deskale na podkarpaciu
Europa,  Polska

Deskale na Podkarpaciu – “Cichy Memoriał” Andrejkowa

Deskale na Podkarpaciu – “Cichy Memoriał” Arkadiusza Andrejkowa to wyjątkowy projekt sanockiego artysty i ciekawa atrakcja województwa Podkarpackiego. Obrazy lokalnych mieszkańców zostały przeniesione ze starych fotografii na lokalne stodoły i szopy, dzięki czemu możemy obserwować wspaniały powrót do tradycji i historii lokalnych mieszkańców. Mam nadzieję, że mój wpis o podkarpackich deskalach zachęci Was do odwiedzenia tego regionu i wybrania się na wycieczkę szlakiem murali na deskach. Zwiedzanie wiosek, przyglądanie się z bliska obrazom dawnych mieszkańców Podkarpacia potrafi wzbudzić nostalgię. To będzie wycieczka, której długo nie zapomnicie!

Jeżeli jesteście zainteresowani, jakie są inne atrakcje województwa Podkarpackiego, to zapraszam Was do wpisu Eweliny Gac z bloga W poszukiwaniu końca świata:

Mapa deskali w Polsce – twórczość Arkadiusza Andrejkowa

Deskale i murale autorstwa Arkadiusza Andrejkowa początkowo powstawały tylko na Podkarpaciu. Jednak teraz możemy je znaleźć w całej Polsce! Jego działa obejrzycie w województwie podlaskim mazowieckim, lubelskim, małopolskim łódzkim, wielkopolskim a nawet w pomorskim! Myślę, że ta lista będzie się wciąż wydłużać.

Najpiękniejsze deskale na Podkarpaciu

Podczas wyjazdu na Podkarpacie jednym z moich planów było zobaczenie deskali Arkadiusza Andrejkowa. Zwiedzając okoliczne atrakcje, obejrzałam deskale w Haczowie, Bziance, Sanoku, Załużu, Szczawnym, Postołowie oraz Komańczy. Lista byłaby trochę dłuższa, ale w kilku miejscach pomimo zlokalizowanego adresu, nie udało mi się zobaczyć z odległości danych deskali.

Jak powstał pomysł deskali “Cichy Memoriał” Arkadiusza Andrejkowa?

Arkadiusz Andrejkow to podkarpacki artysta pochodzących z Sanoka. Pomysł na Cichy Memoriał powstał w 2017 roku podczas jego podróży po podkarpackich wioskach. Artysta zobaczył w starych zabudowach potencjał na stworzenie nowych dzieł, coś, czego na Podkarpaciu jeszcze nie było. Okazało się, że drewniane stodoły i szopy będą stanowić dobre podłoże do powstawania murali, które ostatecznie zostały nazwane deskalami. Na starych budynkach zaczęły powstawać szkice przedstawiające dawnych mieszkańców Podkarpacia. Inspiracją do powstania deskali były stare fotografie rodzinne osób z danej miejscowości. Postacie wyglądają jak żywe, ma się wrażenie, że wprost chcą do nas wyjść. Co ciekawe, artysta potrafi stworzyć cały deskal w jeden dzień.

Deskale na Podkarpaciu – Chichy Memoriał Arkadiusza Andrejkowa

Podkarpackie Deskale Arkadiusza Andrejkowa w Załużu

Deskale przedstawiają mieszkańców Załuża. Miejsce jest łatwe do zlokalizowania, budynki nie znajdują się na ogrodzonym terenie i można podejść bliżej.

Podkarpacki Deskal w Skansenie w Sanoku

Deskal w Sanoku ukrywa się na terenie Skansenu (Muzeum Budownictwa Ludowego). Możecie go zobaczyć na początku zwiedzania po prawej stronie. Dostęp do niego również nie jest w żaden sposób ograniczony. Można podejść i obejrzeć deskal z bliska.

Deskale na Podkarpaciu – Cichy Memoriał w Komańczy

W Komańczy znajduje się jeden z najpopularniejszych deskali Cichego Memoriału Arkadiusza Andrejkowa – nazywa się “Dziewczyny łemkowskie z Komańczy”. Deskal był zainspirowany fotografią przedstawiającą Łemkowskie dziewczyny żyjące w latach 30-stych XX wieku. Do deskala można podejść bliżej

Tuż obok deskala “Dziewczyny łemkowskie z Komańczy” znajduje się wiadukt kolejowy, a pod nim dwa murale autorstwa Arkadiusza Andrejkowa – przedstawiają one sowę oraz wilka.

Warto podjechać również kawałek dalej w okolice potoku Osławica, i zobaczyć deskal, który powstał na podstawie fotografii z 1939 roku. Obecna na nim babcia Anna została wysiedlona z Komańczy pod Bartoszyce w 1947 roku.

Podkarpackie Deskale w Haczowie i okolicznej Bziance

W Haczowie znajdziecie kilka deskali. Deskale na górnych zdjęciach znajdują się na prywatnych posesjach, dlatego bez konsultacji z mieszkańcami możemy je obejrzeć jedynie z daleka.

Deskal w Haczowie znajduje się tuż przy głównej ulicy, dlatego możemy podejść bliżej i obejrzeć szczegóły tego dzieła. Deskal w Bziance przedstawia Jana Przybała, który wrócił do domu na swoim Junaku. Deskal znajduje się na prywatnym podwórku, dlatego możemy go obejrzeć jedynie z daleka. To był jeden z tych deskali, który zrobił na mnie największe wrażenie.

Podkarpackie Deskale – Szczawne i Postołów

Deskal w miejscowości Szczawne powstał na podstawie fotografii z 1970 roku przedstawiającej Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. Deskal znajduje się na prywatnym terenie, dlatego można go obejrzeć z daleka.

Mural w Postołowie znajduje się tuż przy głównej drodze, przed mostem. Zobaczyłam go przed przypadek jak wracaliśmy pod koniec dnia na nocleg do Krosna. Żeby zobaczyć mural, wystarczy zjechać z głównej drogi i zaparkować na poboczu.

Spodobał Wam się mój wpis “Deskale na Podkarpaciu – “Cichy Memoriał” Arkadiusza Andrejkowa”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
antekwpodrozy.pl
14 października 2021 18:32

Deskale, uwielbiam je 🙂

Kasia
14 października 2021 18:58

Obłędne są te prace. Sama też kilka upolowałam i za każdym razem szukam nowych!

Magda
Magda
14 października 2021 21:02

Ten szlak jest absolutnie fantastyczny, a Twoje zdjęcia są absolutnie piękne 🙂

Voyagertg
Voyagertg
14 października 2021 23:31

Stare fotografie mają coś magicznego w sobie. Czasami sobie myślę, że cyfrowe zdjęcia cykane tysiącami nie mają tej magii

6
0
Would love your thoughts, please comment.x