zamek w mirowie szlak orlich gniazd
Europa,  Polska,  Śląsk

Zamek w Mirowie – Szlak Orlich Gniazd

Na Szlaku Orlich Gniazd znajduje się wiele średniowiecznych zamków i warowni. Jednym z najpiękniejszych jest zamek w Mirowie. Aktualnie jest on w rękach rodziny Laseckich, podobnie jak pobliski zamek w Bobolicach. Na przestrzeni lat zamek w Mirowie zostanie jeszcze bardziej dostosowany pod turystów, ale już dzisiaj możecie wejść na otaczający go teren i obejrzeć go od zewnątrz. Naprawdę warto!

Jeżeli jesteście ciekawi, co jeszcze zobaczyć w województwie śląskim, to zapraszam Was do mojego wpisu podsumowującego najciekawsze miejsca i zabytki “Śląsk – ciekawe miejsca, które warto zobaczyć“.

Historia Zamku w Mirowie na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek w Mirowie wybudowano za czasów króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Jest jednym z najstarszych warowni na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Prawdopodobnie w 1491 roku, zamek został odebrany księciu Władysławowi Opolczykowi przez Władysława Jagiełłę. Pierwsze zapisy o zamku pochodzą z 1405 roku. Należał do różnych rodzin – Koziegłowskich Lisów, Myszkowskich (którzy znacząco rozbudowali zamek), Korycińskich oraz Męcińskich.

W 1655 roku zamek w Mirowie został zniszczony podczas potopu Szwedzkiego. Zamek próbowano odbudować, jednak ostatecznie opuszczono go w drugiej połowie XVIII wieku – 1787 roku. Na przestrzeni lat zamek popadał w coraz większą ruinę. Pierwsze prace zabezpieczające zamek podjęto dopiero w 1961 roku, czyli około 200 lat później.

Aktualnie zamek w Mirowie (podobnie jak zamek w Bobolicach) należy do rodziny Laseckich. Planują oni jego odbudowę i urządzenie muzeum, podobnie, jak w Bobolicach.

Więcej na temat historii zamku w Mirowie znajdziecie np. pod tym linkiem.

Lokalizacja ruin zamku w Mirowie

Szlak Orlich Gniazd – Zamek w Mirowie – informacje praktyczne

Przedstawiam Wam najważniejsze informacje, które przydadzą się podczas zwiedzania zamku w Mirowie:

  • Teren zamku w Mirowie jest ogrodzony oraz monitorowany.
  • Błonia zamku można zwiedzać codziennie, od 8.00 do 20.00.
  • Wstęp jest płatny.
  • Zamek jest dostępny do zwiedzania tylko od zewnątrz.
  • Nie można wyprowadzać psów bez smyczy i kagańca.
  • Obok zamku znajduje się parking oraz restauracja.
  • Najłatwiej jest dojechać autem, ale kursują także autobusy PKS z Myszkowa lub Zawiercia.
  • Między zamkami w Mirowie i Bobolicach znajdują się Mirowskie Skały, które są jednym z miejsc wspinaczkowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek w Mirowie – cennik

  • Ceny biletów normalnych – 7 zł.
  • Ceny biletów ulgowych – 5 zł (ulga przysługuje dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom oraz posiadaczom karty dużej rodziny).

Zamek w Mirowie – plany rodziny Laceskich na przyszłość

Właścicielami zamku w Mirowie jest rodzina Laseckich. Od 2006 roku prowadzone są prace zabezpieczające na terenie zamku w Mirowie. Do tej pory uzupełniono mury zamku, i planowane są dalsze prace – ma powstać muzeum, schody i platforma widokowa dla turystów.

Co to jest Szlak Orlich Gniazd?

Szlak Orlich Gniazd to szlak turystyczny biegnący przez średniowiecznie zamki i warownie, które powstały na wapiennych skałach. Szlak Orlich Gniazd biegnie przez dwa województwa – śląskie i małopolskie, a jego łączna długość wynosi 163,9 km.

Nazwa Szlaku nawiązuje do wysoko położonych budowli, które są trudne do zdobycia niczym orle gniazda. Szlak jest pełen atrakcji – to nie tylko średniowieczne zamki, ale także rezerwaty przyrody, pustynia, jaskinie czy ostańce wapienne. Bardzo popularną formą zwiedzania Szlaku Orlich Gniazd jest przemieszanie szlaku rowerem – w tym celu powstał Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd.

Szlak Orlich Gniazd – okolice zamku w Mirowie

Zwiedzając zamek w Mirowie, warto podejść lub podjechać do pobliskiego zamku w Bobolicach. Idąc na południe, dotrzemy do Góry Zborów i zamku w Morsku.

Spodobał Wam się mój wpis “Zamek w Mirowie – Szlak Orlich Gniazd”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina z Rudeiczarne.pl
25 kwietnia 2021 19:00

Na tym zamku jeszcze nie byłam, ale zapisuję na listę, bo wygląda cudnie!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x