Chorwacja,  Europa

Trogir – co warto zobaczyć? Zwiedzanie Trogiru w Chorwacji.

Jak wygląda zwiedzanie Trogiru i jakie są jego atrakcje? Trogir to niewielkie, ale historyczne (zostało założone w III w. p.n.e.!) miasto w środkowej części Chorwacji. Warto zatrzymać się tam chociaż na kilka godzin i zgubić się w wąskich, zacienionych uliczkach starego miasta. Zobaczcie w poniższym wpisie “Trogir – co warto zobaczyć? Zwiedzanie Trogiru w Chorwacji” co można zwiedzić w tym urocznym miasteczku.

Trogir – co warto zobaczyć? Mapa atrakcji w Trogirze i okolicy

Będąc w Trogirze, warto zwiedzić pobliską wyspę Ciovo, na której znajdują się przepiękne plaże. Szczegóły znajdziecie w moim wpisie – wyspa Ciovo i jej najlepsze atrakcje.

Jak dojechać do Trogiru

Trogir znajduje się u wybrzeży Morza Adriatyckiego, w odległości około 25 km od Splitu i 130 km od Zadaru, w środkowej części Chorwacji. Do Trogiru można dojechać wygodnie autostradą lub dolecieć do lotniska znajdującego się pomiędzy Splitem i Trogirem (dobre połączenia ma np. Wizzair m.in. z Warszawy, Katowic, Krakowa czy Gdańska do lotniska w Splicie). Z lotniska możecie dojechać do Trogiru autobusem. W przypadku przyjazdu autem, najlepiej zaparkować je przed Starym Miastem (wszystkie parkingi są płatne). Najwygodniejszą opcją jest zostawienie auta koło hotelu/apartamentu i wypożyczenie skutera – to najlepszy środek transportu po Trogirze i okolicznej wyspie Ciovo. W odróżnieniu od auta, skuter można zaparkować blisko Starego Rynku.

Trogir – co warto zobaczyć?

Trogir – zwiedzanie Wieży Zegarowej wraz z muzeum

Zwiedzanie Trogiru warto zacząć od głównego placu, na którym znajdują liczne zabytki. Wieża zegarowa została zbudowana na przełomie XIV i XV wieku i połączona jest z loggią miejską. Wieża była częścią kościoła św. Sebastiana, który powstał po pladze dżumy w latach 1465-1466. Obok Wieży zegarowej znajduje się Muzeum Sztuki Sakralnej, w którym można obejrzeć rękopisy religijne, obraz św. Jana Chrzciciela z końca XV wieku czy krucyfiksy i fragmenty ikon.

Loggia miejska

Loggia w Trogirze to historyczne miejsce wybudowane w XIV wieku, które służyło kiedyś jako miejsce spotkań i sala sądowa. Połączona jest z Wieżą Zegarową i wsparta na pięciu filarach. W loggi możemy podziwiać Ołtarz Sprawiedliwości wraz z wyrzeźbionym stołem sędziowskim.

Pałac Cipiko

Pałac Cipiko podziwiać można z zewnątrz, obecnie jest niedostępny dla zwiedzających. Średniowieczny obiekt został przebudowany w stylu renesansowym na zlecenie potężnej rodziny Cipiko w XV wieku, łącząc w sobie elementy gotyckiej i renesansowej architektury.

Trogir – co zobaczyć? Katedra św. Wawrzyńca

Katedra św. Wawrzyńca to romańsko-gotycka katedra z przełomu XII/XIII wieku, choć ostatecznie jej budowa została ukończona w 1598 roku. To kolejne miejsce w Trogirze, które warto zobaczyć. Katedra również znajduje się na placu Jana Pawła II, tuż obok Wieży Zegarowej, loggi miejskiej i Pałacu Rektora (ratusz miejski). Kościół powstał na fundamentach bazyliki zniszczonej przez Saracenów w XII wieku. Dzwonnica katedry o wysokości 47 metrów jest pokryta terakotą i to jedna z pierwszych rzeczy, którą zobaczycie z oddali. Warto również zwrócić uwagę na romańskie drzwi, które w górnej części przedstawiają obrazy religijne, a w dolnej – lwy. To jedna z najpiękniejszych katedr w całej Chorwacji, dlatego warto zacząć zwiedzanie Trogiru właśnie od tego miejsca.

Bilet wstępu kosztuje około 20 złotych, katedrę można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-12.00.

Pałac Rektora

Pałac Rektora pochodzi z XIII wieku, w późniejszych latach został przebudowany w stylu renesansowym. Nad drzwiami znajduje się napis, że wstęp dostępny jest tylko dla szlachty. Aktualnie w budynku znajduje się Ratusz miejski.

Zwiedzanie Trogiru – Klasztor św. Dominika

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia podczas zwiedzania Trogiru jest klasztor św. Dominika z XIII wieku. Znajduje się w nim sporo dzieł sztuki (obrazów, rzeźb) które powstały w XIV, XV wieku i XVI wieku. Niestety, krużganek klasztoru został poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej w 1944 roku, jednak wnętrze klasztoru zostało nieuszkodzone, a całość została odnowiona przez Instytut Ochrony Zabytków.

Trogir – co warto zobaczyć? Twierdza Kamerlengo

Atrakcje Trogiru to nie tylko kościoły – miejscem wartym zobaczenia jest średniowieczna warownią, znajdująca się na końcu promenady. Twierdza Kamerlengo pochodzi z XV wieku – służyła jako kwatera dla armii weneckiej i broniła portu w Trogirze, odgrywając ważną role w czasie bitwy pomiędzy Wenecją a Genuą. W środku twierdzy znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, studia i kaplica. Kawałek od twierdzy, znajduje się jej druga część czyli wieża św. Marka, który kiedyś była połączona z twierdzą za pomocą murów obronnych. Warto wejść na szczyt wieży i zobaczyć panoramę Trogiru z góry. Dziś twierdza służy jako scena dla wydarzeń kulturalnych.

Atrakcje Trogiru – Green Market z lokalnymi produktami

Nietypowa atrakcja Trogiru to lokalny targ ze świeżymi produktami. Green Market znajduje się po drugiej stronie od Starego Miasta i ma do zaoferowania najlepszej jakości warzywa, owoce i oliwy. Zdecydowanie warto się tam udać na zakupy, przy okazji trochę się potargować i zakupić smakowite i świeże produkty – nie tylko dla siebie, ale również w ramach pamiątki dla najbliższych.

Most łączący miasto z wyspą Ciovo

Na wyspę Ciovo koło Trogiru można się dostać aktualnie dwoma mostami – jednym prowadzącym na wyspę bezpośrednio z okolic Starego Miasta (przez lata był zakorkowany, a dojazd do Trogiru utrudniony), oraz drugim mostem – “Croatian Veterans Bridge”, którym znajduje się przed Trogirem (jadąc od strony Splitu) i od niedawna umożliwia dotarcie na wyspę Ciovo bez większych problemów – czyli korków.

Zwiedzanie Trogiru – Promenada

Promenada w Trogirze to idealne miejsce na spacer wzdłuż brzegu zatoki, z widokiem zarówno na drogie łodzie cumujące przy nadbrzeżu, jak i zabytki Trogiru. Podczas zwiedzania Trogiru, warto zrobić sobie przerwę i wstąpić do jednej z zadaszonych kawiarni lub restauracji (choć cenowo nie są najtańsze) lub schować się z lodami w cieniu palm.

Zwiedzanie Trogiru – zobaczcie klimatyczne uliczki

Atrakcje Trogiru to nie tylko zabytki, ale również klimatycze, zacienione uliczki. Mieszkańcy dbają o ich liczne dekoracje, dlatego w czasie zwiedzania Trogiru warto po prostu się zgubić w labiryncie ulic. Kamienne balkony, balustrady, schody stanowią nieodłączny element Starego Miasta. Ponadto, to właśnie wśród nich można znaleźć chwile wytchnienia od lipcowego czy sierpniowego upału.

Atrakcje koło Trogiru – Wyspa Ciovo

Wyspa Ciovo koło Trogiru to miejsce z wszystkimi zaletami wyspy, jednocześnie na stałe połączone z lądem. Dotarcie na wyspę Ciovo z Polski jest dodatkowo ułatwione dzięki lotnisku, które znajduje się pomiędzy Splitem a Trogirem. W samym Trogirze nie znajdują się plaże (dopiero 1-2 km od centrum i nie ma dużego wyboru), dlatego najlepszą opcją jest plażowanie na wyspie Ciovo. Godne polecenia miejsca to m.in. plaża w Slatine, w Okrug Gornji czy Mavarstica.

Spodobał Wam się mój wpis „Trogir – co warto zobaczyć? Zwiedzanie Trogiru w Chorwacji”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce „medycyna podróży„.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Olka
5 czerwca 2023 20:26

Mój statua uczuć względem Trogiru brzmi: to skomplikowane. Byłam dwa razy i dwa razy nie dałam się porwać temu miastu. Nie mogę się jakoś do niego przekonać.

Magda
Magda
6 czerwca 2023 09:37

Haha mam identyczne zdjęcie z Trogiru, ten skuter obok schodów
Lubię to miasto

Martyna Soul
6 czerwca 2023 10:48

Byłam w Trogirze wiele lat temu. Fajnie było powspominać dzięki Twojemu wpisowi.

Womenofpoland
6 czerwca 2023 23:43

Byłam w Trogirze ponad 10 lat temu! Muszę wrócić!

Magazyn Energii
7 czerwca 2023 10:19

Przepiękne miasto, byłem tam 5 lat temu i z chęcią bym je odwiedził raz jeszcze 🙂

Piotr w Podróży
25 czerwca 2023 09:02

Trogir to dla mnie najpiękniejsze miasto w Chorwacji!

11
0
Would love your thoughts, please comment.x