Lizbona - atrakcje: najpiękniejsze punkty widokowe
Europa,  Portugalia

Lizbona – atrakcje: najpiękniejsze punkty widokowe

Miradouros to po portugalsku punkty widokowe, których w Lizbonie nie brakuje. Przyczyna jest bardzo prosta – stolica Portugalii to przepiękne miasto, które zostało zbudowane na wzgórzach (podobnie jak Rzym). Przedstawiam Wam listę najpiękniejszych punktów widokowych w Lizbonie!

Lizbona - atrakcje: najpiękniejsze punkty widokowe

Jeżeli interesuje Was Portugalia, to koniecznie zajrzyjcie do mojego drugiego wpisu “Algarve – najpiękniejsze plaże w Portugalii“.

Najpiękniejsze punkty widokowe w Lizbonie – lokalizacja

Najpiękniejsze punkty widokowe w Lizbonie to nie tylko atrakcja zlokalizowana w centrum miasta, ale także na jego obrzeżach! Zwiedzanie miradouros może być bardzo dobrym pomysłem na poznanie Lizbony, szczególnie, jeżeli bliżej położone punkty widokowe będziemy zwiedzać pieszo. Przy okazji, oprócz zobaczenia miradouros, po drodze możemy odwiedzić inne atrakcje w Lizbonie.

Miradouro da Graca (Sophia de Mello Breyner Andresen), das Portas do Sol, da Senhora do Monte, ogród da Cerca da Graca i de Santa Luzia – wszystkie punkty widokowe znajdują się w Lizbonie dzielnicy Alfama. Jak najlepiej do nich trafić? Jeżeli nie nocujecie na Alfamie, to najlepiej podjechać legendarnym tramwajem nr 28 (np. z placu Luis de Camoes) i wysiąść na przystanku tuż przy Miradouro de Santa Luzia. Tuż obok (2 min pieszo) znajduje się Miradouro Portas do Sol. Następnie idzie się pod górę około 10 min do wyżej zlokalizowanego Miradouro da Graca (można tam usiąść, coś zjeść i wypić), następnie warto zajrzeć do pobliskiego ogrodu da Cerca da Graca, i do najwyżej położonego punktu widokowego czyli Senhora do Monte.

Lizbona – atrakcje: najpiękniejsze punkty widokowe, które miałam okazję zobaczyć

Punkt widokowy da Senhora do Monte

Najwyższy punkt widokowy w Lizbonie czyli Senhora do Monte, nie jest aż tak oblegany jak niższe punkty widokowe. Wciąż nie jest aż tak popularny, jak np. Miraduro da Graca, choć w ostatnich latach dociera tam zdecydowanie więcej turystów niż kiedyś.

Na punkcie widokowym znajduje się kaplica Ermida da Senhora do Monte. Co ciekawe, w środku możemy znaleźć marmurowy tron (Cadeira de Sao Gens), który – zgodnie z legendą – powinny go odwiedzać kobiety w ciąży – podobno siedzenie na tronie zagwarantuje bezproblemowych poród.

Najlepsza pora: zachód słońca

Ogród – Jardim da Cerca da Graca

Ogród znajduje się w połowie drogi pomiędzy Miradouro da Graca a Miradouro da Senhora do Monte. Również z niego rozciąga się przepiękny widok na miasto.

Najpiękniejszy punkt widokowy w Lizbonie – Miradouro da Graca (Miradouro Sophia de Mello Breyner Andresen)

Miradouro da Graca to mój ulubiony punkt widokowy w Lizbonie. Idealne miejsce na chwilę relaksu, zjedzenie czegoś i napicie się. W cieniu drzew możemy podziwiać przepiękne budynki Lizbony, zamek św. Jerzego oraz most 25 kwietnia. Wysoko na niebie widać zniżające się do lądowania samoloty, które zakręcają nad rzeką Tag i kierują się na północny-wschód Lizbony w stronę lotniska. Punkt widokowy znajduje się na placu obok kościoła i klasztoru (Igreja e Convento da Graca).

Miradouro funkcjonuje pod dwiema nazwami – da Graca oraz Sophia de Mello Breyner Andresen (Andersen była znaną, portugalską poetką, która zmarła w 2004 roku).

Najlepsza pora: zachód słońca

Punkt widokowy das Portas do Sol

Miradouro das Portas do Sol to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów widokowych. Właśnie przy nim warto rozpocząć zwiedzanie Alfamy oraz innych miradouros. Co ciekawe, teren das Portas do Sol był kiedyś bramą wjazdową do miasta, która prowadziła do zamku. Brama, podobnie jak większa część miasta, została zniszczona w 1755 roku podczas wielkiego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Lizbonę.

Najlepsza pora: wschód słońca

Punkt widokowy de Santa Luzia

Miradouro de Santa Luzia znajduje się bardzo blisko miradouro das Portas do Sol – zwiedzając jedno z nich, nie sposób nie zajrzeć do drugiego. Ponadto, 5 min od miradouro de Santa Luzia znajdziecie słynną katedrę Se.

Zbliżając się do punktu widokowego, mijamy kościół (Igreja) de Santa e Sao Bras. Na kościele znajdują się azulejos (ceramiczne płytki), które przedstawiają główny plac w Lizbonie jeszcze przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku. W wielu miejscach Lizbony możemy znaleźć nawiązania do tego strasznego wydarzenia. Idąc dalej, mijamy mały ogród i docieramy do porośniętego gęstymi liśćmi tarasu. Balustrada tarasu pokryta jest pięknymi azulejos. Całość robi niesamowite wrażenie!

Najlepsza pora: wschód słońca

Punkt widokowy de Santa Catarina

Punkt widokowy z widokiem na rzekę Tag oraz most 25 kwietnia. Popularne miejsce spotkań w Lizbonie, atrakcja turystyczna, która wieczorami tętni życiem! Można usiąść z własnymi trunkami na schodach, albo zjeść coś w pobliskich barach (Madame Petisca lub Noobai). Jedno z moich ulubionych miejsc w całej Lizbonie.

Najlepsza pora: zachód słońca

“Park” Bar

“Park” Bar jest ukryty na dachu kamienicy, wjeżdża się do niego windą parkingową. Nie jest łatwo się tam dostać, ale widoki rekompensują trudy zlokalizowania miejscówki – możemy sączyć drinki z widokiem na most 25 kwietnia i okoliczne budynki. Zdecydowanie warto poszukać tego pięknego punktu widokowego – nie będziecie zawiedzeni! Miejsce jest bardzo popularne wśród mieszkańców, nie jest to jeszcze bardzo znana atrakcja turystyczna. Co nie znaczy, że nie jest to miejsce zatłoczone – jeżeli planujecie posiedzieć tam do zachodu słońca, to lepiej przyjść trochę wcześniej, żeby zająć miejsce.

Adres: Calçada do Combro 58

Najlepsza pora: zachód słońca

Winda Santa Justa

Elevador de Santa Justa to wyjątkowa atrakcja w Lizbonie! Jest to winda będąca wieżą widokową. Znajduje się na granicy dzielnic Baixa i Chiado, a rozpościera się z niej wyjątkowy widok na centrum miasta. Będąc w okolicach Rossiu, nie da się jej nie zauważyć!

Windę powstała w 1902 roku i połączyła wyżej położoną dzielnicę Chiado z niżej położonymi ulicami w dzielnicy Baixa (“baixa” to po portugalsku “niska”). W 1907 roku zamontowano w windzie silniki elektryczne, co przyspieszyło transport.

Na wieżę widokową można dostać się z dwóch miejsc – albo wjechać windą z Rua do Ouro, albo wejść od strony placu Largo do Carmo.

Ceny biletów:

 • punkt widokowy – 1.50€ (bez wjazdu windą)
 • wjazd windą i punkt widokowy – 5.30€

Byłam tam w 2014 roku, ale niestety nie posiadam żadnego, własnego zdjęcia. To nie były jeszcze czasy, kiedy w telefonach komórkowych były bardzo dobrej jakości aparaty. 🙂

Wieża w dzielnicy Belem czyli Torre de Belem

Wieża Belem to kolejny symbol Lizbony. Znajduje się kawałek od centrum miasta, bliżej ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Lokalizacja wieży nie jest oczywiście przypadkowa – budynek miał uzupełnić portugalski system ochronny (umocnienia znajdowały się w miejscowościach Caparica i Cascais) oraz dodatkowo zabezpieczyć miasto przed atakami z wody. Wieża w Belem ostatecznie została wybudowana w 1519 roku.

W wieży Belem byłam podczas pierwszego pobytu w Portugalii, czyli w 2014 roku.

Ceny biletów:

 • Osoby dorosłe – 6 €
 • Studenci – 3 €
 • Dzieci poniżej 12 roku życia – wejście za darmo.

Lizbona – atrakcje: najpiękniejsze punkty widokowe, których jeszcze nie odwiedziłam

Punkt widokowy na pomniku Chrystusa Króla

Pomniku Chrystusa Króla (po portugalsku Cristo Rei) znajduje się po drugie stronie rzeki Tag. Najłatwiej jest do niego dotrzeć samochodem, jadąc mostem 25 kwietnia. Jeżeli nie będziecie mieć samochodu, to do pomnika można dopłynąć promem z Cais do Sodre do Cacilhas a następnie podjechać autobusem bezpośrednio pod pomnik. Z pomnika rozciąga się na widok na całą Lizbonę, most 25 kwietnia, rzekę Tag oraz Ocean Atlantycki.

Punkt widokowy na Pomniku Odkrywców

Pomnik Odkrywców (po portugalsku Padrão dos Descobrimentos) znajduje się w dzielnicy Belém, tuż przy rzece Tag. Z góry Pomniku możemy podziwiać most 25 kwietnia, ujście rzeki do Oceanu Atlantyckiego oraz przepiękną mozaikę przedstawiającą różę wiatrów.

Pomnik został wybudowany na wystawę światową w 1940 roku, jednak wyburzono go po jakimś czasie. Ostateczną wersję Pomnika Odkrywców odsłonięto w 1960 roku. Na pomniku znajdują się 33 historyczne postacie, dzięki którym Portugalia stała się morskim imperium (m.in. Vasco da Gama, Ferdynand Magellan czy Henryk Żeglarz), a także figury portugalskich poetów (np. Luís de Camões).

Ceny biletów:

 • bilet normalny – 6€
 • osoby od 13 do 25 roku życia – 3€

Punkt widokowy na Łuku Triumfalnym

Łuku Triumfalny (po portugalsku Arco da Rua Augusta) rozpościera się z niego widok na Praça do Comércio, rzekę Tag oraz na zabytkową ulicę Rua Augusta.

Łuk Triumfalny został wybudowany w XIX wieku po ogromnym trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Luk symbolizuje zwycięstwo ludzi nad siłami natury, które zrównały Lizbonę z ziemią.

Ceny biletów:

 • bilet normalny – 2.5
 • dzieci do 5 roku życia – wstęp bezpłatny

Łuk Triumfalny mijałam wielokrotnie, jednak dopiero niedawno dowiedziałam się, że znajduje się na nim punkt widokowy. Na pewno będę chciała się na niego wybrać przy najbliższej, możliwej okazji.

Zamek św. Jerzego

Zamek św. Jerzego (po portugalsku Castelo de São Jorge) to jeden z najważniejszych zabytków w Lizbonie. Budowla znajduje się na wzgórzu w dzielnicy Alfama. Co roku odwiedzają go tłumy turystów, dlatego najlepiej wybrać się na zwiedzanie z samego rana.

Historia zamku sięga X wieku, kiedy to został wybudowany przez Maurów i należał do nich do połowy XII wieku. W 1147 roku zamek został zdobyty przez pierwszego króla Portugalii, i od tego czasu należał już do Portugalczyków. Niestety, w 1755 roku, podczas wielkiego trzęsienia ziemi w Lizbonie, zamek także został poważnie zniszczony. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej, czyli prawie 200 lat później, odbudowano zamek i udostępniono go dla turystów.

Lizbona - atrakcje: najpiękniejsze punkty widokowe
Na wzgórzu po lewej stronie znajduje się Zamek św. Jerzego (widok z Miradouro da Graca).

Ceny biletów:

 • Osoby dorosłe – 10€
 • Dzieci i studenci do 25 roku życia – 5€
 • Dzieci poniżej 12 roku życia – wstęp bezpłatny

Moja historia ze zwiedzaniem zamku jest niezbyt udana – podczas pobytu na praktykach w Lizbonie, jednego popołudnia poszłyśmy z dziewczynami na zamek. Podjechałyśmy metrem w okolice zamku, a potem szłyśmy spory kawałek drogi pod górę. Niestety, dotarłyśmy kilka minut za późno – zamek był jeszcze otwarty, ale już nie wpuszczali turystów do środka. Musiałam obejść się smakiem, a potem pomimo kilkukrotnych wizyt w Lizbonie, już nigdy tam nie dotarłam.

Lizbona – atrakcje: najpiękniejsze punkty widokowe – moje wrażenia

Osobiście polecam Wam zwiedzanie Lizbony poprzez spacer na punkty widokowe. Szczególnie będąc w dzielny Alfama, możecie zobaczyć kilka miradouros (i to darmowych) w kilka godzin. Z wieloma punktami widokowymi mam wiele wspomnień, i są też takie (jak Miradouro da Graca), do których wracam podczas każdego pobytu w Lizbonie. Uważam zwiedzanie punktów widokowych za jedną z najlepszych atrakcji w Lizbonie, dzięki którym można lepiej poznać miasto i poczuć jego niepowtarzalny klimat.

Spodobał Wam się mój wpis? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

 • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
 • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
 • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina z Rudeiczarne.pl
29 marca 2021 14:33

Ależ długo kazałaś czekać na ten wpis…ale się doczekałam! Zapisuję wszystkie, bo możliwe, że będę niebawem w Portugalii 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x