Europa,  Kraków,  Polska

Kazimierz w Krakowie – atrakcje na weekend.

Kazimierz to Dzielnica Żydowska. Niepowtarzalny klimat, wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Nagle przenosimy się 100 lat wstecz. Mijamy zabytkowe synagogi, kamienice, odwiedzamy restaurację, w których czuć ducha dawnych lat, a po drodze mijają nas ortodoksyjni Żydzi. Tymczasem my z zachwytem chłoniemy ten klimat, zachwycając się każdym detalem. Pewnie zastanawia Was, ile czasu przeznaczyć na Kazimierz w Krakowie i jakie są jego najlepsze atrakcje na weekend?

Już spieszę z odpowiedzią. 🙂

Kazimierz zwiedzałam razem z Karoliną SmartBlonde.Travel, która mieszka w Krakowie.

Jeżeli jesteście zainteresowani także innymi miejscami w Krakowie, to zajrzyjcie do mojego wpisu Podgórze w Krakowie – co warto zobaczyć? 🙂

Zwiedzanie warto rozpocząć od ulicy Szerokiej. Przy ulicy Szerokiej znajdują się zabytkowe synagogi oraz liczne restauracje. W tym miejscu powstały też zdjęcia do filmu Stevena Spielberga – “Lista Schindlera”.

Szyldy na Kazimierzu

Aktualnie jedno z najpopularniejszych miejsc na Kazimierzu. Szyldy znajdują się przy ulicy Szerokiej, w bliskiej okolicy Synagogi Remuh.

Może nie jest to takie oczywiste, ale tam, gdzie wiszą szyldy, znajduje się restauracja – Dawno temu na Kazimierzu! Nazwa i zabytkowe wnętrze zachęcało do odwiedzin, więc oczywiście zajrzałyśmy z Karoliną do środka. Jednak, czy jedzenie nam smakowało? Napoje (grzane wino) było dobre, ale hummus… Jestem wielką fanką hummusu, jadłam go wielokrotnie podczas wyjazdów do Jordanii i Izraela, a także sama przygotowuję go w domu. Bardzo zareklamowałam Karolinie to danie…

I cóż, w tym przypadku moja reklama na nic się zdała, ponieważ pierwsze spotkanie Karoliny z hummusem nie zakończyło się smacznie. Ja także nie byłam zachwycona, bo pomijając dołożone do porcji ogórki kiszone i marchewki, to niestety ten hummus był po prostu niezbyt dobry. Stwierdziłyśmy, że smakował jak rozrzedzony pasztet. Wielka szkoda, i naprawdę Wam go nie polecam. A gdzie zjeść pyszny hummus? Praktycznie tuż za rogiem – w Hamsa Hummus & Happiness.

Synagogi – o czym należy pamiętać podczas zwiedzania?

Zacznijmy od tego, że dla Żydów dni wolne to piątek i sobota, dlatego w tych dniach zwiedzanie synagog nie będzie możliwe. Jeżeli chcecie je zwiedzić podczas weekendu, to zostaje tylko niedziela. Ponadto, podczas wchodzenia do synagogi, mężczyźni muszą założyć jarmułkę (rozdawaną na wejściu).

Kazimierz w Krakowie – Synagoga Remuh

Synagoga Remuh to wyjątkowa synagoga w Krakowie. Dlaczego? Jest to jedyna synagoga w Krakowie, w której dalej odbywają się nabożeństwa (i jedna z dwóch czynnych synagog). I rzeczywiście, w sobotę (szabat) widziałyśmy udających się do niej ortodoksyjnych Żydów. My z kolei odwiedziłyśmy synagogę w niedzielę.

Dopiero w tym roku po raz pierwszy zwiedzałam synagogi. Najpierw, w Budapeszcie, i miesiąc później właśnie na Kazimierzu w Krakowie. Muszę przyznać, że robią na mnie wrażenie, dlatego wybrałyśmy się z Karoliną zgłębić historię i klimat żydowskiej kultury.

Po przejściu przez bramę, minęłyśmy otaczające synagogę mury, na których znajdują się tablice upamiętniające – m.in. krakowskich Żydów, którzy zginęli w latach 1939-1945.

Historia: Synagoga powstała w XVI wieku, a na przestrzeni wieków była ciągle rozbudowywana. W czasie II wojny światowej, synagoga została zrabowana, i znajdowały się w niej magazyny. Po wojnie synagoga zaczęła pełnić swoją funkcję oraz udało się zebrać fundusze na jej renowacje. Warto zwrócić także uwagę na malowidła przedstawiające Ścianę Płaczu czy arkę Noego.

  • Czas na zwiedzanie – 10 min

Kazimierz w Krakowie – Cmentarz żydowski przy Synagodze Remuh

Kamyki składane są na ortodoksyjnych cmentarzach żydowskich zamiast… kwiatów. Składanie kwiatów uważane jest za zwyczaj pogański, który nie służy zmarłym, a ma na celu podkreślenie bogactwa rodziny. Jednak kwiaty są składane na bardziej reformatorskich, żydowskich cmentarzach.

Ponadto, przy grobie rabina Mosze ben Israel Isserles możemy zauważyć małe kartki papieru (tzw. kwitełech), na których Żydzi wypisują imiona (swoje i matki) wraz z prośbami. Warto wiedzieć, że do jego grobu pielgrzymują Żydzi z całego świata i powierzają mu swoje sprawy.

  • Czas na zwiedzanie – 15 min

Kazimierz w Krakowie – Stara Synagoga

Stara Synagoga znajduje się przy ulicy Szerokiej 24 i została wybudowana w XV wieku, dzięki czemu jest jedną z najstarszych synagog w całej Polsce.

Niestety, ze względu na remont, nie mogłyśmy jej zwiedzić od środka.

Księgarnie na Kazimierzu

Synagoga Poppera znajduje się przy ulicy Szerokiej 16, jednak aktualnie w miejscu synagogi (od 2017 roku) mieści się filia księgarni Austeria. Jest to wyjątkowa księgarnia, w które sprzedawane są książki związane z kulturą żydowską.

Druga księgarnia, którą odwiedziłyśmy, znajduje się przy Synagodze Wysokiej (ulica Józefa 38).

Kazimierz w Krakowie – Synagoga Kupa

Synagoga Kupa. Pewnie pierwsze wasze pytanie – skąd się wzięła ta nazwa? Już spieszę z wyjaśnieniem. Słowo kupa pochodzi od zwrotu kupat-cdaka, co znaczy puszka ofiarna, ponieważ budowa synagogi była sfinansowana przez drobnych kupców, a nie pojedynczego sponsora.

Historia. Synagoga została wybudowana w XVII wieku w stylu barokowym. W czasie II wojny światowej została poważnie zniszczona. Po wojnie nie pełniła swojej funkcji, ale była miejscem np. produkcji butów, rytualnej ubojni drobiu lub magazynem. Synagoga znana jest z wielu wyjątkowych malowideł takich jak – Ściana Płaczu, panoramy miast – Jerozolimy, Hebronu, a także potopu i Noego czy znaków zodiaku.

  • 10zł wejście
  • Godziny otwarcia
  • Czas na zwiedzanie – 10 min

Kazimierz w Krakowie – Murale

Spacerując po Kazimierzu, możemy się natknąć na liczne murale, i poniżej przedstawiam Wam dwa, które najbardziej mi się spodobały.

Pierwszy mural możecie znaleźć przy ulicy Szerokiej 16, koło Księgarni Austeria.

Powyższy mural znajduje się przy ulicy Józefa 17. Nosi nazwę – “Krakowskie murale historyczne” i przedstawia twarze osób związanych z Kazimierzem, czyli np. Króla Kazimierza Wielkiego lub Heleny Rubinstein.

Kazimierz w Krakowie – ciekawe restauracje jako atrakcje na weekend

Na Kazimierz warto wybrać się z …. pustym żołądkiem! Jedzenie na Kazimierzu może być nie tylko pyszne, ale także wystrój restauracji może być dla nas dodatkową atrakcją. W takim razie, gdzie warto zjeść na Kazimierzu?

  • Hamsa – najlepsza kuchnia bliskowschodnia
  • Nolio – najlepsza pizzeria
  • Singer – klimatyczna kawiarnia z maszynami do szycia

Po więcej bardzo apetycznych zdjęć i szczegółowe opisy miejscówek odsyłam Was do wpisu Karoliny czyli SmartBlonde.Travel! O tutaj – wystarczy kliknąć w link ! 😀

Poniżej dołączam zdjęcia kolejnych klimatycznych miejsc, których niestety nie zdążyłyśmy już odwiedzić, ale uwieczniłyśmy na zdjęciach na przyszłość. 🙂

Podsumowując Kazimierz w Krakowie, zgadzacie się, że ciekawe restauracje na mogą być uznane za atrakcje na weekend? 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina z Rudeiczarne.pl
1 czerwca 2020 09:17

Oooo jak ten wpis mi dobrze zrobił na moją tęsknotę za Krakowem! Kazimierz i Podgórze to moje ukochane dzielnice Krakowa, z resztą w czasie studiów i po studiach, to tam spędzałam najwięcej czasu wieczorami. Pamiętam, jak przesiadywałam w Singerze i w Eszewerii – moje dwa ulubione miejsca na Kazimierzu. A synagogi zrobiły na mnie ogromne wrażenie jeszcze w liceum – wybraliśmy się z klasą na wycieczkę na cały dzień właśnie na krakowski Kazimierz, zwiedzaliśmy wszystkie żydowskie zaułki. Od tej pory zawsze mnie Kazimierz fascynował i uwielbiam tam wracać. A cmentarz żydowski robi piorunujące wrażenie, szczególnie wraz z ortodoksyjnymi Żydami modlącymi… Czytaj więcej »

trackback

[…] Jeżeli planujecie niedługo zwiedzanie Krakowa, to zajrzyjcie do mojego innego, krakowskiego wpisu – Kazimierz w Krakowie – atrakcje na weekend. […]

Irmina
11 grudnia 2020 14:32

Fajnie, że wspomniałaś o namiarach na dobry hummus w Krakowie. Też jestem jego miłośniczką, więc chciałabym ominąć kulinarne rozczarowanie kulinarne szerokim łukiem;)

rzeszowpodkarpackie.com
11 września 2023 14:15

Ciekawe mają te murale, zwłaszcza ten przy ulicy Szerokiej wydaje się najfajniejszy. W Rzeszowie też street art się rozwija, chociaż chyba trochę w innym stylu. U nas bardziej przedstawiane są osoby. Tak czy inaczej Kraków to piękne miasto 🙂 Pozdrawiamy!

Justyna
Justyna
16 września 2023 12:01

Kazimierz to magiczna dzielnica . Wygląda jakby czas się zatrzymał w miejscu jest unikatowa mało jest takich miejsc w naszym kraju.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x