Pakistan – Dolina Kalash – atrakcje i festiwale
Dzisiaj przedstawię Wam wyjątkowe miejsce na północy Pakistan, które warto zobaczyć. Zamknijcie oczy i spróbujcie poczuć zapach palonego drewna. Nagle znajdujecie się w odległej dolinie, której mieszkańcy aż do 1975 roku pozostawali w ukryciu przed współczesnym światem. Ci mieszkańcy to lud Kalasz, zamieszkujący pomiędzy górami w północno-zachodniej części Pakistanu. Przez setki lat Kalasze skutecznie bronili swoich terytoriów i udawało się im pozostać niezależnymi. Dopiero 50 lat temu do tego odległego, trudno dostępnego miejsca przyjechali już na stale Pakistańczycy oraz różni badacze, a dolina i zwyczaje Kalaszy zaczęły się nieodwracalnie zmieniać. Mam nadzieję, że poniższy wpis “Pakistan – Dolina Kalash – atrakcje i festiwale”zainspiruje Was do odkrycia tego niezwykłego miejsca.
Spis treści
Dolina Kalash w Pakistanie – lokalizacja
Dolina Kalash znajduje się w północno-zachodniej części Pakistanu, w dystrykcie Chitral, w pobliżu granicy z Afganistanem.
Lud Kalaszy w Pakistanie
Jak żyją mieszkańcy Doliny Kalash?
- Kalasze mają swoją własną religię (wierzą w wielu Bogów), jednak od 1975 roku spora część społeczności przeszła na Islam (co początkowo wiązało się z odrzuceniem ich przez lokalną społeczność).
- Stare domy zbudowane są tylko z trzech składników – drewna, błota i kamieni. W domu znajduje się jeden duży pokój do spania dla całej rodziny, kuchnia zlokalizowana jest na zewnątrz, a łazienki brak (w tym celu chodzą do pobliskiej dżungli).
- Kobiety noszą charakterystyczne, bogato zdobione stroje – długie, czarne suknie z kolorowymi haftami.
- Kalasze uważają, że są potomkami żołnierzy Aleksandra Wielkiego, którzy dotarli do tej doliny jeszcze w IV w p.n.e. Badania jednak nie potwierdzają pokrewieństwa z populacją europejską.
W Lali Gul Kalash Dress House możecie przymierzyć oryginalne stroje Kalaszy.
Pakistan – Dolina Kalash – atrakcje i festiwale
Chillam Joshi Festiwal w Pakistanie
Festiwal Chillam Joshi w Dolinie Kalash w Pakistanie obchodzony jest w połowie maja. W 2022 roku festiwal odbywał się w dniach 14-16 maja, a ja miałam okazję wziąć w nim udział właśnie 14 maja wczesnym rankiem. Podczas uroczystości Kalashowie noszą odświętne stroje i tańczą przy akompaniamencie bębnów. Kałaszowie przed festiwalem zbierają mleko od zwierząt, przechowują je przez 10 dni, a podczas uroczystości rozdają je wszystkim w wiosce, aby zgodnie z wiarą, chronić ludzi i zwierzęta.
Uchau Festiwal w Dolinie Kalash
Festiwal Uchau odbywa się w sierpniu lub wrześniu. Kałaszowie tańczą, śpiewają i serwują świeży ser.
Chowmos Festiwal
Chowmos Festival obchodzony jest w grudniu i jest najważniejszym świętem w Dolinie Kalash. Podczas uroczystości Kałaszowie oddają cześć swojemu bogu Balimainowi i dziękują Mu za coroczne zbiory.
Dolina Kalash w Pakistanie – zwyczaje ludu Kalasz
Dostanie się do Doliny Kalash nie należało do najłatwiejszych. Przywitał nas zapach palonego drewna i kolorowo ubrani mieszkańcy, którzy coraz bardziej otwierają się na współczesny świat. Ta otwartość wiąże się jednak z nieodwracalną zmianą – krajobraz tego miejsca zmienia się z roku na rok, tracąc swój pierwotny charakter.
Bardzo ważne jest, aby zapytać ludność Kalash przed zrobieniem im zdjęcia.
- Kobiety w okresie porodu i do 40 dni po urodzeniu dziecka są uważane za „nieczyste”, dlatego w tym czasie muszą znajdować się w innym, odizolowanym miejscu i nie mogą się nikomu pokazać (z wyjątkiem innych kobiet).
- W wiosce są święte miejsca, obok których kobiety nie mogą przejść. W tych miejscach składa się ofiary ze zwierząt, ale tylko mężczyźni mogą to zrobić.
- Kiedy umiera mężczyzna, jego ciało zostaje przeniesione do dużego pokoju i przez 1 dzień ludzie tańczyli wokół niego. Do lat 70. XX wieku ciał nie grzebano w ziemi, jednak gdy miejsce zaczęło stawać się coraz bardziej turystyczne a zwłoki rabowano z kosztowności, to Kalaszowie zaczęli grzebać ciała.
- Mieszkańcy Doliny Kalash produkują własne, lokalne wino.
- Krowy mają na głowach amulety, które chronią je przed “złym okiem”.
Dolina Kalash – jak dojechać?
Dojazd do Doliny Kalash nie należy do najłatwiejszych. Dolina jest ukryta pomiędzy górami, a drogi prowadzące nie są w najlepszym stanie, dlatego trzeba się przygotować na powolną podróż. Do Doliny Kalash najlepiej dojechać jeepami, które można wynająć w miejscowości Chitral (dwie godziny jazdy do Doliny Kalash) lub Ayun (godzina przejazdu). Wjazd do Doliny jest dodatkowo płatny, około 10 zł od osoby.
Niełatwo też mijać inne samochody – kierowcy muszą być bardzo ostrożni. Często są to mijanki wręcz na styk!
Gdzie nocować w Dolinie Kalash w Pakistanie?
Podczas pobytu w Dolinie Kalash spędziłam 2 noce w Hotelu Alexander. Pokój był wygodny, a śniadanie było wliczone w cenę pobytu.
W różnych miejscach w Pakistanie są potrzebne inne karty SIM. W Dolinie Kalash polecana jest karta SIM Telenor.
Wycieczka do Pakistanu – jak wyjechać?
Do Pakistanu jechałam z polsko-pakistańską ekipą – z TukTukTours [reklama]. Jeśli szukasz wycieczki do Pakistanu i nie chcesz podróżować sam, gorąco polecam kontakt z TukTuk Tours. Spędziłem z nimi 2 niesamowite weekendy zwiedzając północne tereny Pakistanu – zarówno góry, jak i miasta.
Spodobał Wam się mój wpis „Pakistan – Dolina Kalash – atrakcje i festiwale”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?
- Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
- Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
- Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce „medycyna podróży„.
Ciekawa historia, Pakistan to na ten moment nieznany dla mnie kraj. Fajnie było dowiedzieć się czegoś więcej.
Mam nadzieję, że odwiedzić niedługo Pakistan – jest sporo do odkrywania!
Widoko – bajka. Ale jednak warto tam wpaść głównie przez wzgląd na unikatową kulturę żyjących tam ludzi. Dobrze, że mimo upływu czasu dalej trzymają się swoich tradycji.
Tak, dojazd jest trudny, ale warto wybrać się na taki festiwal.
Niesamowita podróż!!! Mam nadzieję, że tam kiedyś dotrę…
Czekam na Twoją relację!
Wow! Mam nadzieję, że do zobaczenia w Pakistanie niebawem
jest co zwiedzać! Warto przyjechać na co najmniej 2 tygodnie 🙂