Tanie podróżowanie – jak oszczędzić pieniądze w podróży?
Jak podróżować często, nie mając nieograniczonego budżetu? Czy to w ogóle możliwe? Tak naprawdę wszystko jest do ogarnięcia, trzeba tylko mieć swoje sposoby. O tym jak zaoszczędzić w podróży przeczytacie na wielu stronach, lecz myślę, że ode mnie dowiecie się kilku tricków, których nie znajdziecie nigdzie indziej. W poniższych akapitach podzielę się z Wami swoim doświadczeniem w tanim podróżowaniu. Nie znaczy to, że podróżuję za przysłowiowy uśmiech, tylko po prostu dobrze dysponuję swoim budżetem. Jak tanio podróżować? O tym w poniższym wpisie “Tanie podróżowanie – jak oszczędzić pieniądze w podróży?“
Spis treści
Tanie podróżowanie – Aplikacja Too Good to Go
Jak działa aplikacja? Znajdziecie w niej posiłki z wielu restauracji, które współpracują z Too Good to Go. W różnych porach dnia można znaleźć jedzenie tańsze o 50-70%. Wystarczy zarezerwować wybrany posiłek i pojechać go odebrać. I co najlepsze – aplikacja działa w różnych krajach! Najpierw możecie ją przetestować w Polsce, żeby na neutralnym gruncie sprawdzić co i jak działa.
Bardzo często sprawdzam restaurację – ceny i opinię klientów – w aplikacji TripAdvisor. Opinie ludzi, które znajduję w tej aplikacji, bardzo często się sprawdzają i pokrywają z moim zdaniem na temat danego miejsca. Od niedawna czytam opinie klientów restauracji w Google. To wszystko pomaga zebrać informacje na temat danego miejsca i uniknięcia przepłacania za posiłek, bo przy odrobinie poszukiwań możemy znaleźć smaczne jedzenie w odpowiadającej nam cenie.
Tanie podróżowanie – jak oszczędzić pieniądze w podróży na noclegi?
Wszyscy znamy serwisy takie jak Booking czy Airbnb. O czym warto pamiętać?
W przypadku Bookingu, ceny mogą być niższe w aplikacji na telefonie niż na stronie internetowej! Ponadto, często lepiej zadzwonić do wybranego hotelu i zrobić rezerwacje przez telefon, co tez wyjdzie nam z korzyścią cenowa, ponieważ booking pobiera prowizje i cena za nocleg często jest po prostu wyższa. Jeżeli lubicie podróżować z dnia na dzień, to także rezerwacja hotelu w tym samym dniu może się okazać korzystniejsza cenowo, ponieważ hotel będzie chcial sprzedac pokoje. Ja tak trafiłam na super promocje na nocleg nad morzem martwym – po sylwestrze, rezerwacja zrobiona na dzień przed!
A co z Airbnb? Czasami można ponegocjować cenę (oczywiście w granicach rozsądku).
Bardzo popularną opcją jest również Coachsurfing.
Warto porównywać ceny między poszczególnymi wyszukiwarkami – Booking, Trivago, Hostelworld – ceny dla danego noclegu mogą się między sobą różnić, więc nie ma co przepłacać.
Tanie loty – jak je znaleźć?
Tu jest dużo kombinacji.
Szukanie lotów poza sezonem i świętami – majówka, Boże narodzenie, Sylwester – to najczęściej moment, kiedy ceny biletów bardzo rosną. Także ceny biletów na weekend są niestety droższe, niż np. poniedziałek-środa.
Szukanie lotów z przesiadka – często loty z przesiadkami mogą się okazać dużo tańsze, niż lot bezpośredni.
Loty Multicity czyli wylot z jednego miasta, a powrót do innego miasta. Także wylot jedna linia, a powrót druga linia może okazać się bardziej korzystny finansowo.
Obserwowanie promocji i szukanie tanich lotów na różnych stronach np. Skyskanner, Fly4free, Kiwi, Kayak, Flipo, Loter, Azair. Niektóre linie często maja swoje własne promocje, np. LOT – szalona środa, Ryanair i Wizzair – częste promocje w danym dniu, dlatego warto na bieżąco obserwować strony linii lotniczych.
Loty czarterowe – największe promocje są na tuz przed wylotem, na kilka dni lub godzin przed odlotem – firma chce sprzedać ostatnie wolne miejsca, wiec warto na tym skorzystać.
Szukanie lotów w trybie incognito lub z wykorzystaniem rożnego VPN.
Śledzenie promocji po zapisaniu się do newsletterów lub programów lojalnościowych sojuszy lotniczych.
I może taka podstawa, ale ostatnio to mój ulubiony trik – zabieram ze sobą tylko mały plecak i nie dokupuję bagażu rejestrowanego. To pozwala oszczędzić dodatkowe pieniądze na biletach, ułatwia przemieszczenia się, a gdy już raz się spróbuje, to okazuje się, że nawet na tydzień można się spakować w mały plecak. 🙂
Karta Revolut czyli oszczędzanie przy wymianie pieniędzy
Dzięki niej można wymieniać pieniądze taniej niż w kantorze. Przy częstym podróżowaniu jest to rzecz po prostu niezbędna. Korzystam i naprawdę polecam. Długo się opierałam, ale teraz nie wyobrażam sobie podroży bez tej karty.
Jedna osoba z moich obserwujących na Instagramie polecała jeszcze kartę Curve. Zasady działania podobne jak w przypadku karty Revolut. 🙂
Karta EuRo26 czyli zniżki i ubezpieczenie w jednym!
Karta zniżkowa EuRo26 umożliwia zwiedzanie wybranych miejsc w duzo niższej cenie. Co ciekawe, w niektórych europejskich miastach tańszy wstęp jest po prostu do 25-26 roku życia (dlatego podróżowanie w czasach studenckich może być dużo tańsze, wiec warto wykorzystać ten czas!)
Karta Euro26 posiada dwa podstawowe warianty – opcja dla studentów oraz dla osób do 30 roku życia. Więc do 30stki możecie z niej korzystać w podróży!
Tanie podróżowanie – wykup ubezpieczenie!
Niby podstawowa sprawa, ale często na tym próbujemy zaoszczędzić. Tymczasem jeżeli nie mamy ubezpieczenia, to koszty leczenia za granicą mogą nas naprawdę zrujnować.
Tanie podróżowanie – jak zaoszczędzić pieniądze w podróży na miejscu?
Szukaj miejsc, w których jedzą lokalni mieszkańcy, a unikaj restauracji typowo turystycznych w samym centrum miasta. Często w bocznych uliczkach można znaleźć prawdziwe perełki i niższe ceny niż na głównych placach i tuz przy atrakcjach turystycznych.
Warto zapoznać się z informacjami, w jakie dni są darmowe wejścia do muzeów lub innych atrakcji. W większości dużych miast są takie możliwości.
Spodobał Wam się mój wpis “Tanie podróżowanie – jak oszczędzić pieniądze w podróży?”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?
- Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
- Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
- Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Fajne wskazówki. Dobrze, że zaznaczyłaś temat ubezpieczenia. Jest niezwykle ważny, ubezpieczenie zdrowotne powinno być dla nas ważne tak jak bilet lotniczy.
Przydatne wskazówki.
Kiedyś najtrudniejsze dla mnie było wyszukiwanie tanich lotów, ale w końcu ogarnęliśmy 🙂
Przydatny wpis – czesaem wystarczy troche poszukać i można zaoszczedzic 🙂 pozdrawiam!
Mi największy problem zawsze sprawiało wzięcie urlopu. Bo znaleźć tani lot to nie problem, ale mieć wolne w tym terminie to już nie taka łatwa sprawa 🙂
Fajna kompendium wiedzy w pigule! Świetny artykuł 🙂
Super spis ciekawych rozwiązań na oszczędne podróżowanie! Dzięki
Nie słyszałam wcześniej o aplikacji Too Good to Go. Wydaje się być świetną opcją na smaczne i niedrogie posiłki za granicą 😀 W artykule https://lubie.com.pl/poradnik-taniego-podrozowania-czyli-jak-podrozowac-tanio-i-czesto/ też znalazłam kilka ciekawych porad, które na pewno wezmę pod uwagę organizując tani wyjazd na za granicę 🙂