Łaźnie Gellerta w Budapeszcie – informacje praktyczne
Do dzisiaj Łaźnie Gellerta uważane są za najbardziej eleganckie termy w całym Budapeszcie. Już z zewnątrz możemy podziwiać przepiękny, zabytkowy budynek. Po wejściu do środka Łaźni Gellerta, czekają na nas kolejne, ciekawe widoki – hala główna z posągiem Wenus i szklanym dachem, oraz zabudowa w stylu secesyjnym. Szybko można zapomnieć, że wchodzimy wyłącznie na basen, i że jesteśmy już w XXI wieku. W najnowszym wpisie “Łaźnie Gellerta w Budapeszcie – informacje praktyczne” zabiorę Was w tej niezwykły świat i przekażę najważniejsze informacje o tym obiekcie.
Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wygląda największa konkurencja Łaźni Gellerta w Budapeszcie, czyli Termy Szechenyi, to zapraszam Was do poniższego wpisu: Termy Szechenyi – najlepsza atrakcja Budapesztu?
Spis treści
Łaźnie Gellerta – historia obiektu
W średniowieczu na terenie term znajdował się szpital. Pierwsze opisy na temat leczniczych wód pochodzą z XIII wieku. Za panowania Imperium Osmańskiego wierzono, że źródła mają magiczną moc uzdrawiającą.
Cały obiekt to dzieło sztuki, które zostało wybudowane w stylu secesyjnym w 1918 roku. W 1927 roku zamontowano urządzenia do wytwarzania sztucznych fal, a 7 lat później uruchomiono baseny musujące. W latach 30. i 40. XX wieku hotelowe bale były ważnym wydarzeniem w Budapeszcie. Balowi debiutanci tańczyli na szklanej podłodze położonej nad basenem. W czasie II wojny światowej Łaźnie Gellerta w Budapeszcie były otwarte, jednak pod koniec wojny zostały zbombardowane i poważnie uszkodzone. Po wojnie wszystko odbudowano, ale w bardziej “surowy” sposób, bez dawnego czaru. Dopiero renowacje w 2008 roku przywróciły Łaźniom Gellerta dawny blask z pierwszej połowy XX wieku.
Łaźnie Gellerta początkowo były oddzielne dla kobiet i mężczyzn. Zasady zmieniono dopiero w styczniu 2013 roku.
Lokalizacja Łaźni Gellerta w Budapeszcie
Źródła termalne Łaźni Gellerta
Wody termalne Gellerta zawierają wodorowęglany wapnia, magnezu, sodu; chlorki, siarczany i fluor.
Dla kogo pobyt w Łaźniach Gellerta w Budapeszcie?
Medyczne wskazania obejmują choroby zwyrodnieniowe stawów, problemy z kręgosłupem, przewlekłe stany zapalne, nerwobóle, zaburzenia krążenia, astmę czy przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Termy to nie tylko baseny, ale też miejsce na różne zabiegi upiększające czy masaże.
Łaźnie Gellerta – ceny
Bilety do Łaźni Gellerta: cena z szafką za cały dzień – 5900 forintów (74 zł) od poniedziałku do piątku, 6100 forintów (77 zł) – w weekendy i święta.
Cena za korzystanie z kabiny przez cały dzień – 6300 forintów (79 zł) od poniedziałku do piątku, 6500 forintów (82 zł) – w weekendy i święta.
Ze względu na epidemię termy są zamknięte (stan na 18.04.2021) i nie ma jeszcze nowego cennika na 2021 rok.
Aktualizację cen biletów do Łaźni Gellerta znajdziecie pod tym linkiem.
Bilety można kupić wcześniej przez Internet.
Łaźnie Gellerta w Budapeszcie – informacje praktyczne
Zebrałam dla Was najważniejsze informacje praktyczne, które przydadzą się podczas pobytu w Łaźniach Gellerta w Budapeszcie:
- Droga od kas do szatni prowadzi praktycznie pod powierzchnią wody, a przez kolorowe szyby możemy obserwować wodę.
- Termy otwarte są od 6.00 do 20.00.
- W środku Łaźni Gellerta znajdują się 4 baseny termalne (o temperaturze od 35-40°C) oraz 2 baseny zanurzeniowe (z wodą o temperaturze 19°C). W sekcji basenowej jest 1 duży basen (27°C) oraz 1 mniejszy basen termalny (36°C).
- Na zewnątrz znajduje się 1 basen ze sztucznymi falami (26°C) oraz 1 basen termalny (36°C). Basen z falami otwarty jest sezonowo, w okresie zimowym nie można w nim pływać.
- Na 1 piętrze, nad dużym basenem pływackim, znajduje się bar.
- Warto przyjść rano lub do południa, od 15-16.00 zaczynają się ogromne kolejki.
- Na duży basen pływacki można wejść tylko w czepku, w pozostałych miejscach nie jest wymagany.
- Podczas kąpieli można podziwiać pirogranitowe zdobienia, które zostały wykonane przez słynną, węgierską fabrykę Zsolnay.
- Łaźnie Gellerta to nie tylko basen i SPA, ale także zabytkowy hotel.
Spodobał Wam się mój wpis “Łaźnie Gellerta w Budapeszcie – informacje praktyczne”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?
- Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
- Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
- Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Świetne zdjęcia Gosiu! Aż bym się tam wybrała, zwłaszcza teraz, kiedy ciepełka brakuje.
Mam same pozytywne wspomnienia z tych łaźni i Budapesztu! Jako dziecko jeździłam tam co wakacje!
Kocham Budapeszt i z przykrością stwierdzam, że nie zawitałam tam podczas mojej ostatniej wizyty. Chyba sobie teraz tego nie wybaczę! Muszę się wybrać jeszcze raz 🙂
Termy wyglądają świetnie 🙂 Koniecznie muszę się tam wybrać