madera co zobaczyć miradouro do Guindaste
Europa,  Madera,  Portugalia

Madera – co warto zobaczyć? Najlepsze atrakcje

Madera – piękna, portugalska wyspa, którą naprawdę warto zobaczyć! Jeżeli zastanawiacie się, czy warto lecieć na Maderę – odpowiadam, że TAK! Ja bardzo długo zastanawiałam się, czy lecieć, czy nie lecieć (najbardziej odstraszało mnie lądowanie, ale jak się okazało – nie było tak straszne!), i żałuję, że tak długo się zbierałam. Ilość atrakcji na Maderze jest tak duża, że 7 dni to minimalna długość pobytu. Ja już marzę o powrocie, i zamiast kolejnego powrotu do kontynentalnej Portugalii, myślę, że znowu polecimy na Maderę! W ramach szukania inspiracji, zapraszam Was do przeczytania mojego wpisu: “Madera – co warto zobaczyć? Najlepsze atrakcje”!

Najciekawsze miasta na Maderze, które warto zobaczyć

Funchal – stolica Madery

Funchal może być dobrą bazą wypadową na zwiedzanie centralnej i wschodniej części wyspy. Stolica Madery oferuje dużą bazę noclegową i liczne atrakcje. Szczególnie polecam Wam zwiedzanie Blandy’s Wine Lodge – muzeum wina Madera!

Co warto zobaczyć w Funchal?

 • Stare Miasto czyli Zona Velha
 • Katedra Se
 • Mercado dos Lavradores (Targ)
 • Ogrody – Jardim Tropical Monte Palace i Jardim Botanico
 • Muzeum Cristiano Ronaldo

Gdzie nocować w Funchal?

 • Nocowałam w Se Boutique Hotel, który znajdował się w centrum Funchal. Z tarasu rozpościerał się przepiękny widok na miasto. Cena za 1 noc za 2 osoby wynosi około 70 euro. Śniadanie jest wliczone w cenę.

Lokalizacja: południe wyspy

Santana – dawna wioska mieszkańców Madery

Santana to wioska jak z bajki. A to wszystko dzięki tradycyjnym, maderskim domom. Domki w Santanie mają trójkątny kształt, zbudowane są z kamienia i drewna. W centrum miasteczka znajduje się specjalnie wyznaczone miejsce, gdzie zobaczycie kilka domków (choć akurat te budynki mają mniej niż 100 lat). Warto przejechać się w głąb miasteczka – tam znajdziecie starsze domy. Siedzą w nich starsze panie, które zapraszają do zwiedzania i poczęstują cukierkiem lub nalewką.

Lokalizacja: północno-wschodnia część wyspy

Porto Moniz – wulkaniczne baseny na Maderze

U wybrzeży Porto Moniz znajdziecie wyjątkowe miejsce na kąpiel – wulkaniczne baseny uformowane przez lawę! Kąpiel w takim miejscu będzie czymś niezapomnianym. Wstęp na baseny ze zdjęcia kosztuje 1.5 euro, ale we wschodniej części miasteczka można się wykąpać w podobnych basenach za darmo. Porto Moniz to miejsce na Maderze, którego nie możecie pominąć! Naprawdę warto je zobaczyć.

Lokalizacja: północno-zachodnia część wyspy

Ponta do Sol – słoneczne miejsce w klimacie śródziemnomorskim

Ponta do Sol to jedna z wakacyjnych miejscowości na południu wyspy. Możemy w niej poczuć prawdziwy, wakacyjny klimat. Warto usiąść w małej restauracji z tarasem i widokiem na zatokę. Samo miasteczko przypominało mi miejscowość Menton na Lazurowym Wybrzeżu. Ponadto, w okolicy miasteczka znajdziecie przepiękny wodospad Anjos, który jest jedną z najlepszych atrakcji na Maderze!

Lokalizacja: południowo-zachodnia część wyspy

Najlepsze atrakcje Madery, czyli najpiękniejsze punkty widokowe na wyspie

Madera ma bardzo dużo przepięknych punktów widokowych. Nie tylko na obrzeżach wyspy, ale również w centralnej części Madery. Podczas pobytu na wyspie, warto podjechać chociaż na kilka z nich! Wiele z nich znajduje się bardzo blisko drogi – wystarczy zaparkować auto w zatoczce i już możemy podziwiać widoki.

Cabo Girao

Cabo Girao to drugi pod względem wysokości klif w Europie. Na Cabo Girao możemy dojechać samochodem, lub wejść na szczyt jedną z lewad. Na szczycie, oprócz spektakularnych widoków, czeka na nas szklana platforma. Cabo Girao to niewątpliwie jedno z najbardziej turystycznych miejsc na Maderze. Obok znajduje się kolejka Fajas de Cabo Girao, którą można zjechać w dół klifu.

Lokalizacja: południowa część wyspy, na zachód od Funchal

Najlepsza pora na zwiedzanie: zachód lub wschód słońca

Informacje praktyczne: Przed wejściem znajduje się bezpłatny parking. Na terenie Cabo Girao możecie nie tylko pochodzić po szklanym tarasie, ale także usiąść w kawiarni i coś zjeść.

Cristo Rei da Ponta do Garajau

Pomnik Jezusa Chrystusa jest nieodłącznym elementem portugalskich miejsc. Oprócz Lizbony i Rio de Janeiro (Brazylia była kiedyś portugalską kolonią, a Rio de Janeiro przez kilkanaście lat było stolicą Portugalii!), ogromny pomnik Jezusa znajdziemy także na… Maderze. W niedalekiej odległości znajduje się kolejka, którą można zjechać w dół klifu.

Lokalizacja: południowo-wschodnia część wyspy, na wschód od Funchal

Najlepsza pora na zwiedzanie: zachód lub wschód słońca

Rocha do Navio

Przepiękny punkt widokowy znajduje się praktycznie w miejscowości Santana. Obok znajduje się kolejka linowa (Teleferico da Rocha do Navio), dzięki której możecie zjechać na dół klifu.

Lokalizacja: północno-zachodnia część wyspy

Miradouro do Guindaste

Przepiękny punkt widokowy, odwiedzany najczęściej podczas wschodów słońca. Czuć przy nim moc oceanu – fale rozbijają się o brzeg robią ogromne wrażenie.

Lokalizacja: północno-zachodnia część wyspy

Najlepiej zwiedzać: wschód słońca

Miradouro da Garganta Funda

Punkt widokowy z widokiem nie tylko na klify i ocean, ale również na wodospad. Z parkingu należy przejść około 10 min w dół, aby dojść do punktu obserwacyjnego. Naprawdę warto!

Lokalizacja: zachodnia część wyspy

Najlepiej zwiedzać: podczas zachodu słońca

Miradouro da Eira da Achada

Duży punkt widokowy z bezpłatnym parkingiem i murowanym tarasem. Można posiedzieć na ławeczkach i w spokoju oglądać przepiękną przyrodę.

Lokalizacja: północno-zachodnia część wyspy

Najlepiej zwiedzać: podczas wschodu słońca

Miradouro da Santinha

Punkt widokowy Miradouro da Santinha z zatoczką na zaparkowanie samochodu. Z góry rozpościera się piękny widok na Porto Moniz. Idealne miejsce, by posiedzieć na murku i podziwiać zmieniające się kolory miasteczka w promieniach zachodzącego słońca.

Lokalizacja: północno-zachodnia część Madery

Najlepiej zwiedzać: podczas zachodu słońca

Achadas da Cruz

Spektakularny punkt widokowy Achadas da Cruz to kolejna perła na zachodnim wybrzeżu Madery. Oprócz widoku z góry, możemy zjechać na dół klifu za pomocą kolejki – Teleferico das Achadas da Cruz, lub zejść pieszo szlakiem.

Lokalizacja: zachodnia część Madery

Najlepiej zwiedzać: podczas zachodu słońca

madera co zobaczyć achadas da cruz

Miradouro da Raposeira

Jeden z ciekawszych punktów widokowych w zachodniej części wyspy. Można do niego dojechać na dwa sposoby – parking oznaczony na mapie Miradouro da Rapoisera, lub podjechać pobliską drogą w dół i zaparkować pod wejściem na punkt od strony oceanu.

Lokalizacja: zachodnia część Madery

Pico do Arieiro

Pico do Arieiro to jeden z najwyższych punktów na wyspie (ma wysokość 1818 m. n.p.m.). Na szczyt możemy dojechać autem (na górze jest parking i restauracja), lub wejść jednym ze szlaków. Pico do Arieiro to dobra baza wypadowa do dalszych punktów widokowych – można przejść spektakularnym (choć wymagającym) szlakiem na Miradouro do Ninho da Manta oraz dalej na Pico Ruivo.

Okolice Pico do Arieiro zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Cały czas czekałam i sprawdzałam kamerę internetową, żeby trafić na Pico do Arieiro przy dobrej widoczności i warunkach pogodowych. Udało się to na kilka godzin przed odlotem! Było to ostatnie miejsce, które zobaczyłam na Maderze, a widoki zapierały dech w piersiach. Morze chmur sunące pomiędzy szczytami lub kłębiące się w dolinach… To jest coś, co będąc na Maderze trzeba zobaczyć na własne oczy.

P.S. Wiele miejsc na Maderze możemy podejrzeć za pomocą kamerki internetowej. Przy tak zmiennej pogodzie, podgląd miejsc ułatwi planowanie zwiedzania.

Lokalizacja: środkowa część Madery

Najlepiej zwiedzać: podczas wschodu lub zachodu słońca

Do tych punktów widokowych nie zdążyłam dojechać, ale jeżeli będziecie mieć więcej czasu, to koniecznie tam podjedźcie lub podejdźcie. 🙂

Miradouro do Ninho da Manta

Lokalizacja: środkowa część wyspy

Najlepiej zwiedzać: podczas wschodu lub zachodu słońca

Pico Ruivo

Najwyższy szczyt (i punkt widokowy) na Maderze, ma wysokość 1862 m n.p.m. Można do niego dojechać od północnej strony wyspy (a potem podejść pieszo) lub dojść na szczyt od strony Pico do Arieiro. Najłatwiejsza trasa wiedzie od Achada do Teixeira.

Lokalizacja: środkowa część Madery

Najlepiej zwiedzać: podczas wschodu lub zachodu słońca

Dolina Zakonnic

Do Doliny Zakonnic można dojechać bezpośrednio autem.

Lokalizacja: środkowa część wyspy

Miradouro Balcoes

Do Miradouro Balcoes można dotrzeć pieszo idąc jedną z najprostszych lewad na Maderze. Trasa jest idealna także dla rodzin z dziećmi.

Lokalizacja: środkowa część wyspy

Najpiękniejsze plaże, które warto zobaczyć na Maderze

Czarna plaża w Seixal – perła Madery

Plaża w Seixal jest najbardziej klimatyczną plażą na Maderze. Delikatny, czarny piasek, bujna, intensywnie zielona roślinność dają wrażenie jakbyśmy byli na Hawajach. Co ciekawe, w zatoce często są wysokie fale, dlatego to popularne miejsce do surfingu. Z informacji praktycznych – przy plaży można zaparkować za darmo, a obok są bezpłatne prysznice (woda jest nawet chłodniejsza niż w oceanie).

Lokalizacja: północna część wyspy

Najlepiej zwiedzać: podczas zachodu słońca

Kamienista plaża w Ribeira da Janela na Maderze

Pomiędzy Seixal a Porto Moniz znajdują się wyjątkowe formacje skalne, które widać z daleka. To tak naprawdę strzeliste wysepki skalne, które “wyrastają” z oceanu Atlantyckiego. Nazywają się Ilheus da Ribeira i Ilheus da Janela. Przed plażą znajduje się darmowy parking, a strzeliste wysepki można oglądać także z tarasu widokowego po prawej stronie parkingu.

Lokalizacja: północna część wyspy

Najlepiej zwiedzać: podczas zachodu słońca

Najlepsze atrakcje Madery – wyjątkowe trekkingi wzdłuż lewad

Chodzenie wzdłuż lewad to bardzo ciekawy sposób na zwiedzanie wyspy. Na Maderze jest ponad 200 lewad, o różnym stopniu trudności. Wędrując wzdłuż lewad możemy podziwiać nie tylko przepiękną roślinność, ale także wodospady i spektakularne widoki. Na trekking lewadami warto zabrać kurtkę przeciwdeszczową i buty trekkingowe – na szlaku potrafi być ślisko!

 • Levada das 25 Fontes
 • Levada do Caldeirao Verde
 • Levada dos Balcões

Madera – co jeszcze warto zobaczyć? Inne ciekawe atrakcje Madery

Wodospad Anjos – maderski “wodospad aniołów”

Wodospad Anjos to jeden z najpiękniejszych wodospadów na Maderze przyciąga wielu turystów. Nic w tym dziwnego! Jest to jeden z wodospadów, który możemy obejrzeć z tak bliska, a nawet się w nim wykąpać (a przynajmniej umyć auto). 🙂

W ciągu dnia było to miejsce wyjątkowo oblegane przez turystów, dlatego postanowiliśmy przyjechać jeszcze raz. I to był bardzo dobry pomysł! Podczas zachodu słońca byliśmy tam sami, a sam wodospad wyglądał jeszcze bardziej spektakularnie.

Lokalizacja: południowo-zachodnia część wyspy, na zachód od Ponta do Sol.

Najlepiej zwiedzać: podczas zachodu słońca

Wawrzynowy Las Fanal – najbardziej bajkowe miejsce na Maderze

Wawrzynowy las Fanal na Maderze wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miliony lat temu, tereny południowej Europy były pokryte właśnie lasami wawrzynowymi. W dzisiejszych czasach, pradawne drzewa znajdują się tylko na Maderze, Wyspach Kanaryjskich i Azorach. Najstarsze drzewa w Fanal mogą mieć nawet 500 lat!

Wawrzynowy las Fanal to miejsce, które warto zwiedzać właśnie w pochmurny dzień. Sama pogoda zmienia się bardzo szybko, a mgła “sunie” po lesie, raz odsłaniając, i za chwile zasłaniając kolejne miejsca. Mieliśmy szczęście z pogodą, ponieważ jak kończyliśmy zwiedzanie to zaczęło mocno padać. Madera ma sporą konkurencję niesamowitych miejsc, i wawrzynowy las Fanal jest zdecydowanie w moim maderskim TOP 3. Podczas kolejnego pobytu na Maderze chciałabym tam jeszcze raz pojechać i zgubić się we mgle.

Parking był darmowy, a niedaleko wejścia może także usiąść i coś zjeść.

Lokalizacja: północno-zachodnia część wnętrza wyspy

Najlepiej zwiedzać: w pochmurny dzień

Wstęp: Bezpłatny

Półwysep św. Wawrzyńca – wyjątkowa trasa trekkingowa na Maderze

Malowniczy półwysep Ponta de Sao Lourenço (czyli po polsku półwysep św. Wawrzyńca) jest najbardziej wysuniętym na wschód punktem na Maderze. Niestety, nie zdążyliśmy dotrzeć do tego miejsca, czego bardzo żałuję. Mieliśmy tam podjechać tuż przed wylotem, ale ostatecznie, ze względu na pogodę i czas, wybraliśmy Pico do Arieiro.

Spodobał Wam się mój wpis “Madera – co warto zobaczyć? Najlepsze atrakcje”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

 • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
 • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
 • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.

Jeżeli chcecie poczytać jeszcze więcej o Maderze i zobaczyć różne, gotowe plany wycieczkowe, to zajrzyjcie do Lost Italianos i Couple Away – ostatnio wydali kompleksowy ebook o Maderze!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina z Rudeiczarne.pl
18 maja 2021 16:34

Aż mi się cieplej na sercu zrobiło patrząc na te piękne miejsca! Choć serce też płacze, bo właśnie mieliśmy być na Maderze!

Ewa
Ewa
23 maja 2021 19:18

Bardzo fajny wpis, mam zamiar odwiedzić Maderę i na pewno skorzystam 🙂

weronika
weronika
26 grudnia 2021 17:51

Camara dos Lobos, urocza wioska rybacka mój must have na Maderze, wlasnie tam wracam po raz 3:-)Pozdrawiam!

3
0
Would love your thoughts, please comment.x