Apteki w Szwajcarii
Wpis powstał dzięki mojej koleżance Berni, która od 2014 roku mieszka i pracuje w Szwajcarii. W przygotowaniu materiału “Apteki w Szwajcarii” Berni odbyła rozmowę ze szwajcarską farmaceutką oraz spisała swoje obserwacje.
Szwajcarskie przygody Berni znajdziecie na jej instagramie – Berni in Switzerland oraz na profilu na fb – Berni.
Spis treści
Działanie szwajcarskich aptek
W szwajcarskich aptekach bardzo duży nacisk stawia się na konsultacje (niem. Beratung) z pacjentem, poznanie osoby i historie jej choroby. Nie ma dużego nacisku na sprzedaż określonych preparatów (czyli tzw. w Polsce “przykasówek”).
Apteki w Szwajcarii – opieka farmaceutyczna
W Szwajcarii opieka farmaceutyczna działa na szeroką skalę.
W większości aptek znajduje się pokój, gdzie oprócz konsultacji, można również oddać się różnym badaniom np. krwi, pomiarowi temperatury i ciśnienia czy chociażby badaniom na alergie. Każdy mój wyjazd w jakieś odległe, tropikalne miejsce był wcześniej konsultowany właśnie z farmaceutą. Doradził on, jakie szczepienia należy wykonać, jakie leki warto zabrać ze sobą i na co uważać jadąc do konkretnego kraju. Taka pomoc potrafi być naprawdę na wagę złota.
Obowiązki szwajcarskich farmaceutów
Oprócz sprzedaży leków farmaceuta prowadzi szeroko pojęte doradztwo. Może ono obejmować tematykę od zwyczajnego zażywania leków, antykoncepcji, po pomoc w rzucaniu palenia czy ustaleniu nowej diety. Często przed wydaniem leku farmaceuta przeprowadza dokładny wywiad na temat naszego zdrowia, zażywanych obecnie leków i przechodzonych chorób. Sprawdza dokładnie, czy aby nowe medykamenty nam nie zaszkodzą i nie wejdą w jakąś groźną interakcję ze stosowanymi lekami. Przy zakupie mocnego leku na trądzik, farmaceuta upewnił się najpierw, że nie jestem w ciąży i poinformował mnie o niebezpiecznym wpływie leku na płód (pomimo iż, już wcześniej powiedział mi o tym lekarz). Raz miałam taką sytuację, że poszłam do pobliskiej apteki z okropnym bólem brzuch prosząc o silny środek przeciwbólowy. Farmaceuta zabrał mnie na zaplecze, manualnie obadał brzuch i natychmiastowo wysłał na pogotowie. Kiedy zajechałam do szpitala okazało się, że łóżko i moja karta już na mnie czekały ponieważ szpital został już poinformowany przez moją aptekę o moim przyjeździe.
W Szwajcarii nie dziwi fakt, że w aptece można uzyskać pomoc w przypadku np. nagłych wypadków, opatrunku ran lub oparzeń, można przyjść się zważyć lub sprawdzić temperaturę. Jest też możliwość wypożyczenia na jakiś czas kul ortopedycznych, laktatorów dla młodych mam lub innych aparatów. Coraz rzadziej jednak stosuje się tą metodę, raczej zalecane jest kupno urządzenia, za które ubezpieczenie zwraca pieniądze.
W Szwajcarii farmaceuci już prawie w ogóle nie robią leków. Przyszłych farmaceutów szkoli się pod kątem doradztwa, rozpoznania choroby, sposobu rozmawiania i zadawania pytań. Tu nikogo nie dziwi, że przy zakupie leku farmaceuta pyta np. o ciąże itd. Nie traktuje się tego jako naruszanie czyjejś prywatności. Farmaceuta może jednak jedynie nakierować pacjenta, diagnozę stawia lekarz.
Tabletka PO w aptece w Szwajcarii
Tabletkę PO można otrzymać bez recepty, decyzja o jej wydaniu należy do farmaceuty. Raczej nie zdarzają się odmowy. Wcześniej jednak osoba zapraszana zostaje do specjalnego pokoju, przeprowadza się z nią rozmowę. Farmaceuta pyta o stan zdrowia, cykl menstruacyjny i ewentualne skutki uboczne. Może doradzić również metody antykoncepcyjne. Ceny za tabletkę PO wahają się najczęściej między 55 a 65 CHF (235-277 zł) i mogą być sprzedane także osobom niepełnoletnim.
Środki antykoncepcyjne w Szwajcarii
Środki antykoncepcyjne są łatwo dostępne w aptekach w Szwajcarii. Dużą popularnością cieszą się tabletki oraz spirale. Prezerwatywy można kupić w aptekach, drogeriach oraz zwykłych sklepach (Coop, Migros, Denner itd.). Również w barach i dyskotekach bardzo często w/lub przy toalecie ustawione są maszyny, gdzie można kupić prezerwatywy. Czasami mają tam też małe wibratory.
Apteki w Szwajcarii – sprzedaż Viagry
Również Viagra jest jest bardzo popularna w Szwajcarii. Dostępna jest w aptekach na receptę i kosztuje całkiem sporo (12 szt. – około 160 CHF czyli ok. 680 zł). Dawki poniżej 100 mg są dostępne bez recepty, aczkolwiek wydawane są bardzo niechętnie ze względu na dużo skutków ubocznych.
Szwajcaria jako jedno z ważniejszych miejsc na mapie przemysłu farmaceutycznego
Szwajcaria może pochwalić się mianem kolebki światowej farmacji. To właśnie tu znajdują się takie giganty jak Roche czy Novartis, które to podbijają światowe rynki oraz ściągają naukowców i specjalistów z całego świata. Szwajcaria była jednym z największych beneficjentów rewolucji chemicznej. Stawiała nacisk na rozwój nauki oraz innowacyjność. Dużą popularnością z zakresu chemii cieszyła się Politechnika Zuryska. Bazylejski Roche zapoczątkował rynek profilaktyki zdrowotnej i suplementów. Szwajcarzy przodowali w produkcji witamin A, B1, B2, K1, czy przełomowej witaminy C. W kolejnych latach Roche zaczął inwestować w sprzęt medyczny, a następnie dokonał przełomowego przejęcia Genentech, a wraz z nim nowo opracowanej insuliny i ludzkich hormonów wzrostu. W ten oto sposób z czasem zaczęto odchodzić od tradycyjnej farmaceutyki na rzecz biotechnologii. Nie można też zapominać o olbrzymiej fuzji Ciba-Geigy z Sandoz, w skutek czego powstał kolejny kolos – obecny Novartis, zatrudniający 120 tys. ludzi na całym świecie i notujący roczną sprzedaż na poziomie ponad 60 mld dolarów. Fuzja ta była największa w historii szwajcarskiego biznesu, a także jedną z największych konsolidacji na rynku farmaceutycznym.
Szczepionki na grypę w szwajcarskich aptekach
Farmaceuci są upoważnieni do przeprowadzenia szczepień na grypę osobom powyżej 16 roku życia. W tym celu muszą przejść wcześniej kilkudniowe szkolenia. Oprócz tego, mogą również wykonać badania na alergie, doradzić w sprawie diety czy zmienić opatrunek.
Apteki w Szwajcarii – ceny leków w porównaniu do zarobków
Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy leki w Szwajcarii są drogie czy nie. Ceny potrafią się różnić pomiędzy aptekami, jednak odnosi się wrażenie, że są poniekąd dostosowane do zarobków.
Na uwagę zasługuje fakt, że tutaj większa część leków (ok. 80 %) pokrywana jest z ubezpieczenia zdrowotnego (niem. Krankenkasse) w wysokości 90% (po przekroczeniu ustalonej franczyzy).
Reklamy suplementów diety
Również tutaj dość popularne są suplementy diety, jednak reklamy o nich aż tak nie bombardują mediów jak w Polsce. Zdecydowanie więcej reklam leków znajdziemy w telewizji niż radiu.
Apteki w Szwajcarii – Recepty elektroniczne
W dalszym ciągu przeważają recepty papierowe, które po przedstawieniu są skanowane i zapisywane w systemie. Czasami za taką receptę może też służyć kartka papieru z nazwą leku, podpisem i pieczątką od lekarza. W przypadku braku recepty farmaceuta może sam skontaktować się z lekarzem. Zdarza się też, że lek może zostać wydany bez wymaganej recepty – wszystko zależy od apteki.
Dostępność leków w szwajcarskich aptekach
W zależności od apteki i miejscowości, zdarzają się kolejki. Ma to głównie swoje źródło w szerokim obszarze zadań, jakie należą do farmaceuty czyli oprócz sprzedaży leków, też konsultacje czy małe badania i zabiegi. Apteki działają na zasadzie sieciówek i w sytuacji, kiedy w danym miejscu nie ma leku, zostajemy poinformowani, w którym punkcie można go odebrać.
Metadon w aptekach w Szwajcarii
Farmaceuta w Szwajcarii przygotowuje oraz wydaje osobom uzależnionym metadon. Ma on formę syropu lub tabletek. Pacjenci, którzy objęci są programem ds. walki z uzależnieniami widnieją w systemie razem z przydzieloną im tygodniową dawką metadonu.
Oprócz metadonu są tu również stosowane pochodne amfetaminy np. w leczeniu osób cierpiących na ADHD (w tym dzieci).
Testy na HIV w szwajcarskich aptekach
W szwajcarskich aptekach dostępne są testy na HIV (cena to około 65 CHF – 277 zł).
Farmaceuta – respektowany zawód w Szwajcarii?
Mówi się, że Szwajcaria to raj dla farmaceutów. Nie chodzi tu tylko o wysokie zarobki, ale i sam fakt, że zawód ten cieszy się dużym poważaniem. Farmaceuci są respektowani i zdecydowanie bliżej im tu do lekarzy niż do sprzedawców. Z roku na rok rola aptek i farmaceutów znacznie się zwiększa, przybywa im uprawnień i poszerza się też pole manewru, które ma ułatwić pracę szpitali i odciążyć służbę zdrowia.
Apteki w Szwajcarii – leki ziołowe i homeopatia
Bliskość koncernów farmaceutycznych wcale nie przekłada się na ilość i siłę działania przepisywanych leków. Szwajcarscy lekarze i farmaceuci coraz częściej stawiają na leki naturalne. Często słyszy się, że dość niechętnie podchodzi się tu do “faszerowania” pacjentów antybiotykami i mocnymi środkami przeciwbólowymi. O ile to możliwe szuka się łagodniejszych rozwiązań i proponuje w zamian preparaty ziołowe czy homeopatyczne.
Jeżeli interesuje Was temat Szwajcarii, to zapraszam do przeczytania moich dwóch szwajcarskich wpisów:
Szwajcaria pociągiem – gotowy plan zwiedzania.
Ze Szwajcarii powinniśmy brać przykład w wielu dziedzinach. Kraj który wspiera bardzo mocno obywateli
Z tymi uzależnieniami mnie zaskoczyłaś!
Tabletki dzień po powinny być wszędzie dostępna bez recepty.