Europa,  Genua,  Włochy

Genua na weekend (sobota)

Genua jest miejscem licznych zabytków, urokliwych uliczek oraz pięknego portu. Poniżej przedstawiam miejsca w kolejności, w jakiej je odwiedziłam pieszo w sobotę.

Muzeum Krzysztofa Kolumba i Porta Soprana

 • Miejsce narodzin jednego z najsławniejszych żeglarzy dalej pozostaje zagadką (rozważane są także inne miejscowości włoskie, a także Hiszpania czy Portugalia), jednak powszechnie jest uznawane, że urodził się właśnie w Genui (tak też napisał sam Kolumb w swoim testamencie), jednak legendy pozostaną legendami.
 • Zwiedzanie miasta zaczęłam właśnie od muzeum Krzysztofa Kolumba. W muzeum można znaleźć pamiątki po żeglarzu. Niestety, domniemany dom Kolumba nie zachował się od tamtych czasów i został wybudowany na miejscu od nowa. Za domem znajdują się piękne ruiny klasztoru, a po lewej stronie Porta Soprana, czyli brama prowadząca do starej części miasta. 
 • Czas potrzebny na zwiedzanie: 30 min 
Ruiny klasztoru znajdujące się za muzeum Krzysztofa Kolumba

Piazza Raffaelo De Ferrari – Plac de Ferrari

Fontanna na Piazza Raffaelo De Ferrari

Piazza De Ferrari znajduje się w centrum miasta, 10 min pieszo od portu. Plac słynie z pięknej fontanny oraz odrestaurowanych kamienic, w których znajdują się siedziby banków i firm, stanowiąc centrum biznesowe miasta. 
Czas potrzebny na zwiedzanie: 10 min

Aquarium of Genoa – Oceanarium

Budynek Oceanarium
 • Genua jest nierozerwalnie związana z morzem, dlatego była idealnym miejscem na wybudowanie oceanarium. Jest ono największe co do wielkości we Włoszech oraz jest jednym z największych w całej Europie (https://www.acquariodigenova.it/en). Oceanarium znajduje się w starej części portu i zostało otwarte w 1992r. Każdego roku jest odwiedzane przez około 1.2 miliona turystów. Liczba robi wrażenie i rzeczywiście, w sobotnie popołudnie było dość tłoczno.
 • To na pewno idealne miejsce na spędzenie czasu z dziećmi. Dużą atrakcją był ogromny sopel lodu przy wejściu do części arktycznej. Na pewno na Włochach mogło to robić wrażenie, jednak ja ominęłam sopel dość szybko, przy okazji wzdrygając się na myśl o zimie w Polsce. Za soplem znajdziemy jedyny zbiornik ryb arktycznych w europie. Z całego pobytu w oceanarium, szczególnie zapamiętałam delfiny, które można było oglądać na 3 piętrach. Na samym dole wszyscy siedzieli na podłodze i podziwiali pływające delfiny. Po dwóch godzinach chodzenia, było to bardzo miłe zakończenie zwiedzania.  
 • Czas potrzebny na zwiedzanie: 2-3 h
 • Cena: Koszty zwiedzania samego oceanarium: 
  26,00€ Dorośli
  23,00€ (bilet ulgowy – dla osób powyżej 65 roku życia)
  18,00€ Dzieci w wieku od 4-12 lat
  Bezpłatnie dla dzieci poniżej 3 lat
  Można wykupić także droższe bilety, które obejmują wejścia do „Galeta Museum”, Biosfery oraz wjazd windą „Bigo Panoramic Lift”. Szczegóły cen w linku: https://www.acquariodigenova.it/en/plan-visit/
  Taka opcja na pewno będzie bardziej korzystna, jeżeli planujecie dłuższe zwiedzanie.  
 • Godziny otwarcia: Oceanarium czynne w godzinach: 8.30-21.00  (ostatnie wejście jest o godzinie 19.00).

Bigo Panoramic Lift – Winda widokowa “Bigo”

 • Z uwagi na mój lęk wysokości i samotne zwiedzanie, nie wybrałam się na przejazd windą. Wszyscy polecają, oczywiście nie bez powodu – Port jest ogromny i warto zobaczyć go z góry. Jeżeli się nie boicie, to spróbujcie! Winda ma 40 m wysokości i zapewnia widok 360 stopni.
 • Czas potrzebny na zwiedzanie: 10 min
 • Godziny otwarcia: Winda jest czynna codziennie od 10.00 do 18.00 (z wyjątkiem wtorku, kiedy jest czynna od 14.00 do 18.00). 

Galeon Neptuna

 • Galeon Naptuna to jedna z głównych atrakcji w porcie. Zdecydowanie nie sposób go nie zauważyć. Jest to replika 17-wiecznego hiszpańskiego galeona zbudowanego w 1985r. na potrzeby filmu „Piraci” w reżyserii Romana Polańskiego. Możecie wejść na jego pokład, jednak się nie zdecydowałam, ponieważ z tego co czytałam, cena nie jest adekwatna do atrakcji. Wybrałam spacer po pokładzie galeonu w muzeum Galata.
 • Cena:
  6,00€ Dorośli
  4,00€ Dzieci w wieku od 4-12 lat
  Dzieci poniżej 4 roku życia – za darmo.
 • Godziny otwarcia: Muzeum czynne jest w godzinach: 10.00-17.00. 

Basilica di Santa Maria di Castello – Kościół Santa Maria di Castello

 • Kościół został wybudowany przed 900r. (szacowana data to 658r.) w stylu romańskim. Znajduje się w dzielnicy Molo, w najstarszej części miasta. Droga do niego prowadzi wąskimi (i niezbyt przyjaznymi) uliczkami z placu katedry Duomo di Genova. Obok kościoła znajduje się klasztor. Warto do niego zajrzeć.
 • Cena: Wejście do kościoła jest za darmo
 • Godziny otwarcia: 9.30-12.00, następnie od 15.30-18.30 (godziny mogą się zmieniać, jeżeli wypada jakieś święto). 
 • Czas potrzebny na zwiedzanie: 30 min

Cattedrale di San Lorenzo (Duomo di Genova) – Katedra św. Wawrzyńca (Katedra Genueńska)

 • Katedra znajduje się w starej części miasta, idąc w dół od Placu de Ferrari w stronę starej części portu (w której znajduje się oceanarium). Katedra była budowana przez prawie 3 wieki. Konsekracja kościoła odbyła się w 1118r. W XV wieku zostały dodane dwie wieże, choć tylko jedna została w pełni ukończona. W następnych latach była jeszcze przebudowywana, ostatecznie została ukończona w XVII wieku. Katedra została wybudowana w stylu romańskim, a następie zostały dodane elementy gotyckie i barokowe.
 • 9 lutego 1941r. katedra została ostrzelana przez Brytyjczyków, jednak ze względu na błąd załogi brytyjskiego pancernika, pocisk trafił w boczny narożnik nawy głównej i nie zdetonował się. Katedra cudem ocalała! 
 • Czas potrzebny na zwiedzanie: 15-30 min
 • Godziny otwarcia: Poniedziałek-Sobota: 9.00-12.00, 15.00-18.00
 • Cena:
  Wejście do Katedry w celu zobaczenia nawy głównej jest za darmo, jednak jeżeli chce się zwiedzić całą katedrę z muzeum, należy zapłacić odpowiednio:
  6,00€ Dorośli
  5,00€ Dzieci 
 • Z uwagi na to, że zwiedzanie oceanarium pochłonęło mnie bez reszty, to do Katedry dotarłam dopiero przed 18.00 i nie zdążyłam zwiedzić muzeum. Polecam jednak zajrzeć do środka, bo z tego co wyczytałam, można zobaczyć?tego ”prawdziwego” Świętęgo Graala (który zgodnie z wiedzą historyczną, po zdobyciu Cezarei, trafił do Genui w 1101r.)

Spianata Castelletto

Widok ze Spianata Castelletto
 • Castellato (tzn. zameczek) to dzielnica, która położona jest na wzgórzu. Nazwa pochodzi od twierdzy, która została wybudowana w X wieku i z której rozciągał się widok na powstającą Genuę. Niestety, została rozebrana w XIX wieku, a na jej miejscu zostały wybudowane liczne budynki mieszkalne. Do dzisiaj jest to wspaniały punkt widokowy na stare miasto, port oraz okoliczne wzgórza. Przypadkowo dotarłam tam na sam koniec zwiedzania, przed zachodem słońca, dzięki czemu mogłam rozkoszować się pizzą z widokiem na miasto (idealne miejsce na kolacje! ).
 • Na szczyt można dostać się pieszo np. od ulicy Garibaldiego (udało mi się wdrapać po schodach, nie jest aż tak stromo, a jakie widoki po drodze!). Alternatywą dla leniuszków może być wjazd windą lub specjalną kolejką (tzw. Funicolare, koszt – 0.90€ w jedną stronę – https://www.amt.genova.it/amt/trasporto-multimodale/funicolari/), lub standardowo – autobusem lub samochodem.
 • Czas potrzebny na zwiedzanie: 10 min (jeżeli będziemy robić dużo zdjęć oraz zafundujemy sobie jedzenie, to czas się wydłuży)
Widok ze Spianata Castelletto
Widok ze Spianata Castelletto
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x