łęczyca atrakcje
Europa,  Polska,  Łódzkie

Łęczyca – atrakcje. Co warto zobaczyć w Łęczycy i okolicy?

Pół godziny od Uniejowa znajdziecie ciekawe miejsca na jeden dzień zwiedzania – zlokalizowane tuż obok siebie Łęczycę, Tum i Kwiatkówek. Będzie czekać na Was Zamek Królewski, Diabeł Boruta, zabytkowy skansen czy romańska kolegiata. Mam nadzieję, że mój wpis “Łęczyca – atrakcje. Co warto zobaczyć w Łęczycy i okolicy?” pomoże Wam zaplanować wycieczkę i zachęci Was do odwiedzenia tych miejsc w województwie łódzkim.

Łęczyca – atrakcje. Co warto zobaczyć w Łęczycy i okolicach?

Łęczyca atrakcje: Zamek Królewski w Łęczycy

Zamek Królewski w Łęczycy został wybudowany w XIV wieku z polecenia Króla Kazimierza Wielkiego. Aktualnie w zamku znajduje się muzeum i obiekt jest dostępny dla zwiedzających. Co ciekawe, wg legendy w zamku mieszkał szlachcic – diabeł Boruta, który schował w nim swoje skarby. W zamku warto wejść na wieżę, z której rozpościera się widok na Łęczycę (w tym na zabytkowy rynek z klasycystycznym ratuszem z XVIII wieku), kolegiatę w Tumie i więżę szybu górniczego kopalni rud żelaza. W wieży mieściło się więzienie, do którego król Jagiełło zsyłał krzyżaków.

W zamku znajdują się różne ekspozycje – wnętrza chałup łęczyckich z początku XX wieku, wiklinowe koszyki związane z plecionkarstwem – popularnym zajęciem w regionie łęczyckim, figurki Diabła Boruty nawiązujące do legend o diable, wnętrza dworskie z XVII-XX wieku czy eksponaty ze starożytnej i średniowiecznej Łęczycy.

Ceny biletów:

  • 17 zł – bilety normalne
  • 10 zł – bilety ulgowe
  • 5 zł – wejście na wieżę (bez zwiedzania wnętrza zamku)

Łęczyca – atrakcje: Legenda o Diable Borucie

Pewnego razu na mokradłach ziemi łęczyckiej utknął powóz Kazimierza Wielkiego. Na ratunek ruszył drwal z pobliskich borów – Boruta, który wyciągnął karetę z błota i uratował Króla. W ramach podziękowań, Kazimierz Wielki ofiarował mu zamek w Łęczycy. Ludzie mówili, że niespotykana wręcz siła Boruty pochodzi od sił nieczystych, że on sam jest po prostu diabłem. Diabła Borutę można spotkać nie tylko w zamku, ale także w Tumie czy na łąkach i bagnach wokół Łęczycy. Diabłu towarzyszyły czarownice czy strzygi. Diabeł Boruta lubił chodzić do karczmy i namawiał ludzi, żeby oddali mu duszę. Obiecywał im bogactwo i dawał do podpisania cyrograf. Boruta znany jest również z potańcówki w wiosce Piątek. 13stego w piątek w maju diabeł wybrał się na tańce. Aby ukryć swoją diabelską aparycję, to schował diabelski ogon, rogi przykrył włosami, a widły schował do rękawa. Zaczął tańczyć z jedną panną i tak dobrze się bawił, że wszystkie jego diabelskie atrybuty wyszły na wierzch – pokazały się rogi, ogon, a widły wypadły z rękawa. Wszyscy się wystraszyli oprócz jednej panny, która pogoniła Borutę za pomocą ławki aż do samej Łęczycy.

Łęczyca – co warto zobaczyć? Rynek w Łęczycy

Będąc w Łęczycy warto się przejść na rynek i zobaczyć zabytkowy ratusz z XVIII wieku. Bardzo ciekawie wygląda z wieży obronnej.

Okolice Łęczycy – Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku

Będąc w Łęczycy, warto podjechać do Skansenu w Kwiatkówku. Na terenie Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej znajdują się budynki reprezentujące kulturę Łęczycką – wiatrak kozłowy z miejscowości Zawada, szopy, stodoły, kuźnie, piwnica ziemna z XIX wieku czy olejarnia z miejscowości Mszadla. Skansen zlokalizowany jest tuż obok kolegiaty w Tumie i jest filią Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Ze Skansenu można dojść kładką do Grodziska.

Ceny biletów – wejście do Skansenu:

  • 20 zł – bilety normalne
  • 14 zł – bilety ulgowe

Ceny biletów – wejście do Skansenu, Muzeum i Grodziska:

  • 25 zł – bilety normalne
  • 18 zł – bilety ulgowe

Łęczyca i okolice – atrakcje Grodziska w Tumie

Na wspólnym bilecie ze Skansenu będzie można wejść do Grodziska, które zlokalizowane jest niedaleko Skansenu, na terenach dawnej osady łęczyckiej będącej wczesnośredniowiecznym grodem. Zrekonstruowano bramę wjazdową, wieżę strażniczą oraz studnię. Obiekt jest dopiero co otwarty, a co najlepsze – będzie wciąż rozbudowywany.

Okolice Łęczycy – co warto zobaczyć? Kolegiata w Tumie

Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie została wybudowana w stylu romańskim w XII wieku. Budynek kolegiaty to jeden z najważniejszych zabytków romańskich w Polsce. Zgodnie z legendą, na ścianie kolegiaty znajduje się odcisk pazurów diabła Boruty, który chciał przesunąć budynek kolegiaty. Kolegiata została bardzo zniszczona w czasie potopu szwedzkiego, dlatego w XVIII wieku wybudowano obok kościół św. Mikołaja, żeby wierni mogli tam uczęszczać na msze.

Wpis powstał we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego.

Spodobał Wam się mój wpis “Łęczyca – atrakcje. Co warto zobaczyć w Łęczycy i okolicy”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
28 kwietnia 2022 11:36

Koniecznie musze odwiedzić Grodzisko. Bardzo przypomina mi Biskupin 😉

Magda
28 kwietnia 2022 13:14

Dzięki Tobie mamy to miasto na liście życzeń

Przemek
Przemek
28 kwietnia 2022 13:36

Mają bardzo ładny rynek oraz zamek 🙂

Kasia
28 kwietnia 2022 16:04

Jeszcze tam nie dotarłam, a widzę że warto 🙂

Cel w podróży
28 kwietnia 2022 22:10

Piękne zdjęcia. A miasteczko urokliwe.

Karolina
29 kwietnia 2022 13:42

Łęczyca jest super! Szczególnie spodobał mi się kolorowy rynek 🙂

Daniel
27 maja 2022 13:09

Mój kolega z Łęczycy zawsze narzekał że miasto nie za ładne a tu proszę ma swój urok.

Magda
Magda
20 grudnia 2022 16:13

Tak mi się podoba, że aż sprawdziłam jak daleko mam do Łęczycy z Poznania 😀

8
0
Would love your thoughts, please comment.x