Costa Blanca w Hiszpanii – co warto zobaczyć?
Początek stycznia spędziłam razem z koleżankami – Karoliną i Eweliną – na wybrzeżu Costa Blanca. Hiszpania to świetne miejsce na styczniowy wyjazd, by uciec chociaż na kilka dni od zimowego klimatu. Dużo słońca, pomarańcze na drzewach, sangria na obiad – w takich warunkach można ładować akumulatory i uzupełniać niedobory witaminy D! Mam nadzieję, że mój wpis “Costa Blanca w Hiszpanii – co warto zobaczyć?” zachęci Was do odwiedzenia tego hiszpańskiego regionu!
Jak najlepiej rozplanować zwiedzanie wszystkich atrakcji? W moim drugim wpisie znajdziecie gotowy plan zwiedzania wybrzeża Costa Blanca.
Spis treści
Costa Blanca – co warto zobaczyć? Mapa miejscówek na Costa Blanca
Costa Blanca i Alicante – najlepsze atrakcje
Zamek de Santa Barbara w Alicante
- Warownia góruje nad miastem i znajduje się na wysokości niecałych 200 metrów nad poziomem morza. Osobiście polecam wejście przed zachodem słońca – można wtedy podziwiać miasto skąpane w promieniach zachodzącego słońca.
- Wejście pod górę może zająć około 15 minut (lub dłużej, jeżeli się robi dużo zdjęć po drodze). Jeżeli ktoś nie chce wchodzić, to można podjechać samochodem lub wjechać specjalną windą (przejazd kosztuje niecałe 3 euro, kolejka rusza z ulicy C. Virgen del Socorro od strony plaży).
Park El Palmerar w Alicante
- Osobiście byłam oczarowana tym niepozornym na pierwszy rzut oka parkiem palmowym. Na terenie parku znajdują się stawy, kładki oraz wodospad. Warto tam pojechać, choć park zlokalizowany jest około 10 min autem od centrum Alicante.
- Wstęp do parku jest darmowy.
Casa Carbonell i promenada Explanada de Espana
- Przepiękna kamienica znajdująca się tuż przy plaży del Postiguet oraz główna promenada Explanada de Espana przy morzu.
Zamek de Sant Ferran
- Do dzisiaj możemy podziwiać ruiny XIX-wiecznego zamku oraz wspaniały widok na miasto i zamek de Santa Barbara.
Mushroom street (Calle de las Setas) w Alicante
- Niepozorna uliczka z ciekawymi konstrukcjami… grzybów.
- Stare miasto z zabytkowymi kościołami – konkatedrą św. Mikołaja czy bazyliką Santa Maria i kolorowa dzielnica Santa Cruz w okolicy zamku Santa Barbara.
Co i gdzie warto zjeść w Alicante?
- Paella z przystawkami i napojami (ogromne porcje!) za 15 euro w Restaurante Los Porrones
- kawa z widokiem na plażę w Puerta del Mar-Kiosko Rafael
- śniadanie w Mandala Cafe
- churros z budki przy plaży del Postiguet (12 sztuk churros – 4 euro).
- Puerta del Mar-Kiosko Rafael
- Restaurante Los Porrones
- Mandala Cafe
- Restaurante Los Porrones
- Restaurante Los Porrones
Churros z budki przy plaży
Nocleg w Alicante
Bardzo fajny nocleg miałyśmy w apartamencie Labradores 13 w centrum Alicante. Zapłaciłyśmy za noc około 350 zł/3 osoby.
Costa Blanca – Guadalest – zamek na skale w okolicach Alicante
Zwiedzając okolice Alicante, nie sposób nie wspomnieć o miejscowości Guadalest. To właśnie tam znajduje się zabytkowy zamek na skale, który warto zobaczyć! Samochodem można tam dojechać w niecałą godzinę.
Zamek pochodzi z XI wieku, a żeby dostać się na samą górę, musimy się trochę powspinać! Na szczęście droga nie jest za bardzo męcząca – podejście wygląda na dużo cięższe niż jest w rzeczywistości. Wejście na zamek kosztuje 4 euro/osoby.
Guadalest to nie tylko zamek, ale też malowniczo położona miejscowość. Możecie tam coś zjeść, zwiedzić muzea lub po prostu rozkoszować się przepięknymi widokami.
Koło Guadalest znajduje się krystalicznie czyste jezioro, w którym żyją… żółwie! Ja ich tym razem nie widziałam, ale rok temu miała je okazję zobaczyć Ewelina (W poszukiwaniu końca świata). Poniższe dwa zdjęcia dostałam od Eweliny.
Informacje praktyczne:
Parking przy zamku kosztował nas około 2 euro – cena niezależna od czasu postoju.
Obiad zjadłyśmy w Rincon de Pepe – restauracji położonej w okolicy Guadalest (10 min samochodem). Zamówiłyśmy ogromną paellę, która była przepyszna (nawet lepsza od tej w Alicante). Kosztowała 11.25 euro/od osoby.
Benidorm na Costa Blanca – co warto zobaczyć?
to kontrowersyjny kurort ze względu na to, że jest jednym z najgęściej zabudowanych miast na świecie. Wzdłuż wybrzeża wieżowiec stoi przy wieżowcu – dla niektórych z nas takich widok psuje nadmorski klimat. Jadąc do Benidorm nie byłam przekonana, czy mi się tam spodoba. Jednak punkt widokowy o nazwie Balcón del Mediterráneo, który wybrałyśmy, pozytywnie nas zaskoczyły! Znajduje się praktycznie w środku miasta i można z niego oglądać Benidorm zarówno po lewej, jak i po prawej stronie wybrzeża.
Informacje praktyczne:
Największa trudność to zaparkowanie auta. Nam udało się zaparkować przy ulicy, ale w sezonie zapewne trzeba skorzystać z podziemnego parkingu.
Costa Blanca w Hiszpanii – Calp
Do miejscowości dotarłyśmy dosłownie na chwilę przed zachodem słońca. Udało się jeszcze uchwycić promienie zachodzącego słońca, które padały na charakterystyczną górę Ifach (co ciekawe, można na nią wejść!). Po plaży podjechałyśmy nad jezioro Les Salines, gdzie możecie zobaczyć flamingi! Również je widziałyśmy, ale niestety, ze sporej odległości.
Chulilla i kanion rzeki Turia w okolicach Walencji na Costa Blanca
Ruta De Los Calderones (Puentes Colgantes)
Zapraszam na spacer po okolicach miasteczka Chulilla – zobaczcie kanion rzeki Turia i wiszący most. Chulilla znajduje się niecałą godzinę drogi od Walencji, dlatego warto tam pojechać jeżeli będziecie w tej okolicy.
Główna trasa nazywa się Ruta de los Pantaneros – to idealne miejsce na trekking i wspinaczkę. Byłyśmy tam w sobotę do południa i po drodze spotkałyśmy dość sporo ludzi, w tym rodziny z dziećmi – trasa jest długa, ale nie należy do najtrudniejszych.
Wielką atrakcją jest wiszący most w kanionie rzeki Turia. Most jest zawieszony na wysokości 15 metrów nad korytem rzeki i ma 21 metrów długości.
Za wiszącym mostem znajduje się kolejny most – jest trochę dłuższy, ale położony dużo niżej – jedynie 5 metrów nad taflą wody. Idąc tym szlakiem dojdzie się do miasteczka Chulilla.
Oryginalne most zostały zniszczone w 1957 roku w wyniku silnego wezbrania rzeki Turia (co doprowadziło również do powodzi w Walencji). Obecne most zostały zrekonstruowane około 10 lat temu.
Podczas wędrówki warto zawędrować nad jezioro Charco Azul oraz zbiornik Loriguilla.
Informacje praktyczne:
Wędrówkę można rozpocząć w kilku różnych miejscach za miasteczkiem Chulilla lub w samym miasteczku. Obok znajdują się bezpłatne parkingi, a zejścia do kanionu są oznaczone. My zaczęłyśmy spacer w okolicy wiszących mostów – do mostów doszłyśmy w około 10 minut od parkingu.
Costa Blanca – co warto zobaczyć w Walencji?
Ciudad de las Artes y las Ciencias – Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji
Katedra (La Seu) w Walencji
- wg legend w katedrze znajduje się Święty Graal.
Fontanna Turia na Plaza de la Virgen (Placa de la Mare de Deu)
Plaza del ayuntamiento
El Micalet
- zabytkowa katedra w stylu gotyckim z ośmioboczną dzwonnicą. Można wejść na szczyt dzwonnicy i obejrzeć Walencję z góry.
Torres de Sarrenos i Torres de Quart
- wieże, które wchodziły w skład murów miejskich.
Gdzie zjeść w Walencji?
- Restaurante da Antonella – dobre ceny (poniżej 10 euro za dużą pizze), pyszna pizza i sangria – polecam
- Restaurante Italiano – lokal blisko starego miasta, ceny wyższe (pizza za 10-15 euro), jedzenie dobre, ale niekoniecznie bym tam wróciła po raz drugi.
Nocleg w Walencji
Razem z dziewczynami nocowałyśmy w Apartamentos Plaza Picasso (około 350 zł/noc za 3 osoby) – miejsce noclegowe godne polecenia, jednak do centrum Walencji jest około 25 min spacerem.
Parking w Walencji
W centrum miasta parking jest płatny do 21.00, a opłaty należy uiścić w parkomatach.
Costa Blanca: Wypożyczenie auta w Hiszpanii
Samochód wypożyczyłyśmy w firmie Budget, a zamówienie złożyłyśmy przez stronę RentalCars. Za 2 dni zapłaciłyśmy 270 zł plus 140 zł za ubezpieczenie, a depozyt wyniósł niecałe 100 euro (pomimo że na stronie internetowej było napisane, że będzie wynosić 300 euro). W wypożyczalni Budget można było zwrócić auto w innym miejscu za darmo, dlatego wypożyczyłyśmy auto przy dworcu w Alicante, a oddałyśmy na lotnisku w Walencji. Co najlepsze, auto mogłyśmy oddać bez żadnych problemów o 5.00 rano na lotnisku – wystarczyło zaparkować auto w części parkingu należącej do firmy Budget i wrzucić kluczyk do specjalnej skrzynki. Paliwo kosztowało 1.30-1.40 euro, a przed oddaniem auta dotankowałam do pełna za niecałe 50 euro (cena za pół baku).
Drogi w Costa Blanca w Hiszpanii
Trasa pomiędzy Alicante i Walencją jest bezpłatna. Drogi są w dobrym stanie, w całym regionie jest bardzo dużo rond i progów zwalniających (szczególnie na trasie Benidorm – Guadalest). Podczas jazdy trzeba uważać na dużych rondach w Walencji – nie ma na nich żadnych pasów, przez co jedzie się na wyczucie. Co najlepsze, wszyscy wiedzą jak jechać i nie widziałam żadnych stłuczek.
Spodobał Wam się mój wpis “Costa Blanca w Hiszpanii – co warto zobaczyć?”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?
- Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
- Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
- Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
W tej części Hiszpanii jeszcze mnie nie było, ale pięknie!
Polecam! W sam raz na zimowe dni 😀
Ale piękne miejsca odwiedziłaś! Fajna ucieczka gdy u nas szaro i buro 🙂
Największa wrażenie robi ten zamek!
Przepiękne zdjęcia, a wyjazd był wyjątkowo udany. Mam nadzieję, do kolejnego!
Piękne zdjęcia, aż chce się jechać choćby jutro. Dzięki za piękny plan, na pewno skorzystamy 🙂
Absolutnie jest w czym wybierać, a krajobrazy zapierają dech w piersi. ❤
Bardzo chcę do Alicante 🙂 Z Gdańska tanie loty więc… czemu nie 🙂 NA zdjęciach wyglada bardzo zachęcająco 🙂
Byłam tam lata temu, ale sporo się zmieniło! Muszę się wybrać ponownie 🙂