Szczecin – kawiarnie i restauracje. Co warto zjeść w Szczecinie?
W Szczecinie znajdziecie nie tylko piękne zabytki, ale również interesujące, a nawet historyczne restauracje czy kawiarnie. To właśnie w Szczecinie możecie spróbować oryginalnych pasztecików czy paprykarza, zjeść świeżą rybę lub wypić piwo z lokalnego browaru. Mam nadzieję, że mój wpis “Szczecin – kawiarnie i restauracje. Co warto zjeść w Szczecinie?” zachęci Was do odwiedzin niektórych z tych miejsc.
Jeżeli planujecie zwiedzić Szczecin, to zajrzyjcie do mojego wpisu o najlepszych atrakcjach tego miasta:
Szczecin – co warto zobaczyć? Lista atrakcji w Szczecinie
Spis treści
Kawiarnie w Szczecinie
Kawiarnia Cafe 22
Cafe 22 to kawiarnia w centrum Szczecina, będąca jednocześnie pięknym punktem widokowym na miasto. Na miejscu czeka na Was szeroki wybór ciast. Przy płaceniu pokażcie kartę SKT – w Cafe 22 obowiązują zniżki dla właścicieli karty. To jedno z miejsc, które podobało mi się najbardziej – bardzo lubię przeróżne punkty widokowe i obserwowanie miast z góry. Jeżeli do tego mogę dołożyć jeszcze kawę i ciasto, to mam zestaw idealny!
Co warto zjeść w Cafe 22? Znajdziecie tam szeroki wybór ciast, w tym również tych sezonowych (w wakacje jadłam pyszne ciasto arbuzowe, a na jesień warto spróbować sernika dyniowo-żurawinowego). Oprócz ciast, możecie skosztować lodowych deserów, gorącej czekolady, sałatek czy nawet kanapek. To zdecydowanie moje ulubione miejsce na kawę w całym Szczecinie!
Zobaczcie wybrane potrawy z menu:
- Tort Tiramisu (29 zł)
- Tort migdałowy z białą czekoladą i malinami (29 zł)
- Choco Cranberries (26 zł)
- lody czekoladowe, lody waniliowe, konfitura żurawinowa, bita śmietana
- Latte Classic (21 zł)
- Vanilla Latte (22 zł)
- Espresso (14 zł)
Alternatywnie
Kawiarnia #Alternatywnie to miejsce w nowoczesnym stylu. Warto tam wejść podczas zwiedzania centrum Szczecina. Na miejscu mają do wyboru bardzo smaczne ciasta – szczególnie polecam ciasto z bezą, które miałam okazję spróbować.
Palarnia Kawy Korona
Palarnia Kawy Korona to miejsce dla prawdziwych smakoszy kawy. Lokal działa nieprzerwanie od 1936 roku, zachęcając od wejścia zapachem mielonej kawy. To najstarsza działająca palarnia kawy w Polsce. Możecie tam wypić wysokiej jakości kawę Arabica. Kawa Korona jest dostępna również do zakupu online.
Kawiarnia Kamienica w lesie
Książkową kawiarnię prowadzi pani Monika Szymanik. Lokal znajduje się w secesyjnym sklepie z 1904 roku. Klimatu dodają również pamiątki z przedwojennego Szczecina, które poukładane są na półkach, a ściany przyozdobione są poniemieckimi płytkami. Co ciekawe, przed wojną (jak i tuż po) znajdował się tam sklep mięsny. Oprócz kawy i słodkości, możecie tam również kupić książki oraz albumy pani Moniki Szymanik.
Centrum Dialogu Przełomy
Na terenie Centrum Dialogu Przełomy warto odwiedzić “Przełomy Cafe” czyli miejsce, w którym warto spróbować popularnej przekąski – bułki ze śledziem. To naprawdę smaczna propozycja, dlatego warto wstąpić tam po drodze i spróbować samemu. Oprócz bułki ze śledziem, znajdziecie tam również opcję bułki ze sławnym, szczecińskim paprykarzem lub z kotletem z dorsza. Ponadto możecie tam zamówić bajgle (także w wersji wegetariańskiej), lub coś słodkiego.
Fanaberia – republika rozmaitości
Fanaberia w Szczecinie to prawdziwy raj dla miłośników herbaty i kawy. Kawy przygotowywane są tam na różne sposoby – w tygielku, w kawiarce lub w ekspresie, dzięki temu Fanaberia oferuje niezapomniane doświadczenia smakowe.
W kawiarni Fanaberia może skorzystać z karty zniżkowej SKT.
Restauracje w Szczecinie
Piatto Italian Kitchen
Bardzo smaczną pizzę możecie zjeść w restauracji Piatto Italian Kitchen w Szczecinie. Jedna porcja spokojnie wystarczy na dwie osoby. Oprócz pizzy, możecie skosztować również makaronów, zup lub sałatek.
Jakie pizze znajdują się w menu?
- Pizza Prosciutto Crudo (40 zł)
- skład: pomidory san Marzano D.O.P, Mozzarella Fior Di Latte, Prosciutto Crudo, Grana Padano D.O.P, pomidory suszone, rukola
- Pizza Piatto (38 zł)
- skład: sos biały, mozzarella Fior Di Latte , mus z gorgonzoli, gruszka, pasta truflowa, Grana Padano D.O.P, rukola, miód
- Pizza Vegetariana (39 zł)
- skład: pomidory San Marzano, Mozzarella Fior Di Latte, cukinia, boczniaki, bakłażan, oliwki, pomidorki koktajlowe, czosnek, świeży szpinak, papryka
- Pizza Pepperoni (33 zł)
- skład: pomidory San Marzano, Mozzarella Fior Di Latte, Salami Napoli
- Pizza Mortadella z pistacjami (39 zł)
- skład: pomidory San Marzano, Mozzarella Fior Di Latte pomidor koktajlowy mortadella z pistacjami, sos Pesto pistacjowe, straciatella, bazylia
Browar pod Zamkiem
Restauracja Browar Pod Zamkiem w Szczecinie powstała z inicjatywy rodziny Łangowskich i zlokalizowana jest w sąsiedztwie Zamku Książąt Pomorskich. To jedno z najlepszych miejsc na kolację w całym Szczecinie. Polecam zamówić zupę rybną i „Deskę Szczecińską” z paprykarzem, wędzonym śledziem, pastą z makreli oraz sardynkami w panierce. Jedzenie było pyszne i wybrałabym się jeszcze raz do Browaru, by spróbować kolejnych potraw. Restauracja Browar pod Zamkiem produkuje również piwa, nadając im nazwy dzielnic Szczecina. Warto pamiętać, że deskę degustacyjną dostaniemy do obiadu razem z kartą SKT.
W menu znajdziecie m.in.:
- Serowa Deska Piwosza (60 zł)
- Pierożki z Bryndzą (25 zł)
- Zupa rybna (36 zł)
- Deska Szczecińska (62 zł)
- Schaboszczak (57 zł)
- Ryba w cieście piwnym (57 zł)
- Lokalne piwa:
- Warszewo (Pils)
- Słoneczne (Pszeniczne)
- Niebuszewo (Marcowe)
Bar “Pasztecik”
Bar “Pasztecik” to często odwiedzane miejsce zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Szczecina. To smaczna i stosunkowo szybka opcja na lekki posiłek. Bar “Pasztecik” serwuje paszteciki w wersji mięsnej lub wegetariańskiej, podawane one są z czerwonym barszczem. Bar “Pasztecik” to najdłużej funkcjonujący lokal w Szczecinie. Jego wnętrze zapewnia prawdziwą podróż w czasie. Warto przyjrzeć się meblom oraz ścianie, na której znajdziemy pokaźnych rozmiarów mozaikę.
Pomysł na paszteciki zrodził się w 1969 roku, kiedy spółdzielnia “Społem” zaczęła wykorzystywać w gastronomii radziecką maszynę do “pirożków”. Jednak “pirożki” nie przypominały dobrze nam znanych pierogów, dlatego Bogumiła Polańska (technolog żywienia w “Społem”) wymyśliła dla nich nazwę “pasztecik”. Spółdzielnia otworzyła swój pierwszy bar z pasztecikami i od lat 70. XX wieku pasztecik stał się lokalnym specjałem i jednym z symboli Szczecina.
W barze obowiązuje rabat z SKT.
Bajgle Króla Jana
Restauracja “Bajgle Króla Jana” to pyszny pomysł na śniadanie w centrum Szczecina. Od rana miejsce jest pełne klientów, należy się uzbroić nawet w pół godziny oczekiwania na śniadanie. Jednak zdecydowanie warto! Wybór dań jest naprawdę bardzo szeroki. Bajgle można wybrać również w różnych opcjach – z sezamem, makiem, czosnkiem rozmarynem, czarnuszką czy ziarnami. W menu znajdziecie również opcję wegańską.
Co możecie zamówić na śniadanie? Oto kilka przykładów z menu:
- Słodziak
- z mascarpone, masłem orzechowym, konfiturą lub nutellą (18.90 zł)
- Król Jan z pastrami
- z pastrami, musztardą miodową, ogórkiem kiszonym (46.90 zł)
- Full Monty
- z jajkiem sadzonym, bekonem, serem żółtym, sałatą, majonezem (22.90 zł)
Oprócz opcji śniadaniowych, możecie tam zamówić domowe wypieki, jak również napić się piwa lub drinków.
W restauracji “Bajgle Króla Jana” możecie skorzystać ze zniżki SKT: -20% na bajgiel z paprykarzem lub Kung To-Fu.
Rybarex
Jeśli szukacie miejsca z przyjazną atmosferą i szerokim wyborem dań rybnych, to zajrzyjcie do Rybarexu. Do wyboru macie gotowe zestawy obiadowe lub wybrane ryby z dodatkami wg własnego pomysłu. Możecie zjeść m.in. dorsza, halibuta, morszczuka czy sandacza, do tego dobierając domowej roboty kompot i sałatki. Wszystkie potrawy były świeże i smaczne. Ponadto, możecie spróbować na miejscu ryby po grecku, śledzi w oleju czy paprykarza. W Rybarexie obowiązuje również karta zniżkowa SKT.
Jak już wspomniałam, w Rybarexie możecie spróbować również paprykarza. Paprykarz Szczeciński to jedno z tych lokalnych dań, które zdobyły popularność na szerszą skalę w Polsce. Paprykarz składa się głównie z ryb, ryżu, cebuli, koncentratu pomidorowego, oleju oraz przypraw. Pomysł na Paprykarza Szczecińskiego narodził się dzięki inspiracji dania “Tiep bou dienn Sénégalais” w afrykańskim porcie, do którego pływali pracownicy “Gryfa”. Paprykarz Szczeciński był eksportowany aż do 32 krajów i do dzisiaj stanowi jedna z kultowych potraw w całej Polsce.
W menu znajdziecie:
- Dorsz – 100g – 14 zł
- Halibut – 100g – 14 zł
- Karmazyn – 100g – 12 zł
- Kalmary panierowane – 100g – 29 zł
- Krewetki w maśle czosnkowym – 11 szt. – 27 zł
- Małże w maśle czosnkowym – 100g – 22.50 zł
- Paprykarz – 100g – 7 zł
Spodobał Wam się mój wpis „Szczecin – kawiarnie i restauracje. Co warto zjeść w Szczecinie?”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?
- Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
- Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
- Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce „medycyna podróży„.
Najbardziej bym chciała zasiąść w kawiarni będącej tej punktem widokowym. Takie miejsca bardzo lubię 🙂
Uwielbiam Szczecin i Cafe 22! a poza tym rybkę w Rybarexie i Pasztecik 😀
O super, kiedyś szukałam takiego wpisu. Przyda się przy kolejnej wizycie w Szczecinie 🙂
Dziękuję za fajne zestawienie. W Szczecinie będę w styczniu przyszłego roku, tak więc postaram się odwiedzić kilka z tych miejsc 🙂