Pakistan atrakcje wycieczka
Azja,  Pakistan

Pakistan – wycieczka. Co zobaczyć w Pakistanie?

Pakistan – odległy i dość nieoczywisty kierunek na wycieczkę. Jak zaplanować wyjazd, co warto zobaczyć w Pakistanie? Oszałamiające szczyty górskie, przyroda niczym z kadrów National Geographic, bogactwo i bieda kilkunastomilionowych miast, mieszanka kultur i religii, serdeczność lokalnych mieszkańców – to właśnie Pakistan. Miałam okazję być kilka razy w tym kraju, dlatego przygotowałam dla Was wpis “Pakistan – wycieczka. Co zobaczyć w Pakistanie?” z najlepszymi atrakcjami i miejscami, które miałam okazję zobaczyć.

Jeżeli zastanawiacie się, jak wyjechać po raz pierwszy do Pakistanu, to zajrzyjcie na stronę TukTukTours – znajdziecie tam oferty wycieczek m.in. właśnie do tego kraju. Podczas 10-dniowego wyjazdu razem z TukTukTours zobaczycie najpiękniejsze miejsca w Pakistanie, które opisuję właśnie w tym wpisie. [reklama]

Miasta w Pakistanie, które warto zobaczyć

Pakistan – wycieczka: Lahore – historyczne miasto

W Lahore żyje około 12 miliona mieszkańców, a samo miasto znane jest nie tylko z bliskiego położenia od granicy z Indiami, ale również z wielu, historycznych zabytków. To drugie największe miasto w Pakistanie i miejsce, które zapada na długo w pamięć ze względu na specyficzny klimat. Bieda i bogactwo przeplatają się na każdym kroku. Warto przejechać się lokalnym tuk tukiem, by jeszcze lepiej poczuć to, co Lahore ma do zaoferowania.

Fort Lahore i ogrody Szalimar

Pierwsze informacje o forcie pochodzą z XI wieku, jednak zabudowania, które możemy oglądać dzisiaj, pochodzą głównie z XVI wieku i powstały za czasów dynastii Mogołów. Fort łączy w sobie motywy architektury hinduskiej i islamskiej wraz z perskimi motywami kwiatowymi. Co ciekawe, brama fortu jest tak duża, że swojego czasu mieściła słonie, na których władcy wjeżdżali do fortu. Z kolei słynna brama Alamgiri została wybudowana na polecenie ostatniego z wielkich cesarzy Mogołów, Aurangzeba, i stoi naprzeciwko słynnego meczetu Badshahi. Po upadku dynastii Mogołów, fort służył jako rezydencja władców Imperium Sikhów, którzy również dokonali kilku rozbudowań w forcie.

Sheesh Mahal to wyjątkowe miejsce na terenie Fortu Lahore. Pałac luster, zbudowany w latach 1631-1632 za panowania cesarza Mogołów Shah Jahana, kryje smutną historię miłosną. Legenda głosi, że żona cesarza – Mumtaz Mahal, chciała zobaczyć gwiazdy ze swoich snów. Władca zlecił wybudowanie pięknych sal pałacu z tysiącem luster, które miały odbijać płomienie świec niczym gwiazdy. Niestety, ukochana żona cesarza zmarła, zanim mogła zobaczyć prezent od swojego męża. Zrozpaczony cesarz nakazał wybudować Taj Mahal jako pomnik dla niej w Indiach.

Od 1981 roku pałac Sheeh Mahal znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a sposób wykonania luster do dzisiaj wzbudza wiele pytań (prawdopodobnie zostały wykonane z rtęci).

Zwiedzanie terenu fortu dla zagranicznych turystów kosztuje 500 rupii, a dodatkowe 100 rupii należy zapłacić za wejście do Pałacu Luster.

Cesarski meczet Badshahi w Lahore

Budowla powstała w XVII wieku (lata 1671-1673) za czasów panowania cesarza Mogołów Aurangzeba i jest jednym z największych meczetów na świecie. Meczet Badshahi robi ogromne wrażenie, szczególnie w godzinach wieczornych przed zachodem słońca. Obiekt zbudowany z czerwonego piaskowca z marmurowymi elementami to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Pakistanu, choć nie zawsze odbywały się w nim modlitwy. Za rządów Imperium Sikhów w 1799 roku, dziedziniec meczetu służył jako stajnia, a pomieszczenia jako kwatery dla żołnierzy. Po przejęciu Lahore przez Imperium Brytyjskie w 1846 r., meczet pełnił funkcję garnizonu.

Na teren cesarskiego meczetu (jeszcze przed wejściem do głównego budynku) należy zdjąć buty i zostawić je w przechowalni. Podczas naszego pobytu posadzka była tak gorąco, że rozłożono wiele materiałów nasączanych ciągle wodą, żeby umożliwić w ten sposób dojście do głównego budynku.

Stare miasto i meczet Wazir Khan

Meczet Wazir Khan znajduje się w labiryncie uliczek na starym mieście, w niedalekiej odległości od Bramy Delhi. To jeden z najpiękniejszych zabytków architektury Mogołów, charakteryzujący się konstrukcją z czerwonego piaskowca i przepiękną ornamentyką.

Został wybudowany w XVII wieku za czasów panowania cesarza Shah Jahan, który zlecił również budowę słynnego Taj Mahal. Meczet nazwano od imienia i nazwiska głównego lekarza na cesarskim dworze. Meczet pokryty jest kolorowymi kafelkami z kwiatowymi wzorami i kaligrafią w języku arabskim i perskim. Mihrab (czyli nisza modlitewna) ozdobiono jest przez inskrypcje z Koranu.

Ceremonia na granicy pakistańsko-indyjskiej

Ceremonia na granicy pakistańsko-indyjskiej to wyjątkowa uroczystość, która odbywa się codziennie na granicy Wagah (jedyne drogowe przejście miedzy Pakistanem a Indiami). Historia ceremonii sięga aż 1959 roku i jest niezwykłym rytuałem wojskowym dowodzonym przez Pakistan Rangers i Border Security Force India. Pokaz rozpoczyna się w godzinach popołudniowych (17.00-17.30) i trwa około 40 min. Ceremonia obejmuje serię ćwiczeń wojskowych, w tym skoordynowane kopnięcia i zamaszyste kroki.

Po obydwóch stronach można obserwować prawdziwy pokaz patriotyzmu – wymachiwanie flagami, śpiewanie pieśni wraz ze słowami “Pakistan Zindabad” – “Niech żyje Pakistan“. Pomimo licznych konfliktów pomiędzy Pakistanem a Indiami, ceremonia odbywa się z szacunkiem i wzajemnym poszanowaniem. Kulminacyjnym punktem pokazu jest opuszczenie i zdjęcie flag narodowych, uściski dłoni żołnierzy z obydwóch państw i zamknięcie bramy. Przejście graniczne otwierane jest kolejnego dnia. Po uroczystości można zrobić zdjęcia z żołnierzami, którzy cierpliwie pozują przy bramie przejścia granicznego.

Chęć udziału w ceremonii należy zgłosić wcześniej, turyści muszą przekazać swoje numery paszportów. Lista jest dokładnie sprawdzana na wjeździe, a przed wejściem na trybuny czeka nas jeszcze dodatkowa kontrola bagaży. Dojazd z centrum Lahore do granicy zajmuje 30-40 min.

Pakistan – atrakcje – Islamabad

Islamabad to stosunkowo nowe miasto, wybudowane dopiero w latach 60. XX wieku w celu pełnienia funkcji stolicy Pakistanu. Jednak pomimo tego, że jest to dość nowe miasto, znajdzie się tam kilka ciekawych miejsc do zobaczenia! Na tle innych, pakistańskich miast, Islamabad wyróżnia się wysokim standardem życia, bezpieczeństwem i dużą ilością zieleni. Zdecydowanie, to najbardziej nowoczesne miasto w całym Pakistanie.

Pakistan – co zobaczyć w Islamabadzie? Meczet Króla Fajsala

Meczet Króla Fajsala to jeden z największych meczetów na świecie.

Położony jest u podnóża wzgórz Margalla. Meczet został nazwany na cześć króla Faisala z Arabii Saudyjskiej, który w latach 70. XX wieku sfinansował ten projekt. Projekt tureckiego architekta wybrano w miedzynarodowym konkursie. Meczet ma kształt namiotu Beduinów i otaczają go 4 minarety o wysokości 79 metrów. Trójkątna sala modlitewna może pomieścić 10 000 wiernych, a łącznie na terenie meczetu może się zmieścić nawet 100 000 osób. Meczet widoczny jest z różnych miejsc w Islamabadzie, a najpiękniej prezentuje się ze wzgórz Margalla.

Cały teren meczetu zwiedza się na bosaka, buty można zostawić od razu przed wejściem na dziedziniec. Najlepiej zwiedzać meczet w godzinach popołudniowych, przed zachodem słońca. Wejść dla kobiet znajduje się po lewej stronie od głównego wejścia do sali modlitewnej.

Wiktoriańska stacja kolejowa Golra Shariff

Stacja kolejowa została wybudowana w stylu wiktoriańskim w 1881 roku i zmodernizowana do węzła kolejowego w 1912 roku. Na miejscu można zwiedzić Muzeum Dziedzictwa Kolejowego, w którym prezentowane są eksponaty z początku XX wieku oraz dwa pociągi – jeden, który maharadża podarował swojej córce, a drugi który należał do założyciela Pakistanu – Muhammada Ali Jinnah.

Pociągi na stacji kursują po dziś dzień, a na turystów czekają nie tylko zabytkowe lokomotywy parowe, ale również stare figowce i… dzieci, które chętnie pozują do zdjęć i nie odstępują zwiedzających na krok.

Pomnik „Pakistan Monument”

Pomnik symbolizuje siłę i jedność narodu. Projekt pomnika przedstawia kwitnący kwiat i składa się z czterech głównych płatków, z których każdy reprezentuje jedną z czterech prowincji Pakistan (Pendżab, Sindh, Beludżystan i Khyber Pakhtunkhwa) oraz 2 mniejszych płatków, reprezentujących mniejszości Pakistanu (Gilgit-Baltistan oraz Azad Jammu i Kaszmir).

Pomnik znajduje się na wzgórzu Shakarparian w zachodniej części Islamabadu, a wieczorami jest podświetlany w różnych kolorach – nie sposób go nie zauważyć! Pomnik otaczają ogrody, które zachęcają do spaceru i dłuższego pobytu na wzgórzu. To również miejsce celebracji państwowych świąt – Dnia Niepodległości Pakistanu (14 sierpnia) i Dnia Republiki (23 marca).

Raja Bazar

To najstarszy targ miejski w Rawalpindi, tworzącej z Islamabadem aglomerację miejską. Na Raja Bazar można kupić ubrania, owoce, przyprawy czy biżuterię.

Ogród Daman-e-Koh z widokiem na Islamabad

Ogród znajduje się na wzgórzach Margalla otaczających Islamabad od jego północnej części. Ogrody to popularny punkt widokowy na miasto, przyciągający turystów i lokalnych mieszkańców. Sporą atrakcją są wolno żyjące małpy, które można spotkać podczas spaceru.

W okolicy znajdują się również liczne restauracje, które zachęcają do dłuższego delektowania się posiłkiem z pięknym widokiem na miasto.

Pakistan – co warto zobaczyć? Peszawar

Peszawar leży w północnej-zachodniej części Pakistanu. To jedno z najstarszych miast w Pakistanie i w Południowej Azji. Historia Peszawaru sięga co najmniej VI wieku p.n.e. Przez cały ten czas miasto było świadkiem powstawania i upadków wielu imperiów i królestw. W starożytności Peszawar był centrum handlu i ośrodkiem buddyjskim. Peshawar to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić w Pakistanie.

Pakistan – Co warto zobaczyć w Peshawarze? Mapa atrakcji

Wycieczka do Pakistanu – Meczet Mahabat Khan w Peshawarze

Meczet Mahabat Khan znajduje się na starym mieście Andar Shehr Bazaar. Jest to wyjątkowe arcydzieło architektury Mogołów i święte miejsce przyciągające tłumy wiernych. Cesarz Shah Jahan zbudował go podczas swojego panowania w 1670 roku w najwyższym punkcie starego miasta, a meczet został nazwany na cześć mogolskiego gubernatora Peszawaru, Nawaba Mohabata Khana Kamboha. Biała marmurowa fasada meczetu jest uważana za jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Peszawaru.

Peshawar – Muzeum Sethi House

Sethi Mohallah to siedem południowoazjatyckich rezydencji zbudowanych przez bogatą rodzinę Sethi pod koniec XIX wieku. Rodzina Sethi była zaangażowana w różne prace społeczne w Peszawarze i przyczyniła się do budowy studni dla biednych, szpitalumeczetu.

Ogólna konstrukcja rezydencji to połączenie cegły i drewna. W domach można podziwiać rzeźbione, drewniane drzwi i balkony oraz liczne lustra. W każdej rezydencji znajdują się dwie starannie udekorowane tehkhany (pomieszczenia w piwnicy), balachana (na piętrze), dalaany (duże sale), chinikhany (pomieszczenia, w których dekoracje i dzieła sztuki są eksponowane na kominkach) oraz fontanny.

Jeden z domów jest udostępniony dla zwiedzających, pozostałe są wciąż zamieszkane. Za dodatkową opłatą można wynająć przewodnika, który mówi w języku angielskim.

Bazar Namak Mandi

Bazar Namak Mandi to centrum gastronomiczne w Peshawarze, w którym warto spróbować lokalnego Tikka Karani. Jedzenie w Peshawarze jest mniej ostre niż w innych miejscach w Pakistanie, czuć bardziej aromat warzyw i różnych przypraw – nie bez znaczenia jest bliska granica z Afganistanem (kuchnia afgańska jest mniej ostra niż pakistańska). Na jedzenie trzeba trochę się narzekać (około godziny), ale naprawdę warto spróbować baraniny (charsi tikka) i kurczaka. W innych miejscach w Pakistanie tego smaku już nie doświadczymy.

Ludzie Peshawaru

Peszawar jest zamieszkany głównie przez Pasztunów (grupa etniczna zamieszkująca głównie w Afganistanie), którzy stanowią drugą co do wielkości grupę etniczną w Pakistanie. Od lat w Peszawarze znajduje się duża grupa uchodźców afgańskich. Pasztuni wyznają sunnizm – główna odmiana Islamu. 

Peshawar to miejsce bardziej konserwatywne, co widać wyraźnie na ulicach miasta. Kobiety są bardziej zasłonięte, jednak jak w każdym, nawet najbardziej konserwatywnym miejscu (od Peshawaru po Bahawalpur), na ulicach można spotkać transwestytów.

Uch Sharif – miasto tradycji sufickich

Uch Sharīf to jedno z najstarszych miast w Azji Południowej, zamieszkane od ponad 4000 lat. Słynie z pięknych ruin i grobowców ozdobionych niebieską mozaiką. Wśród zabytków, najbardziej znaną budowlą jest ośmiokątny grobowiec Bibi Jawindi z XV wieku. Oprócz niego, można zobaczyć grobowce Baha’al-Halim i Jalaluddin Bukhari – wszystkie zabytki są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto, Uch Sharīf znane jest jako centrum tradycji sufickich (nurt mistyczny w Islamie), miejsce dla pielgrzymów z całego kraju.

Wycieczki do Pakistanu – najlepsze atrakcje na północy Pakistanu

Pakistan – co warto zobaczyć? Dolina Hunza

Wycieczka do Pakistanu nie może się odbyć z pominięciem jednej z najpiękniejszych dolin, jakie Pakistan ma do zaoferowania. Mowa o Dolinie Hunzy czyli górzystej kotlinie w północnej części kraju w regionie Gilgit-Baltistan. To właśnie tam przecinają się najwyższe góry świata – Himalaje, Karakorum i Hindukusz. Na mnie to miejsce zrobiło ogromne wrażenie! W dawnych czasach to Buddyzm, a nie Islam, był główną religią dominującym na tym obszarze. W regionie znajduje się kilka ocalałych buddyjskich zabytków, takich jak Święta Skała Hunza.

Karimabad bazar w dolinie Hanza

Na bazarze w mieście Karimabad, dawnej stolicy księstwa Hunzy, można kupić szale: kaszmirowe, paszminowe, ręcznie dekorowane. Oprócz tego, znajdziemy tam dywany, starocie, rękodzieła z północy Pakistanu, suszone owoce (przede wszystkim morele, wiśnie i morwy) oraz kamienie. Bazar w Karimabad to punkt obowiązkowy podczas wizyty w dolinie Hunzy. Po zakupach warto wybrać się na hunzański lunch i spróbować lokalnej kuchni – zupełnie innej niż w całym Pakistanie – łagodniejszej, z dużą ilością warzyw.

Forty – Altit i Baltit

Fort Altit i Baltit czyli zabytkowe fortece mirów Hunzy, są dostępne do zwiedzania dla turystów.

Mirowie początkowo mieszkali w Forcie Altit, w którym znajduje się ponad 1100 letnia wieża Shikari, a następnie przenieśli się do Fortu Baltit, położonego dużo wyżej. Fort Altit (znany również jako rezydencja Khabasi) jest cudem architektury, który przetrwał ponad 1000 lat w obliczu wielu ataków wroga i klęsk żywiołowych. Słowo Altit ma swoje korzenie w języku tybetańskim i oznacza „stroną w dół”.

Fort Baltit to 700-letni fort, który niegdyś pełnił funkcję stolicy stanu Hunza i był zamieszkany przez Mirów (władców państwa) do 1945 roku. zapewniają panoramiczny widok na Hunza, aby ocenić zagrożenia zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz państwa. Jest to najlepsze miejsce do odwiedzenia, ponieważ fort położony jest na sztucznie spłaszczonej powierzchni tuż pod lodowcem Ultar i stał się popularnym celem turystycznym po jego renowacji w 1990 roku przez Fundację Agha Khan. 

Juglot Point 

Miasteczko Juglot w Pakistanie położone jest na styku trzech głównych pasm górskich: Karakorum, Hindukuszu i Himalajów. W pobliżu znajduje się również zbieg rzek Gilgit i Indus. Z punktu Juglot widać fragment Starego Jedwabnego Szlaku.

Wyprawa do Pakistanu – Passu Cones

Passu to mała wioska położona wzdłuż autostrady Karakorum w Upper Hunza w Pakistanie. Passu jest popularnym miejscem turystycznym w Pakistanie ze względu na punkty widokowe z przepięknymi krajobrazami i widokami na górę Passu Sar o wysokości 7478 m, lodowiec Passu (o długości 18 km, jeden z największych lodowców w Pakistanie) i Tupopdan 6106 m.

Tupopdan 6106 metrów, znany również jako „Passu Cones” lub „Passu Cathedral”, leży na północ od wioski Gulmit w dolinie Gojal i jest najczęściej fotografowanym szczytem regionu.

Pakistan – atrakcje: Jezioro Attabad

Jezioro Attabab to jedna z licznych atrakcji w Pakistanie. Jednak historia tego miejsca jest dość tragiczna – jezioro Attabad powstało 4 stycznia 2010 roku w wyniku dużego osuwiska w Attabad, i pomimo tragedii miejscowych ludności (zginęło wtedy około 20 osób), stało się jedną z największych atrakcji turystycznych w Gilgit-Baltistan, oferując takie atrakcje jak pływanie łódką, skutery wodne czy wędkarstwo.

Osuwisko zabiło dwadzieścia osób i zablokowało przepływ rzeki Hunza na pięć miesięcy. Powódź w jeziorze spowodowała wysiedlenie 6 000 ludzi z wiosek położonych w górnym biegu rzeki, dalsze 25 000 utknęło (z lądowych szlaków transportowych) i zalało ponad 19 kilometrów autostrady Karakorum. 

Jezioro ma 21 kilometrów długości i ponad 150 metrów głębokości. Pod wodą są wciąż resztki domów. 

Granica Pakistańsko-Chińska – Przełęcz Khunjarab

Jedną z ciekawszych atrakcji podczas wycieczki do Pakistanu jest zwiedzanie granicy pakistnsko-chinskiej położonej na wysokości prawie 5000 m n.p.m. Khunjarab Pass to przełęcz w górach Karakorum, w strategicznym miejscu na północnej granicy Pakistanu (Gilgit-Baltistan) oraz na południowo-zachodniej granicy Chin (Xinjiang). Jezdnia przez przełęcz została ukończona w 1982 roku i zastąpiła nieutwardzone przełęcze Mintaka i Kilik jako główne przejście przez pasmo Karakorum.

Granica jest przejściem cargo i businessowym (ale mogą przez nią przejść również “zwykli turyści”), jednak sporo osób przyjeżdża tu głównie ze względów turystycznych i żeby porobić tam zdjęcia. Widoki są naprawdę niesamowite

Granica na przełęczy Kjunjarab to najwyżej położona utwardzona granica na świecie i najwyższy punkt na autostradzie Karakorum. Przejście graniczne znajduje się na wysokości 4693 m n.p.m., a powietrze jest tam mocno rozrzedzone – mocno czuć różnicę w oddychaniu. Co ciekawe, na takiej wysokości ciśnienie wynosiło jedynie 570 hPa. 

Od 1 czerwca 2006 r. codziennie kursuje autobus przez granicę z Gilgit do Kaszgaru w Xinjiangu. Jest to jedna z międzynarodowych granic, na której ruch lewostronny (Pakistan) zmienia się na ruch prawostronny (Chiny) i odwrotnie. Trasa jest dostępna dla wszystkich pojazdów od początku kwietnia do końca grudnia.

Przy granicy zlokalizowany jest najwyżej położony bankomat na świecie (jeszcze po stronie pakistańskiej).

Granica znajduje się na terenie Parku Narodowego Khunjarab, gdzie żyją śnieżne pantery i jaki.

Pakistan – wycieczka: Most Hussaini Suspension

Atrakcja w Pakistanie, która na długo zostanie w waszej pamięci? To linowy most Hussaini w północnym Pakistanie znany jako jeden z najniebezpieczniejszych mostów na świecie. Pomiędzy kolejnymi deskami są duże odstępy, a sam most nie posiada stabilnych lin do podtrzymania. Często wieją tam mocne wiatry, które dodatkowo bujają mostem i utrudniają przejście. Jednak most jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale rownież służy mieszkańcom jako środek transportu zgodnie ze swoją pierwotną funkcją.

  • Most został zbudowany przez mieszkańców Hussaini w 1968 roku (odnawiany dwukrotnie w latach 1983 i 2012). Kolejna przebudowa rozpoczęła się w 2023 roku. 
  • Most ma długość 193 m i w najwyższym punkcie znajduje się na wysokości 43 m nad taflą wody.
  • Most łączy wioskę Hussaini z Zarabadem i przecina jezioro Borit.
  • Na drugą stronę można się również dostać za pomocą tyrolki. 

Dolina Kalash w Pakistanie

Gdzie warto udać się na wycieczkę w Pakistanie? Do Doliny Kalash! To odległa i trudno dostępna dolina w północno-zachodniej części Pakistanu, blisko granicy z Afganistanem. Warto ją jednak odwiedzić ze względu na rdzenną społeczność o wyjątkowych tradycjach i wierzeniach, które różnią się od reszty mieszkańców Pakistanu. Lud Kalash znany jest ze swoich festiwali, kolorowych strojów i tradycyjnych tańców. Więcej o tej Dolinie – czyli jak dojechać, gdzie nocować, co zwiedzać – możecie przeczytać w osobnym wpisie Pakistan – Dolina Kalash – atrakcje i festiwale

Dolinę Kalash najlepiej odwiedzić w czasie trwania jednego z festiwali – takich jak Chilam Joshi (święto wiosny w maju) i Uchau (święto plonów w sierpniu), które obejmują śpiew, taniec i wspólne ucztowanie. Dolina Kalash w Pakistanie to również ciekawe miejsce na inne aktywności, takie jak trekkingi i wędrówki z przepięknymi widokami. Warto tam zostać na kilka dni.

Pakistan – co zobaczyć? Dolina Hopper

Dolina Hopper to jedno z ciekawszych miejsc w Pakistanie, które warto zobaczyć i zaplanować tam wycieczkę. Malownicza dolina położona jest w dystrykcie Nagar w Gilgit-Baltistan na wysokości 2800 m n.p.m. Różni się znaczącą od zlokalizowanej obok Doliny Hunzy – jest bardziej surowa, mniej turystyczna i bardziej konserwatywna (mieszkają tu tylko wyznawcy Shia).

Dolina Hopper i okolice lodowca to miejsce, z którego można podziwiać okoliczne szczyty takie jak Hopper Peak, Golden Peak czy Ruch Peak. To rownież miejsce, z którego zaczynaja się takie trasy trekkingowe jak:

  • Golden Peak – Spantik (czas trwania 2 dni, maksymalna wysokość 4651 m n.p.m.)
  • Rush Lake – punkt widokowy K2 (czas trwania 4-5 dni, maksymalna wysokość 5000 m n.p.m.)

Lodowiec Hopper to kolejna atrakcja, której można doświadczyć w czasie pobytu w Dolinie Hopper. Trekking do lodowca i z powrotem zajmuje łącznie około 1.5-2 godzin i jest niesamowitym doświadczeniem. Lodowiec jest aktywny, co kilka minut słychać trzaski, a z tego co opowiada przewodnik, lodowiec przesuwa się codziennie o 1.5-2 metrów.

Dolina Naltar

Dolina Naltar w Pakistanie znana jest z przepięknych jezior zlokalizowanych pomiędzy górskimi szczytami. Warto przeznaczyć na jej zwiedzanie co najmniej 2 dni, ponieważ ze względu na trudne warunki, dojazd nad jeziora zajmuje sporo czasu. Przejazd z Gilgit do pierwszego jeziora trwa około 2.5 h w jedną stronę. Jezioro Satrangi, znane pod nazwą “Jeziora Siedmiu Kolorów” lub “Jeziora Tęczowego” znajduje się na wysokości około 3000 m n.p.m. Mieni się różnymi kolorami – niebieskim, zielonym i żółtym. Okolica jest przepiękna i sama podróż nad jezioro jest niezwykłym przeżyciem.

Nad jezioro Satrangi da się dotrzeć jedynie jeepami – trasa co prawda nie biegnie wzdłuż wysokich klifów (jak na Fairy Meadows), a po bardziej płaskim, jednak wciąż wymagającym terenie – wzdłuż rzeki, poprzez lasy i pola.  Po drodze możemy podziwiać niesamowite, górskie widoki i obserwować życie mieszkańców doliny Naltar.

Pakistan – co warto zobaczyć? Dolina Skardu

Dolina Skardu w Pakistanie skrywa w sobie wiele atrakcji, których nie zobaczycie nigdzie indziej. To właśnie tu znajduje się tzw. “zimna pustynia” czy jezioro Shanri-La tzw. “Raj na Ziemi”.

Jezioro Shangri-La

Jezioro Dolna Kachura znane jest również jako Shangri-La (Raj na Ziemi). Swoją nazwę zawdzięcza fikcyjnej dolinie Shangri-La opisanej w powieści “Zagubiony horyzont”. Według opowieści rozbił się tam samolot, a ocaleni, którzy spotkali kilku buddyjskich mnichów, zostali zabrani do mistycznej, tybetańskiej utopii, czyli do Nieba na Ziemi.

W okolicy jeziora znajduje się Shangri-La Resort znany z tybetańskiej architektury oraz restauracji ukrytej w rozbitym samolocie. Warto zatrzymać się tam na obiad z przepięknym widokiem i przepłynąć się łódką po jeziorze.

Zimna Pustynia, znana również jako Pustynia Katpana

Pustynia Katpana rozciąga się od depresji Khaplu po Nubrę, Ladakh, Shikar, Skardu i Zanskar w Kaszmirze. Jej największy region znajduje się w Skardu i Shigar. Pustynia położona na wysokości 2226 metrów nad poziomem morza, co czyni ją jest jedną z najwyżej zlokalizowanych pustyń na świecie. Temperatury wahają się od 27°C do -25°C. Część pustyni, która jest najczęściej odwiedzana przez turystów, znajduje się w pobliżu lotniska Skardu. Na pustyni można pojeździć jeepami lub polatać na paralotni.

Wodospad Manthoka jest uważana za jeden z najpiękniejszych wodospadów w Himalajach. Oprócz oczywistego uroku jest to popularne miejsce do łowienia pstrągów. 

Meczet Amburiq

Meczet (Masjid) Amburiq znajduje się w Shigar w Pakistanie i ma ponad 750 lat. To jeden z najstarszych i najsłynniejszych meczetów w regionie Gilgi-Baltistan. Meczet Amburiq to pierwszy islamski pomnik religijny w dolinie Shigar zbudowany przez irańskich rzemieślników, którzy podróżowali z kaszmirskim kaznodzieją Syedem Ali Hamdani. Meczet jest bogato ozdobiony rzeźbionymi motywami. Całkowita powierzchnia meczetu wynosi 63m². Renowację budynku rozpoczęto w kwietniu 1998 r., a zakończono w sierpniu 2000 r.

Fort Shigar 

Fort Shigar oznacza Fort/Pałac na Skale. Został zbudowany na początku XVII wieku przez Radżę z dynastii Amacha, która rządziła Shigar od trzydziestu trzech pokoleń. Hassan Khan sprowadził różnych rzemieślników, złotników, stolarzy, rzeźbiarzy i tkaczy z Kaszmiru do Shigar. Doprowadziło to do połączenia rzeźby i detali inspirowanych Kaszmirem z lokalną architekturą, co jest jedną z unikalnych cech, które sprawiają, że Fort jest prawdziwym skarbem historycznym i architektonicznym. Aktualnie na terenie Fortu znajduje się muzeum i luksusowy hotel.

Pakistan – wycieczka i trekking pod Nanga Parbat

Fairy Meadows w Pakistanie

Atrakcje Pakistanu, które śnią się po nocach wielu podróżnym, to zdecydowanie pakistańskie góry. Fairy Meadows i Nanga Parbat to marzenie nie tylko wielu himalaistów, ale również wszystkich osób kochających górskie trekkingi. To miejsce na wyjątkowa wycieczkę w Pakistanie, której nikt nie zapomni do końca życia. To miejsce, do którego chce się wrócić jak tylko nadarzy się okazja. Fairy Meadows czyli łąki w pobliżu jednej z baz na Nanga Parbat w Pakistanie znajdują się na wysokości około 3300 metrów n.p.m. i służą jako punkt startowy dla wędrowców zdobywających szczyt na ścianie Rakhiot na Nanga Parbat. W 1995 roku Fairy Meadows zostały ogłoszone Parkiem Narodowym, a nazwa Fairy Meadows pochodzi od niemieckich wspinaczy (niem. Märchenwiese, „bajkowe łąki”), którzy przez wiele lat próbowali zdobyć szczyt Nanga Parbat. W ostatnich latach Fairy Meadows staje się miejscem coraz bardziej turystycznym – trwa intensywna rozbudowa hoteli i pensjonatów, podłączany jest internet i prąd z generatorów.

Droga do Fairy Meadows

Do Fairy Meadows można dotrzeć piętnastokilometrową drogą, którą zaczyna się od mostu Raikot na autostradzie Karakorum aż do wioski Tattu. Niebezpieczna i wąska szutrowa, górska trasa od mostu do wioski jest otwarta tylko dla mieszkańców, którzy zapewniają transport jeepami. To jedna z najbardziej niebezpiecznych dróg na świecie. Przejazd trwa około 1.5 godziny i zapewnia ogromną dawkę adrenaliny – szczególnie gdy tuż nad krawędzią mijają się dwa jeepy.

Pakistan – Trekking do Nanga Parbat Base Camp

Trekking w Pakistanie do Nanga Parbat Base Camp najlepiej zacząć o wczesnych godzinach porannych. Trasę można podzielić na 3 etapy. Pierwszy przystanek można zrobić w Beyal Camp, następnie przy punkcie widokowym, a dopiero na sam koniec przy Base Camp. Początkowo trasa biegnie głównie przez las, dopiero za Beyal Camp zaczyna się podejście przez kamienie, a do Base Campu warto mieć ze sobą raki (przy gorszych warunkach atmosferycznych).

  • Około 1,5 – 2,5h z Fairy Meadows (3300 m n.p.m.) do Beyal Camp
  • Następnie 1,5h z Beyal Camp do Punktu Widokowego Nanga Parbat
  • Następnie około 1,5h z Punktu Widokowego Nanga Parbat do Nanga Parbat Base Camp (3850 m n.p.m.)

Na trekking najlepiej zabrać ze sobą buty trekingowe, kijki, kurtkę przeciwdeszczową, czapkę i rękawiczki. Pogoda na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m. zmienia się bardzo szybko – rano wychodząc z Fairy Meadows może być ciepło i świecić słońce, z kolei po kilku godzinach marszu może nas spotkać śnieg z deszczem.

Pakistan – wyprawa pod Nanga Parbat 

Nanga Parbat nazywana jest również Diamir, to jedna z najwyższych gór świata o wysokości 8126 metrów. Kaszmirska nazwa Nanga Parbat pochodzi od sanskryckiego słowa nagna parvata, co oznacza „naga góra”. Diamir to lokalna nazwa szczytu i oznacza „król gór”.

Pierwsza próba zdobycia szczytu odbyła się w 1895 roku. Ekspedycję prowadził brytyjski alpinista Albert F. Mummery, ale zginął podczas próby. Przez kolejne lata co najmniej 30 wspinaczy również zginęło na Nanga Parbat z powodu trudnych warunków pogodowych i częstych lawin. Szczyt ostatecznie został zdobyty w 1953 roku przez austriackiego himalaistę Hermanna Buhl. 

Wycieczka do Pakistanu – jak wyjechać?

Pakistan to dość nietypowy kierunek, dla większości z nas nie jestem miejscem pierwszego wyboru na zagraniczną wycieczkę. Jeżeli chcielibyście wyjechać do Pakistanu, to polecam Wam biuro podróży TukTukTours. To właśnie z nimi byłam po raz pierwszy na wyprawie w Pakistanie i miałam okazję zobaczyć tak ciekawe miejsca jak Fairy Meadows, Dolinę Hunzy, Islamabad czy Lahore. Wycieczki z TukTukTours to nie tylko piękne miejscówki, wspaniałe zabytki i zapierające dech w piersiach widoki, ale również poznanie Pakistanu “od podszewki” za sprawą lokalnych przewodników, którzy towarzyszą nam podczas całej wyprawy. Podróż po Pakistanie jest nie tylko po to, aby poznać miejsca, ale także ludzi, którzy w ogromnej mierze sprawiają, że Pakistan to tak wyjątkowy i warty odwiedzenia kraj. [reklama]

Spodobał Wam się mój wpis „Pakistan – wycieczka. Co zobaczyć w Pakistanie?”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce „medycyna podróży„.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata

Gosia, toż to kompletny plan podróży do Pakistanu! Nic więcej nie trzeba, tylko kupić bilet i lecieć.

Olka
20 czerwca 2023 09:12

Już same zdjęcia są wystarczającym powodem, by się tam wybrać. Dla mnie Pakistan to oczywiście marzenie o zobaczeniu gór wysokich 🙂

Martyna Soul
20 czerwca 2023 12:21

Na ten moment nie planuję tego kierunku ale kiedyś chciałabym tam pojechać.

Tomasz
Tomasz
22 czerwca 2023 18:48

Bardzo ciekawy i pięknie ilustrowany wpis. Pakistan wydaje się piękny. Taki nieoczywisty, a jednak oczywisty kierunek gdzie można obejrzeć piękne widoki.

Magda
Magda
5 lipca 2023 11:21

Rewelacja! Nie mogę się doczekać aż pojadę

8
0
Would love your thoughts, please comment.x