Radom – atrakcje. Co warto zobaczyć w Radomiu?
Co warto zobaczyć w Radomiu? Czekają na Was nie tylko zabytkowe kamienice i kościoły, ale również festiwale, murale czy szlak symboli przemysłu Radomia. W sierpniowy weekend miałam okazję zwiedzić po raz pierwszy to miasto. Pogoda dopisała i przez 2 dni zrobiłam prawie 30 tysięcy kroków! Mam nadzieję, że mój wpis “Radom – atrakcje. Co warto zobaczyć w Radomiu?” zachęci Was do odwiedzenia tego nieoczywistego miasta!
Spis treści
Radom – nietypowe atrakcje
Szlak murali w Radomiu
W Radomiu znajdziecie szlak murali i minimurali. W ramach projektu “Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL – nowy szlak murali” na ścianach radomskich budynków powstały 4 murale na podstawie obrazów: “Zatruta studnia”, “Pytia”, “Kobieta z faunem” oraz “Zatruta studnia z chimerą” Jacka Malczewskiego.
Oprócz obrazów Jacka Malczewskiego, możemy obejrzeć mural z majorem Henrykiem “Hubala” Dobrzańskim, mural z robotnikiem patrzącym w górę upamiętniający wydarzenia z czerwca 1976 roku, z okazji 100-lecia istnienia Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu czy mural Dyzio marzyciela, bohatera wiersza Juliana Tuwima.
Minimurale znajdziecie na ścianie Resursy Obywatelskiej.
Szlak symboli przemysłu Radomia
W centrum miasta znajdziecie 19 rzeźb wykonanych z brązu w formacie 1:1 – w tym kuchenkę gazową, telefony lub maszynę do szycia. Lokalizację rzeźb znajdziecie pod tym linkiem, a większość symboli została umieszczona w centrum Radomia, dzięki czemu można je obserwować podczas spaceru po śródmieściu.
- Kuchnia gazowa 333 (Radomska Fabryka Wyrobów Metalowych „Polmetal”)
- Puszka farby Rafil Gr-tix
- Półbuty damskie Radoskór (RZPS Radoskór)
- Serek homogenizowany (RSM Rolmlecz)
- Aparat telefoniczny Malwa (Radomska Wytwórnia Telefonów)
- Maszyna do pisania Łucznik 1301 (Zakłady Metalowe Łucznik im. Gen. Waltera)
- Płytki posadzkowe (Fabryka Wyrobów Ceramicznych i Cementowych „Marywil”)
- Papierosy z tytoniówki (Zakłady Przemysłu Tytoniowego w Radomiu)
- Stolik okolicznościowy (Producent: Fabryka Mebli Giętych „Johann Kohn i S-ka”)
- Aparat telefoniczny Bratek (Radomska Wytwórnia Telefonów)
- Rower wyścigowy Łucznik (Fabryka Broni w Radomiu)
- Rower wojskowy Łucznik typ XX (Fabryka Broni w Radomiu)
- Aparat telefoniczny CB-49 (Radomska Wytwórnia Telefonów)
- Maska przeciwgazowa wz. 24 Maska przeciwgazowa wz. 24 (Wojskowa Wytwórnia Sprzętu Przeciwgazowego)
- Pistolet Vis wz. 35 (Fabryka Broni w Radomiu)
- Waga domowa WD-2 Radwag
- Maszyna do szycia Łucznik Kl. 82 (Zakłady Metalowe imienia Generała Waltera)
- Kozaki firmy Sofix
- Kłódka Łucznika
Osiedla Planty
Osiedle powstało dla pracowników Fabryki Broni w Radomiu. W dzielnicy znajdują się tabliczki “Ścieżki po Plantach”, które wraz z pomocą audioguida mogą nas zapoznać z historią tego miejsca.
Jazz Cafe Festival w Radomiu
Cafe Jazz Festival w Radomiu to jedna z większych imprez jazzowych w Polsce. 19-21.08.2022 odbyła się już VI edycja tego festiwalu. Wstęp na festiwal jest bezpłatny, a w jego ramach można nie tylko posłuchać muzyki jazzowej i potańczyć do niej, ale również spróbować różnorodnej kawy, wziąć udział w losowaniu ekspresu do kawy czy w śniadaniu jazzowym. Ponadto, obok miejsca festiwalu, odbywa się Zlot Kamperów, w którym biorą udział samochody kempingowe nie tylko z Polski.
Impreza zlokalizowana jest nad Zalewem Borki, z wyjątkiem uroczystej parady, która przechodzi ulicą Żeromską w centrum Radomia.
Gry miejskie w Radomiu
Jednym z ciekawszych sposobów na odkrycie Radomia jest jego zwiedzanie za pomocą specjalnych zagadek – tzw. questów, podczas rozwiązywania których będziemy odkrywać różne atrakcje Radomia.
- Historia sławnego malarza
- Zbrodnicze karty historii Radomia
- Radomski czerwiec ’76
- O życiu w wiejskiej zagrodzie
- Wojenny Radom
- Symbole przemysłowego Radomia
Informacje na temat questów można uzyskać w Centrach Informacji Turystycznej przy ul. Rwańskiej 16 i na pl. Dworcowym 2.
Radom – co warto zobaczyć? Najciekawsze muzea w Radomiu
Muzeum Wsi Radomskiej
Na zwiedzanie skansenu warto przeznaczyć około 1,5-2 godzin. Teren jest spory i możecie tam obejrzeć około 60 obiektów – w tym dwory, kościół, chałupy, młyn czy wiatrak.
Na terenie skansenu można zajrzeć (ale nie wejść do środka izb) wybranych obiektów. Co ciekawe, na terenie skansenu mogą odbywać się nawet śluby i wesela! Ponadto, można wziąć udział w różnych wydarzeniach na terenie skansenu, takich jak Boże Ciało czy Sobótka.
Dom Gąski i Esterki (Muzeum Historii Radomia)
W sierpniu 2022 w Domu Gąski i Esterki zostało otwarte nowoczesne Muzeum Historii Radomia. Muzeum pokazuje historię Radomia od IX wieku aż do 1945 roku. Całość urządzona jest bardzo nowocześnie, mamy do dyspozycji nie tylko klasyczne wystawy, ale również interaktywne plansze, audioprzewodniki i wirtualną rzeczywistość. Całość robi wrażenie!
Kamienica Deskurów (Muzeum Historii Najnowszej Radomia)
W Kamienicy Deskurów znajduje się Muzeum Historii Najnowszej Radomia. Można obejrzeć tam dwie wystawy:
- Wystawa stała “Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989”.
- Wystawa czasowa “Dziecko też człowiek. I radomianin”.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego
Artysta Jacek Malczewski urodził się w Radomiu i to właśnie w tym mieście możemy podziwiać ogromną kolekcję jego obrazów. Ponadto, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego oferuje inne wystawy stałe:
- Kolekcję rodziny Pinno
- Kultury pozaeuropejskie
- “Leszek Kołakowski 1927-2009”
- Ekspozycje przyrodnicze
- Galerię malarstwa polskiego
Poniżej zdjęcia z wystawy czasowej “Lalkowo-Lekturowo. Nie tylko dla moli (książkowych)”.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej “Elektrownia”
Po latach odnowione miejsce dawnej elektrowni to aktualnie Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie możecie oglądać zmieniające się wystawy współczesnej sztuki.
Radom – miasto 4 starówek i zabytkowych kamienic
Miasto Kazimierzowskie
W skład “Miasta Kazimierzowskiego” wchodzą:
- Fragmenty murów obronnych od ul. Wałowej
- Rynek
- Muzeum Jacka Malczewskiego
- Neorenesansowy Ratusz
- Dom Gąski i Esterki
- Kamienica Deskurów
Ulica Żeromskiego
Spacerując ulicą Żeromskiego możemy podziwiać zabytkowe kamienice ze zdobionymi fasadami czy balkonami. Ulica Żeromskiego tętni życiem, to właśnie tutaj znajdują się liczne kawiarnie i restauracje.
Ulica Piłsudskiego w Radomiu
Ulica Piłsudskiego w Radomiu znajduje się blisko centrum i stanowi jedną z najpiękniejszych ulic w całym mieście. Warto udać się tam na spacer i przystanąć przy budynku dawnej Kasy Pożyczkowej Przesmyłowców Radomskich (Piłsudskiego 15), budynku Biblioteki Miejskiej (Piłsudskiego 12) czy przy Domu Brandta (Piłsudskiego 9). W kamienicy będącej Domem Brandta (tutaj artysta spędził ostatnie miesiące swojego życia) znajduje się wyjątkowa klatka schodowa z polichromiami przedstawiającymi prawdopodobnie Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.
Na końcu ulicy Piłsudskiego znajduje się Kościół Garnizonowy (parafia wojskowa św. Stanisława Biskupa), a na pobliskiej ulicy Sienkiewicza “Zamek Drakuli” czyli Dom Glogierów z pięknymi balkonami.
Drukarnia Trzebińskiego
Drukarnia Trzebińskiego znajduje się w podwórku kamienicy przy ulicy Żeromskiego 28. Budynek drukarni pochodzi z XIX wieku i choć robi wrażenie, to wciąż czeka na przywrócenie pełnego blasku.
Grodzisko Piotrówka
To miejsce, w którym w połowie X wieku powstało grodzisko strzeżące brodu na rzece Mlecznej.
Atrakcje Radomia – zabytkowe kościoły w Radomiu
Kościół św. Wacława
To najstarsza budowla murowana pochodząca z XIII wieku. W środku znajdują się żyrandole i kinkiety ozdobione przez mosiężne orły.
Klasztor i kościół oo. Bernardynów
To jeden z najstarszych klasztorów bernardyńskich w Polsce i perła architektury gotyckiej.
Radom – gdzie warto zjeść?
Winowajcy Tapas & Wine Bar
Restauracja znajduje się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 4. Ciekawie zaaranżowane miejsce z hiszpańskimi daniami.
Mela Rossa
Restauracja Mela Rossa znajduje się przy ulicy Stefana Żeromskiego 63. To właśnie tutaj poczujecie włoski klimat, zjecie przepyszną pizzę i przy dobrej pogodzie usiądziecie w restauracyjnym ogródku.
Otwarta – Wine Cafe
Ciekawe miejsce zarówno za dnia, jak i wieczorem (miejsce z muzyką na żywo). Lokal znajduje się w podwórku przy ulicy Stefana Żeromskiego 29,
Nocleg w Radomiu
Czterogwiazdkowy Hotel Nihil Novi znajduje się zabytkowej kamienicy tuż przy Rynku. Cena za pokój dwuosobowy za 1 noc wynosi około 300-400 zł (w zależności od terminu). Śniadanie jest wliczone w cenę.
Spodobał Wam się mój wpis „Radom – atrakcje. Co warto zobaczyć w Radomiu?”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?
- Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
- Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
- Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce „medycyna podróży„.
Dziękuję za ten wpis i piękne zdjęcia mojego miasta
Cieszę się, że materiał się podoba. 🙂
Nie wiedziałam, że w Radomiu jest tyle do zobaczenia!
Nie nudziłam się przez ten weekend. 😀
Cóż mi przez lata Radom nie kojarzył się z niczym dobrym. Ot niesnaski na linii Kielce – Radom 😉
Polecam Radom na weekend! Byłam i było świetnie 🙂 skansen na propsie.
To naprawdę dobra propozycja na weekend – można wszystko pozwiedzać w centrum, odpocząć nad wodą, podjechać do skansenu – zawsze jest coś do wyboru. 🙂
Chętnie odwiedzę Radom
Do tej pory Radom kojarzył mi sie tylko z lotniskiem 😀 a tu taka niespodzianka