Umiesz pływać? Czas na nurkowanie!
Kiedy samo pływanie staje się niewystarczające, a przebywanie w wodzie przynosi ogromną radości, wiele osób decyduje się na sporty bardziej ekstremalne i wymagające dodatkowych umiejętności. Odkrywanie podwodnych tajemnic możliwe jest właśnie dzięki nurkowaniu zdobywającemu uznanie wśród fanów niezapomnianych wrażeń. Od czego zacząć naukę? Gdzie warto się wybrać? Dla kogo sprawdzi się nurkowanie?
Spis treści
Dla kogo sprawdzą się podwodne przygody?
Naukę pływania można rozpocząć na naprawdę wczesnym etapie życia, co wykorzystują rodzice nawet kilkumiesięcznych niemowląt. Istnieje także niewiele przeciwwskazań dla zainteresowanych tą dyscypliną, a przebywanie w wodzie potrafi przynosić pozytywny wpływ na zdrowie – w przypadku rekreacyjnego spędzania czasu na basenie, jak i dla doświadczonych sportowców. Jeśli chodzi o nurkowanie, te granice pod różnym względem są bardziej zawężone. Z tego powodu nie każdy zapalony pływak może pozwolić sobie na zanurzanie się na duże głębokości, nawet z wykorzystaniem maski do nurkowania. A zatem dla kogo się to sprawdzi? Naukę rozpocząć mogą już dzieci w wieku około 10 lat, osoby dorosłe, a także seniorzy. W każdym przypadku należy mieć na uwadze jednak pewne obostrzenia – astma, cukrzyca, zaburzenia lękowe, wada wzroku czy nadciśnienie to tylko przykłady. Aby rozwijanie swoich umiejętności i oswajanie się z większymi głębokościami przebiegały bez problemów, ważne będą opanowanie, nieuleganie panice czy dyscyplina. Nurkowanie z pewnością sprawdzi się dla miłośników mocnych wrażeń, których często nie brakuje, i osób interesujących się podwodnym światem.
Od czego zacząć naukę nurkowania?
Nawet jeśli różne akweny traktujemy jak drugi dom, a pływanie mamy opanowanie niemal do perfekcji, nie oznacza to, że od razu możemy wskakiwać w strój nurka. Pierwszym etapem nauki będzie bliskie zapoznanie się z teorią tej dyscypliny i poznanie wszelkich zasad dotyczących bezpieczeństwa, ale nie tylko. Takie zajęcia przybliżają specyfikę nurkowania, dzięki czemu można dowiedzieć się o konkretnych znakach, którymi posługują się zawodowcy, a także o przeciwdziałaniu wszelkim zagrożeniom. To bardzo ważny element nauki, ponieważ pod wodą to wiedza potrafi niejednokrotnie wyjść z danej opresji bez szwanku, a do tego stanowi podstawę poczucia bezpieczeństwa. Jeśli będziemy czuć się pewniej, nurkowanie stanie się czystą przyjemnością.
Kolejnym etapem są zazwyczaj zajęcia na basenie. Opanowanie potrzebnych umiejętności ułatwią konkretne ćwiczenia pod wodą, które zaprezentuje instruktor. Warto podejść do każdego treningu z zaangażowaniem, a w razie wątpliwości kierować je do doświadczonych nurków. Dopiero po spędzeniu wystarczającej ilości czasu w takich kontrolowanych warunkach przychodzi moment na wybranie się na otwarte wody. Tak naprawdę, dopiero ta chwila wskazuje na to, czy jesteśmy gotowi na prawdziwe nurkowanie i zejście na większe głębokości. Każda kolejna sesja będzie przynosić więcej swobody i poczucia wolności pod wodą, na których głównie nam zależy. Po odbytym kursie i zdobyciu doświadczenia na własną rękę można odkrywać następne miejsca na mapie Polski i za granicą.
Artykuł Sponsorowany