Zwiedzanie Skitu Odrynki na Podlasiu
Europa,  Podlasie,  Polska

Zwiedzanie Skitu Odrynki na Podlasiu

Moje zwiedzanie Skitu Odrynki na Podlasiu miało miejsce w czerwcowe popołudnie w 2020 roku. Byłam bardzo ciekawa, jak wygląda Skit, ponieważ czytałam o nim wiele interesujących historii. Wiedziałam też, że archimandryta Gabriel, będący główną postacią tego miejsca, zmarł dwa lata temu w wieku zaledwie 56 lat. Niestety, nie dane było nam go poznać, a to właśnie dzięki niemu to miejsce stało się tak wyjątkowe, i to nie tylko dla osób prawosławnych. Wielu turystów do dzisiaj wspomina go jako niezwykle dobrego i otwartego człowieka.

Skit św. Antoniego i św. Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach.

Co to jest Skit?

Skit to „odosobniona budowla, pustelnia dla mnichów”. I rzeczywiście, Skit znajduje się za wioską Odrynki, pośród pól i rozlewisk Narwi. Skit Odrynki na Podlasiu powstał w 2009 roku, a sama pustelnia znajduje się na historycznych dla prawosławnych terenach – w XVI wieku w Puszczy Błudowskiej powstała początkowo kaplica, a następnie Monaster Wniebowstąpienia Pańskiego. W Polsce znajdują się dwa skity – w Odrynkach oraz w Holeszowie. Zwiedzanie Skitu Odrynki na Podlasiu jest możliwe nie tylko dla osób prawosławnych.

Zwiedzanie Skitu Odrynki – gdzie na Podlasiu znajduje się Skit?

Skit znajduje się za wioską Odrynki. Można do niego dojechać autem (przed pustelnią znajduje się parking), lub dojść 800-metrową kładką łączącą bezpośrednio wieś Odrynki ze Skitem. Pustelnia znajduje się pośród pól i łąk, pomiędzy rozlewiskami dorzecza Narwi. Po dużych opadach deszczu, Skit Odrynki wygląda jakby był wyspą na rzece Narwi, a z wioską łączy go tylko kładka. Wszyscy przyjezdni mogą doświadczyć niesamowitego klimatu tego miejsca. Esencja spokoju i ciszy, podlaskiej przyrody i czystego powietrza.

Historia terenów Odrynek i dorzecza Narwi

Zwiedzając Skit w Odrynkach warto zapoznać się z historią tego miejsca. Choć sam Skit powstał w XXI wieku, to tereny Odrynek są ważne dla prawosławnych już od ponad 500 lat!

1518Książę Iwan Michaiłowicz Wiśniewski znajduje ikonę św. Antoniego Pieczerskiego i funduje kaplicę na grodzisku “Kudok” nad brzegiem rzeki Narwi.

1529Tereny nad prawym brzegiem Narwi otrzymuje Aleksander Chodkiewicz (wojewoda nowogrodzki).

1549 – Tereny dziedziczy syn Aleksandra Chodkiewicza – Grzegorz.

1572 – Katarzyna Wiśniowiecka, żona Grzegorza Chodkiewicza i jej syn fundują dla mnichów supraskich skit w puszczy Błudowskiej.

1574 – Książę Fiodor Massalski funduje w pobliżu wsi Odrynki prawosławny Monaster p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego.

1578 – Anna Chodkiewiczówna przekazuje Fiodorowi Massalskiemu część Puszczy Błudowskiej i Narewskiej.

1589 – Patriarcha Konstantynopola Jeremiasz II powołuje na archimandrytę Monasteru Supraskiego kuzyna księcia Fiodora-Hilariona Massalskiego.

1603 – do Monasteru Wniebowstapienia Pańskiego przybywają wypędzeni przez Unitów prawosławni mnisi z Supraśla.

1607Monaster Odryński zostaje podporządkowany Monasterowi św. Ducha w Wilnie.

1609-1626 – Heliasz Pustelnik zostaje ihumenem monasteru.

1657Zniszczenie monasteru podczas działań wojennych.

I połowa XVIII wiekuMisja jezuicka w Narwi prowadzi działalność przeciwko mnichom Monasteru Wniebowstąpienia.

1786Monaster pozostaje w składzie archimandrii wileńskiej i podlega ihumenowi Monasteru św. Ducha w Wilnie.

1824Rozwiązanie monasteru decyzją Duchownego Konsystorza w Mińsku.

1916 – Na terenie dawnego monasteru żyje pustelnik Trofim Adamowicz Dubko.

Lata 30. XX wieku – Eugeniusz Ramm, właściciel Hieronimowi prowadzi na terenie monasteru prace archeologiczne.

XX wiek – Rozwój kultu św. Antoniego Pieczerskiego w Narwi i okolicach.

2005 – Olga Pietruczuk-Zajkowska przekazuje zakupioną ziemię przy dawnym grodzisku Kudok pod prawosławną pustelnię.

2006Archimandryta Monasteru Supraskiego Gabriel (Giba) organizuje pustelnię na miejscu objawienia ikony św. św. Antoniego Pieczerskiego.

2008 – Wybudowanie na terenie pustelni kaplicy św. Antoniego oraz kaplicy ze źródłem wody.

2009 – Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa powołuje na miejscu pustelni Skit Św. Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich.

15.09.2009 – Pierwsza św. Liturgia na terenie Skitu pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy.

2010 – Wybudowanie drewnianej cerkwi św. św. Antoniego i Teodozjusza.

12.2011dewastacja Skitu w Odrynkach przez nieznanych sprawców (zerwanie krzyża, zniszczenie uli i przecięcie kabli).

19.05.2013 – konsekracja drugiej cerkwi – Opieki Matki Bożej.

01.12.2016pożar na terenie cerkwi.

22.11.2018śmierć archimandryty Gabriela.

2020 – na terenie Skitu Odrynki mieszka 3 mnichów.

Źródło: https://skit.odrynki.pl/

Jak powstał Skit Odrynki?

Archimandryta Gabriel był założyciel Skitu w Odrynkach. Już w 2006 roku na terenie objawienia ikony św. Antoniego Pieczerskiego (obszar Odrynek na miejsce budowy pustelni i cerkwi nie był przypadkowy) postanowił zorganizować pustelnię, a następnie wybudować kaplicę. Sam Skit w Odrynkach powstał ostatecznie w 2009 roku, a stało się to w związku z odrzuceniem przez niego wyboru na biskupa w diecezji na Podkarpaciu. Ze względu na odmowę, jednocześnie stracił funkcję przełożonego monasteru w Supraślu. Jednak chciał dalej zostać na Podlasiu i w związku z tymi wydarzeniami postanowił poświęcić swoje życie pustelni. Powstanie na tym świętym terenie Skitu spodobało się prawosławnemu metropolicie – Sawie, który poświęcił miejsce i odprawił tam pierwszą liturgię we wrześniu 2009 roku.

Archimandryta Gabriel był znany ze swojej pasji – ziołolecznictwa, którym zajmował się jeszcze przed powstaniem Skitu. Na terenie Skitu Odrynki hodował także pszczoły. Jego mieszanki ziołowe są dostępne do zakupienia w Cerkwi Opieki Matki Bożej.

Zwiedzanie Skitu Odrynki na Podlasiu – godziny otwarcia

Wstęp na teren Skitu Odrynki jest bezpłatny. Zwiedzanie Skitu Odrynki na Podlasiu jest możliwe codziennie od 9.00 do 17.00.

Liturgie odbywają się w:

sobotę – godzina 9.00

niedzielę i święta – godzina 10.00

Służby codzienne odbywają się:

Utrenija – godzina 6.00

Wieczernia – godzina 18.00

Zdjęcia z wnętrza Cerkwi św. św. Antoniego i Teodozego Pieczerskich

Zdjęcia z wnętrza Cerkwi Opieki Matki Bożej

Zwiedzanie Skitu Odrynki na Podlasiu – moje wrażenia

Byłam jednym z ostatnich gości w Skicie Odrynki, ponieważ przyjechaliśmy do Odrynek na pół godziny przed 17.00. W Skicie było już cicho i spokojnie, oprócz nas było tylko kilka osób zwiedzających. W cerkwi spotkaliśmy jednego z mnichów, który oprowadził nas po obydwóch cerkwiach. Miejsce zrobiło na mnie dobre wrażenie, ale nie spotkałam się z aż tak wielką otwartością i gościnnością, jaka była opisywana w relacjach osób, które miały okazję poznać archimandrytę Gabriela. W każdym razie polecam wyjazd do Skitu Odrynki i zobaczenie tego szczególnego miejsca na własne oczy.

Spodobał Wam się mój wpis? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
18 stycznia 2021 19:43

Warto odwiedzić z wymienionych względów i ze względu na niepowtarzalność tego miejsca. Ja Ci polecam też niepowtarzalny – erem kameduli w Bieniszewie, w moich rejonach, jeden z dwóch takich w Polsce. Też oaza spokoju i skupienia, choć trochę inaczej:)))

Karolina z Rudeiczarne.pl
28 stycznia 2021 17:55

Przyznaję bez bicia, nigdy wcześniej nie słyszałam o tym miejscu, tym bardziej cieszy mnie, że tutaj trafiłam. Dziękuję za tą piękną wycieczkę i relację 🙂

2
0
Would love your thoughts, please comment.x