budapeszt termy szechenyi
Budapeszt,  Europa,  Węgry

Termy Szechenyi w Budapeszcie – najlepsza atrakcja Budapesztu?

Tuż przed wybuchem epidemii udało mi się odwiedzić Budapeszt. Spędziłam kilka super dni w stolicy Węgier. Odkryłam pyszne jedzenie i zróżnicowane atrakcje, a także spełniłam jedno z moich małych marzeń – odwiedziłam kilka uzdrowisk termalnych na terenie Budapesztu. Spośród wszystkich miejsc, najbardziej spodobały mi się termy Szechenyi. Najlepiej będę wspominać kąpiel w basenie zewnętrznym – temperatura na dworze wynosiła około 0-1°C, a woda – 28°C. Dookoła unosiła się para wodna, która spowijała cały teren. Wrażenia z takiej kąpieli były niesamowite! Mam nadzieję, że mój wpis zainspiruje Was do odwiedzenia Budapesztu i skorzystania z jego uzdrowisk termalnych. A przed wyjazdem zapraszam Was oczywiście do przeczytania wpisu “Termy Szechenyi w Budapeszcie – najlepsza atrakcja Budapesztu?” 🙂

Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wygląda największa konkurencja Term Szechenyi w Budapeszcie, czyli Łaźni Gellerta, to zapraszam Was do poniższego wpisu: Łaźnie Gellerta w Budapeszcie – informacje praktyczne

Termy Szechenyi w Budapeszcie – historia uzdrowisk termalnych Szechenyi

Najstarszy budynek na terenie term Szechenyi wybudowano w 1881 roku. Ze względu na rosnącą popularność uzdrowiska, zadecydowano o jego rozbudowanie. Ostatecznie budynek został ukończony w 1913 roku i były to pierwsze termy wybudowane w Peszcie. Obecnie są jednymi z największych kompleksów SPA w całej Europie.

Lokalizacja term Szechenyi w Budapeszcie – mapa

Do basenów można dojechać zabytkową żółtą linią metra (stacja Szechenyi furdo). Możecie również wypożyczyć auto korzystając z wypożyczalni Discover Cars, która oferuje swoje usługi również na terenie Węgrzech. Samochód można wynająć np. na lotnisku, a średnia cena wynajmu samochodu klasy ekonomicznej to około 170.56 zł / za dzień. Wypożyczalnia Discover Cars działa w różnych lokalizacjach (nie tylko na Węgrzech), dlatego możecie z niej skorzystać również podczas innych wyjazdów. Proces wypożyczenia auta jest prosty, a wypożyczalnia nie generuje dodatkowych, ukrytych kosztów. [reklama]

Termy Szechenyi w Budapeszcie – źródła termalne

Termy Szechenyi korzystają z najcieplejszych źródeł termalnych w Budapeszcie o temperaturze przekraczającej 75°C. Źródła znajdują się na głębokości 1246 m. Największą atrakcją term Szechenyi są baseny zewnętrze, które spowite są mgłą gorących oparów – szczególnie, gdy mamy na dworze niską temperaturę!

Termy Szechenyi w Budapeszcie – właściwości lecznicze wód termalnych Szechenyi

Kąpiel w termach Szechenyi w Budapeszcie zalecana jest dla osób z chorobami kręgosłupa, nerwobólami, chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Certyfikowane wody lecznicze zawierają – wapń, magnez, wodorowęglany, chlorki, siarczany czy fluor. Trzeba jednak być gotowym na to, że zapachy nie są za bardzo aromatyczne – możemy je porównać do zapachu zgnitych jajek.

Atrakcje Budapesztu – Termy Szechenyi – ceny

Ceny zmieniają się, w zależności od tego, czy bilety kupujemy na weekend, czy na dzień powszedni, a także od pory dnia, czy dodatkowego pakietu SPA.

Ceny na początku 2020 roku

Cena za cały dzień (poniedziałek-piątek) – 5500 forintów (70 zł) – z szafką, a 6000 forintów (77 zł) – z zamykaną przebieralnią.

Ze względu na epidemię termy są zamknięte (stan na 09.04.2021) i nie ma jeszcze nowego cennika na 2021 rok.

Nowy cennik będzie się znajdować pod tym linkiem – https://www.szechenyibath.hu/prices lub http://szechenyispabaths.com/prices/

Termy Szechenyi w Budapeszcie – informacje praktyczne

Termy Szechenyi otwarte są codziennie od godziny 6.00 do 22.00.

Na teren basenów jest kilka wejść. Nie przy każdym wejściu są tak samo długie kolejki, dlatego warto spróbować obejść budynek i zobaczyć, czy z drugiej strony będzie można szybciej kupić bilety i dostać się do środka.

W części basenowej term Szechenyi w Budapeszcie można płacić tylko kartą.

W środku kompleksu Szechenyi mamy 11 różnych basenów z temperaturą wody pomiędzy 28°C a 40°C oraz 2 baseny z wodą o temperaturze 18°C i 20°C (dedykowane dla osób korzystających z saun).

Na zewnątrz mamy 5 różnych basenów, z wodą o zakresie temperatur od 18°C do 38°C.

Przejście pomiędzy dwoma częściami basenowymi jest możliwe tylko przez dwór, dlatego zimą należy być przygotowanym na krótki spacer w kostiumie kąpielowym przy niższej temperaturze.

Na terenie term Szechenyi znajdują się również różnego rodzaju sauny oraz specjalne pomieszczenia lecznicze dla osób ze skierowaniem od lekarza.

Termy Szechenyi w Budapeszcie to wyjątkowo popularna (i oblegana!) atrakcja turystyczna w Budapeszcie. Dopiero na godzinę przed zamknięciem basenów zaczęło być mniej ludzi, ale zdecydowanie należy się nastawić na spore towarzystwo. 🙂 Większość zdjęć robiłam tuż przed zamknięciem obiektu.

Spodobał Wam się mój wpis “Termy Szechenyi w Budapeszcie – najlepsza atrakcja Budapesztu?”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelina z bloga W poszukiwaniu
12 kwietnia 2021 09:34

Przepiękne zdjęcia Gosiu! Mam nadzieję, że uda mi się odwiedzić termy w Budapeszcie w tym roku. Może trochę głupio, ale kiedy mieszkaliśmy na Węgrzech jeździłam wszędzie, a do Budapesztu bardzo rzadko. Ale to było bardzo gorące lato…

Karolina z Rudeiczarne.pl
15 kwietnia 2021 17:12

Ależ bym tam teraz pojechała! Wiadomo, trzeba poczekać, ale dzięki za przypomnienie jakim Budapeszt jest świetnym miejscem!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x