Stezka Valaska - czeski Skywalk
Czechy,  Europa,  Morawy

Wschodnie Czechy – co warto zobaczyć?

Mogę wreszcie przyznać, że Czechy mnie oczarowały. Lipcowa wycieczka na Morawy pozostawiła w mej pamięci piękne wspomnienia. Mam ochotę na powrót, szczególnie że ze Śląska mamy blisko do Czech, a ja nigdy nie korzystałam z takiej okazji. Mam nadzieję, że mój wpis “Wschodnie Czechy – co warto zobaczyć?” zachęci Was do odwiedzenia naszych południowych sąsiadów!

Czeskie miasta we wschodnich Czechach, które warto zobaczyć

Ołomuniec

Ołomuniec, perła Moraw, swojego czasu drugie największe i najpiękniejsze miasto po Pradze. Czy warto tam pojechać? Wg mnie jak najbardziej tak. Na mnie Ołomuniec zrobił większe wrażenie niż Praga. 🙂

Ołomuniec nazywany jest także “czeskim Oxfordem” ze względu na dużą ilość budynków służącą studentom i uniwersytetom.

W Kościele pw. Marii Panny Śnieżnej znajdują się najstarsze organy w mieście i są to jedyne organy, na których grał Mozart podczas pobytu w Ołomuńcu.

Ołomuniec i Praga były siedzibami biskupów aglomeracjami romańskimi. Ołomuniec był głównym przedstawicielem kościoła katolickiego na Morawach i chciano, żeby został drugim Rzymem.

Wschodnie Czechy – Ołomuniec – co warto zobaczyć?

  • Górny i Dolny Rynek
  • Ratusz i jego charakterystyczny zegar
  • Fontanny na Rynku
  • Kolumna Trójcy Przenajświętszej na Górnym Rynku
  • Murale
  • Mury Miejskie
  • Katedra św. Wacława
  • Kościół pw. Marii Panny Śnieżnej
  • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (Svaty Kopecek na obrzeżach Ołomuńca)

Murale

Dolny Rynek

Górny Rynek

Katedra św. Wacława

Ołomuniec

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (Svaty Kopecek)

Ostrawa

Ostrawa to miasto, które wielu z nas (w tym ja) mija po drodze w czasie podróży np. do Włoch, Austrii czy Chorwacji. Zawsze słyszałam, że nie warto się tam zatrzymywać. Jednak, nie zgadzam się z tą opinią. Byłam w Ostrawię i zobaczyłam jej różne oblicza – industrialne, jak i zabytkowe, z przepięknymi kamienicami w stylu secesyjnym.

Wschodnie Czechy – co warto zobaczyć w Ostrawie?

Industrialna Ostrawa – Teren dawnej kopalni i huty żelaza – Vitkovice Dolne

Na terenie kopalni znajduje się wieża o nazwie Bolt Tower. Tak, nazwa jest związana z olimpijczykiem Usainem Boltem, który przyjeżdżał kilka razy do Ostrawy i “ochrzcił” wieżę. Na szczycie wieży znajduje się kawiarnia z widokiem na całe miasto. Można wykupić wycieczkę w języku polskim. W trakcie zwiedzania chodzi się także na wysokościach – tylko dla osób bez silnego lęku wysokości.

Ponadto, na terenie kopalni może odwiedzić Świat Techniki – miejsce porównywalne do warszawskiego Centrum Kopernika. Interaktywne wystawy są także w języku polskim, więc warto się tam wybrać z dziećmi.

Kawiarnia Hop Jump COKAFE na terenie kopalni Vitkovice

W kawiarni COKAFE może podejrzeć przez szybę produkcję kawy, a także zjeść zdrowe posiłki z lokalnych produktów.

Stara część Ostrawy – przepiękne, zabytkowe kamienice z XIX/XX wieku oraz zabytkowy Ratusz z XVI wieku. Możecie tam znaleźć również murale, które przełamują zabytkowy klimat.

Stramberk

Pełną relację z wycieczki znajdziecie w moim wpisie Sztramberk (Štramberk) – co warto zobaczyć?

Sztramberk to spokojne, czeskie miasteczko na Morawach. Leży na wzgórzach u podnóża Beskid i nazywane jest Morawskim Betlejem. Miasteczko znajduje się bardzo blisko polskiej granicy (około 50 km), można tam dojechać jadąc przez Ostrawę lub Cieszyn (również w opcji bez winiety).

Wschodnie Czechy – Stramberk – co warto zobaczyć?

Rynek w Sztramberku – na prostokątnym, lekko pochyłym rynku znajduje się barokowa fontanna. Przy rynku mieści się miejscowy mini-browar (Městský pivovar Štramberk) i zabytkowy Kościół św. Jana Napomucena. Co ciekawe, w środku można wysłuchać historii kościoła w języku polskim. 🙂

Uliczki Sztramberku zachęcają do spaceru. Podczas spaceru możemy podziwiać zabytkową, drewnianą architekturę okolicznych domów – tzw. wołoskich chat.

Wieża Truba (Trúba) to symbol miasteczka. Znajdziecie ją na pocztówkach, obrazkach czy magnesach. Wieża stanowiła część średniowiecznego zamku, który niestety nie zachował się do naszych czasów.

Jaskinia Szipka (Šipka) – W jaskini znaleziono ślady ogniska, przedmioty z epoki brązu, szczątki żuchwy neandertalskiego dziecka oraz liczne kości zwierząt.

Dzięki Czech Tourism miałam okazję zobaczyć, jak wygląda produkcja najsławniejszego wypieku w Sztramberku czyli sztramberskich uszu (po czesku Štramberské uši). Sztramberskie uszy to ciasteczka przypominające w smaku pierniki – w ich skład wchodzi mąka, jajka, cukier, miód i przyprawy korzenne, a w kształcie… wg mnie trąbkę, ale zgodnie z legendą to dużych rozmiarów ucho. Ponoć najlepsze są w cukierni u Hezounu (po czesku Cukrárna U Hezounů), dlatego właśnie tam pojechaliśmy zobaczyć proces produkcji.

A skąd pochodzi nazwa sztramberskie uszy? Związane są z nią dwie legendy

  • Pierwsza legenda związana jest z najazdem tatarskim w 1241 roku. Mieszkańcy miasteczka ukryli się na wzgórzu i wypuścili wodę ze zbiornika, w ten sposób topiąc tatarski obóz u podnóża góry. Potem zeszli zobaczyć i przeszukać, co zostało z obozu wroga i znaleźli worek z odciętymi uszami chrześcijan
  • Druga legenda głosi, że sztramberskie uszy przypominają wieżę Truba, który znajduje się na wzgórzu nad miastem.

Wschodnie Czechy – najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć

Browar Tvarg – czeski browar koło Ołomuńca

Pełną relację z wycieczki znajdziecie w moim wpisie Czeski browar – zwiedzanie produkcji piwa Tvarg.

Bilety na zwiedzanie można kupić bezpośrednio w Ogrodzie Browarniczym Tvarg lub online na stronie Browaru. Wycieczki są organizowane w sobotę lub w niedzielę w godzinach 15.00 i 16.30.

  • czas trwania wycieczki: 75 min
  • zwiedzanie minibrowaru, degustacja, szkoła piwowarstwa (nalewania piwa)
  • cena od osoby: 165 koron (29.50 zł)

Browar Tvarg znajduje się w miejscowości Velká Bystřice (10 km od Ołomuńca) i około 110 km od polskiej granicy.

Kultura nalewania piwa w Czechach jest inna niż w Polsce. W Czechach liczy się gęsta piana, wręcz wylewająca się z kufla. Jak prawidłowo nalewać piwo? O tym dowiedziecie się także podczas wycieczki. 🙂

A co się dzieje, gdy piwo jest źle nalane? W tych przypadkach podczas nalewania piwa tworzy się za dużo dwutlenku węgla, piwo ma inny, mniej intensywny smak, i łatwiej o wzdęcia brzucha.

W browarze produkowane są ołumunieckie serki! Serki ołomunieckie nazywane są kwargiel i są jedynymi typowo czeskimi serami. Serki znajdują się na liście UNESCO, a Browar Tvarg to drugi największy producent ołomunieckich serów na świecie. W tym browarze serki nazywane są… Tvargl. Browar produkuje aż 1.2 tony serków tygodniowo!

Piwne SPA w Ostrawie – Zamek Zabreh

Stezka Valaska – czeski skywalk na Przełęczy Pustevny

Pełną relację z wycieczki znajdziecie w moim wpisie Stezka Valaska – czeski skywalk w koronie drzew

Jedna z górskich atrakcji – Stezke Valaska czyli ścieżka w koronach drzew na Przełęczy Pustevny w Beskidzie Śląsko-Morawskim.

Na szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym w Trojanovicach, wejść pieszo lub… wjechać hulajnogą! (specjalne, terenowe hulajnogi są bardzo popularne w Czechach). Na górze można wypożyczyć jeszcze górskie rowery elektryczne.

Stezka Valaska to przepiękna ścieżka w koronach drzew. Idąc w jej kierunku, mijamy ścieżkę edukacyjną „Ogród zoologiczny na Pustevnym”. Następnie mijamy most linowy tzw. himalajską ścieżkę o długości 135 m.

Na końcu ścieżka zaczyna układać się w wieżę, idziemy coraz wyżej i wyżej ponad korony drzew. Na samym szczycie czeka na nas skywalk – szklana platforma. Szklany skywalk na końcu Stezki Valaska jest wysunięty na długość 7 metrów i znajduje się 30 metrów na ziemią.

Bilety na Stezka Valaska kosztują następująco:

  • Dorośli – 260 koron (46,50 zł) w kasie lub 250 koron (44,50 zł) online.
  • Dzieci w wieku 4-14 lat, emeryci po 65 roku życia – 200 koron (35,75 zł) w kasie lub 190 koron (34 zł) online.

Po wyjściu z kolejki czekają nas liczne atrakcje – nie tylko Stezka Valaska, ale także kolorowe budynki o nazwach Libusin i Mamenka. Zostały one zaprojektowane przez słowackiego architekta Dusana Jurkovica. Warto spróbować lokalnych przysmaków.

Cokoladovna Troubelice – najsłodsze miejsce na Morawach

Najsłodsze miejsce na Morawach? To Czekoladownia Troubelice 😃

Od prawie 10 lat w małej miejscowości Troubelice działa bardzo słodkie miejsce…. Czekoladownia! To mała, rodzinna firma, która produkuje czekoladę z ziaren kakaowca sprowadzanych aż z Ekwadoru!

Dlaczego akurat z Ekwadoru? Głowa rodziny pracuje w Ekwadorze od prawie 40 lat, gdzie jest przedstawicielem handlowym dla czeskich firm. Dzięki mieszkaniu w Ekwadorze, posiada on liczne znajomości i wie, który kakaowiec najlepiej nadaje się do eksportu i produkcji czekolad. Jego wybór padł na Arriba nacional – rzadką odmianę ziaren kakaowca.

Firma produkuje aż 30 rodzajów czekolady, a oprócz tego można zakupić ichniejszą zdrową “nutellę“, rozpuszczalne kakao czy przeróżne owoce w czekoladzie. Bardzo ciekawym produktem są “czekoladowe boby” czyli ziarna kakaowca w czekoladzie.

Największe wrażenie zrobiła na mnie zielona czekolada, która jest barwiona spiruliną.

Za to moim faworytem była czekolada mleczna oraz biała. Tak pysznych czekolad to naprawdę nigdy w życiu nie jadłam!

Jak wygląda produkcja czekolady? W produkcji stosowana jest tradycyjna metoda – melanżer, który ugniatania ziarna przez kilka godzin. Do masy dodawany jest sok z trzciny, i jeżeli czekolada jest mleczna – to jeszcze mleko.

Lovecka Chata – czas na łonie natury

W Loveckiej Chacie można odpocząć na łonie natury – pospacerować, przejechać się na rowerach lub hulajnogach, a także spróbować pysznych, lokalnych potraw.

Najlepsze noclegi we wschodnich Czechach

Gdzie nocować w Ostrawie? Ja miałam możliwość noclegu w Zamku Zabreh – przepiękne miejsce z restauracją i piwnym SPA.

Jedzenie w restauracji Zamku Zabreh.

Gdzie nocować w Ołomuńcu? Osobiście polecam Sladovna Apartments, gdzie miałam możliwość nocować przez 1 noc. Około 10 min spacerem od Rynku stanowi idealną bazę wypadową.

wschodnei czechy co warto zobaczyć olomuniec

Spodobał Wam się mój wpis “Wschodnie Czechy – co warto zobaczyć”? Szukacie kolejnych inspiracji do podróży?

  • Zajrzyjcie na mojego Facebook’a i Instagrama, gdzie na bieżąco zamieszczam relacje z podróży.
  • Inspiracje do kolejnych wyjazdów znajdziecie w moich innych wpisach, podzielonych na odpowiednie kategorie – Polska, Europa, Afryka lub Azja.
  • Różne medyczne zagadnienia, które ułatwią przygotowanie do wyjazdu, a także farmaceutyczne ciekawostki znajdziecie w zakładce “medycyna podróży“.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podoba się? To podziel się z innymi.
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata

Gosia, Ty masz rękę do zdjęć! Bardzo mi się podobały Twoje relacje z Czech.

Voyagertg
Voyagertg
15 sierpnia 2021 09:57

Piękne te Czechy, istotnie są dla nas tylko tranzytem, trzeba to zmienić. A co z historią o Rumcajsie ???

Karolina Tuszyńska
16 sierpnia 2021 04:24

Mnie już same murale przekonały! Uwielbiam <3

Karolina
18 sierpnia 2021 16:01

Ten mural w Ołumuńcu mnie zachwycił! Przepiękny jest, jak i całe miasto 🙂 Choć i tak najbardziej podoba mi się sky walk w koronie drzew! Z pewnością kiedyś się tam wybiorę <3

6
0
Would love your thoughts, please comment.x