spinalonga kreta co zobaczyć
Europa,  Grecja

Kreta – co zobaczyć? Spinalonga – wyspa trędowatych

spinalonga kreta co zobaczyć

Spinalonga to skalista wyspa u wybrzeży Krety, która została okryta niechlubną sławą bycia kolonią dla trędowatych w pierwszej połowie XX wieku. Już z daleka możemy zaobserwować ruiny XVI-wiecznej, weneckiej fortecy, które wyróżniają się na tle spokojnego, śródziemnomorskiego krajobrazu. A to dopiero początek tajemnic, które skrywa ta malutka wysepka. Po opuszczeniu wyspy przez ostatnie osoby chore na trąd, wyspa pozostała nieodwiedzana przez kolejne 30 lat. Dopiero w latach 80. zaczęli tam przypływać pierwsi turyści, a wyspa Spinalonga zyskała międzynarodowy rozgłos za sprawą powieści Victorii Hislop “Wyspa” z 2005 roku. Mam nadzieję, że mój wpis “Co zobaczyć na Krecie? – Spinalonga wyspa trędowatych” przybliży Wam historię tego miejsca.

Kreta – co warto zobaczyć? Spinalonga – lokalizacja wyspy

Wyspa Spinalonga znajduje się w północno-wschodniej części Krety. Można do niej dopłynąć łodziami z okolicznych miejscowości.

Kretę zarówno zachodnią, jak i wschodnią można zwiedzieć będąc na wakacjach z ITAKĄ [reklama].

Spinalonga – jak dotrzeć na wyspę trędowatych koło Krety?

Wyspa Spinalonga znajduje się bardzo blisko Krety, dlatego warto zobaczyć tą wyspę. Można się tam łatwo dostać, wystarczy krótki rejs. Łodzie na wyspę odpływają z poniższych miejscowości:

  • Agios Nikolaos

Łodzie z Agios Nikolaos odpływają do południa, rejs trwa około 30 min i kosztuje 16 euro. Oprócz zwiedzania wyspy Spinalonga, można również wybrać się na pobliską plażę na półwyspie Kolokytha.

  • Elunda

Łódki odpływają co pół godziny, a sam rejs trwa do 20 min i kosztuje 12 euro (6 euro ulgowy).

  • Plaka

To najszybsza opcja, by dotrzeć na wyspę Spinalonga, ponieważ miejscowość znajduje się tuż naprzeciwko wyspy. Rejs trwa mniej niż 10 min i kosztuje 10 euro (5 euro bilet ulgowy).

Kreta – co warto zobaczyć? Zwiedzanie wyspy Spinalonga

Na zwiedzanie wyspy warto przeznaczyć co najmniej 1.5-2 godzin. Pomimo tego, że wyspa jest mała, to jej górzysty teren i atrakcje zachęcają do dłuższego pobytu. Bilet wstępu na wyspę kupuje się od razu po przypłynięciu, jego cena wynosi 8 euro dla osób dorosłych (w wersji ulgowej 4 euro). Na wyspie znajduje się również kawiarnia, toaleta oraz sklep z pamiątkami. Jeżeli planujecie wejść na szczyt fortecy, to warto założyć wygodne buty, ponieważ droga jest miejscami kamienista i śliska.

Co można zobaczyć na wyspie Spinalonga koło Krety?

  • Wioska trędowatych

Zrujnowane domy osady dla trędowatych zostały przekształcone w muzeum ze zdjęciami oraz przedmiotami codziennego użytku. Społeczność licząca kilkaset osób stworzyła szkołę, sklepy czy szpital, który został udostępniony dla zwiedzających.

  • Kościół św. Jerzego i cmentarz

Na wyspie znajduje się mały, wenecki kościół pw. św. Jerzego wraz z cmentarzem, na którym pochowano zmarłych na trąd. Przy wejściu na cmentarz można zobaczyć małą tablicę, która przypomina o szacunku dla dusz, którym nigdy nie zdało się uciec ze Spinalongi.

  • Szpital

Na terenie wyspy Spinalonga może zobaczyć również szpital, który powstał w latach 30. XX wieku po przybyciu na wyspę studenta prawa, który odmienił los chorych na wyspie.

  • Forteca

Forteca na wyspie została zbudowana w latach 1579-1586 przez Wenecjan i była jedną z najważnieniejszych, śródziemnomorskich fortecy w tamtych czasach. Wyspa należała do Wenecjan do 1715 roku, następnie trafiła w ręce Turków, a w 1903 przejęli ją Kreteńczycy i założyli kolonię dla trędowatych.

Historia Spinalongi, wyspy u wybrzeży Krety

Jeszcze ponad 100 lat temu uważano, że trąd to kara boska zsyłana na grzeszników. Chorzy byli izolowani, a jednym z takich miejsc była wyspa Spinalonga u wybrzeży Krety. Pierwsi chorzy trafili tam w latach 1903-1904.

Na wyspę trafiali nie tylko chorzy, ale również osoby, u których jedynie podejrzewaną tę chorobę. Był to rejs w jedną stronę. Na wyspie znajdowały się początkowo jedynie puste budynki, dlatego pierwsi chorzy nie mieli w ogóle zapewnionej opieki. Osoby bardziej chore były zdane na łaskę tych mniej chorych. Zdrowsze osoby próbowały hodować zwierzęta i mieć małe działki z warzywami, jednak ze względu na susze i ciężkie warunki panujące na wyspie, wszyscy chorzy byli tak naprawdę zdani na łaskę mieszkańców okolicznej wioski. Mieszkańcy wykorzystują jednak tą sytuację i sprzedają chorym jedzenie 3-4 razy drożej, a nadmiar jedzenia który się nie sprzedał, był wyrzucany do morza. Jako strażnicy wykorzystywani są więźniowie, którzy jeszcze bardziej dręczą osoby chore na trąd. Strażnicy potrafili odkupować od mieszkańców wioski niesprzedany nadmiar jedzenia i sprzedawali go chorym po jeszcze wyższej cenie.

Sytuacja na wyspie zaczęła się poprawiać w latach 30. XX wieku, kiedy w 1936 roku trafił tam student 3 roku prawa – Epaminondas Remountakis, który po kilku latach ukrywania choroby, ostatecznie trafił na wyspę. Założył braterstwa osób chorych na trąd, na wyspę trafił personel medyczny i powstał szpital. Zaczęto malować budynki wapnem w celu odkażania, opatrywano rany, zapewniono prąd z generatora, powstało kino i gazeta. Jednak wybuch II wojny światowej przerywa dobry rozwój i chorzy znowu zaczynają cierpieć głód.

Niemcy w czasie II wojny światowej nie zdobyli wyspy, ale zaminowali plaże obok wyspy, dlatego nikt nie mógł dotrzeć na Spinalongę z jedzeniem. Okres II wojny światowej to był czas wielkiego głodu dla mieszkańców wyspy. Chorzy wbijali czarne flagi, aby przypomnieć osobom mieszkającym na lądzie o swoim istnieniu.

Pomimo początkowych zakazów, na wyspie urodziło się około 30 dzieci. W 1936 roku udowodniono, że z dwójki chorych rodziców niekoniecznie musi się urodzić chore dziecko. W latach 40. XX wynaleziono lekarstwo na trąd, jednak na wyspę trafiło ona dopiero w 1953 roku. Nie wiadomo czemu tak późno, jednak nikomu nie zależało na zamknięciu wyspy, ponieważ mieszkańcy wiosek obok byli już ekonomicznie zależni od wyspy. Kolonia została ostatecznie zamknięta w 1957 roku, a każda podleczona osoba była kierowana do sanatorium w pobliżu Aten. Wyspę Spinalonga jako ostatni opuszcza w 1962 roku ksiądz, który przybył na wyspę pomagać chorym, sam jednocześnie nigdy nie zapadł na trąd.

Kreta – Spinalonga – książka “Wyspa”

Przez wiele lat nikt nie chciał mówić na temat wyspy, nie zachowują się żadne dokumenty i rejestry. W latach 70. XX wieku Spinalonga zostaje ogłoszona miejscem archeologicznym, jednak prawdziwą sławę przynosi wyspie brytyjska pisarka, która opisała historię rodziny rozdzielonej przez trąd. Wydana w 2005 roku książka „Wyspa” Victorii Hislop staje się bestsellerem i wtedy rozpoczyna się wielkie zainteresowanie losami tej wyspy. Wyspa Spinalonga staje się drugim po Knossos najczęściej odwiedzanym stanowiskiem archeologicznym na Krecie. Jednak zwiedzanie wyspy jest nie tylko dla fanów książki Victorii Hislop, ale dla każdego z nas, by poznać tragiczną historię odizolowanych ludzi, którzy wbrew sobie zostali rozdzieleni z najbliższymi i dokonali żywota w samotności.

Spodobał Wam się mój wpis „Co zobaczyć na Krecie? – Spinalonga wyspa trędowatych”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce „medycyna podróży„.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Womenofpoland
Womenofpoland
1 czerwca 2023 19:33

Niesamowite miejsce, aż trudno uwierzyć w historie które się tutaj wydarzyły…

Olka
2 czerwca 2023 17:28

Ja o Spinalondze i o tym, że chcę tam pojechać, opowiedziałam już chyba każdemu, kto był w stanie mnie wysłuchać. Mam nadzieję, że w końcu tam dotrę. A póki co, dzięki za wpis!

Ewelina
3 czerwca 2023 18:34

Gosia, przypomnij mi ile czekałam na ten wpis? Cieszę się, że powstał, bo to miejsce chciałam już dawno zobaczyć, byłam dwa razy na Krecie i zawsze coś innego wyskoczyło.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x