beskidy krokusy gdzie rosną
Europa,  Polska,  Śląsk

Gdzie jechać na krokusy w Beskidach?

Najbardziej popularnym miejscem, gdzie rosną krokusy, jest Dolina Chochołowska w Tatrach. Miejsce wyjątkowo malownicze, ale również bardzo tłoczne. Dlatego chciałabym przedstawić Wam alternatywę dla krokusów w Tatrach – a mianowicie krokusy w Beskidach. W drugi weekend kwietnia postanowiłam się wreszcie wybrać na poszukiwania krokusów w Beskidzie Żywieckim. Początkowo plan obejmował Halę Rysiankę, jednak ze względu na złą pogodę oraz sprawy osobiste, postanowiłam poszukać jakiejś innej opcji. Mój wybór padł na małą wioskę Złatna, w której jest całkiem sporo, i to bardzo łatwo dostępnych krokusów! Oczywiście Złatna to nie jedynce miejsce w Beskidach, w których można znaleźć krokusy, dlatego w poniższym wpisie pokażę Wam jeszcze kilka inspiracji i odpowiem na pytanie – gdzie jechać na krokusy w Beskidach? Gdzie i kiedy rosną? I skąd to całe szaleństwo. 🙂

Zajrzyjcie do moich innych wpisów o Śląsku:

Gdzie rosną krokusy w Beskidach? Złatna w Beskidzie Żywieckim

Krokusy w Złatnej rosną tuż przy zabytkowej Leśniczówce. Leśniczówka znajduje się przy głównej drodze, więc zarówno budynek, jak i rosnące krokusy, jest bardzo łatwo zlokalizować. Sama Leśniczówka jest zabytkiem z XIX wieku. Co ciekawe, budynek jest aktualnie zamieszkany.

Projekt Leśniczówki w Złatnej powstał w 1853 roku, a budowlę ukończono w 1876 roku. Za projekt odpowiadał nadworny budowniczy arcyksięcia Albrechta Habsburga. Leśniczówka zbudowana jest z drzewa modrzewiowego i znajduje się na śląskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Koło leśniczówki rośnie pięć wiekowych lip, które są pomnikami przyrody. Kilkanaście metrów za leśniczówką znajduje się użytek ekologiczny – staw, który jest miejscem rozrodu płazów. Obok stawu znajduje się pole biwakowe, a jeszcze kawałek dalej płynie potok Bystra.

Beskid Żywiecki – Zapolanka

Ze Złatnej do Zapolanki jest bardzo blisko, dlatego pojechaliśmy tam na dalsze poszukiwania krokusów. Niestety, nie udało się ich znaleźć (a czytałam, że tam rosną), ale za to przepiękne widoki rekompensowały wszelkie straty.

Beskid Żywiecki – gdzie jechać na krokusy w Beskidach?

 • Złatna (koło zabytkowej Leśniczówki)
 • Zapolanka
 • Hala Rysianka
 • Hala Lipowska
 • Hala Redykalna
 • Hala Pawlusia

Beskid Wyspowy – gdzie rosną krokusy?

 • Sucha Polana
 • Luboń Wielki
 • Przełęcz Przysłopek

Gorce – gdzie znajdziemy krokusy?

 • Hala Turbacz
 • Hala Długa
 • Długa Polana
 • Polana Podskały

Krokusy – co to są za kwiatki i kiedy rosną?

Krokus to inaczej szafran i należy właśnie do rodziny szafranów. Występuje nie tylko jako roślina ozdobna (np. szafran zółtokwiatowy), ale jest także popularną przyprawą (np. szafran uprawny). Mamy wiele różnych gatunków szafranów, ale te, które widujemy w górach to szafrany spiskie (uważane za oddzielny gatunek, lub uznawane za podgatunek szafranu wiosennego). Szafran spiski licznie występuje w Karpatach Zachodnich, a w Polsce najliczniejsze jego skupiska znajdziemy w Tatrach i na Gubałówce. Ponadto, rośnie on w Beskidach (Żywieckim, Wyspowym, Gorcach, Małym). Krokus spiski jest pod częściową ochroną (do 2014 roku był pod ochroną ścisłą).

Szafrany spiskie (krokusy) kwitną wczesną wiosną, od marca do kwietnia przez okres od 7 do 10 dni. Kwiaty dziko rosnących krokusów spiskich są koloru jasnofioletowego lub białego (czyli tzw. krokusy albinosy). Krokusy spiskie najlepiej oglądać w czasie słonecznej pogody (wtedy kwiaty się otwierają).

Wraz z biegiem czasu, wpis będzie się powoli wypełniał o kolejne zdjęcia i lokalizacje. 🙂

Spodobał Wam się mój wpis “Gdzie jechać na krokusy w Beskidach”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

 • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
 • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
 • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina z Rudeiczarne.pl
15 kwietnia 2021 17:11

Ale ładnie dopasowałaś kolor bluzy pod krokusy! Ciekawe kiedy będzie mi dane oglądanie krokusów… magia!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x