antykoncepcja na świecie
Medycyna Podróży

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie?

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie?

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie? W poniższym artykule znajdziecie relacje z różnych zakątków świata (w tym np. z RPA czy z Chin). Materiały przygotowały podróżniczki, które mieszkają lub są blisko związane z danym państwem.

A jak wygląda sprawa z aborcją w innych krajach? W tym temacie odsyłam Was do wpisu Hani – > Aborcja na świecie.

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie – Europa

Dostęp do antykoncepcji w Europie prezentuje się następująco.

źródło

Niestety, najgorzej w tym zestawieniu wypada… Polska! Dostęp do antykoncepcji w Polsce wynosi jedynie 31.5% (w poprzednich latach – 44.8% i 42.7%). Najgorsza sytuacja jest we wsiach i małych miejscowościach, w których to polskie kobiety mogą mieć realny problem z uzyskaniem recepty na antykoncepcję, a zakup prezerwatyw może być omawiany nawet przez sąsiadów. Z kolei najlepszy dostęp do antykoncepcji mają takie kraje jak – Belgia, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Portugalia i Luksemburg.

A jak szczegółowo wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie na przykładzie kilku europejskich krajów? Zapraszam Was do przeczytania relacji z Anglii, Francji, Malty, Norwegii, Portugalii oraz Szwajcarii.

Antykoncepcja w Europie – Anglia

Materiał przygotowała Martyna, która prowadzi Instagram MrsBrooksTravels.

Środki antykoncepcyjne w Anglii

Antykoncepcja w Anglii w ramach NHS (odpowiednim NFZ) jest darmowa. Generalnie jest dostępna dla osób od 16 roku życia, ale są specjalne miejsca (w tym lekarz pierwszego kontaktu, kliniki antykoncepcyjne itp.) gdzie można przepisać ją osobom młodszym.

Jeżeli ma się 16 lat i chce się skorzystać z antykoncepcji innej niż prezerwatywa, to farmaceuta albo lekarz nie może powiedzieć o tym rodzicom, ale zachęci daną osobę, aby zrobiła to sama.

Z lekarzem, pielęgniarką czy z farmaceutą można omówić różne metody antykoncepcji, a jest ich kilkanaście.

Antykoncepcja awaryjna w Anglii

Istnieją dwie metody antykoncepcji “po” – tabletki oraz specjalna spirala – awaryjna pigułka – Levonelle lub ellaOne oraz tzw. IUD czyli wkładka wewnątrzmaciczna (wkładka domaciczna lub spirala – coil).

Można otrzymać antykoncepcję awaryjną za darmo, nawet jeśli ma się mniej niż 16 lat – są to kliniki antykoncepcyjne, kliniki zdrowia seksualnego, niektóre przychodnie pierwszego kontaktu, a nawet oddziały ratunkowe czy też większość aptek, ale nie wszystkie miejsca będą w stanie założyć wkładkę (IUD).

Jeżeli ma się 16 lat lub więcej tabletkę po można tez kupić w większość aptek online lub bezpośrednio w cenie £25-£35.

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie?

Antykoncepcja w Europie – Francja

Materiał przygotowała Lena, która prowadzi blog Polka na Pustyni oraz Instagram Polka na Pustyni.

Środki antykoncepcyjne i aborcja we Francji

Tabletki antykoncepcyjne dostępne są na receptę. Lekarze zazwyczaj wystawiają recepty na 6-12 miesięcy, aby nie musieć częściej chodzić na wizytę. Jeżeli zapomni się o odnowieniu recepty, można dostać dodatkowe opakowanie w aptece, wystarczy zabrać ze sobą starą receptę lub opakowanie obecnie zażywanych tabletek. Koszt niektórych tabletek antykoncepcyjnych pokrywany jest przez ubezpieczenie, ale zazwyczaj nie dotyczy to tabletek nowej generacji. Miesięczny koszt antykoncepcji hormonalnej to średnio 10-15 euro. Diafragma (kapturek dopochwowy), implanty i wkładki wewnątrzmaciczne są refundowane w 65%. Pozostałe metody są płatne w 100%. Centra planowania rodziny (Centre de Planning familial) oferują darmowe środki antykoncepcyjne dla osób w wieku 15-17 lat.

Aborcja na życzenie jest we Francji legalna do 12 tc. W czasie trwania pandemii aborcja została zakwalifikowana jako pilna procedura medyczna i okres ten został wydłużony o dodatkowe 2 tygodnie. Obecnie trwają prace nad ustawowym wydłużeniem tego okresu na stałe do 14 tygodni ciąży. W przypadku chęci dokonania aborcji można zgłosić się do szpitala, lekarza, położnej lub prywatnej kliniki. Lekarz ma prawo odmówić wykonania aborcji, jednak ma obowiązek skierować pacjentkę do najbliższego centrum planowania rodziny. Osoby niepełnoletnie (poniżej 18 roku życia) nie potrzebują zgody rodzica na dokonanie aborcji, jednak w czasie procedury musi im towarzyszyć osoba pełnoletnia. Aborcja jest w 100% pokrywana przez ubezpieczenie zdrowotne. Osoby nie posiadające ubezpieczenia płacą między 180 a 300 euro za aborcję farmakologiczną. Koszt aborcji chirurgicznej to 460700 euro.

Antykoncepcja awaryjna we Francji

We Francji dostępne są tabletki NorLevo i EllaOne, wydawane w aptece bez recepty i zbędnych pytań. Koszt tabletki to 15-35 euro zależnie od apteki i rodzaju tabletki. Jeżeli posiadamy receptę, tabletka “po” będzie refundowana w 100% przez ubezpieczenie. Dodatkowo antykoncepcja awaryjna dostępna jest bezpłatnie dla osób niepełnoletnich, także u szkolnej pielęgniarki.

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie?

Antykoncepcja w Europie – Malta

Materiał przygotowała Karolina, która współprowadzi blog RudeiCzarne oraz Instagram RudeiCzarne_travelblog.

Środki antykoncepcyjne na Malcie

Na Malcie dostępna jest antykoncepcja doustna w formie tabletek. Tabletki antykoncepcyjne kosztują na Malcie ok. 8-14 euro za opakowanie miesięczne i wydawane są wyłącznie na receptę przepisaną przez lekarza. Nie ma możliwości uzyskania antykoncepcji hormonalnej bez uprzedniej wizyty u lekarza, który wypisze receptę.

Antykoncepcja awaryjna na Malcie

Niestety, gorzej na Malcie wygląda kwestia tzw. tabletki „po”. Z racji tego, że na Malcie nielegalne jest dokonywanie aborcji (we wszystkich przypadkach – gwałt, kazirodztwo, wady płodu, zagrożenie życia matki), podejście do tabletki „po” jest również dość konserwatywne, choć to się już powoli zmienia. Ale by pokazać skalę problemu – w jedynym publicznym szpitalu na Malcie – Mater Dei, w tamtejszej aptece tabletki te nie są dostępne! Oznacza to, że kobieta będąca ofiarą gwałtu, która trafia do szpitala, nie ma możliwości uzyskania od razu takiej tabletki. Jej jedyną szansą jest uzyskanie takiej pomocy od kogoś z „zewnątrz”, z poza szpitala.

Tabletki tedostępne w lekko ponad połowie aptek na Malcie. Co do zasady, powinny być one dostępne dla kobiet powyżej 18 roku życia w aptekach, bez recepty. Problemem jest jednak fakt, że z wielu aptekach tabletka taka nie jest dostępna, a niektórzy farmaceuci przed wydaniem tabletki przeprowadzają wywiad, który wielokrotnie składa się także z bardzo niezręcznych pytań.

Problemem jest także kwestia dostępności w niedzielę i święta. Wtedy bowiem otwartych jest tylko kilka aptek na Malcie i Gozo, przez co zdarza się, że kobiety z wyspy Gozo muszą specjalnie przyjeżdżać do apteki na Maltę, gdyż na Gozo w danej aptece tabletka może być niedostępna lub farmaceuta takiej tabletki nie chce wydać, choć nie ma ku temu podstaw.

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie?

Antykoncepcja w Europie – Norwegia

Materiał przygotowała Sylwia, która prowadzi blog Kierunek Norwegia oraz Instagram Kierunek_Norwegia.

Środki antykoncepcyjne w Norwegii

Antykoncepcja jest w Norwegii powszechnie dostępna. Bez problemu można zamówić na stronie norweskiego odpowiednika polskiego NFZ darmowe prezerwatywy. Można wybrać dowolny smak, zapach, rozmiar itp. Rocznie wysyłanych jest około 5 milionów darmowych prezerwatyw.

Kobiety w wieku 16-22 mogą otrzymać również finansowe wsparcie, jeżeli chcą założyć np. spiralę antykoncepcyjną lub skorzystać z innych metod antykoncepcji.

Bardzo popularne w Norwegii, zwłaszcza wśród młodych kobiet, są obecnie implanty hormonalne. Wszczepiony pod skórę chroni przed zajściem w ciążę nawet do 5 lat. Pomiędzy 2009, a 2015 zastosowanie p-stav w grupie wiekowej 16-19 lat wzrosło o 759%.

W Norwegii można poddać się również zabiegowi sterylizacji. Mogą skorzystać z tego zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy ukończyli 25 lat. Cena sterylizacji kobiet w publicznych placówkach zaczyna się od około 6 080 nok (około 2500 zł), a mężczyzn od 1 300 nok (około 535 zł).

Antykoncepcja awaryjna w Norwegii

W Polsce cały czas duże kontrowersje wzbudza kwestia tabletek EllaOne potocznie nazywanych tabletką “po”. W Norwegii tabletki “po” kupimy bez problemu w każdej aptece. Tuż obok prezerwatyw i żelów do masażu znajdziemy antykoncepcję awaryjną. W Norwegii sprzedaje się dwa produkty, wspomnianą wcześniej EllaOne oraz Norlevo. Przy tabletkach “awaryjnych” znajdują się w aptekach ulotki informacyjne. W pierwszej połowie roku 2018 sprzedano 59 2000 sztuk antykoncepcji awaryjnej, z czego 7% w sklepach niebędących aptekami np. w drogeriach.

Antykoncepcja w Europie – Portugalia

Materiał przygotowała Ania, która prowadzi Instagram Anna.Zielazny.

Środki antykoncepcyjne w Portugalii

W Portugali działa program Planeamento Familiar. Dzięki niemu można otrzymać darmowe tabletki antykoncepcyjne jeżeli ma się receptę od lekarza, nawet lekarza rodzinnego. Tabletkinajpopularniejszą formą antykoncepcji (49.9%). Tabletki antykoncepcyjne można kupić w aptece, bez recepty. Cena za opakowanie na trzy miesiące wynosi około 7-8 euro.

Jeżeli chodzi o prezerwatywy, to są one dość drogie. Za opakowanie Durex 12 sztuk, płaci się około 7-8 euro, choć istnieją też nieco tańsze marki. Prezerwatywy można kupić w aptece, supermarketach, niektórych sklepach, a także w automatach np. na ulicy lub w klubach. Podczas, gdy cena prezerwatyw może odstraszać, istnieje możliwość otrzymania tej formy zabezpieczenia za darmo. Wystarczy udać się do centrum, w którym można też zbadać się pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową i o nie poprosić.

Antykoncepcja awaryjna w Portugalii

Tabletka „po” jest ogólnodostępna. Można ją otrzymać za darmo w szpitalach oraz centrum planowania rodziny, a także kupić w aptece.

Antykoncepcja w Europie – Szwajcaria

Materiał przygotowała Berni, która prowadzi Instagram Berni_in_Switzerland.

Razem z Berni przygotowałyśmy także wpis o aptekach – znajdziecie go pod tym linkiem —> Apteki w Szwajcarii.

Środki antykoncepcyjne w Szwajcarii

Środki antykoncepcyjne są łatwo dostępne w aptekach w Szwajcarii. Dużą popularnością cieszą się tabletki oraz spiralePrezerwatywy można kupić w aptekach, drogeriach oraz zwykłych sklepach (Coop, Migros, Denner itd.). Również w barach i dyskotekach bardzo często w/lub przy toalecie ustawione są maszyny, gdzie można kupić prezerwatywy. Czasami mają tam też małe wibratory.

Antykoncepcja awaryjna w Szwajcarii

Tabletkę PO można otrzymać bez recepty, decyzja o jej wydaniu należy do farmaceuty. Raczej nie zdarzają się odmowy. Wcześniej jednak osoba zapraszana zostaje do specjalnego pokoju, przeprowadza się z nią rozmowę. Farmaceuta pyta o stan zdrowiacykl menstruacyjny i ewentualne skutki uboczne. Może doradzić również metody antykoncepcyjne. Ceny za tabletkę PO wahają się najczęściej między 55 a 65 CHF (235-277 zł) i mogą być sprzedane także osobom niepełnoletnim.

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie – Afryka

Jak szczegółowo wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie na przykładzie kilku afrykańskich krajów? Zapraszam Was do przeczytania relacji z Algierii, Maroka oraz RPA.

Antykoncepcja w Afryce – Algieria

Materiał przygotowała Adrianna, która prowadzi Instagram Algieria Moja Szczypta Orientu.

Środki antykoncepcyjne w Algierii

Prezerwatywy i środki antykoncepcyjnetanie i łatwo dostępne. Około 65% kobiet w wieku rozrodczym stosuje antykoncepcję hormonalną, a teoretycznie antykoncepcja jest zarezerwowana tylko dla zamężnych kobiet. Kobiety uprawiające seks pozamałżeński to temat tabu. Najpopularniejsze są pigułki antykoncepcyjne, a zaraz po nich prezerwatywy. Obie te rzeczy można kupić w aptekach od ręki.

Rząd zachęca pary małżeńskie do stosowania antykoncepcji.

Antykoncepcja awaryjna w Algierii

Pigułka “po” to temat tabu w środowiskach tradycyjnych i konserwatywnych w Algierii. Tabletka nie jest dostępna od ręki w każdej aptece. Jej koszt to od 20 000 do 30 000 dinarów (bardzo droga, 20 000 to minimalna algierska pensja). Aby ją kupić, trzeba mieć receptę od ginekologa. Oczywiście w praktyce zdarzają się sytuacje, że ktoś ją załatwi po znajomości.

Antykoncepcja w Afryce – Egipt

Materiał przygotowała Ola, która razem z mężem prowadzi Instagram Polegytravels oraz blog Polegytravels.

Środki antykoncepcyjne w Egipcie

Środki antykoncepcyjne są w Egipcie łatwo dostępne i dosyć tanie. Według danych z 2014 roku ok. 59% zamężnych kobiet korzystało z antykoncepcji1. Wśród najczęściej stosowanych przez kobiety środków antykoncepcyjnych są wkładki domaciczne (52,9%) oraz tabletki (28,1%)2. Prezerwatywy oraz tabletki antykoncepcyjne są dostępne w aptekach, a do kupienia pigułek nie jest potrzebna recepta. Pozostałe metody antykoncepcji tj. implanty, wkładki domaciczne czy krążki dopochwowe wymagają wizyty w szpitalu lub klinice.

Antykoncepcja awaryjna w Egipcie

Oficjalnie tabletka „dzień po” powinna być w Egipcie sprzedawana tylko na receptę. W praktyce jednak można ją kupić od ręki w bardzo wielu aptekach.

Dużym problemem w Egipcie jest fakt, iż społecznie stygmatyzowane jest utrzymywanie relacji seksualnych przez pary nie będące w związku małżeńskim. Co za tym idzie, kupienie środków antykoncepcyjnych dostępnych w aptekach, nie jest takie łatwe dla osób, które nie są w formalnym związku. Wiele młodych osób zwraca uwagę, że aby kupić prezerwatywy lub tabletki antykoncepcyjne muszą udać się do apteki oddalonej od ich miejsca zamieszkania3. Wszystko po to, aby uniknąć oceny i bycia piętnowanym przez najbliższe otoczenie.

Antykoncepcja w Afryce – Maroko

Materiał przygotowała Kasia, która prowadzi Instagram U mnie w Marrakeszu oraz blog U mnie w Marrakeszu.

Środki antykoncepcyjne w Maroku

W ostatnich latach w Maroku średnia liczba dzieci przypadających na 1 kobietę spada. Głównym powodem tej zmiany są – późniejsze zawieranie małżeństw oraz częstsze stosowanie antykoncepcji.

Należy zauważyć, że wskaźnik rozpowszechnienia antykoncepcji wśród kobiet w wieku do 49 lat osiągnął 67,4% (2014), podczas gdy w 1980 roku nie przekraczał 19%. Najpowszechniej stosowanymi metodami antykoncepcji w Maroku są tabletki antykoncepcyjne, dostępne bez recepty. Tabletki “po” są dostępne również bez recepty.

Historia antykoncepcji w Maroku

Jak mówi profesor Naima Samouh (ordynatorka oddziału położniczego szpitala Uniwersyteckiego Ibn Rochd) – “Popularność tabletek antykoncepcyjnych w Maroku zawdzięcza się możliwości  kontrolowania płodności, bez pomocy lekarza – tabletki są dostępne bez recepty zatem to metoda skuteczna, dyskretna, prosta i niedroga dla przeciętnego Marokańczyka.”

Na początku lat 70. stosowanie pigułki jako środka antykoncepcyjnego nie było powszechne, chociaż już w połowie lat 60. była ona w sprzedaży. To wtedy Marokańskie Stowarzyszenie Planowania Rodziny (AMPF) rozpoczęło swoją działalność jako pierwsza organizacja pozarządowa w Maroku, która promowała środki antykoncepcyjne. W tamtym czasie Marokańczycy nadal niechętnie stosowali środki antykoncepcyjne oraz brakowało im wiedzy. Pierwszym krokiem stowarzyszenia, zaraz po jego utworzeniu, w 1971 r., było zorganizowanie międzynarodowej konferencji pod hasłem „Islam a planowanie rodziny”, na której znawcy prawa islamskiego, naukowcy i lekarze stworzyli raport liczący 340 stron. Dziś antykoncepcja nie jest tematem tabu i choć  Marokańczycy nadal pragną zakładać rodziny, to jednak średnio możemy przyjąć, że liczba dzieci przypadających na 1 kobietę wynosi 3-4, a nie tak jak w latach 70. 7-8.

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie?

Antykoncepcja w Afryce – RPA

Materiał przygotowała Hania, która prowadzi blog Na Atlantydę oraz Instagram Na_Atlantydę.

Dostęp do antykoncepcji w RPA

W RPA antykoncepcja jest legalna, chociaż na część produktów wymagana jest recepta.

  • wkładki domaciczne (0 – 20 tys ZAR, ok. 5 tys PLN, efektywność 3 lata),
  • implanty antykoncepcyjne ( 0 – 20 tys ZAR, ok. 5 tys PLN, efektywność 5 lat),
  • doustne środki antykoncepcyjne (tabletki hormonalne, 0 – 3000 ZAR, ok. 700 PLN za opakowanie, ale dostępne są tanie produkty jak Harmonet czy Yasmin za ok. 30-40 PLN za opakowanie),
  • plastry (0 – 2400 ZAR, ok. 580 PLN za opakowanie, wymieniane co tydzień),
  • zastrzyki (0 – 2300 ZAR, ok. 550 PLN, efektywność 3 miesiące),
  • spirale (0 – 3200 ZAR, ok. 780 PLN, wymieniane co miesiąc),
  • prezerwatywy dla kobiet (nie potrzeba recepty, 0 – 48 ZAR, ok. 11 PLN),
  • prezerwatywy dla mężczyzn (nie potrzeba recepty, 0 – 32 ZAR, ok. 7 PLN).

Dostępne są także inne rozwiązania takie jak: kapturki, gąbki plemnikobójcze i inne spermicydy, sterylizacja czy wazektomia.

Brak wiedzy i przemoc seksualna

Wiele kobiet z uwagi na biedę i kiepski stan edukacji seksualnej może nie wiedzieć o pełnej gamie możliwości i dostępnych środków antykoncepcyjnych. Według części źródeł głównym wyzwaniem kobiet w zakresie antykoncepcji jest sprzeciw partnerów. Często stosowana jest przemoc seksualna, a kobiety nie są w stanie wymóc na partnerze stosowanie prezerwatywy. Właśnie dlatego polityka planowania rodziny wprowadzona w 2014 roku położyła duży nacisk na dostępność antykoncepcji awaryjnej – “dzień po” oraz tanią i powszechnie dostępną aborcję. Antykoncepcja awaryjna “morning after-pill” jest dostępna bez recepty dla osób powyżej 16 roku życia. Młodsze osoby muszą skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania recepty. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że jest ona dostępna wyłącznie dla kobiet, tzn. partner nie może jej kupić w aptece. Nie jest to jednak potwierdzone info.

Władze starają się wprowadzać coraz szerzej zakrojone akcje związane z kontrolą narodzin. Ma to na celu obserwację i deeskalację kilku istotnych problemów społecznych: przemocy seksualnej i ciąż będących wynikiem gwałtu (w RPA w latach 2018/2019 oficjalnie zgłoszono 41583 gwałty podczas, gdy w Polsce 1396, w RPA mieszka 57 mln ludzi, a w Polsce 37 mln) oraz największej na świecie epidemii wirusa HIV.

Aborcja na żądanie

Aborcja jest w pełni legalna do 12 tygodnia ciąży bez podawania przyczyny, a po 12 tygodniach może być przeprowadzona, ale tylko z określonych powodów. Więcej na temat aborcji w RPA przeczytasz w tym wpisie.

Nielegalne kliniki aborcyjne i podziemie pigułkowe

Uwaga – w RPA występuje wiele nielegalnych klinik aborcyjnych, które przeprowadzają zabiegi w sposób tańszy, anonimowy, ale i niebezpieczny dla zdrowia wielu kobiet. Ponadto w wielu miejscach uliczni sprzedawcy sprzedają tabletki “dzień po”, podając się za farmaceutów/lekarzy po pracy. Bardzo często sprzedają produkty wadliwe, przeterminowane lub obarczone innymi wadami. Nie należy od nich kupować. Bez problemu tabletki “dzień po” można kupić w rozsądnych, standaryzowanych cenach w aptekach (ok. 20 PLN). Najbardziej powszechnie dostępną tabletką jest ellaOne.

Profilaktyka HIV i AIDS w RPA

Według danych, co 8 mieszkaniec (w większości kobiety) może być nosicielem lub nosicielką wirusa HIV.  Niektóre prowincje RPA wyeksponowane są bardziej na ten kontakt – np. w Kwazulu Natal szacuje się, że 40% populacji jest HIV pozytywna, podczas gdy w prowincjach Północnej czy Zachodniej te wartości wynoszą ok. 16-18%. W tym przypadku ważne jest nie tylko zabezpieczenie mechaniczne w postaci prezerwatywy, ale także profilaktyka przed- i poekspozycyjna, czyli pigułki PrEP i PEP. PrEP stosuje osoba zdrowa, jeśli partner_ka uprzedził_a, że jest nosicielem_ką wirusa. PEP stosuje się awaryjnie – po potencjalnej ekspozycji na wirusa.

Badanie AVERT z 2012 wykazało, że kobiety dwa razy częściejnosicielkami. Od 2016 roku w RPA trwa ogólnokrajowa kampania na rzecz ograniczania zakażeń wirusem HIV wśród młodych kobiet. W ostatnich latach widzimy pozytywne oznaki w statystykach i zmniejszanie się liczby zakażonych (więcej o tym przeczytasz na blogu Hani – na Atlantydę). Istnieje bardzo wiele klinik oferujących badanie pod kątem obecności chorób przenoszonych drogą płciowączęść z nich również za darmo.

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie – Ameryka Północna

Antykoncepcja w Ameryce Północnej – Kanada

Materiał przygotowała Malina, która prowadzi Instagram Travel.From.North.

Dostęp do antykoncepcji w Kanadzie

W Kanadzie jest dostępny dosyć szeroki wybór środków antykoncepcyjnych. Najbardziej popularnymi metodami są tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywy. Tabletki antykoncepcyjne dostępne są tylko na receptę, ich koszt to około 20-30$ miesięcznie. Receptę można przedłużyć w aptece, między wizytami u lekarza. W prowincji Ontario dla osób poniżej 25 lat prawie wszystkie lekarstwa są darmowe, w tym większość tabletek antykoncepcyjnych, tabletki “po”, niektóre wkładki wewnątrzmaciczne i zastrzyki antykoncepcyjnePrezerwatywyszeroko dostępne w aptekach, drogeriach, supermarketach czy stacjach benzynowych. 

W całej Kanadzie działa wiele klinik planowania rodziny, które są szczególnie popularne wśród młodych ludzi i nastolatków (powyżej 13 lat). Udzielają one konsultacji i porad, jak również oferują możliwość wykonania testu ciążowego, testów na choroby przenoszone drogą płciową oraz wirusa HIV. Można tam również uzyskać tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy, wkładki wewnątrzmaciczne i tabletki “po”, za bardzo obniżoną opłatą lub za darmo.

Antykoncepcja awaryjna w Kanadzie

Tabletkę “po” można otrzymać bez recepty i bez konsultacji (wyjątkiem jest prowincja Quebec, gdzie wymagana jest konsultacja z farmaceutą). Kosztuje około 30-40$, w zależności od apteki ta cena może zostać zaniżona.

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie?

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie – Azja

Jak szczegółowo wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie na przykładzie dwóch azjatyckich państw? Zapraszam Was do przeczytania relacji z Chin oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Antykoncepcja w Azji – Chiny

Materiał przygotowała Kaja, która prowadzi Instagram Raja_Kehmus oraz Youtube KajaRehmus.

Dostęp do antykoncepcji w Chinach

Antykoncepcja jest w Chinach popularna i powszechnie stosowana. Najbardziej popularną i rozpowszechnioną metodą zabezpieczenia przed ciążą są prezerwatywy. Można je kupić w aptekach, supermarketach, osiedlowych sklepikach, sklepach całodobowych…dosłownie wszędzie, łącznie z dostawą do domu z apteki przy pomocy aplikacji na telefon. Ceny prezerwatyw są różne, bo można dostać zarówno zagraniczne marki (np. Durex to cena 30-40 zł za paczkę 32 sztuki) jak i chińskie marki, gdzie cena za jedną prezerwatywę może być niższa niż złotówka. Pary polegają głównie na prezerwatywach w kwestii planowania rodziny i antykoncepcji, a głównym tego powodem jest stygmatyzacja antykoncepcji hormonalnej w Chinach. Nadal panuje przekonanie, że hormony wyrządzają dużą szkodę kobiecemu organizmowi i zamiast starać się dobrać idealne tabletki dla kobiety, rezygnuje się z nich jeśli wywołują jakieś niepożądane objawy. Z moich rozmów z chińskimi koleżankami wynika, że wiele z nich nawet nie chce myśleć o antykoncepcji hormonalnej bo myślą, że będą miały w przyszłości problem z zajściem w ciążę. Jakakolwiek ingerencja w hormony jest postrzegana w Chinach jako potencjalnie niebezpieczna i niewiele kobiet się na to decyduje. Lekarze straszą też możliwością przytycia, co w Chinach mogłoby być dużym problemem dla kobiety. Fora internetowe poświęcone odpowiedziom lekarzy na pytania pacjentów są pełne ostrzegawczych wiadomości najczęściej kończących się słowami “polecam jednak przerzucić się na bezpieczne prezerwatywy”.

Jeśli chodzi o dostępność antykoncepcji hormonalnej w Państwie Środka to jest ona dostępna w niemal każdej aptece i to bez recepty. Być może stąd właśnie bierze się stygmatyzacja antykoncepcji hormonalnej? Jak ma nie dawać efektów ubocznych jeśli nie jest dobierana przez odpowiedniego lekarza? W każdym razie, tabletki można zakupić od ręki, również z dostawą do domu bez żadnego dokumentu ani wskazania od lekarza. Cena opakowania takich tabletek to około 15-30 zł.

Dość popularna jest też wkładka domaciczna, którą proponuje się najczęściej kobietom, które są w wieku rozrodczym i już nie chcą mieć więcej dzieci, a odradza kobietom, które nie rodziły. Bardzo rzadko czytam na forach o implantach antykoncepcyjnych, zastrzykach czy pierścieniach dopochwowych. Wynika z tego, że w Chinach strach przed hormonami przy antykoncepcji jest nadal bardzo duży a lekarze zamiast uspokajać i dobierać indywidualnie hormony, straszą skutkami ubocznymi.

Antykoncepcja awaryjna w Chinach

Na takiej samej zasadzie można w chińskiej aptece kupić tabletkę “dzień po”. Jest dostępna od ręki, bez recepty a jej cena to od 30 zł za produkt chiński do 50 zł za produkt importowany.

Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie?

Antykoncepcja w Azji – Zjednoczone Emiraty Arabskie – Dubaj

Materiał przygotowała Karolina, która prowadzi Instagram GoralkaNaWalizkach.

Dostęp do antykoncepcji w Dubaju

W ciągu ostatniej dekady odnotowano znaczny wzrost stosowania środków antykoncepcyjnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wynika to również głównie ze zwiększonej świadomości kobiet, poprzez kampanie społeczne, łatwy dostęp do usług medycznych i mediów społecznościowych. Również dostępność antykoncepcji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dla kobiet poprawiła się w ostatnich latach, ponieważ niektóre opcje antykoncepcji mogą być dostępne w aptekach i przyjmowane bez recepty!

Warto dodać, że oficjalnie w ZEA sex pozamałżeński jest nielegalny. Zatem niezamężne kobiety mogą dostać tabletki antykoncepcyjne aby pomóc w leczeniu stanów takich jak obfite miesiączki, zaburzenia hormonalne lub ciężki trądzik. Najpierw jednak będzie potrzebować recepty od lekarza. To jest oficjalna wersja, jednak w praktyce raczej nikt w aptece nie będzie pytał o akt małżeństwa.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zarejestrowanych i dostępnych dla kobiet jest ponad 20 rodzajów tabletek antykoncepcyjnych miedzy innnymi – Yasmin, Yaz, Diane, Belara, Marvelon, Gynera, Logynon and Cerazette.

Dostępne metody antykoncepcyjne w Dubaju:

  • Plastry antykoncepcyjne
  • Wstrzykiwalny środek antykoncepcyjny – jedyną dostępną obecnie lokalnie metodą kontroli urodzeń jest zastrzyk octanu medroksyprogesteronu lub DMPA (Depo-Provera®). Jest to hormon progestagenowy, który działa długotrwale. DMPA wstrzykuje się w głąb mięśnia, raz na trzy miesiące.
  • Pierścień dopochwowy (tutaj nie ma 100% pewności czy ta metoda nadal jest dostępna)
  • Podwiązanie jajowodów – tutaj warto wiedzieć, że polityka w ZEA dotycząca podwiązania jajowodów jest dość surowa. W celu wykonania procedury konieczne jest uzyskanie specjalnego zezwolenia, które jest zwykle udzielane na podstawie istniejących problemów medycznych lub poważne zagrożenie dla zdrowia związane z ciążą.
  • Prezerwatywy
  • Tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja awaryjna w Dubaju

Osobiście sprawdzałam i nie ma żadnego problemu by kupić pigułki antykoncepcyjne bez recepty a nawet „tabletkę po”… ceny pigułek klarują się pomiędzy 12 zł a 200 zł. Wiele się mówi o zakazie wwożenia leków do Dubaju, chciałabym podkreślić ze w wypadku pigułek antykoncepcyjnych nie ma z tym problemu, można je spokojnie przywieźć bez konieczności posiadania oryginalnej recepty, jednak zalecam mieć ze sobą oryginalne opakowanie z ulotką.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że znaleźliście dużo ciekawych informacji we wpisie “Jak wygląda dostęp do antykoncepcji na świecie“. Który kraj najbardziej Was zadziwił? Dajcie znać w komentarzach! I nie zapomnijcie zajrzeć na social media dziewczyn, które brały udział w projekcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina z Rudeiczarne.pl
Karolina z Rudeiczarne.pl
5 listopada 2020 23:07

Czyli dobrze zrozumiałam – w Norwegii tabletka ‘po’ jest bez recepty? W ogóle wow, że państwo tak dofinansowuje antykoncepcję w Norwegii i świadomość. Przeraziły mnie liczby w RPA dotyczące przemocy seksualnej…
Świetny artykuł i masa ciekawych informacji! Oby takich jak najwięcej – edukacja i świadomość to podstawa!

Hania z Na Atlantyde
6 listopada 2020 20:18

Ano, niestety. A to tylko zgłoszone przypadki…

Iga
Iga
5 kwietnia 2021 12:08

Polska jak zwykle na szarym końcu. Nie tylko nie możemy decydować o tym czy chcemy dziecko urodzić czy dokonać aborcji, ale również mamy problem z dostępem do antykoncepcji awaryjnej. Na szczęście są serwisy medyczne (np.lekarzonline.eu) w których bez wychodzenia z domu dostaniemy raceptę zarowno na tabletki antykoncepcyjne jak i tabletkę PO.

Stonava
26 października 2021 10:33

Bardzo fajne podsumowanie, mam nadzieję, że i u nas kiedy będzie tak jak w innych krajach rozwiniętych, a nie jak obecnie, że jest problem żeby kupić szybko tabletkę gdy stresujemy się ewentualną wpadką

Aborcja Czechy
1 czerwca 2022 10:44

Brak dostępu do aborcji sprawia, że właśnie środki antykoncepcji są szczególnie ważne.

Aborcja Czechy
3 czerwca 2022 10:08

Super, wpis. Myślę, że na całym świecie powinno być tak samo. NIezależnie od religii czy innych przekonań.

Eveline
21 listopada 2022 20:58

Szkoda, że Polska należy do tej nielicznej grupy krajów, gdzie kobieta nie może oficjalnie i bez żadnych przeszkód usunąć niechcianej ciąży. Oby to się jak najszybciej zmieniło…

Anna WK
1 grudnia 2022 18:21

Bardzo ciekawe opracowanie. Obyśmy dożyły czasu kiedy w Polsce dostęp do tego typu preparatów będzie bardziej powszechny.

Anna
6 czerwca 2023 13:44

Ekstra opracowanie. Trochę daję do myślenia na temat miejsca w którym żyjemy…

9
0
Would love your thoughts, please comment.x