Toruń – warsztaty piernikowe. Żywe Muzeum Piernika i Piernikarnia Mistrza Bogumiła
Toruń wielu z nas kojarzy się właśnie z piernikami. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to właśnie w tym mieście znajdziecie najlepsze pierniki w Polsce. Nie tylko smaki, ale też kształty – zachwycają. Jadąc do Torunia, zamarzyło mi się wzięcie udziału w specjalnych, piernikowych warsztatach. Okazało się, że jest to możliwe! W Toruniu działa kilka miejsc, w których możecie na własną rękę spróbować zrobić pierniki, a przy okazji posłuchać toruńskich legend. Mam nadzieję, że mój wpis “Toruń – warsztaty piernikowe. Żywe Muzeum Piernika i Piernikarnia Mistrza Bogumiła” zachęci Was nie tylko do odwiedzenia Torunia, ale także do wzięcia udziału w warsztatach i wypieku własnych pierników!
Zapraszam Was także do moich innych wpisów na temat Torunia:
Spis treści
Toruńskie legendy o piernikach
“Katarzynki” to popularne, toruńskie pierniki. Jak powstały i skąd się wziął ich charakterystyczny kształt? Przeczytajcie te dwie, najpopularniejsze legendy o “Katarzynkach”. Ciekawe, która ma w sobie ziarnko prawdy? 🙂
- Dawno temu żył mistrz Bogumił, ale był już stary i schorowany przez co nie miał siły wypiekać pierników. Dlatego poprosił swoją córkę Katarzynę, aby to ona piekła pierniczki wg starego przepisu od praprapradziadka. Katarzyna poszła do warsztatu, zrobiła ciasto, ale nie mogła znaleźć foremek. W końcu wzięła kubeczek i wycięła z ciasta kółeczka. Niestety, kółeczka położyła za blisko siebie, w wyniku czego skleiły się w piecu i wyszedł 6 częściowy piernik.
- Czeladnik piernikarstwa – Bartłomiej – był bardzo zakochany w Katarzynie, bogatej mieszczce. Niestety, jej ojciec nie zgadzał się na związek swojej córki z biednym czeladnikiem. Bartłomiej nie poddawał się i za wszelką cenę próbował znaleźć sposób, by uzyskać zgodę na związek z Katarzyną. Postanowił wziąć udział w konkursie na najpiękniejszego piernika w Toruniu. Bartłomiej wykonał piernik w kształcie serduszek i kółeczka – obrączki i nazwał je Katarzynki. Bartłomiej wygrał konkurs, dzięki czemu stał się szanowanym człowiekiem w Toruniu i mógł wziąć ślub z Katarzyną.
Trzy ciekawostki na temat pierników:
- Największy piernik upieczony w Toruniu miał 2 metry i był prezentem dla carycy Katarzyny
- W średniowieczu wykonywano specjalne rzeźby z pierników dla nowożeńców. Po wypieczeniu pierniki pokrywano złotem.
- W średniowiecznym Toruniu jak w rodzinie piernikarzy rodziła się córka, to ojciec zarabiał ciasto na jej przyszły ślub. Ciasta piernikowe “dojrzewało” 14-15 lat i było wypiekane dopiero na wesele.
Toruń – warsztaty piernikowe w Toruńskiej Piernikarnii Mistrza Bogumiła
Jak wyglądają warsztaty?
Szukacie kameralnego miejsca na piernikowe warsztaty? Możecie je znaleźć właśnie w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Oferuje ona dwa rodzaje warsztatów – warsztaty z wypieku pierników historycznych lub wypieku i dekorowania pierników świątecznych. Po wejściu do małego sklepiku Pani prowadzi nas na dół, do większego pomieszczenia z ławami i przygotowanymi już miejscami do przygotowywania pierników. Całość trwa trochę ponad godzinę i przebiega w bardzo miłej atmosferze. Ponadto, w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła można zorganizować biesiady dla dorosłych lub piernikowe urodziny dla dzieci.
Lokalizacja warsztatów
Piernikarnia posiada 4 sale warsztatowe w różnych częściach starówki:
- Sala Gotycka – ul. Panny Marii 7
- Sala Główna i Sala Mieszczańska – ul. Królowej Jadwigi 24
- Sala Korzenna – ul. Prosta 2
Rodzaje warsztatów
- Warsztaty Wypieku Pierników Historycznych
- Warsztaty Wypieku Pierników Świątecznych
Warsztaty piernikowe – cena
Bilety można kupić na miejscu, a rezerwację (np. pod numerem telefonu 725-011-050) warto zrobić wcześniej. Ceny biletów na warsztaty wypieku historycznych pierników wynoszą:
- Bilet normalny – 25 zł
Godziny otwarcia Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła w Toruniu:
- poniedziałek – piątek 10.00-18.00
- sobota – niedziela 11.00-17.00
Toruń – warsztaty piernikowe w Żywym Muzeum Piernika
Jak wyglądają warsztaty?
Żywe Muzeum Piernika to kolejne, interaktywne muzeum, w którym można wziąć udział w warsztatach i przygotować własne pierniki. To jest miejsce nastawione na show. Na początku czeka nas pokaz przygotowania ciasta piernikowego, w którym mogą wziąć udział także najmłodsi uczestnicy warsztatu. Ciasto piernikowe musi swoje odstać, dlatego do upieczenia pierników korzystamy z wcześniej przygotowanego ciasta. Uczestnicy warsztatów dzielą się na grupy i każda grupa przygotowuje swoje własne pierniki. Gdy już wszystko jest wypieczone, można udać się na drugie piętro na kolejny pokaz – czyli produkcji pierników na przełomie XIX i XX wieku.
Warsztaty piernikowe – cena
Bilety można kupić w kasie biletowej muzeum lub on-line. Ceny biletów do Żywego Muzeum Piernika w Toruniu wynoszą:
- Bilet dla dorosłych – 29 zł
- Bilet dla seniorów (od 65 roku życia), dzieci, uczniów, studentów (do 26 roku życia) – 24 zł
- Dzieci do 3 roku życia – wstęp bezpłatny
Rezerwację warto zrobić na kilka dni przed przyjazdem, ponieważ miejsce jest bardzo oblegane przez turystów, a ilość miejsc na daną godzinę jest ograniczona.
Godziny otwarcia Żywego Muzeum Piernika w Toruniu:
- codziennie od godziny 10.00 do 18.00
Toruń – warsztaty piernikowe – tam poznasz przepis na pierniki
Dawno temu pierniki sprzedawano w aptekach jako leki na ból brzucha! Swojego czasu pierniki były bardzo pikantne, dlatego miały właściwości lecznicze. Pierniki były bardzo drogie, ponieważ w ich skład wchodziły egzotyczne przyprawy. Z czasem do pierników zaczęto dodawać miód, który konserwował pierniki i dodawał im słodkości.
Przyprawy wchodzące w skład pierników:
- Pieprz (pierny, pieprzny, ostry, pikantny) – od tego pochodzi nazwa “pierniki”
- Goździki (w dawnych czasach stosowany na ból zęba)
- Kardamon (kardamon był żuty po posiłkach, żeby odświeżyć oddech)
- Imbir (znany ze swoich właściwości przeciwwymiotnych i rozgrzewających)
- Anyż gwiaździsty
- Cynamon
- Gałka muszkatołowa (działa na układ nerwowy – wspomaga pamięć, ale w dużych ilościach powoduje halucynacje)
Spodobał Wam się mój wpis “Toruń – warsztaty piernikowe. Żywe Muzeum Piernika i Piernikarnia Mistrza Bogumiła”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?
- Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
- Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
- Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Faktycznie te pierniki takie dobre, czy przereklamowane?
Kupowałam pierniczki w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła i miały wyjątkowy smak, nie za słodki, pieprzny. Dla mnie na plus! Ale na pewno można trafić gorzej, na miejsca naciągające turystów na pieniądze.
Najlepsza foremka jaką widziałam. Ciekawe czy można ją gdzieś kupić? 🙂
Która dokładnie foremka? 😀 Takie ciekawe foremki na sprzedaż widziałam właśnie w Toruniu. 😀 Tylko trochę kosztowały.
Super wpis, aż chce się tam jechać i spróbować własnych sił w tych wypiekach
Oj tak, i jest przy tym trochę zabawy. 🙂 I jakie piękne efekty! Te foremki mają bardzo dokładne kształty. 🙂
Żywe Muzeum Piernika też polecamy, dzieciaki były zachwycone 😉
Tak! To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. 😀
My przywieźliśmy do domu foremki – żabę i piernikowego ludka. Świetna pamiątka…
Zrobiliście już pierniki w tych foremkach? 🙂
Az mi narobilas smaka na pierniki!
Toruń ma ogromny potencjał. Niestety zazwyczaj wpadamy tam tylko przejazdem. Moze na targi świąteczne pojedziemy już tylko celowo do Torunia 🙂
Aż zrobiłam się głodna! Toruń już zawsze będzie mi się kojarzył w piernikami! Uwielbiam to miasto 🙂