Costa Blanca – plan zwiedzania w 3 dni
Co warto zobaczyć na wybrzeżu Costa Blanca w Hiszpanii w 3 dni? Atrakcji i ciekawych miejsc w okolicach Alicante i Walencji nie brakuje, dlatego przygotowałam dla Was praktyczny wpis “Costa Blanca – plan zwiedzania w 3 dni”, który ułatwi Wam zaplanowanie podróży.
Szczegóły na temat poszczególnych miejscówek znajdziecie w moim wpisie “Południowo-wschodnia Hiszpania – co warto zobaczyć?“
Spis treści
Costa Blanca – plan zwiedzania: Dzień 1 – zwiedzanie atrakcji Alicante
Naszą podróż zaczniemy w Alicante, a zakończymy w Walencji – polecam taką opcję, można bez problemu znaleźć dużo lotów Ryanairem do obydwóch miast. Również wypożyczenie auta w Alicante i oddanie go w Walencji jest możliwe bez dodatkowych opłat (zależy oczywiście od wypożyczalni, ale z mojej strony polecam Budget, gdzie zwrot w innym mieście był bezpłatny).
Co warto zobaczyć w Alicante? Rano warto podjechać do oddalonego kawałek od centrum parku palmowego El Palmerar, a następnie wrócić do centrum miasta na obiad, pochodzić po zabytkowych uliczkach, przejść się na plażę, zobaczyć Mushroom Street i Casa Carbonell. Na godzinę przed zachodem słońca polecam piesze wejście na zamek Santa Barbara – po wejściu na górę możemy podziwiać miasto i zatokę skąpaną w promieniach zachodzącego słońca. Jeden dzień w Alicante będzie wystarczający, żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje. Jeżeli będziecie mieć więcej czasu w okresie wakacyjnym, to warto będzie go przeznaczyć na odpoczynek na jednej z plaż w Alicante – to właśnie tam znajdują się jedne z najpiękniejszych, piaszczystych plaż na Costa Blanca.
- Zamek de Santa Barbara
- Park El Palmerar
- Casa Carbonell i promenada Explanada de Espana
- Zamek de Sant Ferran
- Mushroom street (Calle de las Setas)
- Stare miasto z zabytkowymi kościołami
Costa Blanca – plan zwiedzania: Dzień 2 – najciekawsze miejsca w drodze z Alicante do Walencji
Co warto zrobić drugiego dnia podczas pobytu na Costa Blanca? Jeżeli macie możliwość, to wypożyczcie auto i ruszcie w dalszą drogę. Polecam wyjazd z Alicante po śniadaniu koło 9.30-10.00. Dojazd do Guadalest zajmuje około godziny, więc o 11.00 można rozpocząć zwiedzanie zamku na skale.
Guadalest – zamek na skale
Zamek został wybudowany w XI wieku. Wejście na zamek kosztuje 4 euro/os.
Czas potrzebny na zwiedzanie samego Guadalest (bez jeziora) to około 1,5 godziny. Pod jezioro można podjechać samochodem, znajduje się tam bezpłatny parking. Maksymalnie warto przeznaczyć 3 godziny na zamek Gudalest, pobliskie jezioro i obiad. Koło 14.00 ruszcie dalej, dojazd z Guadalest do Benidorm zajmie około 30 minut.
Benidorm – miasto wieżowców
Benidorm jeszcze do lat 60. XX wieku był małym, niepozornym miejscem. Dzisiaj jednak miasto jest znane z licznych wieżowców i należy do jednego do najgęściej zabudowanych miast na świecie. Warto udać się na jeden z punktów widokowych i zobaczyć miasto w całej swojej okazałości.
Pobyt w Benidorm należy rozpocząć od znalezienia miejsca parkingowego, co nawet poza sezonem nie było łatwe. W styczniu udało się zaparkować przy ulicy (parking płatny) około 15 min pieszo od wybrzeża, jednak w sezonie trzeba się liczyć z korkami i szukaniem miejsc na parkingach podziemnych. My wybrałyśmy się na Balcon del Mediterraneo – taras widokowy tuż przy morzu, z którego widać zachodnią, jak i wschodnią część miasta. Na ten punkt widokowy (wraz z dojściem z parkingu) warto przeznaczyć 1-1,5 godziny. Koło 16.00 można ruszać dalej, do ostatniego punktu drugiego dnia wycieczki czyli do miejscowości Calp.
Calp – góra Ifach i flamingi
W Calp warto wejść na górę Ifach i podjechać nad jezioro Les Salines pooglądać flamingi.
Z Benidorm do Calp jedzie się około 20 minut. Jeżeli planujecie wejść na górę Ifach, to warto przyjechać do Calp trochę wcześniej (czytałam, że wejście na Ifach może zająć koło 1,5 godziny, więc na górę warto zarezerwować co najmniej 3 godziny). W styczniu zachód słońca był koło 17.30, więc nie zdążyłyśmy już zdobyć szczytu, dlatego poszłyśmy na plażę i nad jezioro Les Salines.
Costa Blanca – plan zwiedzania: Dzień 3 – atrakcje Walencji i jej okolic
Tak naprawdę najlepiej przeznaczyć jeden dzień na Chulillę i kanion rzeki Turia, a drugi na Walencję, jeżeli jednak (podobnie jak ja podczas wyjazdu) nie będziecie mieć za dużo czasu, to zacznijcie ostatni dzień pobytu od wyjazdu do Chulilli. Za miasteczkiem zaczyna się główny szlak, który prowadzi do wiszących mostów i jeziora. Od 9.00 do 13.00 spędźcie czas na szlaku, a następnie udajcie się do Walencji. Z Chullila do Walencji jedzie się samochodem około godziny. Zwiedzanie warto zacząć od nowoczesnej części Walencji czyli Miasteczka Sztuki i Nauki. Na spacer i zobaczenie wszystkich atrakcji Miasteczka przeznaczcie co najmniej godzinę (jeżeli nie będziecie wchodzić do Muzeum Nauki czy Planetarium). Następnie warto się udać do zabytkowego centrum miasta i spędzić tam resztę popołudnia i wieczór.
Chulilla
Główna trasa nazywa się Ruta de los Pantaneros – to idealne miejsce na trekking i wspinaczkę. Wielką atrakcją jest wiszący most w kanionie rzeki Turia. Most jest zawieszony na wysokości 15 metrów nad korytem rzeki i ma 21 metrów długości. Podczas wędrówki warto dojść nad jezioro Charco Azul oraz zbiornik Loriguilla.
Walencja
Ciudad de las Artes y las Ciencias – Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji
- L’Umbracle – egzotyczny ogród
- L’Hemisferic – planetarium i kino IMAX
- Museo de las Ciencias – muzeum nauki
- El Palau de les Arts Reina Sofia – miejsce na spektakle, koncerty i opery
- L’Oceanografic – oceanarium i morska stacja badawcza
Zabytki w centrum Walencji:
- Katedra (La Seu)
- Katedra El Micalet
- Torres de Sarrenos i Torres de Quart
- Fontanna Turia na Plaza de la Virgen (Plaça de la Mare de Déu)
Spodobał Wam się mój wpis “Costa Blanca – plan zwiedzania w 3 dni”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?
- Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
- Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
- Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Cudowny plan! Te widoki z zamku Guadalest najpiękniejsze <3
Trzeba będzie to powtórzyć. 😀
Dzięki za fajny przewodnik 🙂
Mam nadzieję, że kiedyś się przyda. 😀
Piękne okolice, jest co robić. Okazuje się że trzy dni to całkiem sporo czasu 🙂
Ekstra ten plan! Nic tylko brać i korzystać 🙂
Świetny plan! A chce się szukać biletów!
Bardzo lubię takie podsumowania. Łatwiej potem planować wycieczkę 😉
Ależ pięknie i słonecznie! Taką zimę to ja rozumiem 🙂
Trochę już przeczytałem na ten temat, ale muszę powiedzieć, że dopiero Twój artykuł mnie w pełni przekonuje. Ma to “coś”. Zdecydowanie polecam innym i będę czekał na podobne wpisy.
Jak dobrze, że takie blogi jak Twój istnieją 🙂 super wpis 🙂
Bardzo dziękuję! 🙂 <3