Sztramberk (Štramberk) – co warto zobaczyć?
Sztramberk to spokojne, czeskie miasteczko na Morawach. Leży na wzgórzach (Kotoucza, Biała Góra, Wzgórze Zamkowe) u podnóża Beskid i nazywane jest Morawskim Betlejem. Miasteczko znajduje się bardzo blisko polskiej granicy, dlatego warto przejechać się do Sztramberku na weekend. Mam nadzieję, że poniższy wpis “Sztramberk (Štramberk) – co warto zobaczyć?” zachęci Was do odwiedzenia tego uroczego miasteczka. 🙂
Zapraszam Was do moich innych wpisów z czeskich Moraw:
- Wschodnie Czechy – co warto zobaczyć?
- Czeski browar – zwiedzanie produkcji piwa Tvarg
- Stezka Valaska – czeski skywalk w koronie drzew
a także do wpisu Celiny o czeskich specjałach czyli czego warto spróbować na Morawach.
Wpis powstał we współpracy z Czech Tourism.
Spis treści
Sztramberk – jak dojechać?
Sztramberk znajduje się około 50 km od granicy z Polską. Jadąc autostradą A4, najszybciej dojedziemy jadąc przez Ostrawę, a następnie zjeżdżając z czeskiej autostrady w okolicach miasteczka Bilov. Wtedy trasa ma długość około 65,5 km i można ją pokonać w 49 minut. Obejmuje jednak płatny odcinek czeskiej autostrady, na który będziemy musieli kupić winietę. Można jednak zjechać z autostrady tuż za Ostrawą (fragment autostrady do Ostrawy jest bezpłatny!) i w ten sposób ominąć opłaty (Gorzyczki-Sztramberk 58 km – 48 min jazdy).
Do Sztramberku można także dojechać jadąc przez Cieszyn. Najszybsza trasa ma długość 52 km, a jej przejazd zajmie 42 minuty. W tym przypadku, także mamy płatne fragmenty drogi. Można jednak znaleźć przejazd bez opłat (trasa ma długość 51 km, ale na jej pokonanie będzie potrzeba około 1 godziny).
Które drogi w Czechach są płatne? Na autostrady konieczne są winiety (taniej kosztują na pierwszej stacji benzynowej tuż za polską granicą, nie polecam kupować w Polsce). Warto zauważyć, że od 2016 roku drogi ekspresowe traktowane są w Czechach również jako autostrady i wymagają winiety.
Parking w miasteczku – auto można zaparkować np. na parkingu koło szkoły, tuż przy rynku i kościele. Parking jest płatny, ale stanowi dobrą bazę wypadową na zwiedzanie rynku, kościoła i wieży w Sztramberku.
Sztramberk – historia miasteczka
Rejony Sztramberka były zamieszkane już 30-40 tys. lat temu, co potwierdzają znaleziska w pobliskiej Jaskini Szipka. Sam Sztramberk to bardzo stare miasto, które zostało założone 4 grudnia 1359 roku przez margrabiego morawskiego Jana Luksemburczyka. W 1624 roku Sztramberk stał się własnością zakonu Jezuitów. W czasie wojny trzydziestoletniej w XVII wieku miasto wraz z zamkiem zostało poważnie zniszczone. Od tego czasu zamek popadał w coraz większą ruinę. W 1895 roku Klub Turystów Czeskich pod przewodnictwem A. Hrstki wykupił ruiny zamku wraz z wieżą, którą zaczęto przebudowywać. W 1903 roku wieża została otwarta dla zwiedzających jako punkt widokowy.
Sztramberk – co warto zobaczyć? Lista atrakcji
Rynek w Sztramberku. Prostokątny rynek jest lekko pochyły, znajduje się na nim barokowa fontanna. Przy rynku mieści się miejscowy mini-browar (Městský pivovar Štramberk). Warto tam podejść i spróbować lokalnych przysmaków – piwa oraz czeskich potraw. Będąc na rynku, nie sposób ominąć Muzeum Zdeňka Buriana. W muzeum znajdziecie ekspozycję dotyczącą życia i twórczości malarza, który w miasteczku spędził większą część swojego życia.
Kościół św. Jana Napomucena znajduje się na rynku i został wybudowany w XVIII wieku w stylu barokowym. Wstęp jest bezpłatny, a na miejscu można poprosić o puszczenie z głośników historii kościoła w języku polskim.
Uliczki Sztramberku zachęcają do spaceru. Na wzgórze z wieżą Truba możemy podejść ulicami Kopec i Jaronkova (Jaroňkova). Podejście momentami jest trochę meczące, ale widoki z góry rekompensują ból w nogach. Po drodze możemy podziwiać zabytkową, drewnianą architekturę okolicznych domów – tzw. wołoskich chat. Warto zauważyć, że nie wszystkie domy są całkowicie drewniane – wiele z nich posiada murowane fundamenty. W Sztramberku znajduje się około 80 zabytkowych chat z XVIII i XIX wieku. Oprócz ulic Kopec i Jaronkova, warto podejść jeszcze na ulice Dolni i Horni Basta (Dolní i Horní Bašta, gdzie również możemy zobaczyć wołoskie, drewniane chaty.
Wieża Truba (Trúba) to symbol miasteczka. Znajdziecie ją na pocztówkach, obrazkach czy magnesach. Wieża stanowiła część średniowiecznego zamku, który niestety nie zachował się do naszych czasów. Na górę wieży prowadzą 166 schodów – początkowo metalowe, a później drewniane. Od wchodzenia/schodzenia po kręconych schodach może się zakręcić w głowie. Przy wieży znajduje się restauracja “Chata Dr. Hrstky”, w której możemy odpocząć po intensywnym chodzeniu i napić się czeskiej kofoli. Wieza Truba to miejsce, które naprawdę warto zobaczyć w Sztramberku.
Wieża Truba ma kształt walca o wysokości 40 m i szerokości 9-10 m. Budowla stanowi główną pozostałość zamku Sztramberk (Strahlenberg). Zamek był już obecny w XIII wieku, ale nie jest znana dokładna data jego wybudowania. W 1783 roku zamek zawalił się i został rozebrany. Z budynku ostała się wieża, która została zabezpieczona i udostępniona dla zwiedzających od 1903 roku.
Ile kosztuje wstęp na wieżę?
- Dorośli 60 CZK – 11 zł
- Dzieci (6-15 lat), studenci, seniorzy, niepełnosprawni 30 CZK – 5.5 zł
- Opłata za wstęp rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci 6-15 lat) 150 CZK – 27 zł
- Dzieci do lat 6 – gratis
- Członkowie Klubu Czeskich Turystów 50% zniżki
- Posiadacze Beskydycard 50% zniżki
W jakich godzinach wieża jest otwarta?
- kwiecień, październik
- poniedziałek – nieczynne
- wtorek – niedziela 10:00 – 12:00 i 12:30 – 16:00
- maj, wrzesień, czerwiec
- poniedziałek – nieczynne
- wtorek – niedziela 9:00 – 12:00 i 12:30 – 18:00
- lipiec, sierpień
- poniedziałek – niedziela 9:00 – 12:00 i 12:30 – 18:00
- marzec, listopad
- w weekendy 10:00 – 12:00 i 12:30 – 16:00
- styczeń, luty, grudzień
- zamknięte
Widok z wieży Truba w Sztramberku – warto pokonać 166 schodów i wejść na sam szczyt wieży. Widok na miasteczko jest przepiękny! Osobiście mam lęk wysokości, ale na szczycie nie było tak bardzo tego czuć – okienka nie są duże i nie czuć tak tej przestrzeni. Można na spokojnie podziwiać okolicę. 🙂
Jaskinia Szipka (Šipka) – dostępna jest dla zwiedzających i znajduje się na zboczu wzgórza Kotoucz na terenie Parku Narodowego – Narodni Sad. W jaskini znaleziono ślady ogniska, przedmioty z epoki brązu, szczątki żuchwy neandertalskiego dziecka oraz 80 000 kości (głównie zwierząt), dzięki czemu jaskinia stała się bardzo ważnym archeologicznie miejscem.
Sztramberskie uszy – regionalny przysmak
Dzięki Czech Tourism miałam okazję zobaczyć, jak wygląda produkcja najsławniejszego wypieku w Sztramberku czyli sztramberskich uszu (po czesku Štramberské uši). Sztramberskie uszy to ciasteczka przypominające w smaku pierniki – w ich skład wchodzi mąka, jajka, cukier, miód i przyprawy korzenne, a w kształcie… wg mnie trąbkę, ale zgodnie z legendą to dużych rozmiarów ucho. Ponoć najlepsze są w cukierni u Hezounu (po czesku Cukrárna U Hezounů), dlatego właśnie tam pojechaliśmy zobaczyć proces produkcji.
W cukierni u Hezounu ciastka wypieka się tradycyjną metodą. Jedynym ułatwieniem w czasie pracy jest specjalna wałkownica, dzięki której ciasto jest bardzo szybko wałkowane. Kolejne etapy nie są już zautomatyzowane. Nazwa sztramberskie uszy zarezerwowane jest tylko dla cukierni ze Sztramberku. Ponadto, od 2007 roku sztamberskie uszy to pierwszy, regionalny produkt, który posiada “chronione oznaczenie geograficzne”.
Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda proces produkcji od początku do końca. 🙂
A skąd pochodzi nazwa sztramberskie uszy? Związane są z nią dwie legendy:
- Pierwsza legenda związana jest z najazdem tatarskim w 1241 roku. Mieszkańcy miasteczka ukryli się na wzgórzu i wypuścili wodę ze zbiornika, w ten sposób topiąc tatarski obóz u podnóża góry. Potem zeszli zobaczyć i przeszukać, co zostało z obozu wroga i znaleźli worek z odciętymi uszami chrześcijan.
- Druga legenda głosi, że sztramberskie uszy przypominają wieżę Truba, który znajduje się na wzgórzu nad miastem.
Okolice Sztramberku – co warto zobaczyć?
Będąc w Sztramberku, warto pojechać jeszcze do okolicznych miasteczek: Koprivnice, Pribor oraz Hurkvaldy. Razem ze Sztramberkiem tworzą one Laskę Bramę Beskidów (po czesku Lašská brána Beskyd) znajdującą w północno-wschodniej części czeskich Moraw u podnóży Beskidów.
Pribor – tu możecie zobaczyć dom rodzinny Zygmunta Freuda oraz zabytkowy rynek z renesansowymi i barokowymi zabudowaniami.
Hukvaldy – miasteczko znane jest z jednego z największych zamków na Morawach, gdzie odbywa się miedzynarodowy festiwal muzyczny.
Koprivnice – w miasteczku znajduje się Muzeum techniki Tatra, czyli muzeum producenta samochodów Tatra. Miasteczko to prawdziwy raj dla fanów motoryzacji. Podczas pobytu w Koprivnicach warto zajrzeć także do “Muzeum motoryzacji oldtimer”, gdzie zgromadzone są samochodu i motocykle różnych marek z całego świata. Dla fanów zamków także się coś znajdzie – w Koprivnicy można zwiedzić ruiny zamku Sostyn z XIII wieku.
W okolicach Sztramberka w miejscowości Mošnov znajduje się lotnisko, na którym odbywają się dni NATO. W czasie ich trwania można oglądać pokazy lotnicze.
Spodobał Wam się mój wpis “Sztramberk (Štramberk) – co warto zobaczyć?”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?
- Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
- Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
- Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Coś czuję, że te uszy bym zjadła blyskawicznie! Przepiękne, malownicze miejsce, warte zobaczenia! Dzięki za kolejną dawkę inspiracji!
Świetna miejscówka aż chce się wyskoczyć tam na weekend
Super artykuł, trzeba tam kiedyś jechać na weekend. Pewnie jakiś browar rzemieślniczy też tam się znajdzie ??
Przepiękny ten Sztramberk! I to tak blisko granicy! Dobrze wiedzieć o takich miejscach 🙂
Piękne miasteczko! Uwielbiam czeskie klimaty, a w Sztramberku jeszcze nie byłam. Dzięki wielkie za inspirację Gosiu 🙂
Szkoda, że do jaskini Szipka nie udało się zajrzeć. Trzeba będzie wrócić. Mnie ona bardzo zaciekawiła, a sam Sztramberk piękny… no i można się tam wykąpać w piwie:)
Dzięki za przewodnik, dokładnie w ten sposób zwiedziliśmy to miasto, zajęło nam leniwie 4h bez jedzenia. Mega polecam