Europa,  Madera,  Portugalia

Madera – ceny i informacje praktyczne

Jak wyglądają ceny na Maderze, co warto wiedzieć przed wylotem? Co najbardziej potrafi zaskoczyć turystów na Maderze? Jak wypożyczyć auto? Czy komunikacją publiczną da się wszędzie dojechać? Co warto zjeść na Maderze? Ile kosztują bilety samolotowe na Maderę? Czy lądowanie w Funchal jest naprawdę takie straszne? Mam nadzieję, że w poniższym wpisie “Madera – ceny i informacje praktyczne” znajdziecie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Was pytania!

Informacje praktyczne – noclegi na Maderze

Na Maderze nocowałam w dwóch miejscach. Obydwa miejsca wybrałam na podstawie ebooka od Lost Italianos i Couple Away. Każdy z tych noclegów na Maderze bardzo mi się podobał i naprawdę polecam Wam te miejsca.

  • Funchal – Se Boutique Hotel

Cena za 1 noc/2 osoby – około 70 euro. Śniadanie jest wliczone w cenę. Do dyspozycji gości jest bar wraz z dużym tarasem z przepięknym widokiem na Funchal. Z naszego pokoju mieliśmy przepiękny widok na miasto i ocean. Jedynym minusem hotelu był brak bezpłatnego parkingu.

  • Calheta – Glamping Pods

Cena za 1 noc/2 osoby – około 90 euro. Śniadanie nie jest wliczone w cenę, ale do dyspozycji mamy własną mini-kuchnię – z płytą indukcyjną, mikrofalówką oraz lodówką. Na terenie glampingu znajduje się basen, z którego mogą korzystać goście. Jest także bezpłatny parking na samochody. Największa zaleta glampingu? Pobudka z widokiem na ocean! Pobyt tam to jedno z najlepszych wspomnień podczas wyjazdu.

Ceny na Maderze

Jak wyglądają przykładowe ceny na Maderze? Poniżej przedstawiam Wam kilka przykładów. Ceny są podobne jak w kontynentalnej Portugalii, a walutą jest oczywiście euro. Mam nadzieję, że te informacje praktyczne o cenach na Maderze przydadzą Wam się podczas planowania budżetu!

Jedzenie w restauracji

  • Bolo do Caco (tradycyjny, maderski chleb z masłem czosnkowym, lub bekonem, lub chorizo, lub bekonem i serem) – 2.5 euro
  • Ryba pałasz czarny (espada) podawana ze smażonym bananem, sosem z marakui z frytkami i sałatką – 12.5 euro
  • Kanapka z pałaszem czarnym i warzywami – 3-4 euro
  • Stek z frytkami i warzywami -12-13 euro
  • Bacalhau com natas – 13 euro

W miejscowości Calheta jedliśmy kilka razy w restauracji As Fontes do Horácio. Duże porcje, pyszne jedzenie, odpowiedni stosunek wielkości porcji do ceny – polecam!

Drinki

  • Drinki w Se Boutique Hotel 6-7 euro
  • Poncha 2-3 euro

Zakupy najlepiej robić w tanich sklepach – Pingo Dolce lub Continente.

Cena alkoholu w sklepie:

  • Poncha w sklepie – 5-8 euro
  • Wino Madera w sklepie – 9.99 euro

Ceny paliwa:

  • Benzyna 95 – 1.5 euro/litr
  • Benzyna 98 – 1.7 euro/litr
  • Diesel – 1.30 euro/litr

Transport na Maderze

Najbardziej polecam Wam wypożyczenie auta. Komunikacja miejska oczywiście działa na Maderze, ale nie da się nią dojechać we wszystkie miejsca. Można też rozważyć autostop, choć jeżdżąc sporo po Maderze, nie widzieliśmy za wielu autostopowiczów (choć może to być kwestia pandemii).

Madera – informacje praktyczne. Wypożyczalnia auta

My wypożyczyliśmy auto z Driving Madeira – Rent a car. Driving Madeira nie mają stanowiska na lotnisku, ale za dodatkowe 10 euro można zamówić auto z odbiorem na lotnisku w Funchal. W przypadku tej wypożyczalni, może wybrać auto z ubezpieczeniem lub bez, ale nie trzeba zostawiać depozytu z karty kredytowej. My wzięliśmy opcję z ubezpieczeniem, które obejmuje wszelkiego rodzaju stłuczki czy zadrapania auta (oczywiście mandaty trzeba zapłacić samemu). Co ciekawe, na Maderze, jak i w całej Portugalii, dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0.5 promila (a nie jak u nas 0.2 promila). Za auto typu economy na 8 dni, transport na lotnisko i z lotniska (czyli dodatkowe 20 euro) oraz ubezpieczenie zapłaciliśmy niecałe 300 euro.

Jakie auto wypożyczyć? Celowałabym w co najmniej model economy ze względu na strome podjazdy. W takim przypadku lepiej wypożyczyć trochę mocniejsze auto, a nie najtańszą opcję dostępną w wypożyczalni.

Drogi na Maderze

Drogi na Maderze są w dobrym stanie, jednak musimy przygotować się na wiele zakrętów, rond czy tuneli. Dookoła wyspy, wzdłuż wybrzeża biegną główne drogi zaznaczone na żółto (VE1, VE2, VE3). Północną z południową częścią wyspy łączy droga VE4. Możemy je przyrównać do naszych dróg szybkiego ruchu. Na Maderze nie ma autostrad, nigdzie nie trzeba uiszczać opłat. Jednak o ile drogi VE są szerokie i raczej są dalekie od zaskoczenia kierowców, tak drogi o oznaczeniach ER to już inna para kaloszy. Jadąc w głąb górzystego lądu musimy być przygotowani na strome podjazdy i zjazdy oraz dużą ilość zakrętów. Same drogi są w dobrym stanie, jednak dla osób nieprzyzwyczajonych do jazdy w terenie górzystym, taka trasa może być wyzwaniem. W małych miejscowościach położonych wysoko w górach drogi potrafią być tak wąskie, że auta muszą się nawzajem przepuszczać.

Parkingi na Maderze

Funchal – w centrum miasta trudno znaleźć miejsce do zaparkowania. Poza tym, wiele potencjalnie wolnych miejsc jest przeznaczona dla mieszkańców lub pracowników pobliskich sklepów/banków (zwracajcie uwagi na znaki i napisy – co prawda są po portugalsku, ale można się domyśleć, że niestety musimy szukać miejsca dalej). W przypadku dłuższego pobytu w Funchal, warto rozejrzeć się za dobowym, piętrowym parkingiem.

My zostawialiśmy auto w tym miejscu:

W miastach należy zwracać uwagę na linie parkingowe znajdujące się na krawężnikach (podobnie jak we Włoszech). Białe linie oznaczają darmowy parking, niebieskie linie – za takie miejsce należy zapłacić, oraz żółte linie – przy nich nie należy parkować.

Pogoda na Maderze

Pogoda to najbardziej zmienna rzecz na Maderze. Na wybrzeżu (szczególnie w południowej części wyspy) najczęściej świeci słońce, a w tym samym czasie, wewnątrz lądu – może nas spotkać ulewa. Przynajmniej tak sytuacja wyglądała na przełomie kwietnia i maja. Na wybrzeżu noce była ciepłe, jednak wyżej w górach – dość chłodne. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, jaka będzie pogoda za 2-3 dni, nawet jeżeli przeglądamy prognozę pogody. Przed wylotem codziennie patrzyłam, jaka będzie pogoda i byłam przerażona – według prognozy miało cały czas padać! Na miejscu okazało się, że przywitało nas piękne słońce, i zdecydowana większość dni była naprawdę słoneczna (przynajmniej na wybrzeżu). Pogoda na Maderze potrafi dostarczyć sporo atrakcji, i dzięki niej Madera to wyspa tajemnic i niepowtarzalnego klimatu!

Madera – informacje praktyczne. Jak dolecieć na Maderę?

Bezpośrednio – Na Maderę można dolecieć czarterem Rainbow, Itaka lub Tui. Loty są z Katowic lub z Warszawy do Funchal. Najbardziej opłaca się zakupić bilet na kilka dni przed wylotem. Ceny biletów last minute – 596 zł/1 osoba/w 1 stronę; a nawet 799 zł/1 osoba/w 2 strony; na 2 tygodnie przed wylotem – 1096 zł/1 osoba/w 1 stronę; na 4-5 miesięcy przed wylotem – 1496 zł/1 osoba/w 1 stronę. Ceny biletów zawierają rezerwację miejsc oraz duży bagaż (20kg) + podręczny.

Loty z przesiadką – Do Funchal można dolecieć z Polski tanimi liniami z przesiadką w Portugali.

  • Wizzair – Warszawa-Lizbona; Warszawa-Porto
  • Ryanair – Warszawa Modlin/Kraków-Lizbona; Warszawa Modlin/Kraków-Porto

Z Porto lub Lizbony dolecimy do Funchal liniami EasyJet (tańsza linia) lub TAP Portugal (droższa linia).

Lotnisko na Maderze uznawane jest za jedno z najniebezpieczniejszych w Europie. W latach 70. XX wieku doszło tam do kilku wypadków, jednak później wydłużono pas startowy, dzięki czemu jest już dużo bezpieczniej. Z perspektywy osoby, która boi się latać, mogę powiedzieć, że lądowanie na Maderze na szczęście nie należało do najgorszych. 🙂

Madera – informacje praktyczne. Koronawirus

Mam dla Was garść informacji, jak najlepiej przygotować się do podróży pod kątem wymaganych testów (stan na maj 2021):

  • do wyjazdu na Maderę wymagany jest test na COVID – RT-PCR
  • test RT-PCR można wykonać w Polsce na 72 godziny przed wylotem na Maderę lub BEZPŁATNIE tuż po przylocie na Maderę

Kto jest zwolniony z testu na COVID?

  • ozdrowieńcy – czyli osoby, które w przeciągu ostatnich 180 dni przeszły COVID-19
  • osoby zaszczepione pełnym cyklem szczepień (i minęło co najmniej 14 dni od szczepienia 2 dawką Moderny, Astry Zeneki lub Pfizera; lub 28 dni od szczepienia Johnson & Johnson).
  • w przypadku szczepionki lub bycia ozdrowieńcem, należy pokazać odpowiedni dokument w języku angielskim lub portugalskim

Przed wylotem należy się zarejestrować na stronie https://madeirasafe.com/#/login.

Co spakować na Maderę?

  • kurtka przeciwdeszczowa
  • buty trekkingowe
  • krem z filtrem UV
  • okulary przeciwsłoneczne
  • kapelusz, czapkę z daszkiem
  • parasolka

Pogoda na Maderze potrafi być bardzo nieprzewidywalna, dlatego warto zabrać i kurtkę przeciwdeszczową, i krem z filtrem UV. Ja pobrałam też sporo swetrów, jednak pod koniec kwietnia i na początku maja przydały mi się jedynie rozpinane sweterki i kurtka przeciwdeszczowa – nie było aż tak zimno, by zakładać ciepły sweter. Chyba, że planujecie większą część czasu spędzić wysoko w górach – tam wieczorami będzie dużo chłodniej niż na wybrzeżu.

Spodobał Wam się mój wpis “Madera – ceny i informacje praktyczne”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o Maderze, to zajrzyjcie do Lost Italianos i Couple Away – ostatnio wydali kompleksowy ebook o Maderze!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina z Rudeiczarne.pl
25 maja 2021 21:29

Ta poncha mnie mocno kusi! Ale wiadomo, że cała Madera i nie mogę przeboleć, że nie udało nam się dolecieć 🙁

Kasia i Artur
Kasia i Artur
11 listopada 2021 12:46

Wlasnie tu jesteśmy. Puncha kosztuje okolo 2-4euro jest pyszna..rum z marakują i.miody..czsami pomarańczowe czasami lemon okolo 30% alkoholu

Dla Polaka słaba:) nawet jak ma 60procent.
Oplaca sie wynajac auto w wypożyczalni nie hotelowej. Od okolo 35€ za dobe

Sonia
22 lipca 2021 08:02

Nigdy mnie tam nie było i to wszystko na zdjęciach wygląda przepięknie. Także myślę że powinno być tam bezpiecznie. Ostatnio jednak zaginęli tam różni turyście w bliskim od siebie czasie. Czy tam znajdują się jakieś miejsca niebezpieczne po za ewentualnie tym co sami można sobie zrobić przez nieostrożność?

Sławek
Sławek
1 sierpnia 2022 20:15

Dzięki za cenne info. Będziemy we wrześniu.
Pozdrawiamy z Islandii

Aneta
18 września 2022 22:35

Ceny już wyższe w 2022, ale jeszcze ok. Natomiast jeśli ktoś chce odpocząć i przesypiać całą noc to zdecydowanie odradzam Funchal

5
0
Would love your thoughts, please comment.x