Europa,  Malta

Wyspa Gozo – co warto zobaczyć w 1 dzień?

Cały wyjazd na Maltę był dość spontaniczny i krótki, nie miałam nawet ułożonego żadnego dokładnego planu zwiedzania (to zapewne też kwestia tego, że nocowaliśmy u Karoliny i Piotrka z blogu “Rude i Czarne” i zdałam się na ich wskazówki). Jednym z takich poleceń podczas naszego krótkiego wypadu był oczywiście wyjazd na wyspę Gozo. Niestety, ze względu na pewne poranne trudności, ruszyliśmy na wyspę trochę później niż zamierzaliśmy, ale i tak udało nam się zwiedzić najpiękniejsze miejsca. Muszę się Wam przyznać, że przed wylotem na Maltę, nie byłam entuzjastką zwiedzania wysp, ale i Malta, i Gozo, zawróciły mi w głowie! Wyspa Gozo to miejsce, do którego na pewno będę chciała jeszcze wrócić. Poniżej przedstawiam Wam najlepsze atrakcje na wyspie Gozo, które warto zobaczyć w 1 dzień.

Wyspa Gozo – jak dostać się na Gozo?

Gozo to druga pod względem wielkości wyspa Archipelagu Maltańskiego. Na wyspy Gozo oraz Comino (leży pomiędzy Gozo a Maltą) możemy dopłynąć z Malty promem. Polecam wypożyczyć auto na Malcie (tylko musimy pamiętać, że mają tam ruch lewostronny!) i potem podjechać do miejscowości Cirkewwa, skąd bezpośrednio odpływają promy w stronę Gozo – do miejscowości Mgarr. Zamiast auta, możecie też wypożyczyć skuter (popularny środek transportu na wyspie) lub pojechać komunikacją miejską.

✨Cały podróż trwa około 20-25 min, a po drodze mijamy piękna wysepkę Comino (na której znajduje się bajeczna Blue Lagoon).

✨Prom kursuje codziennie co 30 lub 45 min, także w godzinach nocnych! Cena to 15.70€ za podróż jednej osoby z autem, lub 4.65€ od osoby dorosłej (1.15€ dla dzieci do lat 12). Płacimy dopiero w drodze powrotnej. 😊

Zobaczcie, jak wygląda wnętrze promu! Sam prom jest naprawdę duży. W dolną część promu wjeżdża się autem lub skuterem, a potem idzie na górne piętro – mamy do dyspozycji bar, toalety oraz liczne miejsca siedzące – i wewnątrz, i na zewnątrz.

Dołączam też całą rozpiskę kursowania promów (zdjęcie z listopada 2019)

Numery autobusów – rozpiska z promu

Wyspa Gozo – co warto zobaczyć w 1 dzień? Najlepsze atrakcje

1. Mgarr – port

Czas jazdy samochodem z Mgarr do Sanap Cliffs – około 8.4 km, 16 min jazdy

2. Sanap Cliffs

Czas jazdy samochodem z Sanap Cliffs do Azure Window – około 8.5 km, 17 min jazdy

3. Okolice Azure Window

  • Blue Hole
  • Inland Sea
  • Dwerja Tower

Czas jazdy samochodem z Azure Window do Salt Pans– około 9.2 km, 18 min jazdy

4. Salt Pans

Czas jazdy samochodem z Salt Pans do Victorii – około 5.7 km, 11 min jazdy

5. Victoria – stolica

Czas jazdy samochodem z Victorii do Mgarr – około 6.4 km, 11 min jazdy

6. Mgarr – powrót promem

Wyspa Gozo jest niezbyt dużą wyspą (jej powierzchnia to 67 km kwadratowych), dzięki czemu nawet jak macie tylko 1 dzień, to możecie zwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć. Dzięki nim poczujecie klimat wyspy, i na pewno zapragniecie tam wrócić!

Wyspa Gozo – co zobaczyć? Sanap Cliffs – najpiękniejsze klify Malty

Obszar kifów znajduje się w południowo-zachodniej części wioski Munxar. Klify nazywane są klifami Sanap. Słowo sanap, z języka maltańskiego „senapa”, oznacza gorczycę, która prawdopodobnie była uprawiana na tym obszarze. Okoliczne pola to głównie pastwiska dla owiec i kóz. Najwyższym punktem w okolicy jest klif znany jako “il-Pinnur”, co znaczy dosłownie wiatrowskaz.

Informacje praktyczne – my zostawiliśmy auto w zatoczce przy drodze, a dalej szliśmy pieszo około 5 min do klifów. Jeżeli chcecie, możecie jednak podjechać jeszcze kawałek bliżej (droga się kończy, ale stały tam auta).

Klify Sanap były naszym pierwszym punktem wycieczki na wyspę Gozo, i naprawdę mi się podobały. Zresztą jak całe Gozo, ale o tym zaraz przeczytacie za chwilę. 🙂

Wizytówka wyspy Gozo – czy warto zobaczyć okolice Azure Window po jego zawaleniu?

Podczas wyjazdu na Maltę zdawałam sobie sprawę, że nie będę mieć już możliwości zobaczenia „Lazurowego okna”, ponieważ ponad 3 lata temu (08.03.2017) podczas sztormu formacja skalna uległa zawaleniu. Jednak byłam tym niezrażona i postanowiłam odwiedzić tę okolicę.

Informacje praktyczne – w okolicy Azure Window znajduje się duży parking, toalety, restauracja i mały sklepik.

Czy warto się wybrać w okolice Azure Window? Tak! Podjęliśmy bardzo dobrą decyzję, ponieważ dalej warto udać się w to miejsce! 😄 Podczas naszego pobytu w tym miejscu wiał bardzo silny wiatr i miałam możliwość oglądać ogromne fale, które rozbijały się co chwile o skały (w sumie nic dziwnego, że Azure Window się zawaliło). Aktualnie fragmenty Azure Window można oglądać podczas nurkowania. Jednak musi być do tego odpowiednia pogoda, bo podczas naszego pobytu w listopadzie nie było do tego warunków.

Ponadto oprócz pięknych widoków na klify, mamy w okolicy jeszcze kilka perełek:

✨Blue Hole – malutkie jezioro, które jest uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania.

✨Inland Sea – malutka, spokojna zatoka pomiędzy skałami, z której można wypłynąć wąskim kanałem wprost do Morza Śródziemnego.

✨Dwejra Tower – jedna z wież obserwacyjnych z XVII wieku, z której rozciąga się widok na okoliczne klify i morze. Kiedyś obserwacje z niej miały dostarczać informacji na temat zbliżających się statków piratów czy ochrony przed kradzieżą “grzybka maltańskiego” z Fungus Rock. Ponadto, w czasie II wojny światowej, Dwejra Tower służyła za punkt obserwacyjny.

✨Fungus Rock – to charakterystyczna, wapienna skała o wysokości około 60 m. Na skale rosło cynomorium szkarłatne czyli tzw. “grzybek maltański” o właściwościach leczniczych (stosowany był w chorobach jelit czy chorobie wrzodowej). Skała była pilnie strzeżona przed kradzieżami rośliny przez Zakon Maltański, który stosował “grzybka maltańskiego” w lecznictwie, a mistrz Zakonu wysyłał próbki rośliny na dwory królewskie. Za próbę kradzieży groziło więzienie, a za kradzież nawet kara śmierci. Aktualnie wspinanie się na skałę jest także zabronione, ponieważ stanowi ona rezerwat przyrody.

Wyspa Gozo – co warto zobaczyć? Salt Pans – panwie solne czyli naturalny skarb Malty

Odkąd zobaczyłam zdjęcia z tego miejsca, to wiedziałam, że wyspa Gozo znowu mnie zaskoczyła i panwie solne to miejsce, które warto zobaczyć, nawet jak mamy na podróż tylko 1 dzień!

Informacje praktyczne – tutaj także nie ma problemu z zaparkowaniem auta. Wszystkie zatoczki czy parkingi były bezpłatne.

Panwie solne to piękne miejsce na zrobienie zdjęć z drona, ale niestety podczas naszego pobytu na Gozo wiał bardzo silny wiatr i ostatecznie nie użyliśmy drona ani razu. Niemniej jednak, udało nam się zrobić sporo pięknych zdjęć!

A skąd się wzięły panwie solne na Gozo?

Produkcja soli na wyspie Gozo ma długą historię. Skalne panwie wywodzą się z czasów rzymian, którzy przekształcili nieuformowane niecki w kwadratowe konstrukcje i wyposażyli je w system nawadniający. Dziś wiele rodzin na wyspie Gozo nadal używa naturalnego sposobu produkcji soli. A jak dokładnie produkuje się sól? Słona woda zbiera się w kwadratowych panwiach, a po jej odparowaniu, zbiera się sól. Produkcja soli odbywa się między majem a wrześniem.

Victoria (Rabat) – stolica wyspy Gozo

Stolica wyspy Gozo do 1897 roku nosiła nazwę Rabat. Wyspy maltańskie należały kiedyś do Wielkiej Brytanii, dlatego z okazji diamentowego jubileuszu królowej Wiktorii, stolica została przemianowana z Rabatu na Victorię. W stolicy warto zobaczyć wzgórze cytadeli, z której rozciąga się piękny widok.

Spodobał Wam się mój wpis “Wyspa Gozo – co warto zobaczyć w 1 dzień?”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
9 maja 2020 20:21

Do tej pory znałem Maltę tylko przez pryzmat IIWW, nie wiedziałem że jest tak piękna. Ogromną ilość praktycznych informacji. Teraz można by tam jechać. Super wpis.

Karolina z Rudeiczarne.pl
10 maja 2020 13:21

I zatęskniliśmy za Gozo! Dobrze, że już znowu można płynąć z Malty, więc pewnie wybierzemy się w przyszły weekend 🙂 Naszym zdaniem to zdecydowanie najpiękniejsza wyspa ze wszystkich archipelagu maltańskiego i wizyta na Malcie nie może się obyć bez Gozo – byłaby niekompletna 🙂
Czekamy na Wasz powrót, bo jeszcze sporo perełek czeka na odkrycie!
Ściskamy!

Karolina - SmartBlonde
12 maja 2020 21:18

Aż nabrałam ochoty tam pojechać! Wszystko podane tutaj jak na tacy, kiedyś się na pewno wybiorę 🙂

Moim Rytmem - Mateusz Fabiszak
18 lutego 2021 20:47

Bardzo obszerny i przywołujący wspomnienia opis. Byłem na Malcie i Gozo w 2019 roku. Przed podróżą zastanawiałem się co ja będę robił przez tydzień na tak małym obszarze. Okazało się, ze jest tam jeszcze wiele miejsc wartych odwiedzenia, a na które zabrakło już dni.

Pozdrawiam 🙂

4
0
Would love your thoughts, please comment.x