budapeszt synagogi
Budapeszt,  Europa,  Węgry

Synagogi w Budapeszcie – zwiedzanie Dzielnicy Żydowskiej

Jakie synagogi możemy zobaczyć w Budapeszcie? Każda z nich jest inna, ponieważ w Budapeszcie trzy synagogi stanowią tzw. „Trójkąt żydowski” i odzwierciedlają trzy główne nurty judaizmu, które reprezentowali węgierscy Żydzi w XIX wieku. Żydzi zaczęli przeprowadzać się z Obudy do Budapesztu (a dokładnie do Pesztu) pod koniec XVIII wieku, kiedy po wojnach napoleońskich rozpoczął się szybki rozwój gospodarki. Przez wiele lat Dzielnica Żydowska coraz bardziej się rozrastała, a przed II wojną światową mieszkało w Budapeszcie aż 200 tysięcy Żydów. Mam nadzieję, że mój wpis ” Synagogi w Budapeszcie – zwiedzanie Dzielnicy Żydowskiej” zachęci Was do odwiedzenia tych miejsc podczas pobytu w stolicy Węgier.

Jeżeli szukacie inspiracji do zwiedzania Budapesztu, to zajrzyjcie do jednego z moich wpisów:

Synagogi w Budapeszcie – lokalizacja na mapie

Zwiedzanie synagog w Budapeszcie – o czym należy wiedzieć?

  • przy wejściu odbywa się kontrola bezpieczeństwa (rzeczy sprawdzane są jak na lotniskach)
  • mężczyźni nie mogą przebywać na terenie synagogi z odkrytą głową – na wejściu dostają do założenia jarmułki
  • zabroniony jest wstęp w nieodpowiednim ubraniu (np. szorty, bluzka bez ramiączek) – tak ubrane nie zostaną wpuszczone do środka

Synagogi w Budapeszcie – Wielka Synagoga przy ulicy Dohany

Historia Wielkiej Synagogi w Budapeszcie

Wielka Synagoga to największa synagoga w Europie wybudowana w stylu bizantyjsko-mauretańskim w latach 1854-1859 przez zwolenników reformowanego judaizmu. Synagoga ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości. Nad wejściem znajduje się napis: I uczynią mi święty przybytek, abym mógł zamieszkać pośród Was. W środku możemy podziwiać szeroką nawę główną, a po bokach dwupoziomowe galerie przeznaczone dla kobiet (mężczyźni mieli modlić się w centralnej części synagogi). Co ciekawe, również po bokach możemy zauważyć ambony – zapożyczenie z kościoła katolickiego, niespotykane w innych synagogach. W 1860 roku na terenie synagogi zorganizowano uroczystość “żydowsko-węgierskiego braterstwa” by uczcić zintegrowanie żydowskiej społeczności z mieszkańcami Budapesztu. Kolejnym symbolem reformacji były organy, których obecność w Wielkiej Synagodze wywołała wielkie oburzenie u ortodoksyjnych Żydów.

Na terenie synagogi znajduje się cmentarz, na którym pochowano ofiary II wojny światowej oraz pomnik ku czci ofiar Holocaustu. Pomnik ma kształt płaczącej wierzby, a na każdym listku drzewa wygrawerowane jest imię i nazwisko ofiary. Koło synagogi znajduje się Muzeum Historii i Religii Żydowskiej, w którym można obejrzeć najróżniejsze relikwie i pamiątki żydowskie.

Na cmentarzu w 24 masowych grobach pochowano 2281 ofiar. W 1944 roku synagoga stała się częścią getta. Węgry początkowo współpracowały z III Rzeszą, dopiero w 1944 roku węgierski rząd chciał się wycofać z Osi. Niestety, wtedy do władzy doszli „strzałokrzyżowcy” (węgierscy naziści) i zaczęły się poważne prześladowania Żydow. Getto w Budapeszcie zostało wyzwolone w styczniu 1945 roku przez Armię Czerwoną.

Po wojnie synagoga została zamknięta, a odbudowano ją w latach 90. XX wieku.

Informacje praktyczne:

  • W cenie biletu jest zwiedzanie synagogi z przewodnikiem, muzeum i cmentarz.
  • Aktualna cena to 7000 forintów – około 90zł (w 2020 roku to było 5000 forintów – około 65 zł). Dzieci do lat 6 mają wstęp bezpłatny, od 6 do 12 roku życia 2500 forintów (32 zł), uczniowie z kartą ISIC 5400 forintów (69 zł)
  • Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się co pół godziny. Przewodnik oprowadza w języku węgierskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, francuskim lub hebrajskim.

Synagogi w Budapeszcie – Synagoga ortodoksyjna przy ulicy Kazinczy

Historia synagogi ortodoksyjnej w Budapeszcie

Synagoga została wybudowana w 1913 roku w stylu secesyjnym. Sama synagoga jest dużo mniej turystyczna niż Wielka Synagoga. Synagoga ortodoksyjna posiada aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa) na wschodniej ścianie budynku (czyli w stronę Jerozolimy), bimę (mównica, z której czytana jest Tora), która stoi na środku oraz pięć zegarów, znajdujących się w holu i wskazujących czas modlitw.

Informacje praktyczne

  • wejście kosztuje około 1000 forintów (13 zł)
  • na wejściu nie ma kontroli bezpieczeństwa

Budapeszt – Synagoga Umiarkowanych Konserwatystów przy ulicy Rumbach

Podczas mojego pobytu w 2020 roku nie udało mi się wejść do środka, ponieważ synagoga była remontowana. Jednak już na początku 2022 nadrobiłam zwiedzanie wnętrz synagogi oraz części muzealnej poświęconej historii Żydów w Budapeszcie.

Historia Synagogi Umiarkowanych Konserwatystów w Budapeszcie

Synagoga została wybudowana w 1872 roku, a zaprojektował ją wybitny wiedeński architekt Otto Wagner. W przeszłości synagoga należała do „umiarkowanej” frakcji Żydów budapesztańskich, którzy opowiadali się za niektórymi reformami religijnymi, ale zostali zniechęceni nowoczesnym projektem pobliskiej synagogi przy ulicy Dohany (Wielkiej Synagogi). Synagoga posiada muzułmańskie elementy – wieże przypominające minarety oraz kolumny w stylu mauretańskim, jednak zachowuje tradycyjny układ przestrzenny (bima znajduje się na środku).

Informacje praktyczne

  • po zakupienia biletów, a przed wejściem do synagogi trzeba przejść przez kontrolę
  • synagoga otwarta jest codziennie od 10.00 do 16.00 (z wyjątkiem soboty)
  • bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 3000 forintów (około 38 zł)

Zwiedzanie Dzielnicy Żydowskiej – Mykwa

W dzielnicy Żydowskiej znajduje się mykwa czyli rytualna łaźnia żydowska, która została otwarta w 1926 roku. Mykwa została odnowiona w 2004 roku i współcześnie jest częściowo użytkowana – wciąż gromadzi wodę deszczową do rytualnego oczyszczenia. Mykwa znajduje się tuż obok znanego “ruin baru” Szimpla Kert.

budapeszt synagogi dzielnica żydowska

Zwiedzanie Dzielnicy Żydowskiej – koszerne restauracje w Budapeszcie

W okolicy Ortodoksyjnej Synagogi znajduje się również koszerny sklep mięsny (ul. Dob 35), koszerna restauracja (Hanna), jedyna w mieście koszerna cukiernia (Frohlich Cukraszda) oraz dwie sale modlitewne i baldachim z kutego żelaza (chupa).

Spodobał Wam się mój wpis “Synagogi w Budapeszcie – zwiedzanie Dzielnicy Żydowskiej”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – PolskaEuropaAfryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata

Niesamowicie pięknie to pokazałaś i opisałaś! Nie wiedziałam, że Budapeszt ma tyle ciekawych synagog.

antekwpodrozy.pl
22 lutego 2022 19:59

Budapesztańskie synagogi są kapitalne, byłem w jednej 🙂

Kasia
22 lutego 2022 20:28

N I E S A M O W I T E! Piękne zdjęcie! Aż chce się pojechać i zobaczyć na własne oczy.

Olka
22 lutego 2022 21:07

Co by nie pisać, to mają absolutnie rewelacyjne wnętrza!

Magda
Magda
22 lutego 2022 21:08

Pierwszy raz widzę u kogoś ten bardzo ciekawy temat. Dziękuję!

Asia
23 lutego 2022 18:01

Nie byłam w żadnej ale już mi się podobają 😉

Cel w podróży
23 lutego 2022 18:17

Gosia, ten wpis to sztos. Uwielbiam Twoje artykuły. I jak kocham cerkwie, tak kocham synagogi. Czas wrócić do Budapesztu.

Irina
21 listopada 2022 11:06

Nam bardzo się Budapeszt podobał choć nie powiem nie spodziewaliśmy się takich dzikich tłumów. Zrobienie fajnych zdjęć w ciągu dnia praktycznie nie wchodziło w grę dlatego postanowiliśmy się trochę poświęcić i wstać baaardzo rano. Łatwo nie było bo jak tu zwlec z łóżka zaspanego sześciolatka , ale na pewno było warto!

Magda
Magda
20 grudnia 2022 16:11

łoo, właśnie wróciłam z Budapesztu i nie wiedziałam, że poza Wielką Synagogą można zwiedzać też inne! A więc znowu trzeba wrócić 😀

16
0
Would love your thoughts, please comment.x