Europa,  Genua,  Włochy

Genua na weekend (niedziela)

Zabytkowe pałace Genui oraz ulica Garibaldiego są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 


Ulica Garibaldiego

Niedzielne zwiedzanie zaczęłam właśnie od ulicy Garibaldiego, w której okolicy krążyłam już w sobotę. Po czym można rozpoznać, że trafiło się na tą ulicę (jeżeli GPS zawodzi)? Po tłumie zorganizowanych wycieczek z przewodnikami. W żadnym miejscu w Genui nie spotkałam ich tyle, co właśnie na ulicy Garibaldiego. Ulica została wybudowana w epoce Renesansu przez genueńską arystokrację. Początkowo była nazywana „Nową Ulicą”, by w 1882 roku stać się ulicą Giuseppe Garibaldiego (włoskiego generała i polityka, uznanego za jednego z włoskich „ojców ojczyzny”). Na ulicy możemy znaleźć piękne pałace, w tym:

Palazzo Bianco

Pałac (w stylu barokowym) został wybudowany w latach 1530-1540 na życzenie Luca Grimaldi. Aktualnie znajduje się w nim galeria sztuki. 

Palazzo Rosso

Pałac został wybudowany w XVII wieku. Aktualnie znajduje się w nim galeria sztuki, z obrazami takich malarzy jak van Dyck, Durer czy Guercino.

Boczne uliczki i ich liczne kościoły:

Chiesa di San Luca – Kościół San Luca

Kościół San Luca znajduje si na placu o tej samej nazwie w historycznym centrum Genui, w dzielnicy La Maddalena. Wnętrze i dzieła sztuki należą do najwyższych osiągnięć baroku genueńskiego. Wejście do Kościoła jest bezpłatne.

Chiesa di San Siro – Bazylika San Siro

To jeden z najstarszych kościołów w Genui (jego początku sięgają IV wieku). Został zbudowany na terenie chrześcijańskiego cmentarza i dedykowany był Dwunastu Apostołom. W XVI wieku został przebudowany w stylu barokowym. 
Wejście do Bazyliki jest bezpłatne.
Czas potrzebny na zwiedzanie: 1h (może wydłużyć się do 2-3h, jeżeli będziecie zwiedzać znajdujące się tam Pałace).C

Galata Museo del Mare – Muzeum Morskie Galata


http://www.galatamuseodelmare.it/?lang=en
Mimo pozytywnych opinii poszłam do tego muzeum bez większego przekonania. 
I rzeczywiście, nie zawiodłam się, było to jedno z najlepszych muzeów, jakie zwiedziłam we Włoszech. Muzeum składa się z 3 pięter oraz tarasu. Na parterze zaczyna się historia włoskiego żeglarstwa od czasów średniowiecza. Idąc do góry, odbywamy podróż w czasie, aż do współczesności. Na parterze znajduje się także replika Galeonu, na którą można wejść i zagrać w wirtualne kości. Była też ciekawa wystawa dotycząca życia na statku. Na pierwszym piętrze obejrzałam liczne stare księgi oraz mapy. Zobaczyłam, jak kiedyś wyglądała Genua i jak zmieniał się port. Była też ogromna wystawa na temat morskich potworów! Spędziłam tam sporo czasu czytając o przeróżnych stworach. Obejrzałam też specjalne urządzenia – sekstance, które służyły do wyznaczenia położenia statku. Na tym piętrze także można było zajrzeć do wnętrza statków i zobaczyć, jak wyglądały poszczególne kajuty. Możemy tam także znaleźć oryginalną tratwę, na której w 1978r. na Oceanie Atlantyckim dwójka Włochów utrzymywała się przy życiu (przez prawie 10 tygodni!). Na kolejnym piętrze? Wchodzimy na pokład transatlantyku! Zaczyna się od miejsca oddania bagażu i kas biletowych, dalej idziemy po schodach do poszczególnych kajut, jadalnie, pokój kapitana. Całość opatrzona jest muzyką, licznymi zdjęciami i opisami dotyczącymi życia na statku. Dodatkowo, na najwyższym piętrze znajduje się sekcja poświęcona włoskiej emigracji drogą morską oraz imigracji nowej ludności do Włoch. 

 • Czas potrzebny na zwiedzanie: 2-3h
 • Godziny otwarcia – W okresie od listopada do lutego:
  Muzeum czynne od wtorku do piątku: 10.00 – 18.00
  (ostatnie wejście jest o 17.00).
  Weekend, okres wakacyjny: 10.00 – 19.30
  (ostatnie wejście jest o 18:30)
  W okresie od marca do października
  Muzeum czynne jest codziennie: 10-19.30
  (ostatnie wejście jest o 18.30)
 • Cena – Koszty zwiedzania: 
  13,00€ Dorośli
  11,00€ (bilet ulgowy – dla osób powyżej 65 roku życia)
  8,00€ Dzieci w wieku od 4-12 lat
  Bezpłatnie dla dzieci poniżej 3 lat
  Można wykupić także droższe bilety, które obejmują wejścia do „Galeta Museum”, Biosfery oraz wjazd windą „Bigo Panoramic Lift”. Szczegóły cen w linku
  Taka opcja na pewno będzie bardziej korzystna, jeżeli planujecie dłuższe zwiedzanie.  

Museo di Palazzo Reale (Pałac Królewski)

http://palazzorealegenova.beniculturali.it/?lang=en
Do pałacu wybrałam się na sam koniec. Przeznaczyłam na jego zwiedzanie dwie godziny, jednak obeszłam go w 30 minut. Do zwiedzania mamy jedno piętro z licznymi salonami oraz nieduży ogród. Całość robi wrażenie, jednak spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego. Jeżeli będziecie mieć wolną godzinę, zachęcam do wejścia do Pałacu.  
Pałac został wybudowany dla rodziny Balbi w latach 1618-1655 i jest najważniejszym pałacem w całej Genui. 

 • Czas potrzebny na zwiedzanie: 30 min
 • Cena – Koszty zwiedzania: 
  6,00€ Dorośli
  3,00€ (obywatele UE w wieku od 18 do 25 lat)
  Bezpłatnie dla dzieci poniżej 18 lat
  1,00€ ogród
  Bezpłatne w każdą pierwszą niedzielę miesiąca
 • Godziny otwarcia – Muzeum czynne od wtorku do piątku: 9.00 – 19.00 (Kasa biletowa zamykana o 18:30).
  Weekend, okres wakacyjny: 13:30 – 19:00
  (Kasa biletowa zamykana o 18:30) 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x