Europa,  Polska,  Łódzkie

Łódzkie – co warto zobaczyć? Atrakcje województwa łódzkiego

Województwo łódzkie może Was zaskoczyć. Przyroda, architektura, folklor, kultura tworzą unikatowe połączenie i czekają na odkrycie przez turystów szukających tego, co nieoczywiste. Województwo łódzkie to nie tylko Łódź, dlatego warto wiedzieć, co wspaniałego można odkryć w jej okolicy. We wpisie “Łódzkie – co warto zobaczyć? Atrakcje województwa łódzkiego” poprowadzę Was przez najciekawsze miejsca tego wspaniałego regionu.

Jeżeli szukacie kolejnych, nietypowych miejsc, to zajrzyjcie do mojego wpisu “Pakistan – wycieczka. Co zobaczyć w Pakistanie?” i dajcie znać, co sądzicie o tym kierunku!

Łódzkie – co warto zobaczyć? Street art województwa łódzkiego

Folkowe przystanki

Pomysł na „Folkowe przystanki” powstał z inicjatywy pani Barbary Gortat, która jest współzałożycielką fundacji „Tu Brzoza”. 13 przystanków znajduje się w zachodniej części województwa, na terenie 5 gmin, a cała trasa pomiędzy przystankami liczy już 50 km długości. W tym roku powstał 14 przystanek w Kalinowie w gminie Stryków.

Folkowe przystanki w Łódzkiem – ciekawa atrakcja województwa łódzkiego

Co zobaczyć w Łódzkiem? Pałace w województwie łódzkim

Dłuższą listę pałaców i dworów w województwie łódzkim znajdziecie w poniższym wpisie:

Łódzkie – pałace i dwory województwa łódzkiego

Pałac w Nieborowie w Łódzkiem

Pałac w Nieborowie został zaprojektowany w latach 1695-1697 dla kardynała Michała Radziejewskiego, który był prymasem Polski. W 1774 roku Nieborów został kupiony przez Księcia Michała Radziwiłła i do 1944 roku należał do rodziny Radziwiłłów. Od 1945 roku pałac wraz z ogrodami jest pod nadzorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac w Nieborowie warto zobaczyć razem z pobliskim Parkiem Romantycznym w Arkadii.

Pałac w Nieborowie – zwiedzanie, historia, ceny

W środku możemy podziwiać piękne wnętrza:

  • Klatka schodowa wyłożona jest holenderskimi płytkami, na balustradzie znajdują się późnobarokowe kupidyny a na ścianie możemy zobaczyć obraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
  • Gabinety żółty i zielony, w stylu wczesnoklasycystycznym.
  • Sypialnia wojewody wraz z portretami rodziny i osób zaprzyjaźnionych z Radziwiłłami.
  • Biblioteka – początkowo była galerią obrazów, znajduje się w niej klasycystyczny kominek oraz kryształowe świeczniki.
  • Mała jadalnia
  • Sypialnia Księstwa
  • Buduar
  • Gabinet Biblioteczny z zabytkowym, rokokowym kominkiem.

Pałac w Poddębicach

Renesansowy pałac położony jest nad rzeką Ner. Jego budowę zainicjował wojewoda rawski Zygmunt Grudziński około 1610 roku. W 1873 roku pałac rozbudowała kolejna rodzina właścicieli – Zakrzewscy. Wokół pałacu rozciąga się zabytkowy park o powierzchni 5 hektarów, który został zrewitalizowany w 2015 roku. Obecnie w pałacu mieści się Dom Kultury.

Pałac w Tomaszowie Mazowieckim – Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego

W klasycystycznym pałacu wybudowanym w latach 1810-1830 z polecenia hrabiego Ostrowskiego od 1950 roku znajduje się muzeum. W środku znajdują się ciekawe wystawy, w tym etnograficzne i historyczne.

Łódzkie – co warto zobaczyć? Najciekawsze zamki w województwie łódzkim

Zamek w Oporowie koło Kutna

Ciekawostki o zamku w Oporowie:

  • Zamek powstał w I połowie XV wieku i reprezentuje typ średniowiecznej rycerskiej rezydencji obronnej.
  • Na terenie zamku kręcono różne filmy i seriale, jak np. Ekstradycję czy Pana Samochodzika.
  • W samym zamku nie można nocować, ale jest możliwość wynajęcia pokoju w pobliskim domku neogotyckim z widokiem na zamek.
  • Na terenie zamku odbywają się różne rekonstrukcje historyczne.
  • Z zamkiem związane są różne legendy, oto jedna z nich – dawno temu warownia była połączona tunelem z pobliskim klasztorem. Swojego czasu mieszkanka zamku i jeden z zakonników z klasztoru spotykali się potajemnie w podziemnym przejściu. Niestety, pewnego wieczoru tunelem się zawalił, a kochankowie zginęli na miejscu. Podobno do dzisiaj słychać ich jęki i płacze.
  • Wokół zamku znajduje się przepiękny park, który został założony w XVII wieku.

Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej

Zamek został wybudowany w XIV wieku i należał do książąt mazowieckich. Aktualnie to ruiny z dobrze zachowaną wieżą i fragmentami murów. Wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Z zamkiem związana jest smutna historia. Książę Siemowit III posądził swoją ciężarną żonę o zdradę i zamknął ją w wieży. Po porodzie kazał zabić ją i jej rzekomego kochanka, a dziecko (synka Henryka) oddano przypadkowej kobiecie. Na szczęście dziecko trafiło do córki Siemowita III (z poprzedniego małżeństwa), która zaopiekowała się nim zaopiekowała. Gdy Henryk dorósł, stanął twarz w twarz ze swoim ojcem Siemowitem, który dostrzegł w synu swoje podobieństwo…

Zamek Królewski w Łęczycy

Zamek Królewski w Łęczycy został wybudowany z polecenia Króla Kazimierza Wielkiego. Aktualnie w zamku znajduje się muzeum i obiekt jest dostępny dla zwiedzających. Co ciekawe, wg legendy w zamku mieszka diabeł Boruta. W zamku warto wejść na wieżę, z której rozpościera się widok na Łęczycę, kolegiatę w Tumie i więżę szybu górniczego kopalni rud żelaza.

Ruiny Zamku Arcybiskupów w Drzewicy

Zamek powstał w XVI wieku z polecenia arcybiskupa gnieźnieńskiego arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego. Ruiny zamku w Drzewicy są zamknięte dla zwiedzających, jednak będąc w okolicy warto tam podjechać i zobaczyć budowlę chociaż z zewnątrz.

Atrakcje województwa łódzkiego – skanseny i muzea

Skansen w Maurzycach

W Skansenie możemy oglądać wiele charakterystycznych budynków dla łowickiej wsi – budynki mieszkalne, stodoły, spichrze, wiatrak, remizę, oborę czy kapliczki. Większość budynków pochodzi oryginalnie z XIX lub XX wieku i zostało przeniesionych z okolicznych wsi. W skansenie możemy obejrzeć meble, obrazy, tkaniny czy narzędzia i maszyny rolnicze. We wnętrzach chałup znajdują się tradycyjne dekoracje – wycinanki (np. gwiozdy, kodry, tasiemki), pająki, bukiety z bibuły. Wiele budynków mieszkalnych na terenie Skansenu pomalowanych jest na kolor niebieski, który jest charakterystyczny dla łowickiego zdobnictwa.

Muzeum i Skansen w Łowiczu

Na jego terenie znajdują się zabytkowe zagrody chłopskie. Jedna z nich, pochodzi ze wsi Goleńsko i jest najstarszą zagrodą w muzealnej kolekcji – chałupa pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, a obok niej znajdują pochodzące z XVIII wieku stodoła i spichlerz. Ponadto możemy oglądać wystawy historyczne i etnograficzne.

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

To pierwsze muzeum w Polsce na wolnym powietrzu, które jest dedykowane rzece. Dzięki darczyńcom lista eksponatów wciąż się powiększa i możemy oglądać bogactwo kulturowe terenów nad Pilicą. W Skansenie znajdują się takie ekspozycje jak: “Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”, “Wojenne trofea Pilicy”, “Fortyfikacje linii Pilicy”, “Pamiątki po dawnej Spale”, “Oś rzeki Pilicy”, “Architektoniczne osobliwości z Nadpilicza”. Jednym z najważniejszych obiektów jest opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe, nazywany „Lufcikiem”. Został zatopiony w Pilicy w styczniu 1945 roku, ale w 1999 roku udało się go wyłowić i nawet uruchomić.

Dolina rzeki Pilicy w Łódzkiem – co warto zobaczyć?

Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim

Groty stanowią pozostałość po kopalni piasku kwarcowego. Podziemna Trasa Turystyczna Groty Nagórzyckie ma długość 160 metrów i kształt litery U. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który opowiada nie tylko o wydobywaniu piasku, ale także o lokalnych legendach – w tym o diable mieszkającym w Grotach i zbóju Madeju.

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku

Na terenie znajdują się budynki reprezentujące kulturę Łęczycką – wiatrak kozłowy z miejscowości Zawada, szopy, stodoły, kuźnie, piwnica ziemna z XIX wieku czy olejarnia z miejscowości Mszadla. Skansen znajduje się tuż obok kolegiaty w Tumie.

Łódzkie – co warto zobaczyć? Zabytkowe kościoły

Kościół św. Idziego w Inowłodzu

Zabytkowy kościół w stylu romańskim powstał w XI wieku z inicjatywy księcia Władysława Hermana z okazji narodzin jego syna Bolesława Krzywoustego. Kościół posiada charakterystyczny, pomarańczowy kolor dzięki piaskowcowi żelazistemu, z którego został wybudowany. Do 1520 roku był jedynym kościołem w Inowłodzu. Został mocno zniszczony w czasie I wojny światowej, jednak z inicjatywy Prezydenta Ignacego Mościckiego udało się go odbudować tuż przed II wojną światową. Kościół znajduje się na wzgórzu z którego rozpościera się widok na Inowłódz i Pilicę.

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Zespół klasztorny opactwa cysterskiego – na jego terenie znajdują się: Kościół Rzymskokatolicki, klasztor z kapitularzem, mury obronne i 6 baszt. Opactwo zostało założone w XII wieku dzięki sprowadzeniu do Polski zakonników z Morimond w Burgundii.

Na terenie zespołu klasztornego znajdują się:

  • Kościół Rzymskokatolicki pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego z 1232 roku (wnętrze kościoła można zwiedzać)
  • Klasztor z kapitularzem (w kapitularzu znajduje się płatne muzeum)
  • Mury obronne do 4 metrów wysokości – w zachodniej części mur złączono z zabudową gospodarczą, a w północnej części mur włączono w zabudowania (w ten sposób powstał ostatecznie hotel)
  • 6 baszt (opacka, rycerska, attykowa, muzyczna, krakowska, mauretańska)

Kolegiata w Tumie

Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie została wybudowana w stylu romańskim w XII wieku. Budynek kolegiaty to jeden z najważniejszych zabytków romańskich w Polsce.

Łódzkie – co warto zobaczyć? Ciekawe atrakcje na łonie natury w województwie łódzkim

Park Romantyczny Arkadia

Park (a właściwie ogród w stylu angielskim) powstał z inicjatywy Heleny Radziwiłłówny w XVIII wieku, która postanowiła założyć romantyczny park niedaleko pałacu w Nieborowie.

Park posiada niesamowity, romantyczny klimat. To wszystko zasługa przepięknych budowli będących… ruinami! Był to specjalny zabieg, który miał nadać parku jeszcze większego ducha epoki romantyzmu. Spacerujemy pośród tajemniczych budynków, takich jak Świątynia Diany (jeden z pierwszych pomysłów Heleny!), Grota Sybilli czy Domek Gotycki. Niestety, najsłynniejsza budowla w parku – czyli akwedukt – nie zachowała się w oryginale do naszych czasów i to co oglądamy, jest rekonstrukcją. Jednak wciąż robi wrażenie, i pomimo że znajduje się na drugim końcu parku, ściąga największe tłumy spacerowiczów. I nic dziwnego! Akwedukt przepięknie odbija się w tafli wody, naprawdę warto to zobaczyć.

Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

Rezerwat powstał w celu ochrony zwierząt, roślin i naturalnych wywierzysk krasowych znajdujących się pod wodą (mieniących się pod wpływem słońca na niebieski lub zielono-niebieski kolor).

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów znajduje się na terenie pałacowego parku. Ogród Zmysłów nie jest zwykłym ogrodem, to ogród sensoryczny, który ma celowo oddziaływać na różne zmysły w celach terapeutycznych czy edukacyjnych. Teren podzielony jest na 5 stref, które odpowiadają poszczególnym zmysłom – wzorku, słuchu, węchu, dotyku i orientacji. Każda strefa posiada atrakcje, które pobudzają poszczególne zmysły. Może stanowić również formę terapii, a sam teren dostosowany jest również do osób niepełnosprawnych. Ogród Zmysłów najlepiej zwiedzać wiosną lub latem kiedy wszystkie rośliny pięknie kwitną (i można nimi nacieszyć w szczególności zmysł węchu).

  • Zmysł orientacji: megakalejdoskop, szałasy, wiszące mosty, labirynt roślinny
  • Zmysł słuchu: gniazda muzyczne, echo studnie, parawany akustyczne, wizualne dzwonki, ściana wodna
  • Zmysł węchu: tunel zapachowy, siedziska zapachowe, ogród różany
  • Zmysł wzroku: kolorowe fontanny, siedziska strukturalne, amfiteatr
  • Zmysł dotyku: mur interaktywny, mur strukturalny

Arboretum w Rogowie

Arboretum w Rogowie należy do SGGW czyli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (podlega Leśnemu Zakładowi Doświadczalnemu SGGW). Jest jednym z największych arboretów na terenie Polski i stanowi najliczniej odwiedzany obiekt w projekcie “Muzeum w przestrzeni“.

Zwiedzanie Arboretum w Rogowie jesienią

Alpaki Cudaki w Siędlątkowie

Alpaki z hodowli Alpaki-Cudaki są naprawdę wyjątkowe, ponieważ pomagają w leczeniu chorych dzieci w ramach alpakoterapii! To specjalny rodzaj zooterapii, który poleca na kontakcie chorych ze zwierzęciem. Właściciele współpracują z zespołem szkół specjalnych, fundacjami czy przedszkolami. Kontakt z alpakami to dodatkowa terapia dla dzieci z zespołem Down’a, Aspergera, porażeniem mózgowym czy z zaburzeniami ze spektrum Autyzmu. Zwierzęta w Alpaki-Cudaki zostały przeszkolone do pracy z ludźmi, są pod opieką weterynarza, a właściciele posiadają uprawnienia do pracy z dziećmi i prowadzenia alpakoterapii. Podczas całej mojej wizyty towarzyszył mi właściciel, prawdziwy pasjonata alpak, który wraz z żoną prowadzi Alpaki-Cudaki. Czuwał on cały czas nad alpakami.

Ciekawostki o alpakach:

  • alpaki mogą żyć od 15 do 25 lat
  • to zwierzęta stadne, musi ich być minimum 4. W samotności alpaki podupadają na zdrowiu i mogą umrzeć.
  • zęby alpak stare rosną
  • alpaki strzyże się średnio raz do roku i uzyskuje nawet 5 kg wełny
  • istnieją dwa rodzaje alpak – suri i huacaya (tak jak widać na zdjęciu)

Zalew Sulejowski w województwie łódzkim

Zalew Sulejowski jest sztucznym zbiornikiem, który powstał w latach 1969-1974 na skutek przegrodzenia i spiętrzenia rzeki Pilicy pomiędzy Sulejowem a Smardzewicami, a jego głównym zadaniem było dostarczanie wody mieszkańcom Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego. Zalew Sulejowski znajduje się na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Małpi Most w Trzech Morgach nad Pilicą w województwie łódzkim

Drewniany mostek to punkt startu spływów kajakowych, a także popularne miejsce wśród fotografów i malarzy.

Zakościele – wiszący most i źródełka Tuwima w Łódzkiem

Nazwa miejscowości nawiązuje do jej położenia – znajduje się za kościołem św. Idziego w Inowłodzu. Warto zobaczyć źródło krasowe wód żelazistych nazywane “Źródełkiem Tuwima” oraz wiszący most linowy na terenie ośrodka PROEM.

Województwo łódzkie – ciekawe noclegi

Zagroda Konik Polny koło Koluszek

Zagroda Konik Polny to klimatyczne siedlisko pomiędzy Warszawą, a Łodzią. To miejsce dla wszystkich spragnionych ucieczki od śródmiejskiego zgiełku. Domek znajduje się pośród pól i lasów, z dala od świateł, smogu i hałasu. Przekraczając próg domu możemy poczuć zapach drewna, a w środku znajdziemy ozdoby nawiązujące do folkloru z różnych regionów Polski, czy dalekich podróży do Iranu. W zimowe wieczory rozpalamy ogień w kominku i zasiadamy z książką w bujanym fotelu. Z kolei w wakacje możemy zrobić ognisko na podwórku lub posiedzieć do późnych godzin w klimatycznie urządzonej kamiennej stodole.

Informacje praktyczne:

  • w domu może nocować 8 osób
  • ogród ma prawie 2 ha
  • w ogrodzie jest miejsce na grill i ognisko
  • w domku działa WiFi, a zasięg z telefonu jest najczęściej 3G
  • domek można rezerwować na minimum 3 noce (cena za 1 noc to 600 zł)

Spodobał Wam się mój wpis “Łódzkie – co warto zobaczyć? Atrakcje województwa łódzkiego”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

20 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Olka
2 lutego 2022 19:08

Na pewno chciałabym się wybrać w Łódzkie z rowerem, żeby część z atrakcji odwiedzić na dwóch kółkach. 🙂

Ewelina z bloga podróżniczego wposzukiwaniu.pl

Podoba mi się łódzkie Twoimi oczami! Pięknie je pokazujesz.

antekwpodrozy.pl
2 lutego 2022 19:09

Piękne zestawienie Ci wyszło 🙂

Kasia
2 lutego 2022 19:36

Nie miałam pojęcia że tyle ciekawych miejsc jest w tym województwie! Świetny tekst! Aż chce się jechać 🙂

Asia
2 lutego 2022 19:56

Cudne te alpaki 😉 mam nadzieję że niedługo uda nam się je nareszcie spotkać 😉

Magda
Magda
2 lutego 2022 20:37

Nie wiem czy można opracować bardziej kompleksowy przewodnik, dobra robota 🙂

Kamil
Kamil
20 lutego 2023 11:29
Reply to  Magda

Mozna! jest kilka miejsc ktore bym dodal 😀 Gratuluje ogromu pracy!

Karolina
2 lutego 2022 20:46

Wszystko wygląda kusząco, ale najbardziej przekonują mnie folkowe przystanki!

Last edited 2 lat temu by Karolina
Karolina z Rudeiczarne.pl
3 lutego 2022 15:25

Piękne miejsce, a wciąż tak niedoceniane. Cieszę się, że próbujesz to zmienić, bo zdecydowanie jest co robić w Łódzkim!

Wojtek
Wojtek
16 lutego 2022 21:46

Świetny przewodnik! Dorzuciłbym również ruiny zamku w Besiekierach i zamek w Bąkowej Górze. Urokliwe miejca.

Rafał
Rafał
17 lutego 2022 09:21

A zamek królewski w Piotrkowie?

Ola
Ola
17 lutego 2023 10:34

Pani Małgosiu a dlaczego nie wzmianki o Pałacu w Walewicach?

Szymon
12 marca 2023 13:22

Łódź i województwo Łódzkie kojarzyło mi się do tej pory z niezbyt zadbana Łodzią, ile pięknych miejsc dzięki Wam poznałem 🙂 Dziękuje Wam za pomysły na zwiedzanie.

20
0
Would love your thoughts, please comment.x