Łaźnie Gellerta w Budapeszcie - informacje praktyczne
Budapeszt,  Europa,  Węgry

Łaźnie Gellerta w Budapeszcie – informacje praktyczne

Do dzisiaj Łaźnie Gellerta uważane są za najbardziej eleganckie termy w całym Budapeszcie. Już z zewnątrz możemy podziwiać przepiękny, zabytkowy budynek. Po wejściu do środka Łaźni Gellerta, czekają na nas kolejne, ciekawe widoki – hala główna z posągiem Wenus i szklanym dachem, oraz zabudowa w stylu secesyjnym. Szybko można zapomnieć, że wchodzimy wyłącznie na basen, i że jesteśmy już w XXI wieku. W najnowszym wpisie “Łaźnie Gellerta w Budapeszcie – informacje praktyczne” zabiorę Was w tej niezwykły świat i przekażę najważniejsze informacje o tym obiekcie.

Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wygląda największa konkurencja Łaźni Gellerta w Budapeszcie, czyli Termy Szechenyi, to zapraszam Was do poniższego wpisu: Termy Szechenyi – najlepsza atrakcja Budapesztu?

Łaźnie Gellerta – historia obiektu

W średniowieczu na terenie term znajdował się szpital. Pierwsze opisy na temat leczniczych wód pochodzą z XIII wieku. Za panowania Imperium Osmańskiego wierzono, że źródła mają magiczną moc uzdrawiającą.

Cały obiekt to dzieło sztuki, które zostało wybudowane w stylu secesyjnym w 1918 roku. W 1927 roku zamontowano urządzenia do wytwarzania sztucznych fal, a 7 lat później uruchomiono baseny musujące. W latach 30. i 40. XX wieku hotelowe bale były ważnym wydarzeniem w Budapeszcie. Balowi debiutanci tańczyli na szklanej podłodze położonej nad basenem. W czasie II wojny światowej Łaźnie Gellerta w Budapeszcie były otwarte, jednak pod koniec wojny zostały zbombardowane i poważnie uszkodzone. Po wojnie wszystko odbudowano, ale w bardziej “surowy” sposób, bez dawnego czaru. Dopiero renowacje w 2008 roku przywróciły Łaźniom Gellerta dawny blask z pierwszej połowy XX wieku.

Łaźnie Gellerta początkowo były oddzielne dla kobiet i mężczyzn. Zasady zmieniono dopiero w styczniu 2013 roku.

Lokalizacja Łaźni Gellerta w Budapeszcie

Źródła termalne Łaźni Gellerta

Wody termalne Gellerta zawierają wodorowęglany wapnia, magnezu, sodu; chlorki, siarczany i fluor.

Dla kogo pobyt w Łaźniach Gellerta w Budapeszcie?

Medyczne wskazania obejmują choroby zwyrodnieniowe stawów, problemy z kręgosłupem, przewlekłe stany zapalne, nerwobóle, zaburzenia krążenia, astmę czy przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Termy to nie tylko baseny, ale też miejsce na różne zabiegi upiększające czy masaże.

Łaźnie Gellerta – ceny

Bilety do Łaźni Gellerta: cena z szafką za cały dzień 5900 forintów (74 zł) od poniedziałku do piątku, 6100 forintów (77 zł) – w weekendy i święta.

Cena za korzystanie z kabiny przez cały dzień6300 forintów (79 zł) od poniedziałku do piątku, 6500 forintów (82 zł) – w weekendy i święta.

Ze względu na epidemię termy są zamknięte (stan na 18.04.2021) i nie ma jeszcze nowego cennika na 2021 rok.

Aktualizację cen biletów do Łaźni Gellerta znajdziecie pod tym linkiem.

Bilety można kupić wcześniej przez Internet.

Łaźnie Gellerta w Budapeszcie – informacje praktyczne

Zebrałam dla Was najważniejsze informacje praktyczne, które przydadzą się podczas pobytu w Łaźniach Gellerta w Budapeszcie:

 • Droga od kas do szatni prowadzi praktycznie pod powierzchnią wody, a przez kolorowe szyby możemy obserwować wodę.
 • Termy otwarte są od 6.00 do 20.00.
 • W środku Łaźni Gellerta znajdują się 4 baseny termalne (o temperaturze od 35-40°C) oraz 2 baseny zanurzeniowe (z wodą o temperaturze 19°C). W sekcji basenowej jest 1 duży basen (27°C) oraz 1 mniejszy basen termalny (36°C).
 • Na zewnątrz znajduje się 1 basen ze sztucznymi falami (26°C) oraz 1 basen termalny (36°C). Basen z falami otwarty jest sezonowo, w okresie zimowym nie można w nim pływać.
 • Na 1 piętrze, nad dużym basenem pływackim, znajduje się bar.
 • Warto przyjść rano lub do południa, od 15-16.00 zaczynają się ogromne kolejki.
 • Na duży basen pływacki można wejść tylko w czepku, w pozostałych miejscach nie jest wymagany.
 • Podczas kąpieli można podziwiać pirogranitowe zdobienia, które zostały wykonane przez słynną, węgierską fabrykę Zsolnay.
 • Łaźnie Gellerta to nie tylko basen i SPA, ale także zabytkowy hotel.

Spodobał Wam się mój wpis “Łaźnie Gellerta w Budapeszcie – informacje praktyczne”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

 • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
 • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
 • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelina z bloga podróżniczego wposzukiwaniu.pl

Świetne zdjęcia Gosiu! Aż bym się tam wybrała, zwłaszcza teraz, kiedy ciepełka brakuje.

Karolina z Rudeiczarne.pl
25 kwietnia 2021 19:02

Mam same pozytywne wspomnienia z tych łaźni i Budapesztu! Jako dziecko jeździłam tam co wakacje!

Karolina Tuszyńska
21 lipca 2021 07:23

Kocham Budapeszt i z przykrością stwierdzam, że nie zawitałam tam podczas mojej ostatniej wizyty. Chyba sobie teraz tego nie wybaczę! Muszę się wybrać jeszcze raz 🙂

Darek
27 sierpnia 2021 18:48

Termy wyglądają świetnie 🙂 Koniecznie muszę się tam wybrać

4
0
Would love your thoughts, please comment.x