Polska,  Śląsk

Świąteczne jarmarki w województwie śląskim

Okres przedświąteczny to w wielu miastach radosny czas kolorowych, świątecznych jarmarków. Nie inaczej było w województwie śląskim! Mi również udało się odwiedzić kilka z nich, skosztować pyszności, napić się grzanego wina i poczuć prawdziwą magię Świąt! W tym roku byłam na jarmarkach w Katowicach, Pszczynie, Wiśle oraz Częstochowie. Klimat, zapachy, kolorowe światełka i cała masa uroczych straganów z regionalnymi pysznościami to coś, co je wszystkie łączy. Jak mi się podobało i który jarmark zrobił na mnie największe wrażenie? Jakie są śląskie, świąteczne dania? Tego dowiecie się z wpisu “Świąteczne jarmarki w województwie śląskim”.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach

Jarmark w Katowicach był zdecydowanie największy ze wszystkich przeze mnie odwiedzonych. Już na samym wejściu zrobił na mnie duże wrażenie. Mamy tutaj najwięcej atrakcji, takich jak baśniowy pociąg czy scena koncertowa, a nad wszystkimi góruje Diabelski Młyn. 

Jarmark znajduje się na Katowickim Rynku i zachwyca bogactwem kolorowych figurek, lampeczek i straganów. Ciekawym punktem, który z pewnością przyciąga wzrok jest tutaj pięknie oświetlona świąteczna piramida. Polecam również zabawę na lodowisku, można tu pojeździć na łyżwach przy dźwiękach świątecznych melodii.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i rodziców, ale pomyśleli też o łasuchach. Mamy tu bardzo dużo miejsc, w których możemy uraczyć się śląską kuchnią, ale nie tylko. Na straganach pojawiły się m.in. potrawy z grilla, prażone orzechy, owoce w czekoladzie oraz świąteczne pierniki. 

Oprócz smakowitych potraw i grzanego wina, na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach znajdziecie duży wybór świątecznych ozdób i stroików, ale też piękną ceramikę i wiele innych pamiątek. 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pszczynie

To jeden z jarmarków, który według mnie jest najbardziej klimatyczny. Chociaż nie jest on już tak okazały, jak ten w Katowicach, to organizatorzy postarali się o wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. 

Przygotowano szopkę bożonarodzeniową, karuzelę i scenę, na której odbywały się koncerty kolęd. Dla dzieci zorganizowano ciekawe bezpłatne warsztaty artystyczne, zabawy i konkursy z nagrodami, a także wspólne kolędowanie.

Ciekawym punktem na jarmarku był również charytatywny kiermasz ręcznie wykonanych dekoracji świątecznych. Można tu było zakupić wiele ciekawych ozdób i dzięki temu wspomóc lokalną społeczność.

Niewielki jarmark przyciągał uwagę bogatą ofertą kulinarną. Na licznych straganach mogliśmy znaleźć potrawy kuchni regionalnej i co ważne, tylko takie, co było ukłonem w stronę tutejszych tradycji. 

Na jarmarku nie zabrakło również iluminacji, co sprzyjało robieniu zdjęć i zbudowało prawdziwą świąteczną atmosferę. Na pewno na długo zapamiętam panujący tu ciepły, rodzinny klimat. 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Częstochowie

W Częstochowie odbyły się XV Targi Bożonarodzeniowe „Gwiazdkowa Aleja”, a o organizację zadbała Częstochowska Organizacja Turystyczna. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców przy straganach z rękodziełem, dekoracjami świątecznymi i potrawami kuchni regionalnej.  

Dorosłych z pewnością zaciekawiła bogata oferta kulinarna jarmarku. Ciekawymi potrawami, którymi mogliśmy uraczyć się na straganach były m.in.: węgierski kołacz, ciulim i świąteczny bigos. 

Zapach tych wszystkich pysznych potraw oraz grzanego wina wprowadzał w znakomity nastrój i świąteczną atmosferę.

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiśle

Jarmark w Wiśle zaskoczył mnie bogatą ofertą kulinarną i artystyczną, a także ciekawymi i nietypowymi atrakcjami. Można się tu było np. przejechać ciuchcią Świętego Mikołaja.

Na jarmarku królowały śląskie potrawy. Wystawiał się tu np. food truck Szlaku Kulinarnego “Śląskie Smaki” czy stoisko restauracji Chata Olimpijczyka

Oprócz wielu koncertów znanych zespołów, organizatorzy przygotowali bajkową karuzelę dla dzieci, a także lodowisko. Na stoiskach można było zakupić przeróżne świąteczne ozdoby i rękodzieło, czyli idealne rzeczy na pamiątki i prezenty dla bliskich. Na jarmarku były również stoiska szkół podstawowych lub gastronomiczno-hotelarskich, na których można było zakupić ręcznie robione prezenty.

Bardzo miłym akcentem było rozdawanie choinek przez Nadleśnictwo Wisła – nie brakowało tłumów chętnych na piękne świąteczne drzewko prosto z lasu. 

Niesamowitą atrakcją był pokaz kulinarny dotyczący świątecznych potraw, który przygotowała Pani Maria z restauracji Chata Olimpijczyka oraz Remigiusz Rączka – śląski kucharz i postać medialna. 

Szlak Kulinarny “Śląskie Smaki” w województwie śląskim

Na jarmarku w Wiśle wszyscy chętni raczyli się potrawami ze Szlaku Kulinarnego “Śląskie Smaki”. Jest to projekt, który powstał z inicjatywy Śląskiej Organizacji Turystycznej w 2012 roku, jako jeden z pierwszych szlaków kulinarnych w Polsce.

Na danym Szlaku znajdują się restauracje oraz lokale gastronomiczne, które serwują tradycyjne dania regionalne. Aby stać się członkiem Szlaku, należy uzyskać certyfikat „Śląskie Smaki”, potwierdzający regionalną autentyczność dań oraz ich jakość. 

W restauracjach na tym kulinarnym Szlaku serwowanych jest ponad 100 dań różnych regionalnych kuchni, zarówno śląskiej, jak i beskidzkiej, jurajskiej czy zagłębiowskiej. Ich tradycyjny smak i sposób przyrządzania gwarantuje wspomniany certyfikat.

Restauracja Chata Olimpijczyka w Wiśle

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Wiśle mogliśmy posmakować wielu nietuzinkowych potraw kuchni wiślańskiej, takich jak placki ze szpyrkami, kołocz wiślański, żebroczka czy kapuśnica po wiślańsku. Jedną z restauracji, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym “Śląskie Smaki” i oferuje wspomniane dania jest “Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki”. 

Udało mi się posmakować kilku dań z tych dostępnych na jarmarku i było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Wielu z tych potraw wcześniej nie znałam i nie miałam okazji spróbować.

Zamówiłam sobie żebroczkę, czyli pikantną babkę ziemniaczaną. Jest to typowe danie w Wiśle. Powstaje na bazie tartego ziemniaka z dodatkiem ryżu, cebuli, słoniny i boczku, a piecze się ją w brytfannie. Naprawdę mi to smakowało! Kolejnym daniem, które udało mi się spróbować były placki ze szpyrkami. Są to placki pieczone na blasze bez tłuszczu, następnie są zapiekane i podawane ze szpyrkami, czyli mięsem dobrze wysmażonym w tłuszczu.

Ciekawym dodatkiem do tych dań była tak zwana herbata z zielin, czyli herbata na bazie mieszanki ziół. W jej skład wchodziły: mięta, dziurawiec, macierzanka, kwiat lipy, melisa, liście ostrężyn i malin. Dodatkiem był tutaj sok z prawdziwych malin i cytryna. 

Restauracja Chata Olimpijczyka oferuje też wiele innych potraw, od zup i pierogów przez dania mięsne i rybne do pysznych słodkich deserów. W karcie znajdziemy również różne ciekawe napitki, a wszystko opisane tutejszą gwarą.

Obok restauracji znajduje się również sklepik “Kredens Jania i Helenki”, w którym możecie zakupić dżemy, syropy, czekolady, sery, ciasteczka czy nawet kubki i broszki.

Tradycyjne Świąteczne Dania na Śląsku

Na Śląsku mamy całą masę regionalnych potraw, pewnie wszyscy znamy roladę śląską, ale wyżej wymienione dania mogą być dla nas już czymś nowym. Co jeszcze ciekawego znajdziemy w repertuarze śląskich gospodyń domowych?

  • Moczka – wigilijna potrawa z mnóstwem bakalii. Ma konsystencję zupy, a jej podstawą jest piernik, ale każda gospodyni przygotowuje ją na swój sposób i ma swoje ulubione dodatki. Często dodawane jest również gorzkie piwo czy czekolada.
  • Makówki – czyli warstwy bułki moczone w mleku i przekładane makiem z dodatkiem bakalii. W tym daniu zdecydowaniem królem jest mak.
  • Bryja – czyli śląska potrawa wytrawna z suszonych owoców, z dodatkiem ziemniaków, wędzonki, śmietany i mąki. Sposób podania bryi różni w zależności od regionu – bryja występuje w wersji typowo słodkiej (jak dżem) lub słonej (właśnie z dodatkiem śmietany).

Ponadto na świątecznych stołach Ślązaków znajdziemy też takie dania, jak: kapustę kiszoną z mięsem wieprzowym i szpyrkami, groch z pieczkami i bryndzą, zupę grzybową lub grochową oraz smażonego karpia. Na słodko z kolei podawany jest strudel z jabłkami, kompot z dyni lub suszonych śliwek, kołocz z posypką czy ryż z masłem i cynamonem. 

Materiał reklamowy przy współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.

Spodobał Wam się mój wpis „Świąteczne jarmarki w województwie śląskim”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce „medycyna podróży

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
23 grudnia 2022 14:23

Ale pięknie pokazałaś te jarmarki

Karolina - Smart Blonde
23 grudnia 2022 16:13

Uwielbiam jarmarki!

Martyna Soul
24 grudnia 2022 00:27

Zrobiłaś super zestawienie! Smaczków śląskich chciałabym skosztować!

Womenofpoland
Womenofpoland
24 grudnia 2022 08:47

Jestem pozytywnie zaskoczona, że tak ładnie na tych polskich jarmarkach! Ładniej niż w moich Niemczech tylko te ceny…. Tez jak w Niemczech ❤️

Travel blog- Ewelina
25 grudnia 2022 12:22

Nie wiedziałam, że śląskie jarmarki są takie ciekawe! Wow, świetny materiał Gosia.

Jerzy
12 stycznia 2023 21:44
Świąteczne jarmarki z reguły są bardzo 
6
0
Would love your thoughts, please comment.x