Europa,  Małopolskie,  Polska

Wieliczka – atrakcje: Kopalnia Soli i Tężnia Solankowa

W Polsce mamy wiele tras związanych z kopalniami, które są dostępne dla turystów. Jedną z nich, i myślę że najpopularniejszą, jest Kopalnia Soli w Wieliczce. To miejsce, które przyciąga ponad 1,5 miliona osób każdego roku. Mnie również, ponieważ miałam okazję odwiedzić Kopalnię już dwukrotnie. Dziś zabieram Was na wycieczkę po tym niezwykłym miejscu – będziemy zwiedzać poszczególne komory i opowiem Wam kilka ciekawych historii, które warto poznać jeszcze przed wyjazdem. Mam nadzieję, że mój wpis “Wieliczka – atrakcje: Kopalnia Soli i Tężnia Solankowa” zachęci Was do wybrania się właśnie do Wieliczki w najbliższym czasie.

Wieliczka – lokalizacja atrakcji

Wieliczka – atrakcje: Kopalnia Soli

Kopalnia Soli w Wieliczce to wyjątkowe miejsce na mapie Polski od setek lat. W 1978 roku Kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Zobaczcie, co kryje wnętrze Kopalni.

Kopalnia Soli w Wieliczce – ciekawostki

Poznajcie kilka ciekawostek o tym wyjątkowym miejscu:

  1. Kopalnia powstała w drugiej połowie XIII wieku – ma już ponad 700 lat, a łączna długości wszystkich korytarzy to około 245 km! Turyści schodzą na maksymalną głębokość 135 metrów (a pracujący górnicy na około 286 metrów).
  2. W kopalni pracowały konie, które były prawdziwymi przyjaciółmi górników. Ostatni koń (Baśka) zakończył pracę w kopalni 14 marca 2002 roku.
  3. W Kaplicy św. Kingi odbywają się śluby (późnym wieczorem po zakończeniu ruchu turystycznego).
  4. Najwyższa komora na trasie ma 36 metrów i podbito w niej 2 rekordy Guinnessa – skok na bungee z ok. 25 metrów i lot balonem.
  5. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego sól nazywano „białym złotem”.
  6. W kopalni działa klimatyzacja, która utrzymuje stałą temperaturę około 17ºC i stałą wilgotność.
  7. Solanka w jeziorku w komorze Erazma Barącza jest bardziej słona niż Morze Martwe.
  8. Rzeźbienie w soli to wielowiekowa tradycja, a najstarsze solne rzeźby pochodzą z końca XVII wieku.
  9. W średniowieczu sól wydobywano tylko od późnej jesieni do wiosny. Ponadto, wielu górników było również rolnikami, którzy latem pracowali w polu.
  10. Przed wybuchem pandemii kopalnię odwiedzało nawet 10 tys. osób dziennie.
  11. Z łaciny Magnum sal tłumaczy się jako Wielka Sól – stąd prawdopodobnie pochodzi nazwa miasta – Wieliczka.

Kopalnia Soli w Wieliczce – historia

Źródła solankowe zostały odkryte na terenach w okolicach Wieliczki jeszcze w czasach neolitu. Ze źródełek wypływała solanka, którą ludzie odparowywali na ogniskach. W ten sposób pozyskiwano sól, która nie tylko konserwowała mięso, ale stanowiła również środek płatniczy. W XI wieku źródełka solne zaczęły wysychać, dlatego zaczęto kopać studnie. W średniowieczu odparowywano słoną wodę ze studni i w ten sposób uzyskiwano melasę solną – gęstą masę. Z czasem odkryto również bryły soli kamiennej, co zapoczątkowało powstanie pierwszego szybu kopalnianego już w XIII wieku. Rozwój Królestwa Polskiego za czasów Króla Kazimierza Wielkiego dokonał się m.in. wydobyciu soli, która stanowiła 1/3 dochodów skarbca królewskiego.

Pierwsi zwiedzający pojawili się w Kopalni na początku XV wieku – wśród odwiedzających był sam Mikołaj Kopernik, a pobyt w Kopalni był tylko dla wybranych – zgody na zwiedzanie udzielał sam Król. Kolejnym sławnym turystą w Kopalni był Johann Wolfgang von Goethe, który w 1790 roku towarzyszył księciu Weimaru podczas wizyty w Kopalni Soli. Z kolei w 1919 roku Kopalnię Soli zwiedził Marszałek Polski Józef Piłsudski, a Karol Wojtyła odwiedził Kopalnię jeszcze za czasów zanim został Papieżem.

Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

Ze względu na remont głównego szybu: Daniłowicza, zwiedzanie tymczasowo rozpoczyna się w szybie Paderewskiego, w którym mamy do pokonania 320 schodów w dół. Nie ma ograniczeń wiekowych, a temperatura wynosi około 17ºC. Podczas zwiedzania mamy do pokonania około 3,5 km, co zajmuje najczęściej 2-3 godziny. Warto pamiętać o założeniu wygodnych butów i okrycia ramion. Pobyt w kopalni zawsze odbywa się w towarzystwie przewodnika i kończymy go w Szybie Regis (na powierzchnię zabiera nas winda). Zwiedzanie odbywa się nie tylko w języku polskim, ale również po angielsku, niemiecku, rosyjsku, francusku, włosku i hiszpańsku. Na trasie znajdują się toalety, a internet dostępny jest w wyznaczonych miejscach.

Do wyboru są różne programy zwiedzania:

  • pobyty nocne – po zwiedzaniu trasy turystycznej możliwy jest nocleg w komorze solnej 125 metrów pod ziemią
  • “Śladami legend” – program przeznaczony dla dzieci w wieku 5-12 lat, podczas którego zwiedzający poznają legendy o pierścieniu św. Kingi i opowieści o Skarbniku i Bieliczce.

Ze względu na remont Szybu Daniłowicza (od listopada 2021) niemożliwe jest obecnie zwiedzanie dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Wieliczka – atrakcje: Kopalnia – komnaty, kaplice i jeziora

Kopalnia Soli w Wieliczce zachwyca pięknymi komorami, kaplicami czy jeziorami. Podczas ponad 2-godzinnej wycieczki można zobaczyć nie tylko solne skarby, ale także podziemne przestrzenie, które potrafią zrobić ogromne wrażenie.

Kaplica św. Kingi

Najpiękniejsza sala na całej trasie. To właśnie tu odbywają się śluby i liczne sesje zdjęciowe. Bogate zdobienia, wyjątkowe płaskorzeźby i ogromne żyrandole ozdobione kryształami soli potrafią zachwycić praktycznie każdego. Twórcami płaskorzeźb byli górnicy-rzeźbiarze, z których najbardziej znani to bracia – Tomasz i Józef Markowscy oraz Antoni Wyrodek. Prace rozpoczął jeszcze pod koniec XIX wieku Józef Markowski (jego głównym dziełem jest główny ołtarz oraz rzeźba w soli św. Kingi). Młodszy brat Józefa, Tomasz, był twórcą płaskorzeźb – “Wyrok Heroda” i “Rzeź Niewiniątek”. Z kolei Antoni Wyrodek wykuł w soli najsławniejszą płaskorzeźbę – “Ostatnią Wieczerzę”, wzorując się na dziele Leonarda da Vinci. W Kaplicy św. Kingi znajduje się również wykuty w soli pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II.

Komora Erazma Barącza

Komora Erazma Barącza zyskała swoją nazwę na część dyrektora kopalni w latach 1917-1918. Znana jest przede wszystkim z głębokiego na około 9 metrów jeziorka zawierającego solankę (nasycony roztwór soli).

Komora Michałowice

Komora Michałowice to jedna z najbardziej charakterystycznych komnat w Kopalni Soli “Wieliczka”. Posiada ona wysokość około 35 metrów i jest pozostałością po eksploatowanej przez wiele lat pionowej bryle soli zielonej. Od samego początku komora wymagała dodatkowego wsparcia pod postacią rusztowań, dzięki czemu do dzisiaj możemy podziwiać przepiękne, drewniane filary i zdobienia.

Komora Józefa Piłsudskiego

W XIX wieku Austriacy połączyli dwie komory 10 metrowym tunelem, a wnętrze komory wypełniono solanką. Przez wiele lat była to jedna z najciekawszych atrakcji dla turystów, którzy mogli przepłynąć tratwą przez tunel, oglądać pokazy sztucznych ogni czy słuchać koncertów orkiestry.

Komora Stanisława Staszica

Pierwotnie komora Stanisława Staszica miała 50 metrów wysokości, jednak po częściowym zasypaniu mierzy obecnie 36 metrów. To właśnie w tej komorze pobito dwa rekordy Guinnessa – skok na bungee z wysokości około 25 metrów i lot balonem.

Komora Saurau – Muzeum Żup Krakowskich

wieliczka atrakcje kopalnia
Muzeum Żup Krakowskich

Interesującą komorę o nazwie „Saurau” zobaczycie zwiedzając Muzeum Żup Krakowskich. Zwiedzanie tej części Kopalni trwa około 1 godziny i jest wliczone w cenę biletu na Trasę turystyczną.

Kopalnia Soli – wyjątkowe uzdrowisko

Już w 1997 roku na głębokości 135 metrów otwarto jedyny w Polsce Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy. Pacjenci cierpiący na

  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP)
  • nawracające choroby nosa, zatok, gardła, krtani
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli i płuc
  • schorzenia o podłożu alergicznym
  • astmę oskrzelową

mogą wdychać powietrze bogate w różne minerały – chlorki sodu, wapnia i magnezu oraz skorzystać z programu leczenia obejmującego ćwiczenia tzw. gimnastyki oddechowej i zabiegów fizjoterapeutycznych.

Ceny biletów w Kopalni Soli w Wieliczce

  • bilet normalny 87 zł
  • bilet ulgowy (studenci i seniorzy) 77 zł
  • bilet ulgowy (dzieci i młodzież) 69 zł
  • bilet rodzinny 243 zł
  • dzieci do 4 roku życia mają darmowy wstęp
  • Bilety możecie kupić online klikając w ten link.

Godziny otwarcia Kopalni Soli w Wieliczce

Zwiedzanie odbywa się w godzinach:

  • 8.30-17.00,
  • 8.00-18.00
  • 7.30-19.30 w zależności od miesiąca (dokładnie godziny otwarcia w danym dniu są dostępne na stronie internetowej Kopalni Soli “Wieliczka”).

Jedzenie na terenie Kopalni

Na trasie Turystycznej znajduje się jedyna na świecie restauracja położona na głębokości 125 metrów pod ziemią. Możecie tam zakupić dania kuchni polskiej, różne napoje oraz połączyć się z internetem. Również pod koniec Trasy znajdziecie sklepy z pamiątkami, gdzie będziecie mogli zakupić wyjątkowe, solne wyroby.

Tężnia solankowa – ciekawa atrakcja Wieliczki

Kopalnia Soli to nie jedyna atrakcja w Wieliczce. Miałam okazję spędzić 1.5h na terenie tężni solankowej, która jest nie tylko dobrym miejscem na odpoczynek, ale również na poprawę swojego zdrowia. Od lat mam problemy alergiczne i podczas pobytu na terenie tężni oddychało mi się znacznie lepiej. Inhalacje na terenie tężni są zalecane nie tylko osobom z alergiami, ale również osobom z problemami skórnymi czy z obniżoną opornością.

Ceny biletów w Tężni:

  • bilet normalny 9 zł
  • bilet ulgowy 6 zł
  • bilet rodzinny 24 zł
  • Istnieje również możliwość wykupienia karnetów

Godziny otwarcia Tężni:

  • Aktualne godziny otwarcia Tężni Solankowej można znaleźć pod tym linkiem.

Wieliczka – gdzie nocować? Hotel Grand Sal

Blisko Kopalni i Tężni możecie przenocować w hotelu Grand Sal (około 300 zł / noc za pokój dwuosobowy), który znajduje się 5 min pieszo od kopalni. W restauracji na terenie hotelu mogą zjeść nie tylko goście hotelowi, ale również wszyscy przyjezdni. W menu znajdują się m.in. sałatka z kozim serem, carpaccio z łososia, krem z chrzanu z puree ziemniaczanym, grillowany halibut, policzki wołowe, polędwiczki wieprzowe z risotto czy torcik bezowy z kremem limonkowym.

Na terenie hotelu Grand Sal możecie zakupić produkty na bazie solanki z Kopalni Soli “Wieliczka” m.in. mydła, kremy do rąk, mgiełki czy chłodzące emulsje. Produkty są wzbogacane różnymi substancjami, takimi jak kwas hialuronowy, wyciąg z kasztanowca czy nagietka, dzięki czemu posiadają dodatkowe właściwości lecznicze.

Wpis powstał we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka”. Bardzo dziękuję za zaproszenie!

Spodobał Wam się mój wpis “Wieliczka – atrakcje: Kopalnia Soli i Tężnia Solankowa”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
antekwpodrozy.pl
5 lipca 2022 09:27

W wieliczce byłem jako dziecko. Widzę, że dużo się zmieniło 🙂

Olka
5 lipca 2022 09:28

Wieki temu byłam tam ostatni raz. I na pewno wtedy nie było tak drogo, jak jest teraz :O

Martyna Soul
5 lipca 2022 09:34

Nigdy nie był w Wieliczce – jak to możliwe? W przyszłym tygodniu będę na sesji zdjęciowej w Krakowie, więc może przy okazji zawitam:) Twój wpis na pewno mi się przyda:)

Asia
5 lipca 2022 09:35

W Kopalni w Wieliczce byłam jako dziecko, przydałoby się tam wrócić 😉

Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata

Byłam kilka lat temu i na pewno jeszcze pojadę. Wieliczka jest jedyna w swoim rodzaju!

Karolina z Rudeiczarne.pl
5 lipca 2022 11:30

Byłam ostatnio pierwszy raz od szkoły podstawowej! Jestem w szoku ile się tam zmieniło – na plus! I jednak zupełnie inne doświadczenie zwiedzić to miejsce ponownie, będąc bardziej świadomym co mam przed sobą 🙂 Świetny wpis!

Beata
Beata
5 lipca 2022 13:43

Zdjęcia są przepiękne duże zaszły zmiany wkrótce postaram się odwiedzić kopalnie soli w Wieliczce.

Kasia
5 lipca 2022 18:29

Och Wieliczka to zawsze gwarancja udanej wycieczki. Mnie ostatnio zachwyciła trasa górnicza 🙂

Cel w podróży
5 lipca 2022 21:30

Świetny artykuł, a w zasadzie cały przewodnik. Właśnie po tym artykule mam myśl, by tam wrócić.

Karolina - Smart Blonde
6 lipca 2022 10:26

Musze kiedys wybrac sie jeszcze raz do Wieliczki, bo juz malo co pamietam!

FrAntki Wędrowniczki
6 lipca 2022 23:28

Nie mamy szczęścia do tężni ale najczęściej bywamy w Wieliczce zimą, trzeba kiedyś wrócić w jakiejś cieplejszej porze…

Hrusidr
Hrusidr
7 lipca 2022 07:50

Górnik toważyszący grupie mówił, że przed 2020 mieli 1,5-2mln zwiedzających, teraz 400 tys., pewnie m.in. stąd taki kosmos w cenach biletów.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x