Szwajcaria pociągiem - Bernina Express
Europa,  Szwajcaria

Bernina Express – Szwajcaria pociągiem

Szwajcaria pociągiem - Bernina Express

Na początku sierpnia 2018 roku wracałam samochodem z Turynu do Polski (byłam we Włoszech na Erasmusie). Mój mąż miał pod koniec lipca urodziny, i jego wielkim marzeniem od dawna była Szwajcaria. Dlatego postanowiliśmy spędzić ostatnie wolne dni właśnie w Szwajcarii. Jednocześnie będąc jeszcze w Turynie, zaczęłam się zastanawiać, co moglibyśmy zobaczyć, skoro mamy tylko dwa-trzy dni? Szwajcaria w kilka dni to zdecydowanie za krótko! Robiąc research, znalazłam informacje o pociągach panoramicznych. Długa trasa, piękne widoki – Szwajcaria pociągiem zaczęła wyglądać coraz bardziej realnie – mój wybór padł na pociąg Bernina Express. Jednak zostawało kluczowe pytanie – jak kupić bilet i jaka jest cena biletów? Mam nadzieję, że w poniższym wpisie “Bernina Express – Szwajcaria pociągiem” znajdziecie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Was pytania!

Jeżeli jesteście zainteresowani podróżą pociągiem przez Szwajcarię, to zajrzyjcie do mojego drugiego wpisu – opisałam w nim trasę Bazylea – Spiez – Lucerna:

Szwajcaria pociągiem – gotowy plan zwiedzania.

A plan podróży po zachodniej i środkowej części Szwajcarii przygotowała Ewelina:

Szwajcaria w tydzień – jakie miasta i miejsca warto odkryć, podróżując pociągiem?

Szwajcaria pociągiem – dlaczego wybrałam podróż Bernina Express?

Istnieją dwa najpopularniejsze pociągi panoramiczne – Bernina Express i Glacier Express. W okresie, w którym szukałam biletów, Glacier Express był znacznie droższy, dlatego zdecydowaliśmy się na Bernina Express w specjalnej, cenowej zniżce (około 200 złotych w dwie strony od osoby). Podróż Bernina Express rozpoczęliśmy w Chur, potem pociąg jechał przez takie miejscowości, jak Davos, St. Moritz, Poschiavo, a na końcu – Tirano (wróciliśmy na chwilę do Włoch).

Jeżeli lubicie oglądać malownicze, górskie pejzaże zza szyb pociągów, to zajrzyjcie do wpisu Karoliny – Austria Góra Schafberg, w którym opisuje swoją przejażdżkę na szczyt góry kolejką wąskotorową. 🙂

Szwajcaria pociągiem – jak wygląda trasa pociągu Bernina Express?

Podczas mojej podróży wybrałam następującą trasę:

Chur – Tiefencastel – Filisur – Bergün – Pontresina – Alp Grüm – Poschiavo – Le Prese – Campocologno – Tirano (Włochy)

Trasy pociągu Bernina Express

Chur – Tirano – Chur (przez cały rok, codziennie)
St.Moritz – Tirano – St.Moritz (lato, czw.-niedz.)
Tirano – St.Moritz – Tirano (lato, czw-niedz)
Landquart – Davos – Tirano (od 25 października 2020r.)

Autobus Bernina Express

Oprócz panoramicznego pociągu, w ramach Bernina Express kursują także panoramiczne autobusy! Po dojechaniu do Tirano, możemy jechać takim właśnie autobusem do Lugano (po drodze mijając piękne jezioro Como).

Szwajcaria – ile kosztowała podróż pociągiem Bernina Express i jak kupić bilet?

Bilety na trasie Chur-Tirano-Chur kupiłam w specjalnej ofercie – po 49 CHF (200 zł) od osoby w dwie strony (2 klasa) na kilka dni przed planowaną podróżą. Promocyjne ceny pojawiają się w różnych terminach – warto śledzić zakładkę z promocjamiBernina Express Last Minute Offers. Trzeba też zauważyć, że krótsza trasa w ofercie last minute, może nie być wcale tańsza niż dłuższa trasa.

Bez promocji, ceny na trasie Chur-Tirano-Chur (2 klasa) wynoszą np. 126 CHF (czyli 517zł). Ceny biletów bez promocji możecie przejrzeć pod tym linkiem.

Możecie też wybrać krótszą trasę lub trasę tylko w jedną stronę. My wybraliśmy trasę z powrotem do Chur ze względu na fakt, że zostawiliśmy tam auto. 🙂

Jeżeli jesteście na etapie szukania pracy za granicą albo znacie kogoś, kto szuka (może akurat w Szwajcarii?) to zajrzyjcie na stronę Jooble. Znajdziecie tam oferty pracy z różnych krajów Europy, jak również możecie zapisać się do newslettera, żeby dostawać powiadomienia o najnowszych propozycjach pracy. [reklama]

Czy podróż Bernina Express to dobry pomysł dla osób z lękiem wysokości?

Od lat mam lęk wysokości, dlatego zastanawiałam się, czy na trasie nie ma bardziej niebezpiecznych miejsc niż wiadukt Landwasser. Na szczęście, cała trasa przebiegła bez problemów, a oczy zamknęłam jedynie na tym własnie wiadukcie. 🙂

Szwajcaria pociągiem - Bernina Express

Ile trwała nasza podróż pociągiem Bernina Express?

Podróż na trasie Chur-Tirano trwała 4 godziny 20 min w jedną stronę. Wyruszyliśmy o 8.30 z Chur, w Tirano byliśmy około 12.50. Tam zjedliśmy obiad i potem o 14.25 mieliśmy pociąg powrotny do Chur, gdzie zostawiliśmy auto. W Chur byliśmy około 18.19. Następnie ruszyliśmy w dalszą podróż – tym razem do Zurichu.

Dokładny plan znajduję się pod tym linkiem. Grafik jest na bieżąco aktualizowany.

W pociągu jest dostępne Wi-Fi, jednak trasa ciągnie przez góry, dlatego zasięg nie jest stabilny.

Szwajcaria pociągiem – czy jest możliwe zwiedzanie w czasach koronawirusa (COVID-19)?

Pociągi kursują regularnie, na ten moment trzeba pamiętać o przepisach dotyczących noszenia maseczek i zachowaniu odpowiedniego dystansu.

Szwajcaria pociągiem – najbardziej spektakularne widoki na trasie Bernina Express

Ospizio Bernina

Pomimo że Alpy są najwyższym łańcuchem górskim w Europie, najwyższy punkt Bernina Express znajduje się w Ospizio Bernina na wysokości 2253 metrów nad poziomem morza. Podczas podróży w tej okolicy zobaczycie wspaniałe jezioro – Lago Bianco. Na tej trasie pociąg jedzie bardzo wolno, dzięki czemu można na spokojnie chłonąć ten piękny krajobraz. Na dworcu w Ospizio Bernina znajduje się Bistro Albergo.

Alp Grüm

Stacja kolejowa Alp Grüm znajduje się na granicy niemiecko-włoskiej części Szwajcarii. Dworzec w Alp Grüm jest także miejscem, gdzie pociąg ma 10-15 min przerwy, można wyjść, coś zjeść i porobić zdjęcia. W oddali możemy podziwiać lodowiec Palü, jezioro Lago Palü, Alpy Bergamańskie oraz pasmo górskie Bernina.

Stacja Alp Grüm powstała ponad sto lat temu, w 1910 roku. Obecnie widoczny budynek stacji został otwarty w 1923 roku.

Wiadukt Landwasser

Na trasie znajduje się bardzo imponujący wiadukt o nazwie Landwasser. Ma 65 metrów wysokości i 136 metrów szerokości! Pociąg jechał tam bardzo wolno i podczas pierwszej jazdy zamknęłam oczy, aby nie patrzeć w przepaść. Jednak podczas drogi powrotnej miałam już otwarte oczy i robiłam zdjęcia. 😊

Trzy główne filary murowanego wiaduktu zostały wybudowane na początku XX wieku – w latach 1901-1902, a od 1903 roku zaczęły nim jeździć pociągi. W tamtych czasach wiadukt został uznany za niezwykłe osiągnięcie architektoniczne. W 2008 roku wiadukt Landwasser wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Szwajcaria pociągiem - Bernina Express

Wiadukt okrężny Brusio (Brusio Spiral)

Kolejne warte zapamiętania miejsce to wiadukt Brusio Spiral, który znajduje się tuż przed końcem trasy we Włoszech. Pociąg jadąc wiaduktem Brusio obraca się o 360 stopni, zjeżdżając powoli w dół. Kamienny wiadukt został oddany do użytkowania w 1908 roku i zachwyca wszystkich od samego początku.

Szwajcaria pociągiem - Bernina Express

Początek trasy Bernina Express

Główna trasa rozpoczyna się w miejscowości Chur. Co najciekawsze, Chur to nie tylko stolica i największe miasto kantonu Gryzonia, ale także najstarsze miasto w Szwajcarii! Pierwsze osady w rejonie Chur pojawiły się około 5 tys. lat p.n.e.

Jedzenie w pociągu Bernina Express

W pociągu Bernina Express nie ma wagonu restauracyjnego, ale funkcjonuje minibar, w którym możemy kupić regionalne jedzenie lub pamiątki. Jeżeli będzie mieć ochotę na większy obiad, to najlepiej rozważyć posiłek w Poschiavo lub w Tirano (we Włoszech).

Aktualne menu znajdziecie na stronie Bernina Express, a poniżej opisuję, jak kształtują się ceny w 2020r.

Jedzenie:

  • Kawa z ciastkami “Engadine Totenbeinli” – 9 CHF (37 zł)
  • Talerz “Bernina Express” – deska z chlebem gruszkowym i serem alpejskim (ok. 100g) – 22 CHF (90 zł)
  • Przysmak z Gryzonii – Tartaletki z orzechami “Chur” – 4.5 CHF (18.50zł)
  • Klasyk z Gryzonii – ciastka “Engadine Totenbeinli” – 4.5 CHF (18.50zł)
  • Chleb gruszkowy – 6.5 CHF (27zł)
  • Frytki – 4.5 CHF (18.50zł)

Napoje:

  • Kawa – 4.5 CHF (18.50zł)
  • Espresso – 4 CHF (16.50zł)
  • Herbata (czarna lub owocowa) – 4.5 CHF (18.50zł)
  • Herbata mrożona – 4.80 CHF (20zł)
  • Woda (gazowana lub niegazowana) – 4.5 CHF (18.50zł)
  • Coca-cola – 4.80 CHF (20zł)
  • Sok owocowy – 4.50 CHF (18.50zł)
  • Napój jabłkowy Apfelshorley – 4.90 CHF (20zł)
  • Wino musujące – 1dl 9.50 CHF (39zł); 7,5 dl – 57 CHF (234 zł)
  • Piwo Krokodyl Monsteiner 4,8% – 6 CHF (24.60zł)
  • Różne wina z regionu Bernina Express

Czy trzeba jechać całą trasę, czy można wysiąść wcześniej?

Podróż możemy dopasować do własnego planu. Bilety można kupić na krótsze lub dłuższe fragmenty trasy, w jedną lub w obydwie strony. Jednak nie zawsze krótsza trasa będzie jednoznaczna z dużo niższą ceną, dlatego warto sprawdzić różne opcje.

Szwajcaria pociągiem – koleje Retyckie i Bernina Express – historia

Początki Kolei Retyckich sięgają końca XIX wieku. Obecnie więcej niż 30% sieci kolei znajduje się na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. (najwyższy punkt to 2253 m n.p.m). Kolej jest całkowicie zelektryfikowana. Kolej Retycka w języku niemieckim to inaczej Rhätische Bahn (skrót – RhB), a sama spółka RhB działa w Szwajcarii (na terenie kantonu Gryzoni), oraz częściowo we Włoszech.

Pociągi pod nazwą Bernina Express na trasie Chur-Tirano ruszyły w 1973 roku. Popularność kolei cały czas rosła, dlatego w 1985 roku uruchomiono latem drugą parę codziennych połączeń. W 1993 roku dołączono połączenie pomiędzy St. Moritz a Tirano. W kolejnych latach powstawały kolejne trasy Bernina Express.

Jak wygląda pociąg Bernina Express?

Bernina Express to zarówno wagony panoramiczne (dodatkowo płatne), jak i zwykłe wagony. W okresie wakacyjnym (od końca czerwca do początku września) na trasie St. Moritz i Tirano zostają dołączone specjalne, widokowe wagony – bez okien.

Szwajcaria pociągiem – dlaczego Bernina Express to wyjątkowa kolej?

1. Trasa pociągu Bernina Express biegnie przez dwie szwajcarskie przełęcze – Albula oraz Bernina. Obydwie przełęcze zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2008 roku.

2. Bernina Express to pociąg panoramiczny – znajdują się w nim duże, przestrzenne okna, przez które można bez żadnych przeszkód oglądać szwajcarskie krajobrazy.

3. Trasa pociągu obejmuje aż 196 mostów i 55 tuneli.

4. Największe nachylenie na trasie wynosi maksymalnie 70 promili!

5. Najwyższy punkt trasy (Ospizio Bernina) znajduje się na wysokości 2253 m n.p.m.

6. Na trasie Bernina Express znajdują się dwa wyjątkowe wiadukty – Wiadukt Landwasser oraz okrężny wiadukt Brusio.

7. Widoki na trasie są niezwykle zróżnicowane – możemy podziwiać lodowce, jeziora, pola, górskie wodospady, wiadukty, a we Włoszech nawet palmy.

Czy było warto jechać przez Szwajcarię pociągiem Bernina Express? Plusy i minusy podróży – moja subiektywna ocena

Plusy:

  • Podróż pociągiem jest wyjątkowym sposobem na zwiedzanie Alp. Pociągi „wiją” się łagodnie wokół gór, a widoki z panoramicznych okien zapierają dech w piersiach. Trochę bałam się wysokości, ale okazało się, ze nie miałam się czym martwić.
  • Promocyjna cena na niektóre terminy.

Minusy:

  • Wysokie ceny bez promocji.
  • Podróż w obydwie strony może być dla niektórych trochę monotonna.

Spodobał Wam się mój wpis “Bernina Express – Szwajcaria pociągiem”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina z Rudeiczarne.pl
Karolina z Rudeiczarne.pl
4 września 2020 11:17

Jak dobrze wiesz, jestem totalnie zakochana w Szwajcarii i bardzo chciałabym wrócić! Pociągami podróżowaliśmy mało – jedynie w Zurychu i Laterbrunnen, w większości podróżowaliśmy wynajętym samochodem. Ale marzy mi się też taka podróż pociągiem przez Szwajcarię. Z drugiej strony martwię się, że pewnie chciałabym wysiadać co 5 minut i nie będę mogła! 🙂
Super praktyczny wpis, a widoki mega spektakularne!

Marta
Marta
13 czerwca 2021 22:44

Witam, bardzo rzeczowa i ciekawa relacja. Mam tylko jedno pytanie. Chcemy jechać z dziećmi w wieku 7 lat. Obawiamy się czy dzieciaki dadzą radę zrobić trasę Chur-Tirano i z powrotem (zwłaszcza, że podróżujemy kamperem więc kilometry na siedząco będziemy mieli za sobą). Zastanawiamy się nad krótszym odcinkiem, tj, z St. Moritz do Tirano. Pytanie czy nie ominie nas najlepsze? Który odcinek jest najciekawszy? Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam, Marta

Karolina Tuszyńska
21 lipca 2021 07:18

Jak zobaczyłam te zdjęcia to od razu dodałam tą atrakcję do mojej listy marzeń. Kocham góry i takie ogromne mosty. Oj tęsknię za Europą 🙂

Ola
Ola
29 stycznia 2023 19:45

Ja też !

Ola
Ola
29 stycznia 2023 19:44

A w jakim okresie roku zrobiliście takie piękne zdjęcia ?

5
0
Would love your thoughts, please comment.x