiedzanie Parku Etnograficznego – co najmniej 1 godzina.

Ceny biletów do Parku Etnograficznego w Toruniu wynoszą:

  • Bilet normalny – 14 zł
  • Bilet ulgowy – 8 zł

Ceny biletów do Muzeum Etnograficznego w Toruniu wynoszą:

  • Bilet normalny – 8 zł
  • Bilet ulgowy – 6 zł

Ceny biletów do łączonych do Muzeum i Parku Etnograficznego w Toruniu wynoszą:

  • Bilet normalny – 24 zł
  • Bilet ulgowy – 16 zł

Godziny otwarcia Muzeum Etnograficznego w Toruniu:

  • lipiec – wrzesień:
    • wtorek, czwartek, piątek, sobota, niedziela – 10.00-18.00
    • środa – 9.00-16.00
  • październik – kwiecień:
    • wtorek – piątek – 9.00-16.00
    • sobota – niedziela – 10.00-16.00
  • Park Etnograficzny
    • listopad, grudzień, styczeń – otwarty do godziny 15.00
  • w poniedziałki muzeum jest nieczynne

Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu

Krzyżacy pojawili się na ziemi chełmińskiej w XIII wieku i rozpoczęli budowę zamku, który miał być bazą do podboju Prusów. Teren zamku powstał na planie podkowy, w miejscu w którym prawdopodobnie była kiedyś słowiańska osada. Zamek nie został jednak zbyt długo w rękach Krzyżaków, ponieważ w XV wieku wybuchł bunt toruńskich mieszczan i rozpoczęła się wojna 13-letnia.

Interesującym pomieszczeniem na terenie zamku krzyżackiego jest sala z dawnymi narzędziami tortur, gdzie znajduje się bardzo dużo różnorodnych eksponatów. Niektóre potrafią przyprawić człowieka o gęsią skórkę! W podziemiach również znajduje się kilka pomieszczeń, w których możecie zobaczyć np. rekonstrukcję zamku. Na terenie zamku pracuje pan przewodnik, który opowiada bardzo barwne historie – taki spacer z przewodnikiem może być bardzo ciekawą opcją szczególnie dla zwiedzających z dziećmi. Ruiny zamku krzyżackiego to zabytek Torunia, który naprawdę warto zobaczyć!

Ceny biletów do Ruin Zamku Krzyżackiego w Toruniu wynoszą:

  • Bilet normalny – 10 zł
  • Bilet ulgowy – 6 zł

Godziny otwarcia Ruin Zamku Krzyżackiego w Toruniu:

  • codziennie od 10.00 do 18.00

Toruń – jakie inne muzea warto zobaczyć?

  • Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz Staromiejski
  • Muzeum Legend Toruńskich – pokazy toruńskich legend z udziałem publiczności czyli nas samych.
  • Muzeum Zabawek i Bajek – ogromna kolekcja zabawek z XIX i XX wieku, które w niektórych przypadkach można także dotknąć i zobaczyć, jak działają. Można wziąć również udział w warsztatach z robienia pacynek czy bączków.
  • Dom Mikołaja Kopernika

Toruń – co warto zobaczyć? Spacer po Starym Mieście

Polecam wybranie się na wycieczkę z przewodnikiem w stylu free walking tour. 1,5-2 godzinny spacer po najważniejszych atrakcjach Torunia będzie dobrym wstępem do poznania historii i legend tego miasta. Nie będziecie się nudzić!

Krzywa Wieża w Toruniu

Bardzo popularne jest zrobienie przy wieży testu na prawdomówność. Należy piętami i plecami przysunąć się do krzywej ściany i wysunąć ręce do przodu. Jeżeli wytrzymamy w takiej pozycji co najmniej 3 sekundy, to znaczy że jesteśmy uczciwymi ludźmi.
Legenda o powstaniu Krzywej Wieży – krzywa wieża powstała poprzez miłość zakazana zakonnik a mieszczka miejska. On tez podobał się innej dziewczynie, ona ich podglądała i doniosła na rycerza zakonnika i miesxczke, mieszczka dostała baty a rycerz musiał wybudować krzyża wieże jak Krzywe jego postępki.

Toruń – co warto zobaczyć? Ratusz staromiejski

Toruński ratusz jest wyjątkowym budynkiem. Kształtem przypomina zamek, a ponadto nawiązuje do… kalendarza. Co ciekawe, takie było założenie architekta, który chciał nadać ratuszowi czegoś wyjątkowego.

  • Wieża – symbolizuje 1 rok
  • 4 małe wieżyczki – symbolizują 4 pory roku
  • 12 wielkich komnat – symbolizuje 12 miesięcy
  • 52 mniejsza sale – symbolizują 52 tygodnie
  • 365 okien – symbolizuje ilość dni w roku (w roku przestępnym odkuwano dodatkowe okno, które w zwykłych latach było zamurowywane).

Przed dziedzińcem Ratusza znajduje się specjalne okno ratuszowe, przez które można było słuchać rozpraw. W średniowieczu mieszkańcy Torunia gromadzili się właśnie w tym miejscu i wysłuchali, kto był za co skazany.

Na Starówce możecie często zauważyć figurki ludzików – są to mieszkańcy Torunia z obrazu Pasja Toruńska. Figurki są dobrze widoczne właśnie na dziedzińcu Ratusza, ale możecie je znaleźć również podczas spaceru.

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu

Pomnik Flisaka, Kamienica pod Gwiazdą i Pomnik Mikołaja Kopernika

Kamienica pod Gwiazdą – w dawnych czasach nie było numeracji budynków, więc kamienice posiadały charakterystyczne elementy, żeby je rozróżnić. Jedną z najpiękniejszych była kamienica pod gwiazdą. Warto wejść do środka i zobaczyć przepiękne schody, aktualnie znajduje się tam Muzeum Orientu.

Pomnik Flisaka – Zgodnie z legendą, w średniowieczu Toruń nawiedziła plaga żab. Burmistrz ogłosił, że odda rękę córki śmiałkowi, który pozbędzie się żab. Pewnego dnia mężczyzna o imieniu Ivo przybył do Torunia, a jego talentem byla przepiękna gra na skrzypcach. Ivo przyszedł na rynek i zaczął grać. Wszystkie żaby zebrały się wokół niego, a on grając wyprowadził je z Torunia.

Pomnik Mikołaja Kopernika – Toruń to miasto Mikołaja Kopernika, a jego pomnik w centrum miasta to punkt spotkań.

Toruński smok, fragmenty murów oraz bulwary

Kilka kadrów z Torunia

Toruń – co warto zobaczyć? Punkty widokowe na miasto

Widok z wieży ratuszowej

40-metrowa wieża ratuszowa jest częścią Ratusza Staromiejskiego zlokalizowanego w centralnej części starówki. Właśnie z tego miejsca rozpościera się przepiękny widok na cały Toruń – zarówno na część zabytkową, jak i Wisłę oraz nowoczesną zabudowę w oddali. Wejście na szczyt wieży nie jest bardzo trudne, na początku są co prawda wąskie schody, ale po minucie zaczynają się szerokie, drewniane schody, którymi wchodzicie już na samą górę. Po drodze można robić przerwę i oglądać wystawy poświęcone wieży ratuszowej. Na górze znajduje się taras widokowy, którym można obejrzeć wieżę dookoła i podziwiać dosłownie cały Toruń.

Bilety możecie kupić on-line (szybciej, omijacie kolejki) lub w kasie Muzeum na terenie Ratusza Staromiejskiego. Ceny biletów na wieżę ratuszową w Toruniu wynoszą:

  • Bilet normalny – 18 zł
  • Bilet ulgowy – 13 zł

Godziny otwarcia wieży ratuszowej w Toruniu:

  • maj – wrzesień 10.00-20.00
  • kwiecień i październik – 10.00-18.00
  • styczeń – marzec oraz listopad-grudzień – 10.00-16.00

Kładka po drugiej stronie Wisły

Na punkt widokowy po drugiej stronie Wisły warto pojechać po południu, żeby obejrzeć zachód słońca. To jest moje ulubione miejsce w Toruniu, które warto zobaczyć i bardzo Wam je polecam!

Toruń – co warto zobaczyć? Warsztaty z robienia pierników w Toruniu

Toruńska Piernikarnia Mistrza Bogumiła

Szukacie kameralnego miejsca na piernikowe warsztaty? Możecie je znaleźć właśnie w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Oferuje ona dwa rodzaje warsztatów – warsztaty z wypieku pierników historycznych lub wypieku i dekorowania pierników świątecznych. Po wejściu do małego sklepiku Pani prowadzi nas na dół, do większego pomieszczenia z ławami i przygotowanymi już miejscami do przygotowywania pierników. Całość trwa trochę ponad godzinę i przebiega w bardzo miłej atmosferze. Ponadto, w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła można zorganizować biesiady dla dorosłych lub piernikowe urodziny dla dzieci.

Przed warsztatami warto sprawdzić dokładną lokalizację, ponieważ Piernikarnia posiada 4 sale warsztatowe w różnych częściach starówki:

  • Sala Gotycka – ul. Panny Marii 7
  • Sala Główna i Sala Mieszczańska – ul. Królowej Jadwigi 24
  • Sala Korzenna – ul. Prosta 2

Bilety można kupić na miejscu, a rezerwację (np. pod numerem telefonu 725-011-050) warto zrobić wcześniej. Ceny biletów na warsztaty wypieku historycznych pierników wynoszą:

  • Bilet normalny – 25 zł

Godziny otwarcia Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła w Toruniu:

  • poniedziałek – piątek 10.00-18.00
  • sobota – niedziela 11.00-17.00

Toruń – Żywe Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika to kolejne, interaktywne muzeum, w którym można wziąć udział w warsztatach i przygotować własne pierniki. To jest miejsce nastawione na show. Na początku czeka nas pokaz przygotowania ciasta piernikowego, w którym mogą wziąć udział także najmłodsi uczestnicy warsztatu. Ciasto piernikowe musi swoje odstać, dlatego do upieczenia pierników korzystamy z wcześniej przygotowanego ciasta. Uczestnicy warsztatów dzielą się na grupy i każda grupa przygotowuje swoje własne pierniki. Gdy już wszystko jest wypieczone, można udać się na drugie piętro na kolejny pokaz – czyli produkcji pierników na przełomie XIX i XX wieku.

Bilety można kupić w kasie biletowej muzeum lub on-line. Ceny biletów do Żywego Muzeum Piernika w Toruniu wynoszą:

  • Bilet dla dorosłych – 29 zł
  • Bilet dla seniorów (od 65 roku życia), dzieci, uczniów, studentów (do 26 roku życia) – 24 zł
  • Dzieci do 3 roku życia – wstęp bezpłatny

Rezerwację warto zrobić na kilka dni przed przyjazdem, ponieważ miejsce jest bardzo oblegane przez turystów, a ilość miejsc na daną godzinę jest ograniczona.

Godziny otwarcia Żywego Muzeum Piernika w Toruniu:

  • codziennie od godziny 10.00 do 18.00

Toruń – co warto zobaczyć? Nietypowe atrakcje

Fontanna Cosmopolis

Blisko Starówki znajduje się Fontanna Cosmopolis, do której warto się udać wieczorem już po zapadnięciu zmroku. Możecie wysłuchać wtedy przeróżnych kompozycji muzyki klasycznej (m.n. dedykowany fontannie utwór Cosmopolis kompozycji Krzesimira Dębskiego, muzyka z filmu Love Story czy Gladiatora) i zobaczyć pokaz iluminacji. To miejsce na mapie Torunia, które naprawdę warto zobaczyć! Szczególnie, jeżeli jesteście na wyjeździe z dziećmi. 🙂

Godziny pokazów fontanny Cosmopolis:

  • maj-czerwiec – 20.00-24.00
  • lipiec-sierpień – 21.00-24.00
  • wrzesień-październik – 19.00-23.00

Manufaktura cukierków w Toruniu

W Manufakturze Cukierków możecie nie tylko kupić własnoręcznie wytwarzane słodkości, ale także obejrzeć pokaz produkcji cukierków i zrobić własne lizaki.

Jak robione są cukierki w Manufakturze? Gorąca masa z cukru jest wylewana na chłodzony blat pomiędzy metalowe ścianki. Następnie dodawane są naturalne barwniki i całość w danym segmencie jest mieszana do uzyskania spójnego koloru. Dopóki masa jest elastyczna, łączy się poszczególne masy tworząc wielki, kolorowy wałek. Wałek musi być cały czas w ruchu, żeby nie zastygł i “wykręca się” z niego coraz cieńszy wałeczek, z którego ostatecznie można uformować lizaka.

Do Manufaktury cukierków można zadzwonić lub napisać e-mail w celu rezerwacji miejsca warsztacie czyli przygotowania własnego lizaka z gotowej masy.

Jakie są jeszcze inne nietypowe atrakcje w Toruniu?

  • Niewidzialny Dom – miejsce, w którym macie okazję “zobaczyć” świat bez zmysłu wzroku. Ja osobiście nie przepadam za takimi atrakcjami gdzie bym nic nie widziała, ale na pewno warto mieć na uwadze, że takie miejsce w Toruniu działa i jest ewenementem na skalę światową.

Toruń – gdzie warto zjeść?

Pierogarnia Stary Toruń

Pierogarnię Stary Toruń pamiętałam jeszcze z dawnych lat, gdy byłam w Toruniu na konferencji. Mało powiedziane, że wybór pierogów jest ogromny. Naprawdę ciężko było się zdecydować, co wybrać! Macie do wyboru pierogi pieczone lub gotowane, podsmażane lub nie… nadzienia także są przeróżne, czasami fantazyjne. Na słono, na słodko, znajdą się też wersje wege. Na szczęście można było mieszać zestawy, dlatego wzięłam mix różnych pierogów i to był najlepszy wybór. 🙂

Restauracja Chleb i Wino

Restauracja serwuje nie tylko klasyczne dania, ale także pizzę. W ramach noclegu w apartamentach Chleb i Wino mogłam także zjeść tam śniadanie – bardzo szeroki wybór porannych dań, świeże składniki – było naprawdę pysznie.

Restauracja Monka

Polecana przez wiele osób restauracja Monka rzeczywiście serwuje przepyszne jedzenie (bardzo szeroki wybór dań wegetariańskich). To jest miejsce w Toruniu, do którego na pewno wrócę.

Nocleg w Toruniu

Miałam okazję nocować w Apartamentach Chleb i Wino, które znajdują się w centrum starówki. Bardzo klimatyczne miejsce, całość mieści się w XVI-wiecznej kamienicy, więc jeżeli szukacie wyjątkowego noclegu, taki właśnie znajdziecie w Apartamentach Chleb i Wino. Ze względu na stare budownictwo nie znajdziecie tam windy, dlatego warto mieć na uwadze, że w zależności od piętra, czeka nas trochę wchodzenia.

Spodobał Wam się mój wpis “Toruń – co warto zobaczyć? Ciekawe atrakcje na weekend”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelina z bloga podróżniczego wposzukiwaniu.pl

Gosia, świetny przewodnik po Toruniu. Wybieram się tam i wybieram i mam nadzieję, że jesienią się pojawię w Toruniu i skorzystam z Twojego wpisu.

Karolina Tuszyńska
23 sierpnia 2021 09:17

Nie musisz mnie przekonywać, biorę wszystkie atrakcje w ciemno <3

Karolina
24 sierpnia 2021 12:39

Toruń tak pięknie wygląda u Ciebie, że mam ochotę sama tam pojechać! Szkoda, że tak daleko 🙁

Marik
Marik
10 lutego 2022 09:30

Dobrą miejscówką noclegową jest hotel Olender w Wielkiej Nieszawce. Spod hotelu jeździ autobus, którym w niecałe 20 min jesteś na starym mieście. A ponadto hotel ma aquapark i strzelnicę bojowo-sportową.

D74
D74
10 lutego 2022 18:40

Jak się chce pochodzić po muzeach, to lepiej w środku tygodnia. Do części wstęp jest bezpłatny w środy: https://muzeum.torun.pl/

6
0
Would love your thoughts, please comment.x