dolina kalasz pakistan
Azja,  Pakistan

Pakistan – Dolina Kalash – atrakcje i festiwale

Dzisiaj przedstawię Wam wyjątkowe miejsce na północy Pakistan, które warto zobaczyć. Zamknijcie oczy i spróbujcie poczuć zapach palonego drewna. Nagle znajdujecie się w odległej dolinie, której mieszkańcy aż do 1975 roku pozostawali w ukryciu przed współczesnym światem. Ci mieszkańcy to lud Kalasz, zamieszkujący pomiędzy górami w północno-zachodniej części Pakistanu. Przez setki lat Kalasze skutecznie bronili swoich terytoriów i udawało się im pozostać niezależnymi. Dopiero 50 lat temu do tego odległego, trudno dostępnego miejsca przyjechali już na stale Pakistańczycy oraz różni badacze, a dolina i zwyczaje Kalaszy zaczęły się nieodwracalnie zmieniać. Mam nadzieję, że poniższy wpis “Pakistan – Dolina Kalash – atrakcje i festiwale”zainspiruje Was do odkrycia tego niezwykłego miejsca.

Dolina Kalash w Pakistanie – lokalizacja

Dolina Kalash znajduje się w północno-zachodniej części Pakistanu, w dystrykcie Chitral, w pobliżu granicy z Afganistanem.

Lud Kalaszy w Pakistanie

Jak żyją mieszkańcy Doliny Kalash?

  • Kalasze mają swoją własną religię (wierzą w wielu Bogów), jednak od 1975 roku spora część społeczności przeszła na Islam (co początkowo wiązało się z odrzuceniem ich przez lokalną społeczność).
  • Stare domy zbudowane są tylko z trzech składników – drewna, błota i kamieni. W domu znajduje się jeden duży pokój do spania dla całej rodziny, kuchnia zlokalizowana jest na zewnątrz, a łazienki brak (w tym celu chodzą do pobliskiej dżungli).
  • Kobiety noszą charakterystyczne, bogato zdobione stroje – długie, czarne suknie z kolorowymi haftami.
  • Kalasze uważają, że są potomkami żołnierzy Aleksandra Wielkiego, którzy dotarli do tej doliny jeszcze w IV w p.n.e. Badania jednak nie potwierdzają pokrewieństwa z populacją europejską.

W Lali Gul Kalash Dress House możecie przymierzyć oryginalne stroje Kalaszy.

Pakistan – Dolina Kalash – atrakcje i festiwale

Chillam Joshi Festiwal w Pakistanie

Festiwal Chillam Joshi w Dolinie Kalash w Pakistanie obchodzony jest w połowie maja. W 2022 roku festiwal odbywał się w dniach 14-16 maja, a ja miałam okazję wziąć w nim udział właśnie 14 maja wczesnym rankiem. Podczas uroczystości Kalashowie noszą odświętne stroje i tańczą przy akompaniamencie bębnów. Kałaszowie przed festiwalem zbierają mleko od zwierząt, przechowują je przez 10 dni, a podczas uroczystości rozdają je wszystkim w wiosce, aby zgodnie z wiarą, chronić ludzi i zwierzęta.

Uchau Festiwal w Dolinie Kalash

Festiwal Uchau odbywa się w sierpniu lub wrześniu. Kałaszowie tańczą, śpiewają i serwują świeży ser.

Chowmos Festiwal

Chowmos Festival obchodzony jest w grudniu i jest najważniejszym świętem w Dolinie Kalash. Podczas uroczystości Kałaszowie oddają cześć swojemu bogu Balimainowi i dziękują Mu za coroczne zbiory.

Dolina Kalash w Pakistanie – zwyczaje ludu Kalasz

Dostanie się do Doliny Kalash nie należało do najłatwiejszych. Przywitał nas zapach palonego drewna i kolorowo ubrani mieszkańcy, którzy coraz bardziej otwierają się na współczesny świat. Ta otwartość wiąże się jednak z nieodwracalną zmianą – krajobraz tego miejsca zmienia się z roku na rok, tracąc swój pierwotny charakter.

Bardzo ważne jest, aby zapytać ludność Kalash przed zrobieniem im zdjęcia.

  • Kobiety w okresie porodu i do 40 dni po urodzeniu dziecka są uważane za „nieczyste”, dlatego w tym czasie muszą znajdować się w innym, odizolowanym miejscu i nie mogą się nikomu pokazać (z wyjątkiem innych kobiet).
  • W wiosce są święte miejsca, obok których kobiety nie mogą przejść. W tych miejscach składa się ofiary ze zwierząt, ale tylko mężczyźni mogą to zrobić.
  • Kiedy umiera mężczyzna, jego ciało zostaje przeniesione do dużego pokoju i przez 1 dzień ludzie tańczyli wokół niego. Do lat 70. XX wieku ciał nie grzebano w ziemi, jednak gdy miejsce zaczęło stawać się coraz bardziej turystyczne a zwłoki rabowano z kosztowności, to Kalaszowie zaczęli grzebać ciała.
  • Mieszkańcy Doliny Kalash produkują własne, lokalne wino.
  • Krowy mają na głowach amulety, które chronią je przed “złym okiem”.

Dolina Kalash – jak dojechać?

Dojazd do Doliny Kalash nie należy do najłatwiejszych. Dolina jest ukryta pomiędzy górami, a drogi prowadzące nie są w najlepszym stanie, dlatego trzeba się przygotować na powolną podróż. Do Doliny Kalash najlepiej dojechać jeepami, które można wynająć w miejscowości Chitral (dwie godziny jazdy do Doliny Kalash) lub Ayun (godzina przejazdu). Wjazd do Doliny jest dodatkowo płatny, około 10 zł od osoby.

Niełatwo też mijać inne samochody – kierowcy muszą być bardzo ostrożni. Często są to mijanki wręcz na styk!

Gdzie nocować w Dolinie Kalash w Pakistanie?

Podczas pobytu w Dolinie Kalash spędziłam 2 noce w Hotelu Alexander. Pokój był wygodny, a śniadanie było wliczone w cenę pobytu.

W różnych miejscach w Pakistanie są potrzebne inne karty SIM. W Dolinie Kalash polecana jest karta SIM Telenor.

Wycieczka do Pakistanu – jak wyjechać?

Do Pakistanu jechałam z polsko-pakistańską ekipą – z TukTukTours [reklama]. Jeśli szukasz wycieczki do Pakistanu i nie chcesz podróżować sam, gorąco polecam kontakt z TukTuk Tours. Spędziłem z nimi 2 niesamowite weekendy zwiedzając północne tereny Pakistanu – zarówno góry, jak i miasta.

Spodobał Wam się mój wpis „Pakistan – Dolina Kalash – atrakcje i festiwale”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce „medycyna podróży„.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata

Ciekawa historia, Pakistan to na ten moment nieznany dla mnie kraj. Fajnie było dowiedzieć się czegoś więcej.

Olka
11 czerwca 2023 07:55

Widoko – bajka. Ale jednak warto tam wpaść głównie przez wzgląd na unikatową kulturę żyjących tam ludzi. Dobrze, że mimo upływu czasu dalej trzymają się swoich tradycji.

Martyna Soul
11 czerwca 2023 19:07

Niesamowita podróż!!! Mam nadzieję, że tam kiedyś dotrę…

Womenofpoland
Womenofpoland
13 czerwca 2023 08:57

Wow! Mam nadzieję, że do zobaczenia w Pakistanie niebawem

8
0
Would love your thoughts, please comment.x