plantacje herbaty gruzja
Europa,  Gruzja

Plantacje herbaty w Gruzji – zwiedzanie szlaku herbacianego

Zwiedzanie Gruzji szlakiem plantacji herbaty to nietypowy pomysł na odkrywanie tego wspaniałego kraju poza utartym szlakiem. Region Guria w zachodniej części Gruzji słynie z upraw herbaty, a w 2019 roku rozpoczął się projekt turystyczny gminy Ozurgeti o nazwie “Szlak Herbaciany” (Tea Road), który ma na celu rozwinąć turystykę regionu. Miejsca w Gurii wciąż są mało popularne, choć historia plantacji herbat w okolicy Ozurgeti sięga już prawie 200 lat. Podczas zwiedzania Szlaku Herbacianego, możemy zobaczyć nie tylko uprawy, ale zobaczyć również jak wygląda proces przetwarzania herbaty, a także wziąć udział w degustacji różnych odmian herbaty. Mam nadzieję, że wpis “Plantacje herbaty w Gruzji – zwiedzanie szlaku herbacianego” zachęci Was do zwiedzania Gruzji poza głównym szlakiem i odkrycia jeszcze nie tak turystycznego regionu, jakim jest Guria.

Gruzja – lokalizacja plantacji herbat

Plantacje herbat oraz agroturystykę związaną z uprawą herbat możecie odwiedzić w okolicy Ozurgeti i Lanchkhuti.

Plantacje herbaty w Gruzji – fabryka herbaty Anaseuli

Fabryka Herbaty Anaseuli została założona w latach 30. XX wieku i jest jednym z najstarszych herbacianych zakładów na terenie Gruzji. Właściciele fabryki cały czas rozwijają business, wprowadzając np. produkcję herbaty organicznej, korzystając z pomocy naukowców, zakupując nowe hektary ziemi pod uprawę oraz modernizując sprzęty oraz sam wizerunek marki, dzięki czemu herbata Anaseuli znana jest również poza granicami Gruzji. W szczególności firma kojarzona jest z wysokiej jakości czarnej i zielonej herbaty z lokalnych plantacji.

Było to pierwsze herbaciane miejsce, które miałam okazję zwiedzić podczas mojego pobytu w regionie Guria w Gruzji. Zaproszono nas do obejrzenia hal produkcyjnych, w których suszone są liście herbaty. Na górze czekał na nas poczęstunek z różnymi rodzajami herbaty – białą, czarną, zieloną i czerwoną. Mogliśmy spróbować i porównać smaki poszczególnych herbat oraz posłuchać, jak powstają jej poszczególne odmiany.

 • Herbata czarna 
  • Jak powstaje czarna herbata? Po zerwaniu liście poddawane są procesowi więdnięcia, kruszenia, utleniania (oksydacja w ponad 90%, ale nigdy pełna), kształtowania i suszenia. W zależności od położenia upraw, czarna herbata różni się między sobą smakiem i aromatem.
 •  Herbata biała
  • Biała herbata produkowana jest z pąków lub młodych liści herbaty chińskiej. Po zerwaniu, poddawane są one procesowi więdnięcia i suszenia. Obróbka tego rodzaju herbaty jest najkrótsza w porównaniu do innych odmian.
 • Herbata czerwona
  • Po zerwaniu liści, następuje etap ich więdnięciam zatrzymania oksydacji (podobnie jak przy produkcji herbaty zielonej), kształtowania liści, suszenia i dojrzewania. Dojrzewanie to proces, w czasie którego liście przechowywane są w odpowiedniej temperaturze, żeby nie doszło do starzenia się liści. Herbata może tak dojrzewać od 2 godzin do nawet 2 miesięcy.
 • Herbata zielona
  • Zielona herbata powstaje w bardzo podobny sposób jak czarna herbata, tylko pomijany jest proces utleniania. Po zerwaniu liście poddawane są procesowi więdnięcia, a oksydacja jest od razu zatrzymana poprzez podgrzanie liści do 65 stopni C i dezaktywację enzymów. Następnie jest kształtowanie i suszenie liście.

Plantacje herbaty na północ od Ozurgeti

Wzgórza plantacji herbat zrobiły na mnie ogromne wrażenie podczas zwiedzania Gurii. Przepiękne, zielone tereny rozciągały się aż po horyzont. Mieliśmy możliwość przejścia się wzdłuż szeregu plantacji. Warto wiedzieć, że był to jeszcze czas prawdziwych zbiorów herbaty – odbywają się one między majem a wrześniem, najczęściej ręcznie.

Jak herbata trafiła do Gruzji po raz pierwszy? Herbata została sprowadzano do Gruzji z Chin w latach 30. XIX wieku za sprawą gruzińskiego księcia Miha Eristavi, który zafascynował się herbatą. W tamtym czasie obowiązywał zakaz wywozu nasion herbaty z Chin, jednak książę wywiózł je ukryte w bambusie. Za jego sprawą, rozpoczęto uprawę herbaty w Gruzji (w szczególności w regionie Guria, który graniczy z Morzem Czarnym), a gruzińska herbata stała się popularna nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W drugiej połowie XX wieku lokalny business herbaciany zaczął podupadać, a większość plantacji została wycięta. Na szczęście dzięki zaangażowaniu lokalnych miłośników herbaty, niektóre plantacje przetrwały do dziś.

Sisters Zhgenti Plantation

Niezwykle klimatycznie miejsce, które jest zarządzane przez dwie siostry, będące właścicielkami nie tylko uroczego zakątka, ale również plantacji. Goście mogą skosztować różne rodzaje lokalnych herbat wraz z gruzińskimi przysmakami. Idealne miejsce na relaks z pysznym jedzeniem i smacznymi herbatami.

Sisters Zhgenti Plantation znajdziecie również na ich profilu na Facebooku.

Zwiedzanie Gruzji – “Georgian Flavour Tea”

Georgian Flavour Tea w Lanchkhuti to kolejne miejsce, które oferuje gościom degustację różnego rodzaju herbat w przepięknej scenerii. Drewniane stoliki, oryginalne naczynia, pyszne ciasta oraz herbaty. Na miejscu można się zrelaksować i odkryć swój ulubiony smak herbaty. A tą najsmaczniejszą, następnie zakupić bezpośrednio od producenta. Wybór jest naprawdę szeroki!

Projekt „Guria-CELEBRATE LIFE. Opracowanie i wdrożenie strategii marki regionu Guria” jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Spodobał Wam się mój wpis „Plantacje herbaty w Gruzji – zwiedzanie szlaku herbacianego”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

 • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
 • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
 • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce „medycyna podróży„.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x