Europa,  Polska,  Łódzkie

Łódzkie – pałace i dwory województwa łódzkiego

W województwie łódzkim możecie zwiedzić różne pałace i dworki – zarówno te odnowione, dostępne dla zwiedzających, jak i takie, które można obejrzeć tylko z zewnątrz. Każdy pałac kryje swoją historię, jednak nie wszystkie z nich są znane po dzień dzisiejszy. We wpisie „Łódzkie – pałace i dwory województwa łódzkiego” pokażę Wam najciekawsze pałace tego regionu. Mam nadzieję, że tym wpisem zachęcę Was do odwiedzenia łódzkiego.

Pałace i dwory w województwie łódzkim – mapa pałaców

Każdy pałac znajduje się maksymalnie godzinę jazdy samochodem od Łodzi. Jeżeli szukacie kolejnych inspiracji do zwiedzania województwa łódzkiego, to zapraszam Was do mojego wpisu:

Łódzkie – co warto zobaczyć? Atrakcje województwa łódzkiego.

Pałac w Nieborowie w Łódzkiem

Pałac w Nieborowie został zaprojektowany w latach 1695-1697 dla kardynała Michała Radziejewskiego, który był prymasem Polski. W 1774 roku Nieborów został kupiony przez Księcia Michała Radziwiłła i do 1944 roku należał do rodziny Radziwiłłów. Od 1945 roku pałac wraz z ogrodami jest pod nadzorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac w Nieborowie warto zobaczyć razem z pobliskim Parkiem Romantycznym w Arkadii.

Pałac w Nieborowie – zwiedzanie, historia, ceny

W środku możemy podziwiać piękne wnętrza:

  • Klatka schodowa wyłożona jest holenderskimi płytkami, na balustradzie znajdują się późnobarokowe kupidyny a na ścianie możemy zobaczyć obraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
  • Gabinety żółty i zielony, w stylu wczesnoklasycystycznym.
  • Sypialnia wojewody wraz z portretami rodziny i osób zaprzyjaźnionych z Radziwiłłami.
  • Biblioteka – początkowo była galerią obrazów, znajduje się w niej klasycystyczny kominek oraz kryształowe świeczniki.
  • Mała jadalnia
  • Sypialnia Księstwa
  • Buduar
  • Gabinet Biblioteczny z zabytkowym, rokokowym kominkiem.

Ceny biletów – Pałac (I i II piętro) i Ogród w Nieborowie

  • 46 zł  – bilet normalny
  • 36 zł  – bilet ulgowy
  • 2 zł    – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat

Ceny biletów – Pałac (I piętro) i Ogród w Nieborowie

  • 36 zł  – bilet normalny
  • 26 zł  – bilet ulgowy
  • 2 zł    – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat

Ceny biletów – Ogród w Nieborowie

  • 16 zł  – bilet normalny
  • 10 zł  – ulgowy
  • 1 zł    – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat

Bilet łączony do ogrodów w Nieborowie i Arkadii

  • 28 zł  – bilet normalny
  • 16 zł  – bilet ulgowy
  • 2 zł    – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat

Województwo Łódzkie – Pałac w Poddębicach

Renesansowy pałac położony jest nad rzeką Ner. Jego budowę zainicjował wojewoda rawski Zygmunt Grudziński około 1610 roku. W 1873 roku pałac rozbudowała kolejna rodzina właścicieli – Zakrzewscy. Wokół pałacu rozciąga się zabytkowy park o powierzchni 5 hektarów, który został zrewitalizowany w 2015 roku i otwarty jako Ogród Zmysłów. Obecnie w pałacu mieści się Dom Kultury.

Pałac w Tomaszowie Mazowieckim – Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego

Od 1950 roku muzeum znajduje się w klasycystycznym pałacu wybudowanym w latach 1810-1830 z polecenia hrabiego Ostrowskiego. W środku znajdują się różne wystawy:

  • historyczną
  • etnograficzną
  • archeologiczną
  • przyrodniczą
  • sztuki

Na wystawie etnograficznej możemy obejrzeć życie codzienne, tradycje i zwyczaje rodzinne mieszkańców regionów rawsko-opoczyńskiego, brzezińskiego i piotrkowskiego. Podczas zwiedzania możemy zaobserwować, że ludzie podporządkowywali swoje życie naturze i zmieniającym się porom roku. Na dziale historycznym możemy obejrzeć banknoty i monety XVIII czy XIX wieku. Możliwe jest również zwiedzanie wieży pałacowej z odtworzonymi wnętrzami z XIX wieku

Godziny otwarcia Muzeum:

  • codziennie (oprócz poniedziałków): 10.00-15.45

Ceny biletów:

  • normalny: 8 złotych
  • ulgowy: 4 złote
  • karta Dużej Rodziny: 3 złote/osoby
  • dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny
  • sobota: wstęp bezpłatny

Łódzkie – Pałac Walewskich w Walewicach

Pałac został wybudowany w XVIII wieku, w 1810 roku w pałacu urodził się w nim syn Napoleona Bonaparte i Marii Walewskiej. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających.

Historia Marii Walewskiej i pałacu w Walewicach:

Maria, bardzo młoda żona starszego już hrabiego Walewskiego, została dostrzeżona na balu przez Napoleona. Maria była namawiana do romansu ze względów politycznych, choć początkowo ona sama odmawiała spotkań i odsyłała prezenty od Napoleona. Jednak potem coś się między nimi zmieniło. Maria spędziła z nim 3 tygodnie w jego zamku i naprawdę się zakochała. W 1810 roku w pałacu w Walewicach urodziła ich jedyne dziecko – syna Aleksandra. Ich romans trwał jeszcze kilka lat, jednak po nieudanym podboju Rosji i przegranych bitwach już nie wrócił do dawnej władzy, a Maria popłynęła na wyspę św. Heleny by się z nim pożegnać w 1815 roku.

W pałacu znajduje się specjalnie przygotowana przez Marię komnata Napoleona, w której do dziś można podziwiać oryginalne, już ponad 200 letnie tapety (nawiązujące do wojen napoleońskich) sprowadzone z Francji. Co ciekawe, do 2016 roku można było tu spać (za 4 tysiące złotych za noc), jednak jej już wyłączony z oferty, jest otwierany tylko na czas zwiedzania.

Od połowy XIX wieku do 1945 roku przez 3 pokolenia mieszkała tutaj rodzina Grabińskich. Grabińscy byli średniozamożną szlachtą i szukali różnych sposobów, by utrzymać pałac. W 1901 roku pojawiły się pierwsze konie w stadninie przy pałacu – najpierw w celach rekreacyjnych, a potem w czasie II wojny światowej były przekazywane dla wojska polskiego.

Zwiedzanie pałacu w Walewicach:

Zwiedzanie pałacu możliwe jest z przewodnikiem i trwa około 40 min. Bilety kosztują 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy), a godziny zwiedzania to 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Na terenie pałacu działa restauracja i bar.

Dwór w Biernacicach

Zabytkowy, obrośnięty roślinnością dwór znajduje się niedaleko Uniejowa. Dwór jest w rękach prywatnych, można go oglądać tylko z większej odległości.

Zdjęcia z początku kwietnia.

A tak dwór prezentował się w czerwcu jak wszystko zaczęło kwitnąć.

Dwór w Bronowie w województwie łódzkim

Dworek w Bronowie to miejsce, w którym po ślubie zamieszkała sławna poetka Maria Konopnicka (za jej czasów dworek był drewniany, a aktualny budynek powstał na początku XX wieku). Aktualnie znajduje się tam muzeum oświatowe (będące Filią Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu), które jest dostępne dla zwiedzających.

Maria pochodziła z Suwałk, ale zamieszkała w Bronowie za sprawą swojego męża. W ciągu 10 lat urodziła 8 dzieci. Co ciekawe, po rozstaniu z mężem (nigdy oficjalnie nie wzięli rozwodu, a Maria wspierała go finansowo) miała licznych kochanków, a przez 20 lat żyła z kobietą – Marią Dulebianką.

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek-sobota 9:00-15:00
  • Niedziela 9:00-14:00

Województwo Łódzkie – Pałac w Starym Gostkowie

Pałac powstał w XIX wieku z inicjatywy rodziny Grudzińskich. Wokół budynku roztacza się ogród w stylu angielskim. Pałac nie jest dostępny dla zwiedzających, obecnie mieści się w nim Urząd Gminy. Z przodu pałacu rodzina Grudzińskich umieściła w łacinie wymowny napis “Superanda Omnis fortuna, ferenda est” “Umieć pogodzić się z losem“, co było nawiązaniem do rozbiorów Polski z końca XVIII wieku.

Spodobał Wam się mój wpis “Łódzkie – pałace i dwory województwa łódzkiego”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Womenofpoland
4 sierpnia 2022 08:08

Super wpis! Kto by pomyślał, że w łódzkim tyle perełek? Byłam w Nieborowie, ale jestem zaskoczona Tomaszowem! W Tomaszowie byłam wielokrotnie (mam tam rodzine), a o tym pałacu/muzeum nie słyszałam! Będę musiała nadrobić następnym razem, tak jak pozostałe miejscówki!

Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata

Piękny wpis i zdjęcia. Część miejsc znam, ale dużo do nadrobienia!

Olka
4 sierpnia 2022 12:02

Trochę ich tam macie 🙂 jest w czym wybierać!

Karolina - Smart Blonde
4 sierpnia 2022 18:25

Piękne zdjęcia! Masa inspiracji 🙂

Martyna Soul
4 sierpnia 2022 23:08

Dwór w Biernacicach mnie urzekł.

Temat
5 sierpnia 2022 11:43

Ten zapuszczony dla mnie najciekawszy, bo w takich miejscach najbardziej pojawia się kontemplacja. Można usiąść i podumać nad czasem i życiem oraz sensem.

Kasia
12 sierpnia 2022 23:44

W tym roku podczas wypadu do Łodzi podziwialiśmy pałace łódzkich przemysłowców, ale jak widać poza stolicą województwa jest też co oglądać. Nieborów znamy, więc z tej listy najchętniej odwiedzimy pałace w Walewicach i Poddębicach.

Marysia
23 września 2022 11:19

Odwiedziłam Łódź i byłam zaskoczona tym jak miasto się zmieniło odkąd byłam tam jako 12 letnia dziewczynka. Wasze zdjęcia są piękne i oddają w pełni uroki miasta i okolic.

Magda
Magda
3 października 2022 11:09

Piękne, uwielbiam takie miejsca!

12
0
Would love your thoughts, please comment.x