Europa,  Kraków,  Polska

Podgórze w Krakowie – co warto zobaczyć?

Podgórze – coraz popularniejsza dzielnica w Krakowie, która oferuje turystom liczne atrakcje na weekend. Nie jest jeszcze tak popularna jak Kazimierz i Stare Miasto, ale dzięki ciekawym miejscom, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. To także ważne miejsce na historycznej mapie Krakowa – na terenie Podgórza w czasie II wojny światowej znajdowało się żydowskie getto. Na terenie getta znajdowała się działająca bez przerwy apteka, a pracujący w niej polski farmaceuta Tadeusz Pankiewicz, przez cały okres istnienia getta pomagał Żydom. Dlatego tereny Podgórza są mieszanką historii II wojny światowej i nowoczesnej kultury. Ile czasu przeznaczyć na Podgórze w Krakowie i co warto zobaczyć?

Jeżeli planujecie niedługo zwiedzanie Krakowa, to zajrzyjcie do mojego innego, krakowskiego wpisu – Kazimierz w Krakowie – atrakcje na weekend.

Podgórze w Krakowie – Kładka Ojca Bernatka

Jak dostać się z Kazimierza na Podgórze? (lub na odwrót?) Do wyboru mamy oczywiście kilka mostów, ale pieszego lub rowerowego zwiedzania, najlepiej sprawdzi się Kładka Ojca Bernatka.

Historia: Kładka została wybudowana w 2010 roku (w miejscu nieistniejącego od 1925 roku Mostu Podgórskiego) i nazwana na cześć zakonnika ojca Bernatka, który przyczynił się do rozpoczęcia budowy krakowskiego Szpitala Bonifratów.

Kładka sama w sobie jest prawdziwą atrakcją Krakowa, głównie za sprawą tego, że stała się symbolem zakochanych! Na Kładce spotykają się zakochane pary, które na znak miłości zawieszają na barierkach kłódki ze swoimi inicjałami, a kluczyk wrzucają do rzeki. Tego typu mosty są niezwykle popularne w całej Europie, np. w Paryżu – Pont des Arts. W Polsce podobne mosty zakochanych znajdziecie np. we Wrocławiu, Warszawie i Bydgoszczy.

Kiedy warto wybrać się na Kładkę? Polecam zachód słońca i godziny wieczorne! Kładka wyposażona jest w oświetlenie LED, dzięki czemu pięknie prezentuje się wieczorami.

Zobaczcie zdjęcia. 🙂

Tęczowe schody na ulicy Tatrzańskiej

Tęczowe schody są nietypową atrakcją Krakowa. Znajdują się na ulicy Tatrzańskiej i zyskały “nowe życie” dzięki konkursowi “Fresh Zone” w 2013 roku. Na każdym z kolorowych schodów (a jest ich 55), możemy przeczytać życiowe cytaty przeróżnych autorów.

Tak jak różne instalacje artystyczne, także kolorowe schody mają spełniać swoją rolę. Wchodząc po schodach, nie sposób nie spojrzeć na cytaty. Każdy z nich niesie ze sobą przekaz i może skłonić nas do indywidualnych przemyśleń.

Jednak czy po tylu latach kolorowe schody nadal zachwycają? Tutaj muszę przyznać, że niestety niekoniecznie. Kolory są coraz bardziej wyblakłe, a cytaty niestety ścierają się. To, co można oglądać na zdjęciach na Instagramie, niestety niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. I to spowodowało moje małe rozczarowanie. Po obejrzeniu pięknych zdjęć myślałam, że schody są w lepszym stanie i zrobią na mnie większe wrażenie. Jednak nie sposób im odmówić ich ważnej roli. Cytaty skłaniają do refleksji.

Zobaczcie zdjęcia i oceńcie sami. 🙂

Podgórze z czasów II wojny światowej – Plac Bohaterów Getta

Zastanawialiście się kiedyś, do czego nawiązują porozrzucane na Placu krzesła?

Plac Bohaterów Getta (dawniej Plac Zgody) skrywa sobie krwawą historię. W czasie istnienia getta (lata 1941-1943) był miejscem, na którym gromadzili się Żydzi tuż przed transportem do obozów zagłady. Na Placu dokonywane były krwawe selekcje, podczas których rozstrzeliwano setki Żydów.

W 2005 roku Plac został przebudowany i dzięki architektom – Piotrowi Lewickiemu i Kazimierzowi Łatace pojawił się tam ważny pomnik70 porozrzucanych krzeseł. Porozrzucane przedmioty nawiązują do wspomnień z książki Tadeusza Pankiewicza, który opisywał opróżnienie żydowskich mieszkań ze wszystkich mebli i gromadzeniu ich na Placu. Miało to miejsce podczas likwidacji getta.

Podgórze z czasów II wojny światowej – “Apteka pod Orłem”

Apteka Pod Orłem znajdowała się przy Placu Bohaterów Getta i pełniła ważną rolę na terenie żydowskiego getta. Nie tylko była miejscem wydawania leków, ale także pełniła rolę bezpiecznego miejsca dla Żydów. To w niej odbywały się spotkania konspiracyjne czy przygotowywano fałszywe dokumenty. Apteka należała do krakowskiego farmaceuty Tadeusza Pankiewicza, który otrzymał ją od swojego ojca. Podczas istnienia getta, udało mu się uzyskać zgodę na dalsze prowadzenie apteki. Przekonał władzę, że działająca apteka będzie ważnym miejscem udzielania pomocy, jeżeli wybuchnie na terenie getta wybuchnie epidemia. Ponadto, Tadeusz Pankiewicz był jedyną osobą nie będącą Żydem, a mieszkającą na terenie getta.

Tuż wojnie, Tadeusz wydał książkę pt. “Apteka w getcie krakowskim“, w której spisał wszystkie swoje wspomnienia z tego strasznego okresu (m.in. opisał wysiedlenie części Żydów w 1942 roku czy likwidację getta w 1943 roku). Dzięki pomocy Żydom, został odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Aktualnie na terenie apteki znajduje się muzeum.

Podgórze w Krakowie – Kościół św. Józefa

Pewnie większość z Was jeszcze tego nie wie, ale studiowałam w Krakowie przez kilka lat. Jadąc tramwajem na zajęcia do centrum miasta, wielokrotnie mijałam Rynek Podgórski i Kościół św. Józefa. W czasie studiów jednak nigdy nie przeznaczyłam czasu na dłuższy spacer w tej okolicy.

Historia: Kościół św. Józefa został zbudowany na Rynku Podgórskim na początku XX wieku na miejscu poprzedniego kościoła, który musiał zostać wyburzony ze względu na zły stan budynku i za małą powierzchnię na liczbę wiernych. Budynek kościoła wybudowano w stylu neogotyckim, a główna wieża została odwzorowana na podobieństwo wieży Kościoła Mariackiego.

Okazało się, że Kościół, który mijałam wielokrotnie, jest aktualnie jedną z ciekawszych atrakcji podczas zwiedzania Krakowa. I gdy ogląda się go na spokojnie, bez pośpiechu (i presji zbliżającego się kolokwium), to muszę się zgodzić ze stwierdzeniem, że robi wrażenie. 🙂

Podgórze w Krakowie – gdzie warto pójść na jedzenie?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, co warto zobaczyć w dzielnicy Podgórze w Krakowie, dlatego teraz możemy przejść do ważnego elementu każdego zwiedzania – czyli gdzie warto pójść na jedzenie?

Moim odkryciem był urządzony w nowoczesnym stylu (w tym z kwiatową ścianką) Nadwiślańska Resto & Vodka Bar. Zatrzymałyśmy się tam z Karoliną na krótką przerwę i wypiłyśmy po drinku.

Jeżeli interesują Was jeszcze inne klimatyczne kawiarnie i najlepsze drinki w Krakowie, to zajrzyjcie na bloga Karoliny!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] jesteście zainteresowani także innymi miejscami w Krakowie, to zajrzyjcie do mojego wpisu Podgórze w Krakowie – co warto zobaczyć? […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x